07.12.19, 12:20Screenshot Youtube - IPN Kraków

Jerzy Bukowski: Studenci coraz gorzej wykształceni

Klucz czyli kulturowa kompromitacja

Z dużym smutkiem zauważam, że kolejne roczniki studentów rozpoczynające naukę na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie są coraz gorzej wykształcone w zakresie podstaw historii i literatury. Podobne zjawiska odnotowują też moje koleżanki i koledzy pracujący na innych polskich uczelniach,

Jeszcze ćwierć wieku temu mogłem podczas ćwiczeń, wykładów i seminariów swobodnie odwoływać się do powszechnie znanych archetypów kulturowych mając pewność, że są one równie oczywiste dla studentów jak dla mnie. Teraz jest zgoła inaczej: cytaty z wielkiej literatury rodzimej i światowej trafiają w próżnię, chociaż powinny być dobrze znane młodym ludziom choćby ze szkoły średniej, jeżeli nie z dobrowolnej lektury.

Ucząc ich filozofii chciałbym mieć pewność, że tak samo rozumiemy elementarne podstawy kulturowe naszej cywilizacji. Niestety, jest to złudna nadzieja. Maturzyści mają poważne problemy z rozpoznaniem tych fragmentów literackich, które dla mojego i starszych pokoleń (a także jeszcze dla trochę młodszych) stanowiły niepodważalny kanon.

Czy mnie to zaskakuje lub oburza? Nie, ponieważ przyglądając się publikowanym przez media zadaniom maturalnym z języka polskiego i z historii widzę, iż najwięcej punktów otrzymują za ich rozwiązanie ci, którzy umieją zastosować tzw. klucz, a nie twórczo zinterpretować literacki cytat bądź wydarzenie z naszych dziejów. W ten sposób schematyzm myślenia zastępuje inwencję.

Jestem przekonany, że idziemy złą drogą.

Jerzy Bukowski

Komentarze

joanna2019.12.7 21:50
Panie Profesorze, to prawda, ze studenci mają coraz mniejszą wiedzę ogólną i dlatego - zanim rozpocznie się regularne wykłady np. z filozofii - trzeba zaczynać od zera, ucząc znaczenia podstawowych pojęć. Ale prawda jest jeszcze smutniejsza... Myślę, że Pan też to zaobserwował, bo i kadra dydaktyczna - od asystentów do profesorów niestety - jest również niedouczona. Niekiedy - gdy wywiązuje się rozmowa na tematy kulturowe czy historyczne właśnie - poziom niektórych kolegów jest zastraszająco niski. Potrafią jako tako porozmawiać na temat stanowiący przedmiot ich doktoratu czy rozprawy habilitacyjnej, a na tematy nawet sąsiadujące z przedmiotem ich badań - "minus zero", jak dowcipnie ujął to pewien kabareciarz. Owszem, w kabarecie jest to śmieszne, ale w środowisku akademickim przerażające.
pismaki od Rydzyka2019.12.7 16:48
W ujawnionym przez Senat dokumencie Jarosław Wyrembak, członek Trybunału Konstytucyjnego z ramienia PiS, w ostrych słowach pisze o Samuelu Pereirze z TVP. „Cytowane wywody pana Samuela Pereiry zdają się wyraźnie świadczyć o tym, że nie ma już takiego absurdu, którego mógłby się jeszcze wstydzić dziennikarz telewizji publicznej – i nie ma już takiego kłamstwa, przez którym byłby skłonny się zatrzymać. I to takiego kłamstwa, którego nic nie usprawiedliwia” – pisze sędzia Wyrembak w dokumencie, który opublikowano na stronie Senatu.
aaa_kotki_dwa2019.12.7 15:53
O awruk! Ktoś pozwala panu Bukowskiemu na kontakt ze studentami?!?
PRAWICA2019.12.7 14:28
PRZECIEŻ NIE DAJE SIĘ KASY NA EDUKACJE W TYM KRAJU. JAKBY PRZENIEŚĆ KOSZTA ZWIĄZANE Z DOFINANSOWANIEM ZWIĄZKÓW WYZNANIOWYCH NA EDUKACJĘ OD RAZU PRAWIE 10 MILIARDÓW BY SIĘ POJAWIŁO NA BADANIA, POMOCE NAUKOWE I ZATRZYMYWANIE SPECJALISTÓW NA UCZELNIACH. No ale niestety, u nas rządzi kolesiostwo, i hołdowanie zabobonom i ciemnocie. Dlatego tak popularny wśród marginesu jest przesąd że pilnuje ich pan z brodą, że machanie flagą to patriotyzm, a zbrodnicza ideologia Bandery czyli nacjonalizm, to jakaś forma patriotyzmu. Lata niszczenia edukacji przynoszą efekty.
Marek212019.12.7 13:04
A po co PiSowi myślenie nieschematyczne? Być wdzięcznym i wiernym Prezesowi za 500+ i starczy....
Jana2019.12.7 15:25
A Tuskowi za haratanie w galę
Katolicka Kretynizacja Polski2019.12.7 12:32
Podziękujmy pani Zalewskiej i PiSiej deformie szkolnictwa!
AM2019.12.7 13:37
I właśnie o takich jak Ty pisze p. Bukowski. Klucz w rozwiązywaniu testów obowiązywał już w gimnazjach więc kto przeprowadził tą reformę tworząc gimnazja, trudne podpowiem . Gimnazja wprowadzono w 1999 roku, rządziła wtedy koalicja AWS (Akcja Wyborcza Solidarność) i UW (Unia Wolności). AWS pod koniec kadencji, gdy okazało się, że udało się wytworzyć dziurę w budżecie sięgającą według niektórych obliczeń nawet 120 MILIARDÓW złotych (ta dziura do dziś się nam odbija) rozpadł się. Niektórzy z polityków zostali w AWS, niektórzy przeszli do utworzonych dwóch nowych partii: Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej. Autorem reformy gimnazjalnej z 1999 roku był prof. Handke, minister edukacji narodowej w rządzie AWS-UW, będący członkiem AWS. Od 2008 roku polska oświata znajduje się w stanie permanentnej reformy (czyt. niszczenia) prowadzonej przez kolejne panie minister z PO: Hall, Szumilas, Kluzik-Rostowską. To jest historia współczesna . Takie luki w wykształceniu.
Jana2019.12.7 15:24
Dziękuj swej mamie za wychowanie itd