23.06.14, 08:37Golgota Picnic (fot. Flickr)

Jaworski dla Fronda.pl: Myślę, że ważne jest to, abyśmy stawali się coraz bardziej radykalni

W piątek dyrektor Malta Festival Poznań poinformował, że bluźnierczy spektakl „Golgota Picnic” został odwołany. Nie stało się to jednak dlatego, że "sztuka" obrażała chrześcijan, ale dlatego, że protestujący przeciwko niej rzekomo wykazali się... nienawiścią. Michał Merczyński z obawy przed zamieszkami, których skala mogła być niebezpieczna zarówno dla widzów, jak i aktorów, odwołał "spektakl".

"Osobiście żałuję, że tak się stało z prostego powodu: radykalne organizacje, które skrzykiwały się na forach internetowych, mogą unieść ręce w geście triumfu. Okazuje się, że wystarczy zrobić dużo szumu w sieci i głośna mniejszość może narzucić zdanie tym, którzy myślą inaczej" – ubolewał redaktor poznańskiej "Gazety Wyborczej" Tomasz Cylka. Jego zdaniem, symptomatyczna była wypowiedź stojącego na czele polskiego Kościoła abp Stanisława Gądeckiego. "Teraz dopiero zacznie się dyskusja o wolności w sztuce" – podsumował Cylka.

Andrzej Jaworski, jeden z nieformalnych liderów protestujących przeciwko "Golgota Picnic" nie zraża się takimi opiniami. "Jestem przekonany, że bardzo dobrze się stało. Jesteśmy jednak na samym początku długiej drogi, jaką jest walka o nasze prawa. Na tej drodze czyha na nas wiele pułapek i niebezpieczeństw. Jedną z nich jest ideologia nienawiści do wartości chrześcijańskich sączona przez "Gazetę wyborczą". Wiele środowisk związanych z tym pismem próbowało nas atakować, ale my się nie poddamy. Myślę, że ważne jest to, abyśmy stawali się coraz bardziej radykalni" – komentuje w rozmowie z Fronda.pl.

Zdaniem posła PiS, akcja przeciwko pseudo-sztuce, jaka miała zostać wystawiona w Poznaniu, pozwoliła na to, by środowiska katolickie poznały się, wymieniły kontaktami, a wreszcie w jakiś sposób przygotowały na różne ewentualności na przyszłość. "Pozwoli to na szybszą i sprawniejszą organizację pewnych rzeczy. Niektórzy nawet domagają się powołania RAK'u, czyli Radykalnej Akcji Katolickiej" – zdradza w rozmowie z Fronda.pl Jaworski.

Czy miałaby się zajmować taka grupa? "To jest jakiś pomysł, nad którym warto się zastanowić. W jego skład weszłyby między innymi środowiska, które teraz protestowały przeciwko "Golgocie Picnic". To byłaby oczywiście jakaś nieoficjalna organizacja, której zadaniem byłoby szybkie reagowanie na pewne niepokojące zjawiska. Chodzi o to, aby nie pozwalać na szyderstwa z chrześcijan, co niestety ostatnio w Polsce można coraz częściej zaobserwować" – tłumaczy w rozmowie z Fronda.pl Jaworski.

Gdyby taka grupa, nawet nieformalna, powstała można sie spodziewać larum podniesionego nie tylko przez "Gazetę Wyborczą", ale wiele innych liberalnych środowisk. Nie trudno wyobrazić sobie komentarze o zaprowadzaniu w Polsce prawa szariatu czy tworzenie bojówek, czuwających nad czystością moralną. Czy takie aspekty zostały wzięte pod uwagę? "Głosimy tylko to, co głosił św. Jan Paweł II i jesteśmy z tego dumni. Żaden pseudo-ideolog, pseudo-moralista czy pseudo-etyk nie popsuje nam humorów" – ucina Jaworski.

MaR 

Komentarze

anonim2014.06.23 9:04
Możecie się na tym wzorować: http://www.nashi.su/
anonim2014.06.23 10:17
Panu z Gazety Wyborczej proponuję aby wystawił stukę o podobnej wymowie ale o Mahomecie, najlepiej w Iranie.
anonim2014.06.23 10:47
Za bluźnierców wystawiających „Golgota Picnic” i ich kompanów pomagających w tym przestępstwie przeciw Bogu (organizatorów przedstawienia) należy się gorąco modlić. Dobrze się stało, że ten pseudo-spektakl został odwołany. Szatan ucieszyłby się gdyby tych pseudo-artystów „RAK” ukamienował – poszliby od razu do piekła a „Rak” maiłaby grzech przeciwko przykazaniu nie zabijaj. ------------------------------------------------------------------------------- Koronka o zwycięstwo nad szatanem http://www.maryjni.pl/koronka-o-zwyciestwo-nad-szatanem,691
anonim2014.06.23 11:04
niech powstanie RAK!!!!!!!
anonim2014.06.23 11:13
Oj, trzęsą się pampersy w portkach pedałolewactwa! Wystarczy spojrzeć na te wpisy. Im bardziej zajadłe słowa, tym wiekszy a ich gałach straaaaach! Już niedługo się wami zajmnieny tak, że gały będziecie w kieszeniach nosić.
anonim2014.06.23 12:49
Nie sądzę, że dobrym by było zinstytucjonalizowanie takich działań broniących wartości katolickich - to każdy katolik w Polsce i na świecie, a nawet każdy chrześcijanin powinien bronić swojej wiary. Owszem pewne grupy mogą inicjować takie działania, ale to powinno być spontaniczne, bo wtedy jest szansa, że będzie to rodzić coraz większą świadomość wśród Polaków. jeśli będzie to robić tylko jakaś organizacja to może rodzić właśnie większą obojętność : "aha, to znowu oni" albo "nie muszę nic zrobić, bo zrobi to RAK", a to byłby złe. Zresztą, jak przeczytałam o radykalizmie tej organizacji, to pierwsze co mi się skojarzyło to to, że my jako katolicy powinniśmy być bardziej radykalni najpierw w stosunku do siebie, największy bój to nawracanie samego siebie. Tak myślę, a takie sytuacje jak ta z tym spektaklem to powinna być szansa dla każdego wierzącego, żeby zamanifestować swoją wiarę, ale nic więcej. Uważam, że polki Kościół potrzebuje prężnej pracy duchowej, większej wspólnotowości, większej misyjności Kościoła na poziomie parafii. W ten sposób możemy coś zmienić za kilka dziesięcioleci.
anonim2014.06.23 12:50
@czszcz51 "Według abp.- chodzi o Gądeckiego - "przedstawienie ukazuje Chrystusa jako degenerata, egoistę, odpowiedzialnego za całe zło na świecie. Spektakl obfituje w lubieżne sceny, a pod adresem Chrystusa padają liczne wulgaryzmy. Występujący nago aktorzy kpią z Męki Pańskiej, a całość przesycona jest pornograficznymi odniesieniami do Pisma Świętego".
anonim2014.06.23 16:09
Katolicki rak społeczny, coraz lepiej.
anonim2014.06.23 16:54
Gdzie można się zapisać? Mt 21,12, Mk 11,15, Łk 19,45, J 2,13–16
anonim2014.06.23 16:56
debilizm należy zwalczać całe szczęście że nie doszło do tego żałosnego występu
anonim2014.06.23 18:47
Sukces ma wielu ojców i wszyscy sobie go przypisują np. -- Dzięki protestowi RN odwołano bluźnierczy spektakl http://narodowcy.net/kultura/9895-odwolano-bluznierczy-spektakl Organizacje Katolickie też sukces sobie przypisują .Wszyscy mają prawo ale zapomnieliście o kibicach Ciekawe kogo się najbardziej przestraszyli Narodowców Katolików czy kibiców którzy zwarli rozejm w poznaniu w celu obejrzenia spektaklu i porozmawiania o nim z aktorami i lewakami .Kto potrafi przedrzeć się przez kordon policji ( przećwiczone ma stadionach) w celu nawiązania dyskusji z lewakami na temat spektaklu i wymiany opinii Kto tak kocha sztukę i lewaków jak kibice? Kilkanaście mocnych ekip kibicowskich miało zaznać kultury na Malcie i wziąć czynny aktywny udział w dyskusji . No ale teraz trata ta ta a o kibicach pies z kulawą nogą nie wspomni.
anonim2014.06.23 20:50
RAK oddział Bydgoszcz musi zostać pilnie postawiony w stan gotowości bojowej ;) http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszcz/1,48722,16203790,Kontrowersyjna_sztuke_Golgota_Picnic_wystawia_w_Teatrze.html
anonim2014.06.24 5:06
"Niektórzy nawet domagają się powołania RAK-u, czyli Radykalnej Akcji Katolickiej" Jestem za. Prymitywy na tym forum umacniają mnie w takim przekonaniu.
anonim2014.06.24 5:28
@Neonen - masz rację. Ale w oficjalnym komunikacie organizatorzy właśnie najbardziej obawiali się o zdrowie "artystów" i "koneserów" tejże "sztuki". Tak więc pośrednio, przyznał się do lęku przed grupami kibiców. Dzięki im za to!