29.06.21, 18:00Fot. via: Pixabay

Jan Paweł II: Kościół potrzebuje posługi biskupa Rzymu

Czcigodni Bracia w biskupstwie, drodzy Bracia i Siostry!

1. Wczoraj obchodziliśmy uroczystość Apostołów Piotra i Pawła, czczonych w sposób szczególny tutaj, w Rzymie, gdzie obydwaj przypieczętowali krwią swe godne podziwu świadectwo miłości do Pana. Uroczystą liturgię eucharystyczną uświetnił w tym roku swym uczestnictwem nasz brat Jego Świątobliwość Ekumeniczny Patriarcha Bartłomiej I, który przybył, by uczcić 40. rocznicę historycznego spotkania i uścisku mojego czcigodnego poprzednika sługi Bożego Pawła VI i ekumenicznego patriarchy Atenagorasa w Jerozolimie.

Wymowna była również wasza obecność, drodzy arcybiskupi metropolici, mianowani w ciągu ubiegłego roku. Z radością nałożyłem wam święte paliusze, a dzisiaj spotykamy się ponownie. Pozdrawiam bardzo serdecznie was, waszych krewnych i przyjaciół, a także wspólnoty powierzone waszej pasterskiej trosce.

2. Wasza obecność, która napełnia mnie radością, stwarza okazję do refleksji nad znaczeniem starożytnego zwyczaju nałożenia paliuszy.

Poczynając od IX w., arcybiskupi mianowani na stolice metropolitalne otrzymują od papieża szczególne insygnium, czyli właśnie «paliusz», jako świadectwo komunii z biskupem Rzymu. Tym insygnium, które papież ma na sobie podczas wszystkich uroczystych celebracji, a metropolici w szczególnych okolicznościach, jest wąska stuła z białej wełny, zakładana na szyję. Co roku sporządza się tyle paliuszy, ilu jest nowych metropolitów. Zostają one poświęcone przez papieża podczas I Nieszporów uroczystości Świętych Piotra i Pawła i złożone w specjalnej szkatule w konfesji Bazyliki Watykańskiej, przy grobie Apostoła, a następnego dnia są nakładane arcybiskupom.

3. Również i dzisiaj paliusz zachowuje szczególną wymowę. Wyraża podstawową zasadę komunii, kształtującej życie kościelne we wszystkich jego wymiarach; przypomina, że komunia ma charakter organiczny i hierarchiczny; ukazuje, że Kościół, aby był jeden, potrzebuje szczególnej posługi Kościoła rzymskiego oraz jego Biskupa, Głowy Kolegium Biskupów (por. Posynodalna Adhortacja apostolska Pastores gregis, 56).

Inną cechą komplementarną, na którą wyraźnie wskazuje obrzęd nałożenia paliusza, jest powszechność Kościoła. Został on bowiem posłany przez Chrystusa, by głosić Ewangelię wszystkim narodom oraz służyć całej ludzkości.

4. Drodzy bracia i siostry! Wielu z was zechciało być razem z arcybiskupami w tak znaczącym momencie. Są oni waszymi pasterzami! Zachęcam was, byście pozostali zjednoczeni z nimi i modlili się w intencji misji pasterskiej, do której zostali powołani. Myślą ogarniam również ośmiu nieobecnych metropolitów, którzy otrzymają paliusze w swoich stolicach.

Wszystkim Chrystus powtarza słowa, które pewnego dnia skierował do Piotra: Duc in altum! Zaprasza nas, byśmy wypłynęli na głębię i z ufnością żeglowali po morzu życia, licząc na nieustanną pomoc Maryi, Matki Bożej, oraz wstawiennictwo apostołów Piotra i Pawła, którzy użyźnili swoją krwią początki Kościoła.

Jan Paweł II

30 VI 2004

mod/opoka.org.pl

Komentarze

fdf2021.06.30 7:04
Ble, be ble be be be.
To on jeszcze żyje?2021.06.29 20:38
???
Anonim2021.06.29 20:54
Tak, On żyje, czego o tobie powiedzieć nie można.
Renia2021.06.29 21:06
Oczywiście,przecież widać na zdjęciu, a Stanisław Dziwisz potwierdzi ,bo nie pamięta.
Anonim2021.06.29 20:03
Dlatego JPII wysłał Hosera do Rwandy. To była wielka posługa dla Tutsi.
Susu2021.06.29 21:09
My Hutu bardzo dziękujemy kardynałowi Hozerowi.
442021.06.29 19:58
... i znów kanalie dały głos. Zastanawiam się, dlaczego nikt z moderatorów nie reaguje. Niejednokrotnie kalane były tu Świętości. Przyzwolenie na bluźnierstwo, jest bluźnierstwem. O tym trzeba pamiętać, ale reakcji nie ma. I jeszcze o pewnej niekonsekwencji, "O. Pelanowski: Cudzołóstwo jest niebezpieczne" - pod takim tytułem ukazał się wartościowy artykuł i zniknął. W komentarzach, w nawiązaniu do szóstego przykazania, wskazano pewne prominentne osoby. Okazuje się więc, że można zareagować. Można cały materiał usunąć... Taaak, Św. Jan Paweł II się nie upomni, Jezus i Matka Boża również ... Jak długo jeszcze pozwolisz "Frondo" na lżenie Świętościom?
Filuś2021.06.29 21:04
Do 44 : Czy JP II został już uznany za czwartą osobę boską?
Anonim2021.06.29 21:39
Widzisz Filuś, na idiotyczne pytania nie ma odpowiedzi. Jeśli to dla ciebie problem, udaj się do psychiatry.
JPIII2021.06.29 19:04
I to bydle wojtyła nie płacił alimentów Kinaszewskiej, którą gwałcił i wyprodukował jej bękarta, tak jak stary pedophil bóg gwałcił maryśkę.
JPIII2021.06.29 19:01
My posługi takiego bydlaka jak wojtyła nie potrzebujemy. Ten pedał walił w kuper dziwisza ze wzajemnością.
JPIII2021.06.29 18:56
Czy te stare pedophile byli apostołami co dawali dooopy bękartowi i pedałowi chrystkowi jezuskowi? Jeśli tak to do piekła z nimi.
JPIII2021.06.29 18:56
Czy te stare pedophile byli apostołami co dawali dooopy bękartowi i pedałowi chrystkowi jezuskowi? Jeśli tak to do piekła z nimi.
CzarnkogródKatołtunOrazZacofanatyzm2021.06.29 18:11
Pierdo bzdety Wojtyły, obrońcy pedofilów w sutannach. Czyli lektury szkolne w Polsce.
Anonim2021.06.29 21:41
Półgłówkowi, rzeczywiście trudno ogarnąć słowa papieża.