28.09.19, 14:45Fot. via Wikipedia, CC 0

Josef Neckermann i jego złote interesy z nazistami

Josef Neckermann w powojennych Niemczech był jednym z najbardziej szanowanych i najbogatszych przedsiębiorców. Niemcy uwielbiali go także jako zdobywcę sześciu olimpijskich medali. Jak się jednak okazuje, historia Neckermanna jest niezwykle mroczna.

W tekście zatytułowanym „Josef Neckermann. Mroczna przeszłość powszechnie szanowanego niemieckiego biznesmena” Dariusz Kaliński na łamach portalu „Wielka Historia” opisuje między innymi sposób, w jaki Neckermann doszedł do swojej fortuny.

Rodzina Neckermanna, w której dominowały poglądy narodowo-konserwatywne, zaczęła sympatyzować z nazistami. Po przejęciu przez NSDAP władzy w Niemczech kariera Josefa wyraźnie nabrała rozpędu”

- pisze autor tekstu.

Dodaje, że w 1933 roku przedsiębiorca ten wstąpił do SA, po dwóch latach z kolei został członkiem partii nazistowskiej. Jego firma zwiększyła zaś swój stan posiadania po tym, jak w życie weszły tzw. norymberskie ustawy rasowe, które drastycznie ograniczały prawa obywatelskie żydowskich obywateli Niemiec.

W ramach <<aryzacji>> żydowskich przedsiębiorstw Neckermann zagarnął znany w Würzburgu dom towarowy Siegmunda Ruschkewitza”

- pisze Kaliński w swoim tekście.

Później, w roku 1938 Neckermann za „śmieszną kwotę 2,3 miliona marek” przejął dzieło życia Karla Amsona Joela, który był właścicielem trzeciej w Niemczech pod względem wielkości nowoczesnej firmy wysyłkowej z branży tekstylnej. Co więcej – Joel pieniędzy w życiu nie zobaczył. Gdy o nie zapytał, obecny na spotkaniu teść Neckermanna miał mu zasugerować, by ten pomyślał raczej o swoim bezpieczeństwie.

W trakcie wojny szwalnie Neckermanna przerabiały między innymi zagrabione Żydom w gettach i obozach koncentracyjnych ubrania. Żydów wykorzystywał on też do niewolniczej pracy przy maszynach do szycia. Zarobił też krocie na gigantycznym kontrakcie na wyprodukowanie trzech mundurów zimowych dla Wehrmachtu.

Po wojnie nie udało mu się przejąć kierownictwa nad swoimi dawnymi przedsiębiorstwami. Niemcy w 1945 roku aresztowali go, a w więzieniu przesiedział rok. W 1948 roku jednak Josef Neckermann otworzył kolejną firmę, formalnie zapisaną na byłą żonę, choć „[…] kierownictwo nad nią dzierżył sam były nazistowski baron przemysłu”.

Później jednak proces naziście wytoczył wspomniany już Karl Joel za bezprawne przejęcie przedsiębiorstwa. Sprawa zakończyła się po 10 latach i Joel otrzymał częściową tylko rekompensatę.

Szokuje zwłaszcza fakt, że posiadający nazistowską przeszłość Neckermann kontynuował w Zachodnich Niemczech działalność biznesową i prowadził bardzo dobrze prosperującą firmę handlu wysyłkowego. Stworzył też biuro podróży, ponadto na Olimpiadach zdobył 6 medali olimpijskich w ujeżdżeniu. W 1992 roku zmarł jako wielce szanowany obywatel. Uznawany za jednego z ojców niemieckiego cudu gospodarczego po II wojnie światowej.

Cały tekst warto przeczytać tutaj.

tag/wielkahistoria.pl,Fronda.pl

Komentarze

Jan Radziszewski2019.09.28 18:22
Andrzejek H ot najbliższa i bardzo pewna przyszłość Wizja ukochanej Babci Opuszczaliśmy się niżej. Opuszczaliśmy się do samego dna piekła. W jednym z kręgów zobaczyłam swoją Babcię. Tak, mamę mego Ojca. Moją dobrą, czułą, wspaniałą Babcię. Demon szczypcami wyciągał jej język. Szczypce rozżarzone. Od tych szczypiec zapala się język i całe ciało zwęgla się. I kiedy proch z ciała powinien się rozwiać i męczarnię się skończą, ona znów – demon otwierał szczypce, język wypadał i na tym miejscu proch się łączył i – ona znów stawała się tą, co poprzednio. I męczarnie trwały dalej. Ona krzyczała, ale powiedzieć nic nie mogła. Patrzyła na mnie wytrzeszczonymi oczami i wyciągała ręce. Nie mogłam na to patrzeć. Ponieważ pomóc jej w niczym nie mogłam. Nie mogłam wyciągnąć do niej rękę i ochłodzić jej język. Okazuje się, ona przeklinała. Ona przeklinała. Zrozumiałam, dlaczego z nią nie przyjaźnili się sąsiedzi. Strasznie to mówić. Boleśnie to mówić. Jej syn, mój Ojciec, znajdował się w raju, a jego mama całą wieczność będzie przebywać tu. Nie mogłam się ruszyć z miejsca. I gdyby nie Anioł, to chyba stałabym i stałabym tam. Płakałabym i krzyczałabym. Krzyczałabym zamiast niej. Nie wiem, jak znaleźliśmy się jeszcze niżej. 1 uzupełnienie ze świadectwa w cerkwi „Źródło życia”: … Odwróciłam się i zobaczyłam oczy mojej Babci. Tylko co w Niebiosach widziałam mego Tatę, jej syna. On, jak głownia, wyrwana z ognia, a moja miła Babcia, u niej tyle ikon było, ona umiała tyle modlitw, a teraz wielki demon szczypcami wyciąga jej język. Od rozpalonych szczypiec zaczyna się on palić. Powoli, powoli spala się, ogień pełznie do krtani. Z początku ona krzyczy, potem chrypi, wypala się, wypala się cała, całe jej wnętrze i w końcu pęka, został tylko popiół … zaraz się on rozwieje, - miałam nadzieję - , miałam taka nadzieję, że on się rozwieje. Ale, nie. Popiół spada kupką, szczypce rozwierają się i spalony kawałeczek języka spada na ten popiół i ona znów powstaje, odtwarza się. I męczarnie rozpoczynają się od nowa. Już ponad 30 lat ona jest tam, a dalej – wieczność. Rzuciłam się, aby pomóc jej. Czułam, że mam wilgotna rękę, tę, za którą trzymał mnie Anioł. Chciałam chociaż tylko trochę ugasić, ugasić ten płomień. Ale napotkałam postawioną przeszkodę. I nie zdołałam dotknąć, a ona… ona patrzyła na mnie, ona błagała mnie oczami
Barbara2019.09.29 8:03
To się za nią gorąco módl
andrzejhahn32019.09.28 18:14
rydzyk i jego kokosowe interesy z podatkow obywateli
JS2019.09.28 15:41
w Polsce szanują i nazywają bohaterami, Brygadę świętokrzyską kolaborująca z nazistami!
JS2019.09.28 16:18
Twojej pisaniny nikt normalny tu nie czyta. W Imię Jezusa idź precz szatanie !
JS2019.09.28 15:05
IG Farben to był dopiero kartel ! Proszę poszukać na youtube - Dr Rath kartel farmaceutyczny cały wykład - polskie napisy. Amerykanie pod koniec wojny zabierali do siebie niemieckich uczonych, dokumentacje, sprzęt, prototypy, produkty ich szatańskiej twórczości. Nie mogli pozwolić aby wpadło to wszystko w ręce ZSRR. W Wietnamie pokazali światu jak truli, palili ludność cywilną, niszczyli lasy, uprawy, zwierzęta bronią chemiczną, która byłą zabroniona ! Czy sami ją wynaleźli, czy korzystali z doświadczeń niemieckich naukowców ? Pozdr.
JONASIK2019.09.28 14:58
"Zarobił też krocie na gigantycznym kontrakcie na wyprodukowanie trzech mundurów zimowych dla Wehrmachtu" To musiały być gigantyczne mundury. Hmmm dla Semki?