19.05.20, 15:19Jan Paweł II odtworzył Kościół na Ukrainie/Vatican Media

Jan Paweł II odtworzył Kościół na Ukrainie

Kiedy w 2001 r. przyjechał z wizytą na Ukrainę, był pierwszym Papieżem, który nawiedził te ziemie. Dla Ukraińców było to wielkie wydarzenie, potwierdzające ich związki z Europą.

W czasie swojego pontyfikatu Jan Paweł II odnowił struktury Kościoła na Ukrainie, mianował biskupów Lwowa, Kamieńca Podolskiego i Żytomierza. Utworzył administraturę apostolską dla wiernych obrządku łacińskiego na Zakarpaciu , wznowił i zapoczątkował działanie kilku diecezji. Był związany z tymi terenami również poprzez przyjaźnie i prywatne kontakty. „Jan Paweł II jest obecny w sercach mieszkańców Ukrainy. Ukraińcy i Polacy są mu bardzo wdzięczni” – mówi abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

Abp Mokrzycki – pamiętamy o jego nauczaniu

„Pamiętamy o jego nauczaniu i o tym wielkim świadectwie, które nam zostawił. Jan Paweł II otworzył Europę wschodnią nie tylko ku wolności, ale także pokazał ją całemu światu. Otaczał miłością Kościół na Ukrainie, zarówno rzymskokatolicki jak i greckokatolicki – mówi abp Mieczysław Mokrzycki. – Z archidiecezją lwowską był bardzo związany poprzez osobę abp. Eugeniusza Baziaka, który go konsekrował na biskupa pomocniczego w Krakowie. Później ta więź umacniała się poprzez kard. Mariana Jaworskiego. Podobnie z kościołem greckokatolickim był bardzo związany poprzez kardynała Josyfa Slipyja, kard. Myrosława Lubacziwskiego, a później kard. Lubomyra Huzara.“

Vaticannews.va/Łukasz Sośniak SJ – Watykan

Komentarze

gośka2020.05.19 21:50
a w Przemyślu dał Ukraińcom polski kościół ufundowany przez Polaka...na corocznym Bożym Ciele jęczą tam ukraińskie pieśni i katolicy muszą ich słuchać...a Karmelici nie oddali swojej twierdzy i zabarykadowali się...brawo dla Karmelitów!
anonim2020.05.20 9:43
jeśli pamiętam, ale mogę się mylić, to nie oddał JPII przemyskiego kościoła wojskowego Ukraińcom, ale udostępnił na czas budowy przez społeczność ukraińską swojej nowej cerkwi? i, jak zawsze Ukraińcy kołują durnych Polaków, mają polski zabytkowy kościół w centrum Przemyśla przebudowany na cerkwie, i jestem pewny, że do dziś nie kupili ani jednej cegły pod zapowiadaną budowę nowej cerkwi, odnośnie klasztoru Karmelitów, i kościoła, to jest to najwyżej położony kościół w Przemyślu, a przebudowany na ukraińską cerkwie, miał świecić złotą ukraińską banią (kopułą) i górować na Polakami, Przemyślem, dowodzić o ukraińskości tych ziem, i do tej pory, nikt oficjalnie nie podziękował wyśmiewanej grupie Przemyślan za obronę Karmelitów, za obronę polskości przemyskiej ziemi. no cóż, tajemne sekty polskojęzycznych lokują się tam, gdzie zapadają decyzje
anonim2020.05.20 9:55
a tak nawiasem mówić, jak to jest w obliczu polskiego prawa, czy papież, obywatel Watykanu, może darować własność zabudowanej działki obrębu geodezyjnego miasta Przemyśla komu tylko chce, w tym przypadku jakimś Ukraińcom, czy ukraińskiej organizacji, czy cerkwi?
Seks pokazy randki2020.05.19 16:47
Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało, moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie: www.xlove.com.pl Wyszukaj mnie po niku: Sandra24 kup vip i napisz do mnie lub zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam.
arbiter elegantiarum2020.05.19 15:59
"W Ukrainie" jeśli już.
Jan2020.05.19 16:14
Na Węgrzech, na Ukrainie.
arbiter elegantiarum2020.05.19 21:18
W Republice Węgierskiej, w Ukrainie, w Polsce.
ja2020.05.19 21:38
Na Ukrainie .... a dlaczego ? Bo to tereny dawnej Polski, czyli nasze regiony wewnętrzne i dlatego pozostało w nazewnictwie "Na" zamiast "W" albo "Do" I tak mówimy że jedziemy ... NA Mazury, NA Pomorze, NA Śląsk oraz NA Ukrainę, NA Białoruś, NA Litwę, NA Słowację i NA Węgry ale już DO Czech, DO Niemiec, DO Rosji i Do Chorwacji (chociaż to też nasi ludzie, ale to dawniejsza historia)
Damian2020.05.20 9:36
Ale w przypadku Czech jedziemy NA Zaolzie