09.03.18, 12:15

Kard. Gerhard Müller: Papież nie ma prawa dopuścić antykoncepcji

Papież nie ma mocy zmiany bądź złagodzenia kościelnego zakazu sztucznej antykoncepcji, tak samo, jak nie może dopuścić kobiet do święceń kapłańskich. Mówił o tym kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Purpurat przemawiał na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, gdzie prezentowano ksiązkę o. Pawła Stanisława Gałuszki ,,Karol Wojtyła i Humanae vitae''. Kard. Müller podkreślając niemożność dopuszczenia stosowania sztucznej antykoncepcji przypomniał, że sformułowany w Humanae vitae przez bł. Pawła VI zakaz pozostaje i musi pozostać w mocy.

O tym mówił także prof. Livio Melina, który w latach 2006-2016 przewodniczył Instytutowi Jana Pawła II w Rzymie. Podkreślił, że choć zakaz stosowania sztucznej antykoncepcji nie został nigdy zdefiniowany ex cathedra, to ,,należy do uniwersalnego zwykłego Magisterium'', a jako takie jest nieomylne. Kardynał Müller uzupełniał, że ,,nie trzeba formułować definicji ex cathedra'' w sprawie zakazu antykoncepcji w Humanae vitae.

,,Rzeczowo jest to [nauczanie] nieomylne, bo przynależy do antropologii chrześcijańskiej i odzwierciedla antropologię, naturalną antropologię'' - powiedział. ,,Bóg jest Stwórcą, a rodzice są sługami Bożej opatrzności, która zakłada istnienie ludzkości'', dodał. ,,Tę samą kwestię mamy w Ordinatio Sacerdotalis odnośnie niemożności udzielania przez Kościół sakramentu święceń kobietom'', dodał kardynał. ,,To jasne, papież nie ma mocy, by to zmienić''.

mod/life site news