10.01.22, 10:21Fot. screenshot - YouTube (Harvard Kennedy School's Institute of Politics)

Jasna deklaracja w Genewie! USA: Wolne państwa same decydują o swoich sojuszach

W Genewie spotykają się dziś delegacje USA i Rosji, aby rozmawiać o napiętej sytuacji na granicy Ukrainy. Rozmowom przewodniczą wiceszefowie resortów dyplomacji tych państw: Wendy Sherman i Siergiej Riabkow. Już wczoraj wieczorem odbyła się robocza kolacja dyplomatów i już wczoraj padła ważna deklaracja z ust zastępcy sekretarza stanu USA.

- „Stany Zjednoczone wspierają wolność suwerennych narodów do wyboru własnych sojuszników”

- oświadczyła w czasie wczorajszego spotkania w Genewie Wendy Sherman.

Podkreśliła również, że Waszyngton chce rozmawiać z Moskwą o kwestiach dotyczących relacji dwustronnych, ale nie będzie poruszać tematu bezpieczeństwa sojuszników bez ich obecności.

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow stwierdził po spotkaniu, że rozmowa była złożona, ale rzeczowa.

- „Rozmowa była złożona, nie mogłaby być prosta. Co do zasady była rzeczowa. Nie sądzę, żebyśmy jutro marnowali czas na próżno”

- stwierdził.

Celem Stanów Zjednoczonych jest wysłuchanie rosyjskich propozycji dot. bezpieczeństwa i zaprezentowanie własnych. Już wcześniej swoje warunki zaprezentował Kreml. To m.in. zerwanie współpracy NATO z Ukrainą i Gruzją, zobowiązanie do likwidacji baz sojuszu w krajach byłego bloku sowieckiego i gwarancja nierozszerzania NATO na Wschód. Realizacja tych warunków ma złagodzić napięcia na wschodniej flance.

kak/PAP

Komentarze

ja2022.01.10 11:48
Śmiechu warte - "wolne państwa". Nie już ma na świecie wolnych państw. "Pandemia" to zdemaskowała.
Anonim2022.01.10 12:26
Jak mogą istnieć wole państwa, jak niepaństwowy kapitał finansjery wielokrotnie przewyższa ich budżety? Politycy, partie "wolnych państw" tańczą jak kukiełki pociągane za sznurki przez finansjerę?
Anonim2022.01.10 11:29
Państwa Europy Wschodniej po rozpadzie ZSRR nie decydują same o sobie? Zobacz: Były współpracownik kanclerza Kohla bez ogródek: Wypychają was z Unii. Wiesz już po co Tusk został wysłany do Polski? .......................................................................................................... https://wpolityce.pl/swiat/581066-niemiecki-polityk-bez-ogrodek-wiesz-po-co-wyslali-tuska
Żyd Anonim, wieczny nudziarz2022.01.10 11:07
Od urodzenia cierpię na ostry oraz przewlekły syndrom antypolonizmu i antyklerykalizmu. (Wyssałem to z mlekiem matki.) Jest to moja ewidentna mania prześladowcza. W szczególności, Osoba Matki Bożej wywołuje u mnie odruchową wściekłość, bo to Ona pokonała tego, którego jestem kundlem, jazgoczącym na tym forum od lat. Podobnie JP2, który tyle ludzi na całym świecie uchronił od piekła. Wielcy święci, szczególnie św. Siostra Faustyna i Padre Pio, to dla mnie tylko "pyerdolnięci psychole". Święty męczennik Maksymilian Kolbe to "antysemita" (bo 3 razy napisał niewygodną prawdę o Żydach). Gdy słyszę słowa: "Boże Miłosierdzie", "Eucharystia", "cud Eucharystyczny", "Niepokalane Poczęcie", "Ewangelia", "różaniec", "katolicka Polska", "Radio Maryja" to mam drgawki, wysypkę i permanentną $raczkę. W KAŻDYM księdzu widzę chciwego na kasę pedofila, który, dla własnych, materialnych lub politycznych korzyści, straszy naiwnych prostaków piekłem i wiecznym potępieniem. Każde niepowodzenie w "tym kraju" - prawdziwe, domniemane czy choćby zmyślone - cieszy mnie niezmiernie. Marzy mi się rozwalenie "tego kraju" i przerobienie go na nasz Polin, w którym byłoby normalnie, tzn. kościoły jako Muzea Ateizmu, knajpy, a najlepiej burdele, a księża w obozach pracy. My bylibyśmy panami, a polaczki-goje pracowaliby na nas. Oczekuję więc propozycji, bo mi się skończyły pomysły. Bluzgam w kółko to samo, cynicznie ironizuję, rechoczę głupkowato "buhahahaha", słowem robię tu z siebie durnia, i to jeszcze na oczach gojów oraz katolików.
konrad2022.01.10 11:02
Tylko czy Ukraina która czyniła ludobójstwo na Polakach i ma do nas pretensje terytorialne może być z nami w jednym sojuszu militarnym nie uregulowawszy tych spornych kwestii.
Anonim2022.01.10 11:42
historia lubi się powtarzać?
moZad s iSraEla2022.01.10 10:49
Budowniczy Auschwitz ... IG Farben rockefeller ...zyja !!!!! Zalozyli UE ( ksiazka : Nazistowskie korzenie brukselskiej UE) ... akurat sa na etapie budowy swiatowego Auschwitz 2.0...... www.profit-over-life.org