10.10.19, 10:00

Jan Wójcik: Coraz więcej terrorystów wśród imigrantów

Jan Wójcik

Euroislam.pl

Terrorystów, którzy wykorzystali masową migrację do Europy nie było wielu, ale ciągle ich przybywa, twierdzi autor książki „Jihadist Infiltration of Migrant Flows to Europe: Perpetrators, Modus Operandi and Policy Implications”*, Sam Mullins.

Mullins identyfikował 144 przypadki domniemanych dżihadystów – terrorystów, którzy zinfiltrowali falę imigrantów przybywającą do Europy lub poruszającą się po kontynencie od 2011 do 2018 roku. W artykule opublikowanym przez Instytut Spraw Europejskich wymienia ostatnie, coraz częściej odkrywane przypadki. Między innymi jest to Uzbek, zatrzymany przez szwedzką policję w sierpniu; trzech Irakijczyków, którym w tym samym dniu postawiono zarzuty, a przybyli szukać azylu w Niemczech, czy Hassan F. zatrzymany dwa tygodnie później na Węgrzech, który otrzymał status uchodźcy w Grecji. Temu ostatniemu zarzuca się nadzorowanie mordu conajmniej 25 osób oraz osobiste ścięcie głowy imamowi z Homs.

Jak autor sam przyznaje, on i środowisko ekspertów sceptycznie traktowali w roku 2014 i 2015 podejrzenia, że terroryści mogą wykorzystać falę imigracyjną. Obecnie Mullins, profesor w Azjatycko-Pacyficznym Centrum na Rzecz Badań nad Bezpieczeństwem uważa, że ludzie tacy, jak Anis Amri, odpowiedzialny za zamach na berliński jarmark bożonarodzeniowy, w którym zginął Polak, czy Uzbek Rakhmat Akilov, zamachowiec ze Sztokholmu, to czubek góry lodowej.

Co prawda zbadane przez Mullinsa przypadki stanowią dużo mniej niż jeden procent wszystkich niedawno przybyłych imigrantów, ale jest ich więcej, niż wcześniej się sądziło. A nawet tej garstce udało się wywrzeć wpływ na sytuację bezpieczeństwa wewnętrznego w Europie.

Imigracja zwiększała ryzyko
Mullins stawia mocną tezę, popartą badaniami, że lwia część terrorystów trafiła do Niemiec, ponieważ był to kraj, który najszerzej otworzył się na niekontrolowaną imigrację. W większości terroryści przybyli szlakiem bałkańskim, a głównie są to Syryjczycy (40%), a następnie Irakijczycy, mieszkańcy Północnej Afryki i Afgańczycy. Nie wszyscy z podszywających się pod uchodźców zaangażowali się w działalność terrorystyczną w Europie – około 61%. Pozostali popełnili zbrodnie przed dotarciem do Europy. Ci, którzy zaangażowali się, dokonali 12 ataków w sześciu europejskich krajach, w których zginęły 182 osoby. 20 ataków zostało udaremnionych.

Mowa oczywiście o osobach związanych z terroryzmem, które wykorzystały kryzys imigracyjny. Osobnym problemem jest radykalizacja uchodźców i imigrantów.

Problemem jest także identyfikacja terrorystów. Posługują się fałszywymi danymi, bądź fałszywymi dokumentami. Rzadko zdarza się też, że ktoś ze społeczności imigrantów donosi na nich. A z drugiej strony zdarzają się próby wyrównywania porachunków poprzez fałszywe oskarżenia.

„Chociaż zdaniem Komisji Europejskiej kryzys migracyjny został oficjalnie zażegnany, jego efekty, w tym wzrost popularności populizmu i skrajnie prawicowego terroryzmu – poza aktami terroru ze strony dżihadystów – wciąż są odczuwalne”, twierdzi profesor Mullins. Przestrzega też przed obecną dużą imigracją oraz uważa, że w przyszłości można spodziewać się jej wzrostu.

* * *

Dokładnie te same podejrzenia o infiltrację imigrantów przez terrorystów, w roku 2015 podnosiło stowarzyszenie Europa Przyszłości, prowadzące portal Euroislam.pl. Posługując się kampanią plakatową staraliśmy się ostrzec społeczeństwo i rząd Platformy Obywatelskiej przed błędną decyzją otwierania Polski na niekontrolowaną imigrację i partycypacji w systemie, który napędzałby jeszcze większy kryzys imigracyjny. Pełnomocnik Rządu ds Równego Traktowania Małgorzata Fuszara skierowała wówczas sprawę do Prokuratora Generalnego, rzucając na nas podejrzenie „szerzenia nienawiści”.

Jan Wójcik

Euroislam.pl

* „Infiltracja fali uchodźców przybywających do Europy przez dżihadystów: sprawcy, modus operandi i implikacje dla polityki”

Komentarze

Mirek2019.10.10 11:42
Panie redaktorze Wójcik . Zapewne wydaje się Panu że jest Pan geniuszem pisząc taki artykuł ale wcale tak nie jest . Nawet babcia która sprzedaje pietruszkę tudzież i marchew wie że jak nawpuszcza się muzułmanów to z tego będą same kłopoty . To nie jest tak że jeden na stu muzułmanów jest terrorystą !!! . Niech pan w takie bajdy nie wierzy . Oni wszyscy będą terrorystami w odpowiednim momencie . Trzeba być idiotą aby nie dostrzegać tego co dzieje się we Francji , Szwecji czy w Niemczech . Muzułmanie posłużyli lewactwu po to aby rozbić Kościół Katolicki z którym nie mogą sobie poradzić ale zapominają ze w pierwszym rzędzie muzułmanie ich będą rezać . W islamie nie ma miejsca na narkotyki , zboczenia , zdrady małżeńskie , pedalstwo .
Jarek2019.10.10 14:07
Ale zdajesz sobie sprawę, że to chrześcijańscy terroryści są głównym zagrożeniem w Europie?
Beata Anna Maria2019.10.11 1:29
,,w islamie nie ma miejsca na narkotyki zboczenia zdrady małżeńskie pedalstwo,,-tylko w dzień bo alla widzi ,a jak alla w nocy nie widzi to islam MA miejsce na narkotyki zboczenia zdrady małżeńskie pedalstwo- w nocy najsilniej działa demon .demon demona nie przegania co najwyżej nie widzi w nocy bidula.
anonim2019.10.10 10:58
Państwo,które nas reprezentuje musi opierać się na realnych i rzetelnych i racjonalnych danych,nie ma możliwości,żeby z Afryki napłynęła licząca miliony rzesza informatyków i inżynierów,tudzież lekarzy,skąd z jakich uczelni? Te argumenty od samego początku,od2015r. były tak absurdalne,że nie sposób przyjmować je w dyskusji.Program destabilizacji Europy został podjęty,wszelkie zawołania o wsparciu,pomocy w asymilacji są nielogiczne ponieważ zupełnie tego nie chcą emigranci.Afryka rządzi się zupełnie innym kodem kulturowym,odmienne są nawet pory aktywności życiowej co wynika z klimatu,wszystko jest odmienne.Tym entuzjastom asymilacji polecam wyjazd do Innuitów,nie wierzę w ten entuzjazm,to mocny i zdecydowany plan zniszczenia porządku,norm,zasad w Europie
Jarek2019.10.10 10:31
Należy przypomnieć, że ze większość tzw. "incydentów terrorystycznych" w Europie odpowiadają chrześcijanie. Mimo tego, Wielka Brytania nie zdecydowała się zamknąć granic dla Polaków. Ale oczywiście frondelek nawet nie zająknie się nad tym, że udało się udaremnić zamach, gdzie katoliccy terroryści podłożyli bombę pod szkołą, bo tam się uczą protestanckie dzieci.
gracz2019.10.10 10:23
Nie,to po prostu bezczelność,żeby te setki tysięcy obeznanych z bronią młodych inżynierów z Afryki,nazywać terrorystami.
Cogito ergo sum2019.10.10 10:12
U nas otwarci mieszkańcy z zamkniętych osiedli są za przyjmowaniem imigrantów. Chcą ich umieszczać w otwartych osiedlach.