10.12.19, 11:40Screenshot Youtube - ipn kraków

Jerzy Bukowski: Tekst ,,GW'' dowodem na upadające obyczaje, również dziennikarskie

Odchodząca w niepamięć grzeczność

„Gazeta Wyborcza” oburzyła się na dyrektora jednego z krakowskich liceów za to, że w dosyć obcesowej formie zwrócił uwagę uczennicy innej szkoły, która nie wstała, kiedy upomniał ją za niewłaściwy - jego zdaniem - sposób siedzenia na ławce.

Nie widzę nic niestosownego w przywołaniu do porządku nastolatki, której obce są zasady dobrego wychowania, zwłaszcza wobec znacznie od niej starszych osób. Mogła nie wiedzieć, że ma do czynienia z dyrektorem, ale powinna wstać natychmiast, gdy coś do niej powiedział. Próba usprawiedliwiania jej przez „GW” jest kolejnym dowodem na upadające obyczaje, również dziennikarskie.

Każdy młody człowiek winien okazywać szacunek starszym ludziom, bez względu na to, czy łączą go z nimi jakieś relacje, czy też są oni dlań obcy. Siedzenie podczas rozmowy z nimi jest ewidentnym przejawem lekceważenia ich, podobnie jak nieustępowanie miejsca w tramwaju, w autobusie i w innych środkach lokomocji.

Tak samo do kanonu dobrego wychowania należy przepuszczanie przodem kobiet oraz pomaganie inwalidom i staruszkom w okolicznościach, w których taka pomoc wydaje się oczywista. Niestety, te proste zasady są coraz mniej powszechne, a młode pokolenie Polaków systematycznie odchodzi od wzorców szarmanckości, jakie przez wieki wykształcili nasi przodkowie.

Nie wyobrażam sobie, żebym nie wstał, kiedy do mojego pokoju na uczelni ktoś wchodzi. I nie ma znaczenia, czy jest to profesor, kolega, czy student (ka). Takie zachowanie należy potraktować jako oczywiste.

Nie rozumiem więc, dlaczego dyrektor krakowskiego liceum został pryncypialnie odsądzony od czci i wiary przez redakcję „Gazety Wyborczej” za to, że stanął na straży zasad, czyli właśnie pryncypiów. Być może zrobił to trochę zbyt ostro, ale został przecież do takiej reakcji sprowokowany.

Ze smutkiem obserwuję, jak szybko odchodzimy od dobrych manier, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu wyznaczały nasze codzienne zachowania. Co więcej, osoby pragnące je nadal wdrażać w życie są traktowane jak nieżyciowi przedstawiciele zamierzchłych epok utrudniający postęp i występujący przeciw nowoczesnym standardom.

Jeżeli nie powstrzymamy tego procesu, sami sobie zgotujemy fatalną przyszłość, w której chamstwo zastąpi grzeczność, a brak kultury stanie się dowodem właściwego przystosowania do wymagań teraźniejszości i umiejętnego odczytywania znaków przyszłości.

Opamiętajmy się wszyscy, póki nie jest jeszcze za późno!

Jerzy Bukowski

Komentarze

Rozbawiony2019.12.11 7:27
Tak to czy stała czy siedziała to problem ale jak księża gwałcą dzieci tonie skutek bezkarności kleru tylko polska tradycja
Tasman2019.12.10 13:44
Taaa, mnie od razu przypomniał się obrazek Trumpa i Dudy podczas podpisywania pewnego dokumentu. Może ta młoda brała przykład z amerykańskiej kultury, którą prawica się tak zachwyca?
stan2019.12.10 16:36
A może Donalda Tuska, który silniejszemu od siebie "strzela w plecy". Co to nam, Polakom, przypomina?
Kalina2019.12.10 12:47
Niestety zapominamy, że na szacunek trzeba sobie zasłużyć. Najwidoczniej ten pan nie zasłużył. i tyle. Absolutnie nie zgadzam się z tym, że młodzież ma oddawać jakieś honory ludziom tylko za to, ze są starzy. Starośc nie oznacza mądrości ani nawet dobrego wychowania ;) I nie zapominajmy o tym.
Michał Jan2019.12.10 13:21
Tym właśnie się różnią ludzie od czwororęcznych, że każdego starszego traktują z należytą atencją. Mogą się z nimi nie zgadzać, ale nie rozmawiając na siedząco.
Albert.2019.12.10 13:31
Jeśli opisy tej sytuacji dostępne w sieci są prawdziwe, to dyrektor został potraktowany z należytą atencją - mam tutaj na myśli fakt, że nie dostał od razu w mordę. A wygląda na to, że sobie na to zasłużył.
Albert.2019.12.10 12:24
"dyrektora jednego z krakowskich liceów za to, że w dosyć obcesowej formie zwrócił uwagę uczennicy innej szkoły, która nie wstała, kiedy upomniał ją za niewłaściwy - jego zdaniem - sposób siedzenia na ławce. " Po pierwsze, wydarzenie miało miejsce poza szkołą - facet nie miał więc nic do gadania. Jego zachowanie było czystym czepianiem się i niczym więcej. Po drugie, jeśli zwrócił uwagę uczennicy "w obcesowej formie", to trudno oczekiwać, że ktokolwiek potraktuje z szacunkiem. Na szacunek sobie trzeba zasłużyć. Po trzecie, ten dyrektor Graniczka znany jest ze swojego chamstwa i wysokiego stopnia konfliktowości nie od dzisiaj. Z łatwością można więc domyślać się, jak cała sytuacja wyglądała. Nie bronię młodzieży, bo ich zachowanie w wielu przypadkach jest naganne (jak każdego młodego pokolenia niezależnie od epoki), ale to, że ktoś jest ekstremalnym prawakiem i wyznawcą sekty smoleńskiej jak Graniczka nie czyni automatycznie z niego osoby godnej szacunku w każdej możliwej sytuacji.
jula2019.12.10 12:07
Z chama nigdy nie zrobisz pana.Zachowanie Michnika to modus operandi tego pokroju ludzi,ten sam sznyt co w formacjach UB,SB,ORMO,MO,jeszcze wcześniejszym KBW.Ten rodzaj pogardy przeszedł na całe środowisko tego specyficznego medium prasowego.Tam nawet tak podstawowe pojęcie jak kindersztuba nie istnieje,bo nie istnieje pojęcie szacunku dla drugiego człowieka.
Tasman2019.12.10 13:40
Na portalach prawicowych jest tego szacunku aż za dużo. Tak dużo, że się rzygać chce...
Marek2019.12.10 18:16
jula znasz to z autopsji
franek kimono2019.12.10 12:00
ten portal, jego dziennikarze, GPC, niezalezna czy media tzw. ojca Rydzyka - to dopiero zrodlo kultury...
Michał Jan2019.12.10 12:02
I co z tego wynika dla owego dyrektora?
Ala2019.12.10 11:54
Czy coś porządnego ostatnio pisze GW ? Na pewno nie, czytać się nie da.
Tasman2019.12.10 13:39
Się nie tłumacz, po prostu czytać ze zrozumieniem nie potrafisz...
stan2019.12.10 16:31
Faktycznie, czytelnicy GW muszą najpierw poznać kod przekazu. U Michnika wszystko trzeba rozumieć na opak. To gazeta, która wprowadza największy mętlik pojęciowy. Człowiek dbający o higienę umysłową nie powinien nawet brać tego szmatławca do ręki.
ubawiony lewackim matolstwem2019.12.10 11:46
Bo chamów z gazety michnika po mordzie lać należy! A i tak to ich kultury nie nauczy.
Tasman2019.12.10 13:37
Lać po mordzie zaś jest apogeum kultury. Ciekawe jakiej?
Rozbawiony2019.12.11 7:27
Pisiej