26.04.16, 14:00

Jaworski dla Fronda.pl: Polacy są dumnym narodem, ale tolerancyjnym

Prezydent Andrzej Duda spotkał się dziś z przedstawicielami mniejszości narodowych i etnicznych mieszkających w Polsce. Podczas spotkania wygłosił ważne słowa o narodzie i wspólnocie jaka powinna łączyć wszystkich obywateli Rzeczypospolitej. O komentarz do tych słów poprosiliśmy posła Prawa i Sprawiedliwości Andrzeja Jaworskiego.

Podczas spotkania prezydent powiedział:

Jedną z najcenniejszych wartości jest – w sensie państwowotwórczym – że Polska jest państwem spójnym i państwem jednolitym, że nie ma w naszym kraju żadnych konfliktów na tle narodowym czy etnicznym. To jest bardzo ważne. I chcę, żebyście państwo byli pewni jednej rzeczy – jako prezydent Rzeczpospolitej nigdy się nie zgodzę, na to, aby w Polsce pojawiał się szowinizm, aby w Polsce pojawiały się jakikolwiek fobie na tym właśnie tle.

 

Czy tę wypowiedź możemy odczytać jako sprzeciw głowy państwa przeciw szowinistycznym ideom i skrajnym ruchom takim jak Obóz Narodowo Radykalny? Oto co na ten temat powiedział Andrzej Jaworski:

„Trzeba tu jasno rozróżnić, że słowo „narodowy” nie oznacza z automatu „szowinistyczny”. Samo pojęcie narodu nie prowadzi do podziałów. Pan prezydent w swojej wypowiedzi wyraźnie zaznaczał, że jesteśmy jednym narodem, niepodzielonym i jednolitym”

Zaznaczał przy tym, że Polska zawsze była znana z szacunku do mniejszości narodowych i etnicznych:

„Od wieków jesteśmy znani ze swojej tolerancji wobec innych kultur, z której jesteśmy bardzo dumni. Tylko ci, którzy sami mają różnego rodzaju problemy z tolerancją chcą nam wmówić, że Polacy są nietolerancyjni”

Jak dodawał, patriotyzm i duma z narodu nie musi przechodzić w skrajność:

„Pewne jest to, że nie ma i nie będzie zgody w Polsce na proklamowanie i różnego rodzaju formy gloryfikowania, czy publikowania materiałów faszystowskich, czy komunistycznych. Te rzeczy rzecz jasna nie mają nic wspólnego z dobrze pojętym patriotyzmem, z dumą z naszego narodu i z naszego państwa”.

Słowa Andrzeja Dudy można więc określić jako zaznaczenie tego, jak powinien wyglądać zdrowy patriotyzm:

„Sam dziwię się, kiedy czasami media pokazują różnego rodzaju grupy ze swastykami i tego rodzaju symbolami, mówiąc że to są narodowcy. Takie zachowania nie mają nic wspólnego z polskim narodem” – dodał Andrzej Jaworski.  

emde/Fronda.pl