24.04.14, 08:53Jan Pospieszalski (fot. kadr z filmu/YouTube)

Jan Pospieszalski: Mam dreszcze, jak sobie pomyślę, kto nami rządzi

W krótkim spocie filmowym Jan Pospieszalski komentuje klip Platformy Obywatelskiej „10 lat świetlnych”. Jego zdaniem, twórcy nagrania dopuścili się licznych manipulacji, nie wspominając już o kilkunastokrotnie zawyżonych kosztach przygotowania takiego materiału. 

Najbardziej szokujący jest poziom umysłowy, jaki zaprezentował podmiot zamawiający ten klip, jak rozumiem Kancelaria Premiera, obóz władzy. Co dla nich jest największym powodem do radości? Największym powodem do dumy?” - zastanawia się publicysta. I wymienia sprowadzane do Polski niemieckie wiatraki, niedokończone autostrady i kilka innych inwestycji, którymi można by się chwalić, gdybyśmy żyli w kraju trzeciego świata.

Pospieszalski porównuje spot Platformy z okazji 10-lecia Polski w UE do tego z czasów, kiedy do Unii wstępowaliśmy. Chodzi o klip, w którym różni polscy artyści przedstawili własną aranżację „Ody do radości”. Publicysta radzi porównać oba nagrania, by przekonać się, co oznacza „10 lat świetlnych” w wykonaniu rządów premiera Tuska.

Pospieszalski odnosi się także do (nie)słynnej wypowiedzi rozentuzjazmowanej minister Bieńkowskiej, która próbując ożywić obojętnych na spot dziennikarzy wyznała, że za każdym razem, kiedy go widzi ma dreszcze. „Ja mam dreszcze, jak sobie pomyślę, kto nami rządzi, kto podejmuje decyzje dotyczące promocji polskiej kultury” - ripostuje publicysta.

Redaktor za żenujące uznaje również ujęcie z Paulem McCartneyem, który łapie się za głowę. To w jego ocenie dowodzi, że jesteśmy Bantustanem, w którym sami nic nie potrafimy stworzyć. „Jesteśmy małym postkolonialnym kraikiem, który musi się przejrzeć w oczach gasnącej gwiazdy, niegdysiejszej gwiazdy pop, żeby potwierdzić swoją wartość, obecność, prawdziwość, że jesteśmy jak kundel, pogłaskany przez możnych tego świata” - puentuje Pospieszalski. 

Beb


Komentarze

anonim2014.04.24 8:59
Słusznie panie Pospieszalski .Spot jest uwłaczajacy i jeszcze ta piosenka! Co to nie mamy swoich tradycji, piosenkarzy.! Tandeta w wydaniu tego rządu.Bo jak widać nie naszego rządu!
anonim2014.04.24 9:02
Mamy w Polsce wiele problemów i jest daleko od ideału. Ale Polska to nasza Ojczyzna, rządzi nami może nie idealny ale demokratycznie wybrany sejm i rząd. Nie można tak zohydzać własnej Ojczyzny. Polska to nasza wspólna wartość. Nie są patriotami ci, którzy poniżają ojczyznę i Polaków takimi słowami. Jestem dumny z Polski i naszych wspólnych osiągnięć pomimo, że daleko jes nam do ideału.
anonim2014.04.24 10:02
Do Pana Stefana Brysia: tak samo jak Pan jestem niezadowolony z wielu spraw... Ale czy wie pan Ukraina w 1989 miała takie samo PKB na mieszkańca jak Polska? Jeżeli pan wie co to znaczy? A wie pan, ze Jugislawia i Węgry były od Polski bogatsze ? Jest złe ale wszystkie inne dawne kraje tzw post sowieckie mają gorzej. A nasi liderzy p.Kaczysnki i Tusk Buzek, czy Ziobro to jednak sa znacznie lepsi niz liderzy na Ukrainie, Bułgarii, Słowacji itp. Elity w Polsce nie sa idealne ale lepsze niż w innych krajach dawnego bloku socjalistycznego. Tak jestem dumny z Polski, chociaż irytuje mnie bezrobocie, kryzys na świecie i wiem, ze wrztszlosci bedzie lepiej
anonim2014.04.24 10:19
Do Forumowiczów raz jeszcze: Zbrodnią jest zohydzać Polskę i poniżać własną Ojczyznę. Żyjemy w demokratycznym i wolnym kraju. Nauczymy sie szanować Polskę i siebie nawzajem. Nauczymy sie nie tylko narzekać ale dostrzegać rownież pozytywy. Jak sie My Polacy nie bedziemy szanować to nie uszanują nas inni. I nie piszcie O bliźnich "miał bliskie spotkanie z murem i chyba był bez kasku" zamiast merytorycznej rozmowy, bo to nic nie wnosi dondyskusji
anonim2014.04.24 10:44
O.Tomasz Kwi 24, 2014, 12:02 po południu Dokładnie. Wygrzebaliśmy się z pewnego marazmu, podczas gdy inne kraje startując z podobnego pułapu zostały w tyle. Idealnie nie jest. Ale jak na to co można było realnie w tym czasie i tych warunkach osiągnąć to jest nieźle. I oby za kolejne 10 czy 20 lat można było prezentować następne "minutowe spoty", na których będzie widoczna taka przepaść między tym co było, a co jest jak na tym obecnym.
anonim2014.04.24 11:46
@Mniemanologia Większość osób, które określają się prawdziwymi patriotami jest pogrążona w ciągłym smutku i frustracji. Wszystko jest według nich złe. Wszędzie czai się wróg. Syndrom oblężonej twierdzy.
anonim2014.04.24 14:42
Drogi panie Janku ja mam podobne odczucia tylko że wymiotne.
anonim2014.04.24 16:26
@ Existenz hahaha, rozbawiłeś mnie :) Nikt w historii Polski nie zadłużał tak naszego kraju jak nieudolna ekipa Tuska i Rostowskiego! Ciekawe kto będzie te długi spłacał jak wszyscy młodzi spieprzą do pracy za granicę? A PO obiecywało 15% podatki...
anonim2014.04.26 21:19
Duma z Ojczyzny nie wylącza myslenia i krytyki nieudolnosci władzy .