24.12.19, 12:10fot. Adrian Grycuk, lic. CC BY-SA 3.0 via Wikipedia, zdj. edytowane

Jan Bodakowski: Polakom jest bliski sens żydowskiej Chanuki

W 2019 roku judaistyczna Chanuka trwa od 22 do 30 grudnia, przez osiem kolejnych dni. Chanuka upamiętnia przywrócenie monoteizmu w Palestynie i jest radosnym nacjonalistycznym świętem niepodległości. Podczas święta Żydzi zajadają się słodyczami smażonymi na oleju, dzieci żydowskie otrzymują słodycze, oraz bawią się w tradycyjne gry i zabawy.

 

Chanuka upamiętnia wydarzenia jakie miały miejsce w II wieku przed narodzeniem Chrystusa w Palestynie. Wtedy to Ziemia Święta znajdowała się pod tyrańskimi rządami Antiocha IV Epifanesa z grecko-syryjskiej dynastii Seleucydów. Zabronił on Żydom oddawania czci Bogu i nakazał kult greckich bożków. Posunął się nawet do zbezczeszczenia drugiej Świątyni i umieszczenia w niej w 164 r. p.n.e. posągu Zeusa.

Cztery lata później, w 160 roku p.n.e. żołnierze Antiocha wymordowali w dzień szabatu pobożnych Izraelitów, którzy nie chcieli splamić dnia pańskiego walką. Antioch zakończył rzeź, składając w Świątyni ofiarę ze świni, po czym zmieszał świńską krew z krwią kapłanów Świątyni. Tyran zabronił wówczas również praktykowania monoteizmu i lektury Starego Testamentu. Represjom towarzyszyło propagowanie nowych obyczajów (w tym i homoseksualizmu, pedofilii), igrzysk i greckiego politeizmu.

Izraelici zbuntowali się przeciw tym bezeceństwom. Na czele zwycięskiego buntu stanął kapłan Matatiasz i jego pięciu synów, a wśród nich późniejszy wódz Juda Machabeusz.

Święto Chanuka symbolizuje zwycięstwo słabszego, ale wiernego tradycji i Bogu narodu nad silniejszym, który chce narzucić pogaństwo; symbolizuje też potrzebę zachowania tożsamości wbrew presji świata zewnętrznego.

Podczas ośmiu dni świąt Żydzi zapalają po jednej świeczce każdego dnia na ośmioramiennym świeczniku chanukij, by upamiętnić cud, jaki zdarzył się, gdy Juda Machabeusz wyzwolił Świątynię. Po wyzwoleniu okazało się, że oliwy do Menory starczy tylko na jeden dzień, pomimo to Menora paliła się dni osiem aż do czasu, gdy wytłoczono nową oliwę. Zapalaniu świeczek towarzyszy wygłaszanie błogosławieństw, śpiewanie pieśni, modlitwy i czytania.

Obok Judy Machabeusza inną bohaterką Chanuki była Judyta. Dzięki jej odwadze (spoiła mlekiem wodza wrogów Izraela i śpiącemu odcięła głowę) Izraelici wygrali.

My katolicy jesteśmy nowym Izraelem. Przyjmując Jezusa, staliśmy się dziedzicami Starego Testamentu, ci, którzy odrzucili Jezusa, odrzucili też proroków, którzy zapowiadali nadejście Mesjasz. Historie biblijne są więc naszym dziedzictwem. W tym i naszym dziedzictwem są wydarzenia, które upamiętnia Chanuka. Nie jest więc niestosowny udział przedstawicieli polskich władz w tym świecie.

Nam Polakom jest też bliski też nacjonalistyczny sens Chanuki, święta ukazującego, że podstawą nacjonalizmu czy patriotyzmu musi być wiara. Dziś tak jak w czasach biblijnych siły pogaństwa darzą do zniszczenia naszej tożsamości religijnej. Tak jak w czasach biblijnych bezbożnicy są od nas silniejsi. Lecz pozostając wiernym Bogu, tak jak biblijni Izraelici, możemy skutecznie obalić tyranię pogan i odrodzić Polskę, bo jedyną drogą do pomyślności naszego narodu i kraju jest droga wierności Bogu.

Jan Bodakowski

Komentarze

zbysio2019.12.27 14:57
wpiszcie w google "" powrot do jedwabnego """ Zydowskie klamstwa sa juz nie do ukrycia
zbysio2019.12.27 14:52
jedynym bogiem co wyznaja zydzi to bog tego swiata sam lucyf... -- ich uczynki to potwierdzaja
Dr Nobody2019.12.25 16:37
Niestety nie jest to mi bliskie a wręcz przeciwnie! To co żydowskie jest wrogie...
John Moses2019.12.25 14:05
Czy mogę oczekiwać, że w Żydowskim Knesecie zostanie zapalone światełko Betlejemskie?
Maja2019.12.25 11:42
Lepiej zrozumieć dziś kwestię żydowską. Żydów można podzielić na dwie grupy: normalnych ludzi i członków synagogi szatana. Ta pierwsza to pewnie 95% normalnych ludzi żyjących na codzień swoimi sprawami, jak reszta innych. Ta druga 5%, to członkowie masońskich sekt, nienawidzący chrześcijańskiego moralnego porządu, nienawidzący chrześcijan, politycy wszelkich odmian i nurtów, bankierzy, ludzie mediów i wszelkich ich organizacji i biznesu. Chciwi na pieniądz i żądni władzy. Aranżujący ludzi do władz lokalnych i państwowych, wojny, rewolucje i ludobójstwa. TO Z TYMI LUDZKOŚĆ i POLSKA MA WIELKI PROBLEM.
zmiecz2019.12.25 0:45
@ Koszer prezydent, Czyzby Duda w tym roku wstydzil sie Chanuki? Dlaczego nie widze zdjec? My wiemy prezydencie, ze zapalales swiece. Tesc by ci nie wybaczyl. My wiemy.
Koszer prezydent2019.12.24 19:40
Prezydent Duda był u siebie już odpalił chanukowy świecznik?
Ergt2019.12.24 18:09
W Wiglilę Bozego Narodzenia tw. "portal poświęcony" uskutecznia Judaizm Rabiniczny, który powstał w opozycji do Chrześćjaństwa ok. 80 r. p.Ch. i który za nic sobie ma Proroków Mesjańskich, chociażby Proroka Izajasza. Dla orzeźwienia i przypomnienia prawdziwej nauki katolickiej, proponuję zapoznać się z treścią encykliki Piusa XI "Mortalium Animos". Próba zagrania na nucie polskiej patriotycznej, doszukując się wspólnego mianownika z wyznawcami talmudu (księgi miejscami ociekającej niespotykany szowinizmem), jest rzadko spotyknym przejawem aberracji. Kyrie Elejson!
Janek2019.12.24 17:14
P. Bodakowski, jeśli Pan widzi sens żydowskiej Chanuki w pana życiu, to proszę pisać o swoich doświadczeniach związanych z tym żydowskim świętem, o swoim chanukowym dziedzictwie, chętnie przeczytam. Już mamy takiego jednego polityka, co co chwilę narzuca nam Polakom dziedzictwo chanukowe. Na szczęście Polacy nie widzą żadnego związku i nie garną się do żydowskich talmudycznych świat. Mamy swoje chrześcijańskie święta od dziada, i pradziada, i o to gorliwie zadbajmy!
PP2019.12.24 17:05
Pod wodzą Judy powstańcy pokonali wojska Seleucydów i zajęli Jerozolimę, dokonując rzezi na zwolennikach hellenizmu. W 164 roku p.n.e. dokonano oczyszczenia i ponownego poświęcenia Świątyni Jerozolimskiej, a na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono Święto Świateł – Chanuka
d2019.12.24 22:58
A Seleucydzi byli barbarzyńcami, ktorzy zajęli Jerezolimę, więc zydzi odebrali ich własność.Proste. Bóg ich wybrał i prowadził i nic tutaj nie zmienisz.
Katolicka Kretynizacja Polski2019.12.24 16:12
Najbardziej sens żydowskiej Chanuki jest bliski żonie i córce Dudy oraz panu Morawieckiemu i jego całej rodzinie!
Redakcja2019.12.24 16:17
Zablokuj sobie anusa półgłówku
Obiektywny2019.12.24 16:02
Co on pie. naćpał się dopalaczy czy co ???
VIKING2019.12.24 15:57
HMHMHMH RADOSNY NACJONALIZM CZYLI NIEMIECKI RADOSNY NACJONALIZM Z LAT 30 I 40 UBIEGŁEGO STULECIA TEZ W SUMIE MOŻNA NAZWAĆ RADOSNYM :PPP
PP2019.12.24 15:55
Chanuka upamiętnia wydarzenia, podczas których religijni Żydzi wymordowali bezlitośnie Żydów niewierzących. Pod wodzą Judy Machabeusz żydowscy powstańcy pokonali wojska Seleucydów i zajęli Jerozolimę, dokonując rzezi na żydowskich zwolennikach hellenizmu. ŻYDZI RELIGIJNI WYMORDOWALI ŻYDÓW ZSEKULARYZOWANYCH Upamiętnieniem tego jest Chanuka
Obiektywny2019.12.24 15:58
to najgorsza sekta
PP2019.12.24 15:58
Powstanie Machabeuszy zaczęło sięod tego jak religijny Żyd zamordował Żyda zeuropeizowanego 1) 23 Zaledwie skończył mówić te słowa, pewien człowiek, Judejczyk, przystąpił do ołtarza w Modin, ażeby złożyć ofiarę, zgodnie z królewskim dekretem. 24 Gdy zobaczył to Matatiasz, zapłonął gorliwością i zadrżały mu nerki, i zawrzał gniewem, który był słuszny5. Pobiegł więc i zabił tamtego obok ołtarza. 25 Zabił wtedy także królewskiego urzędnika, który zmuszał do składania ofiar, ołtarz zaś rozwalił. 26 Zapałał gorliwością o Prawo i tak uczynił jak Finees Zambriemu, synowi Saloma6.
PP2019.12.24 16:05
i tak uczynił jak Finees Zambriemu, synowi Saloma CZYLI 7 Ujrzawszy to kapłan Pinchas, syn Eleazara, syna Aarona, chwycił w rękę włócznię, opuścił zgromadzenie, 8 poszedł za Izraelitą do komory namiotu i przebił ich obydwoje, mężczyznę Izraelitę i kobietę - przez jej łono.
PP2019.12.24 16:01
JAK ZYDZI RELIGIJNI PRZESLADOWALI ZEUROPIZOWANYCH ZYDOW - CZEGO UPAMIĘTNIENIEM JEST CHANUKA 42 Wtedy przyłączyło się do nich zgromadzenie asydejczyków10. Izraelici mocni i odważni, z których każdy dobrowolnie stanął w obronie Prawa. 43 Wszyscy również, którzy uciekali od złego, przyłączyli się do nich i wzmocnili ich. 44 W ten sposób utworzyli on wojsko i w gniewie uderzyli na grzeszników11, a w swej zapalczywości - na ludzi wiarołomnych; reszta zaś szukała ratunku w ucieczce do pogan. 45 Matatiasz i jego przyjaciele obchodzili [wszystkie miejscowości] i rozwalali ołtarze12 46 oraz obrzezywali nieobrzezane dzieci, jakie tylko spotkali na izraelskich ziemiach. 47 Prześladowali synów pychy13, a szczęście sprzyjało ich postępowaniu. 48 Tak więc bronili Prawa przed poganami i królami i nie pozostawili grzesznikowi pola do działania.
Mirek2019.12.24 14:41
Jeżeli z tą Chanuką jest prawda to dlaczego gazeta żydowska chce zniszczyć wiarę katolicką ?. Ostatnio kupiłem i 2 razy przeczytałem książkę POWRÓT DO JEDWABNEGO i niech nikt mi nie wmawia z jaką to miłością odnoszą się Żydzi do Polaków czy odwrotnie . Ja nie jestem antysemitą ani też filosemitą . Dla mnie nie istnieje żadna Chanuka a jeżeli Pan Prezydent będzie celebrował to obce nam święto to jego sprawa . Żyd Jan Tomasz Gross pluje nam Polakom w twarz a my udajemy że deszcz pada . W książce POWRÓT DO JEDWABNEGO autorzy : Wojciech Sumliński , Ewa Kurek i Tomasz Budzyński dementują ordynarne kłamstwa które Gross i niektórzy Żydzi rozpowszechniają po całym świecie . Okazuje się że to sami Żydzi są diabła warci a z nas Polaków chcą zrobić chłopców do bicia . Jeżeli Żydom jest tak źle w Polsce to droga wolna . Mają swoje państwo Izrael i niech tam wyjadą i tam mieszkają . Ja za nimi płakał nie będę . Krzyż na drogę , święcone jajko w rękę i do szybkiego nie widzenia !!! . W każdym bądź razie ja żadnego Chanuka świętował nie będę .
oficer LWP2019.12.24 14:24
w tym roku obchodzenie żydowskiego święta Chanuki sponsoruje MSWiA za pieniądze polskiego tępego goja
Mirek2019.12.24 14:44
Jestem wyborcą PiS ale ja żadnego Chanuka świętował nie będę . Jak Żydzi chcą mieć swoje święto to najlepiej niech jadą do swojego kraju Izraela i tam sobie świętują . Ja nie mam nic przeciwko temu .
oficer LWP2019.12.24 21:04
to zapytaj Kaczyńskiego lub Kamińskiego za czyje pieniądze świętują, to, że ty wyznawco PIS nie świętujesz nie ma znaczenia, twoi wodzowie świętują dając znać kim są a ty na nich głosujesz, sprzeczność sama w sobie
Stur2019.12.26 15:09
Drogi wyborco PIS-u zastanów się dlaczego: - Lech Kaczyński jak prokurator generalny RP zastopował ekshumację w Jedwabnem, - Lech Kaczyński serdecznie witał powracającą do Polski żydowsko-masońską lożę Bnai Berith, - Podczas gdy Kaczyńscy sprawowali urząd Premiera i Prezydenta, wybrano pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego, którą nie była Bogurodzica, - Jarosław Kaczyński w przemówieniu w Fundacji Batorego (Fundacja wspierana przez Sorosa)obiecał rozprawić się z wszystkimi znajdującymi się na prawo od socjalistycznego PIS-u, - Lech Kaczyński wprowadził zwyczaj palenia świec chanukowych w Pałacu Prezydenckim.
ola2019.12.24 14:09
Wesołych świąt bożego narodzenia :)
PP2019.12.24 13:59
Chanuka upamiętnia wydarzenia, podczas których religijni Żydzi wymordowali bezlitośnie Żydów niewierzących. (Można o tym przeczytać też na wiki) Dlaczego więc sekta czerska cieszy się z Chanuki ?
d2019.12.24 14:29
PP - podaj rozdział i wers z Biblii
PP2019.12.24 15:51
Pod wodzą Judy powstańcy pokonali wojska Seleucydów i zajęli Jerozolimę, dokonując rzezi na zwolennikach żydowskich hellenizmu.
d2019.12.24 22:54
Wówczas było mnostwo wojen religijnych. Panowała straszna dzicz.Składali ofiary z niemowląt, orgie seksualne, mordy religijne, wszystko co najgosze.Helleniści to nie byli chrześcijanie, to byli barbarzyńcy, ktorzy wierzyli w bożki, zrobione z kamieni i nie wiadomo czego jeszcze. Zapewne Jerozolima była splądrowana, napadnięta przez seleucydów, a w odwecie Judejczycy odebrali ją sobie. Judejczycy również czcili jakieś bożki do czasu jak ich Bóg nie wybrał i kazał czcić jego imię. Nadał im prawa itp itd. W ten sposób wyciągnął ich z ciemności.Reszta plemion czciła różne inne bożki. Wyrwane z kontekstu te twoje zdanie. Bóg także pomógł żydom zając ziemię b arbarzyńców z Kannanu.
d2019.12.24 23:01
Odpowiedz dlaczego zajęli ich świete miasto? Po prostu sobie swoją własność odbili. Proste.
Marian2019.12.24 13:29
Nacjonalizm moze byc radosny? Oj, nie tak, GW uczyla naszych szabescojow, nie tak!Ale dlaczego frondlowe lewactwo jeszcze nie grzmi? To przeciez powinno obrazac tych internacjonalistow a oni nic.Naprawde nie wiem jak cos takiego wytlumaczyc.
Jan2019.12.24 13:24
Piękne. Błogosławionych, szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia.Wszystkim.
man.of.Stagira2019.12.24 12:46
Ewangelia wg św. Jana 11 Na początku było Słowo1, a Słowo było u Boga1, i Bogiem było Słowo. 2 Ono było na początku u Boga. 3 Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało. 4 W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, 5 a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła. 6 Pojawił się człowiek posłany przez Boga - Jan mu było na imię. 7 Przyszedł on na świadectwo, aby zaświadczyć o światłości, by wszyscy uwierzyli przez niego. 8 Nie był on światłością, lecz [posłanym], aby zaświadczyć o światłości. 9 Była światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi5. 10 Na świecie było [Słowo], a świat stał się przez Nie, lecz świat6 Go nie poznał6. 11 Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli. -z dedykacją dla wszystkich którym przeszkadza w Wigilię święto Chanukah - święto świateł. Jest oczywiste, że nie mogą być chrześcijanami przy tych poglądach. https://www.fronda.pl/a/to-katolicy-a-nie-judaisci-przechowali-dziedzictwo-biblijnego-izraela,111752.html
PMP2019.12.24 12:23
"Żydzi zabili Pana Jezusa i proroków, i nas także prześladowali. A nie podobają się oni Bogu i sprzeciwiają się wszystkim ludziom." 1 Tes 2, 15
ert2019.12.24 13:54
1 Tes czyli 1 List do Tesaloniczan napisał Żyd Św. Paweł czyli Szaweł czyli ‏שָׁאוּל התרסי
PMP2019.12.24 15:01
Żydzi pod krzyżem podzieli sie na 2 części, tą która akceptuje Chrystusa jako Mesjasza a w wśród nich Św Paweł i ta grupa jest zwana Kościołem i część która odrzuca Chrystusa, zwana dziś judaizmem talmudycznym, albo po prostu żydami i o tej ostatniej grupie mówi Św Paweł w 1Tes 2,15. Zydzi działają do dziś i nic na wartości te słowa Św Pawła nie straciły.
i[o[2019.12.24 13:55
Cały Nowy Testament został napisany przez Żydów.
d2019.12.24 19:11
Św. Łukasz był Żydem????
d2019.12.24 23:04
Nie dziwota, bo to naród wybrany.Proste!!! Co byś nie napisał, taka jest prawda.
d2019.12.24 23:02
Nie wszyscy, bo są zydzi, którzy uwazają Chrystusa za Mesjasza. Nie uogólniaj.
Zygmunt.2019.12.24 12:23
To sprawa oczywista, szczególnie jest bliski Racheli żonie Maliniaka, Morawieckim, oraz męczennikowi Śpiewakowi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
RODO2019.12.24 14:02
Nie wiem czy Śpiewak jest męczennikiem ale na pewno jest pierwszą osobą skazaną w szeroko pojętej aferze reprywatyzacyjne w Warszawie. Takie oto mamy wolne sady i sprawiedliwą konstytucję.
Taka prawda2019.12.24 16:31
Czemu nas obchodzą dogmaty semitów żydów/arabów to wszystko zostało narzucone siłą dla korzyści instytucji które zwietrzyły dzięki temu zyski i władze kontrolę nad innymi a nasze rodzime Słowiańskie wierzenia siłą zakazano zniszczono pod groźbą śmierci !