11.11.13, 12:13Kard. Stanisław Dziwisz (fot.Wikimedia Commons)

Kard. Stanisław Dziwisz: W Polsce powstał niewidzialny mur

Kardynał Dziwisz mówił podczas mszy świętej w katedrze na Wawelu, że wolność i niezależność jaką cieszy się Polska, jest "trudnym darem", o który trzeba nieustannie walczyć. Kardynał zaznaczył, że prawdziwa wolność to "poszanowanie drugiego człowieka, jego sposobu myślenia i odczuwania". Dodał również, że "w Polsce powstał niewidzialny mur, który dzieli ją na tych, którzy mają wszelkie możliwości i tych, którzy nie mogą wygłaszać poglądów na przyszłość Polski".

Metropolita krakowski odwołując się do metafory muru, bardzo jasno i jakże aktualnie pokazał naszą codzienną scenę polityczno-społeczną. Powiedział m.in. "Mamy wrażenie, że mur dzielący dziś Polskę przebiega przez nasze serca, nasze rodziny. Jest on zbudowany z lęku i agresji, z braku zrozumienia dla ludzi o innym sposobie myślenia i widzenia przyszłości. Jest on zbudowany z osłabienia wrażliwości na wartość życia ludzkiego i godność każdego człowieka od narodzenia do naturalnej śmierci".

Podkreślił również, że gwarantem godności człowieka jest Chrystus. - Od grobu św. Stanisław powtarzam słowa bł. Jana Pawła II "Otwórzcie drzwi Chrystusowi!" W imię poszanowania praw człowieka, w imię wolności, równości, braterstwa, w imię międzynarodowej, międzyludzkiej solidarności i miłości.

Akcent położony na Chrystusa w świętowaniu Dnia Niepodległości sprawia, że dzień ten staje się czymś transcendentnym. I oby taki był cały czas.

sm/Onet

Komentarze

anonim2013.11.11 12:31
Błogosławiony JPII apelował o walkę o krzyż, do końca! Szkoda , że się eminencja nie zajął profanacją najważniejszego symbolu dla Polski... mur... kto głosił rekolekcje przed wyborami dla POsłów? Mur sam sie nie zbudował w jeden dzień... ks. Kapelan ewidencji, ks. Raś, brat POsła też przypadkowo... mur... a na krzyż plują, a książę Kościoła, gotowy za Chrystusa oddać życie milczy...
anonim2013.11.11 12:39
tak tak dwie równorzędne postawy ... gówno prawda! Jedna jest prawda!
anonim2013.11.11 12:51
Wielki Budowniczowy Muru obudził się , a tu ręka w nocniku.
anonim2013.11.11 12:56
Księże kardynale.Mur powstał owszem i widzę po jednej stronie episkopat wraz z liberałami, po drugiej prosty lud, lud bez autorytetu, bez pasterza.Dlaczego tak ? A dlaczego episkopat puścił po Polsce list, w którym stwierdzil że "Nigdy w Polsce Chrystus nie będzie intronizowany.."? Dlaczego odprawiałeś Księże Mszę św. w Warszawie pogrzebową za śp.prymasa Glempa i zasiadaęś na miejscu tabernakulum? Dlaczego tabernakula wyrzucane są z centralnych miejsc w kościołach polskich i przenoszone do zaułków (dopiero wczoraj odkryłem taką ohydę w katedrze poznańskiej.. Dlaczego zabraniacie klękać do Komunii św.?! Dlatego gdy stoję po przeciwnej stronie tego muru i nie widzę obok siebie Ciebie - zmuszony jestem powtórzyć za Chrystusem - zaprawdę, nie znam Cię !!!
anonim2013.11.11 14:51
Może, księże kardynale, jeszcze jeden ostentacyjny spacerek z Herr Tusk po Rynku krakowskim ?....
anonim2013.11.11 20:29
Może ktoś pamięta.Ale o tym murze w ludzkich sercach już ktoś wcześniej mówił. Plagiat?
anonim2013.11.12 2:20
//Kardynał zaznaczył, że prawdziwa wolność to "poszanowanie drugiego człowieka, jego sposobu myślenia i odczuwania". // Dobrze by było, gdyby kardynał powiedział to władzy i mediom w stosownym miejscu i czasie, nie nam, na swięcie Niepodległości. Kardynał przeważnie mija się z ludźmi do których mówi.
anonim2013.11.12 2:23
//w imię wolności, równości, braterstwa, ....i miłości// Bogu świeczkę i diabłu ogarek. Nam nie jest wszystko jedno.