W debacie przed październikowym Synodem Biskupów o rodzinie głos zabrał kard. Gerhard Ludwig Müller. W wywiadzie dla katholisch.de, oficjalnego portalu Kościoła katolickiego w Niemczech, prefekt Kongregacji Nauki Wiary mówił o aktualnych wyzwaniach.

Kard. Müller przyznał, że kwestie związane z małżeństwem i rodziną są dziś szczególnie aktualne. Jego zdaniem należy „pomóc ludziom na nowo zrozumieć, jaki sens ma zawieranie małżeństwa i wiązanie się w ten sposób – również publicznie – z drugim człowiekiem”. Dlatego „szczególnego pogłębienia wymagają przygotowanie do małżeństwa i duszpasterstwo małżeństw”. Szef watykańskiej dykasterii zaznaczył, że „Kościół musi na nowo poświęcić uwagę rodzinie, a rodzina musi na nowo otworzyć się na Kościół”. Zapytany o sposób podejścia Kościoła do osób w „trudnych sytuacjach” życiowych, kard. Müller odpowiedział, że „jesienny Synod Biskupów stoi przed wyzwaniem, aby znaleźć pastoralne rozwiązania bez zmieniania słów Jezusa i zbudowanej na nich nauki Kościoła”.

Innego zdania jest nowy ordynariusz Hamburga. Abp Stefan Heße w rozmowie z lokalną gazetą Kölner Stadtanzeiger stwierdził, że „trzeba zauważyć różnorodność form współżycia, jakie istnieją”. Jego zdaniem Kościół powinien docenić pary homoseksualne, które żyją w wierności.

bjad/radio watykańskie