21.01.20, 09:20(fot. pixabay)

Jeszcze jedno pokolenie, a we Francji nie będzie już Żydów

Francja nadal jest krajem o największej społeczności żydowskiej w Europie. Dziś jednak antysemityzm jest tam tak silny, że „jeśli nic się nie zmieni, to wystarczy tylko jedno pokolenie, a we Francji nie będzie już Żydów” – ostrzega Francis Kalifat, przewodniczący Rady Reprezentacyjnej Instytucji Żydowskich we Francji (Crif). Jego zdaniem nie ma dziś we Francji ani jednego Żyda, który nie zastanawiałby się nad wyjazdem z kraju.
 

 

Obszerny raport na temat antysemityzmu opublikował katolicki dziennik La Croix. Wynika z niego, że ogół społeczeństwa jest dość pozytywnie nastawiony do środowiska żydowskiego. 91 proc. badanych traktuje Żydów na równi z innymi Francuzami. Dziś głównym zagrożeniem dla Żydów we Francji są środowiska arabsko-muzułmańskie. Wrogość względem Izraela i Żydów jest jednym z głównych elementów, wokół których młode pokolenia muzułmanów kształtują swoją tożsamość – uważa prof. Mehdi Ghouirgate. W minionym dziesięcioleciu społeczność żydowska kilkakrotnie padła ofiarą zamachów terrorystycznych. Każdy z nich stał się katalizatorem wywołującym całą serię ataków. Na przykład po zamachu na szkołę żydowską w Tuluzie w 2012 r. w ciągu 10 dni odnotowano aż 90 przypadków antysemickiej agresji. Wiemy, że jesteśmy na celowniku, boimy się o nasze dzieci – mówi Marc Knobel, dyrektor studiów żydowskich Crif.

W ostatnich latach wiele żydowskich rodzin musiało się wyprowadzić z dzielnic czy miast, w których odnotowano znaczący napływ społeczności muzułmańskiej. Wycofują też swoje dzieci ze szkół publicznych i zapisują je do szkół żydowskich lub prywatnych, katolickich bądź laickich. Dziennik La Croix przypomina, że problem nie jest nowy. Już w 2002 r. pojawiła się książka, która ostrzegała przed ideologicznym zawłaszczeniem niektórych sektorów oświaty przez środowiska muzułmańskie. Już wtedy istniały szkoły, w których nie można było nauczać o Szoah. Przed 20 laty lekceważono jednak ten problem. Środowiska lewicowe pobłażliwe traktowały postawę młodych muzułmanów, widząc w nich ofiary społeczeństwa i postkolonializmu.

Raport dziennika La Croix przyznaje, że antysemityzm jest obecny we Francji również w innych środowiskach, takich, jak skrajna prawica czy skrajna lewica. Regionem, w których często dochodzi do profanacji żydowskich cmentarzy jest Alzacja. Zdaniem autorów raportu wynika to z wpływów, które docierają z sąsiednich Niemiec, a także z faktu, że Alzacja wcielona podczas wojny do III Rzeszy została poddana silnej propagandzie nazistowskiej. Jednakże w przeciwieństwie do Niemiec, neonazizm jest tu zjawiskiem marginalnym. Szacuje się, że we Francji neonazistów jest ok. 300, podczas gdy po drugiej stronie Renu, aż 25 tys. W Niemczech to właśnie te środowiska odpowiadają za 90 proc. wszystkich aktów antysemityzmu.

Antysemityzm w środowisku lewicowym wynika natomiast przede wszystkim z wrogości względem Izraela i poparcia dla aspiracji palestyńskich. Przejawia się to w wyrozumiałości dla muzułmańskiego antysemityzmu, a w skrajnych przypadkach również w negacjonizmie, wziąwszy pod uwagę, że to właśnie doświadczenie zagłady skłoniło Żydów do odbudowy własnego państwa.

Raport dziennika La Croix podkreśla, że dzięki rozwojowi internetu i mediów społecznościowych różne formy antysemityzmu wzajemnie na siebie oddziałują. Wzajemnie się uzasadniają i wzmacniają, co potęguje jedynie wśród Żydów poczucie zagrożenia.

 

 

bz/vaticannews.va/Krzysztof Bronk - Watykan
 

Komentarze

skuter2020.01.21 19:50
No to jak to jest Żydzi mówią że najgorzej jest im w Polsce A tak się u nas goszczą
Topek2020.01.21 18:45
Jak można wywnioskować z komentarzy prawdziwych Polaków na Frondzie, antysemityzm u nas nie istnieje, Żydzi są wręcz szanowani przez zwolenników tej władzy. Myślę że w Polsce byliby tak bezpieczni jak w Jedwabnem wśród prawdziwych Polaków
Pisbusters2020.01.21 18:31
Wolę w Polsce Żydów niż pisdzielców
Topek2020.01.21 18:29
U nas jeszcze kilka lat i nie będzie pisdzielców
N.K.2020.01.21 20:55
Topku, poradzę ci coś, głupku! A weź ty "PISdzielców" pocałuj w d......! No, całuj! Mordy nie żałuj ! Podajrzewam, że jesteś JUHem ! Nikt inny tak nie pisałby!
Czytacz2020.01.21 13:37
Zostanie tam ze stu. W rządzie. I to żydom wystarcza
Beno2020.01.21 12:25
Mają swoją ojczyznę, niech wyjeżdżają.
Darek2020.01.21 14:05
Z tym zastrzeżeniem że nie swoją, a kradzioną.
dajemy się sprzedawać2020.01.21 10:29
Niemcy i Francuzi chcąc pozbyć się żydów, których nigdy nie tolerowali, zaprosili arabów i mają za chwilę spokój, a my ciągle dajemy się żydom po łapkach klepach, wykorzystywać, poniżać i jeszcze ich mamy w rządzie w nadmiarze w każdym okresie historycznym.
Darek2020.01.21 10:23
Gdzie Francja zgubiła tolerancję? I jak to się mówi "Przygadał kocioł garnkowi" a to Polakom zarzuca się brak tolerancji czy ograniczanie demokracji....
ceramik2020.01.21 9:53
i Francuzów. Zapomniał dodać. A w Polsce, to kiedy zabraknie żydostwa?
Mirek2020.01.21 9:45
I znowu z Zachodu będą wyganiać Żydów a ci pewno będą się chcieli osiedlać w Polsce . Ja przez całe życie byłem pozytywnie nastawiony do Żydów aż do momentu w którym ambasadorzyca Izraela w KL Auschwitz zakwestionowała naszą ustawę sejmową !!! . A to co działo się później tylko potwierdza moją obecną niechęć do Żydów . Dlatego mówię : żadnych Żydów z zachodu do Polski !!! . Mają swój kraj Izrael to niech tam jadą .
Cool2020.01.21 9:35
Za to wracają do Polski ... niestety!
🍳2020.01.21 15:13
A ja się cieszę, to wytrawni biznesmeni.
anonim2020.01.21 18:10
Tym bardziej powinieneś się martwić!
ang.2020.04.5 21:48
wole10 Zydow za sasiadow niz 1-go mzulmanina