Josef Neckermann w powojennych Niemczech był jednym z najbardziej szanowanych i najbogatszych przedsiębiorców. Niemcy uwielbiali go także jako zdobywcę sześciu olimpijskich medali. Jak się jednak okazuje, historia Neckermanna jest niezwykle mroczna.

W tekście zatytułowanym „Josef Neckermann. Mroczna przeszłość powszechnie szanowanego niemieckiego biznesmena” Dariusz Kaliński na łamach portalu „Wielka Historia” opisuje między innymi sposób, w jaki Neckermann doszedł do swojej fortuny.

Rodzina Neckermanna, w której dominowały poglądy narodowo-konserwatywne, zaczęła sympatyzować z nazistami. Po przejęciu przez NSDAP władzy w Niemczech kariera Josefa wyraźnie nabrała rozpędu”

- pisze autor tekstu.

Dodaje, że w 1933 roku przedsiębiorca ten wstąpił do SA, po dwóch latach z kolei został członkiem partii nazistowskiej. Jego firma zwiększyła zaś swój stan posiadania po tym, jak w życie weszły tzw. norymberskie ustawy rasowe, które drastycznie ograniczały prawa obywatelskie żydowskich obywateli Niemiec.

W ramach <<aryzacji>> żydowskich przedsiębiorstw Neckermann zagarnął znany w Würzburgu dom towarowy Siegmunda Ruschkewitza”

- pisze Kaliński w swoim tekście.

Później, w roku 1938 Neckermann za „śmieszną kwotę 2,3 miliona marek” przejął dzieło życia Karla Amsona Joela, który był właścicielem trzeciej w Niemczech pod względem wielkości nowoczesnej firmy wysyłkowej z branży tekstylnej. Co więcej – Joel pieniędzy w życiu nie zobaczył. Gdy o nie zapytał, obecny na spotkaniu teść Neckermanna miał mu zasugerować, by ten pomyślał raczej o swoim bezpieczeństwie.

W trakcie wojny szwalnie Neckermanna przerabiały między innymi zagrabione Żydom w gettach i obozach koncentracyjnych ubrania. Żydów wykorzystywał on też do niewolniczej pracy przy maszynach do szycia. Zarobił też krocie na gigantycznym kontrakcie na wyprodukowanie trzech mundurów zimowych dla Wehrmachtu.

Po wojnie nie udało mu się przejąć kierownictwa nad swoimi dawnymi przedsiębiorstwami. Niemcy w 1945 roku aresztowali go, a w więzieniu przesiedział rok. W 1948 roku jednak Josef Neckermann otworzył kolejną firmę, formalnie zapisaną na byłą żonę, choć „[…] kierownictwo nad nią dzierżył sam były nazistowski baron przemysłu”.

Później jednak proces naziście wytoczył wspomniany już Karl Joel za bezprawne przejęcie przedsiębiorstwa. Sprawa zakończyła się po 10 latach i Joel otrzymał częściową tylko rekompensatę.

Szokuje zwłaszcza fakt, że posiadający nazistowską przeszłość Neckermann kontynuował w Zachodnich Niemczech działalność biznesową i prowadził bardzo dobrze prosperującą firmę handlu wysyłkowego. Stworzył też biuro podróży, ponadto na Olimpiadach zdobył 6 medali olimpijskich w ujeżdżeniu. W 1992 roku zmarł jako wielce szanowany obywatel. Uznawany za jednego z ojców niemieckiego cudu gospodarczego po II wojnie światowej.

Cały tekst warto przeczytać tutaj.

tag/wielkahistoria.pl,Fronda.pl