27.06.14, 15:09Tomasz Karolak (fot. Beax/CC-BY-SA ver. 2.5 PL)

Karolak broni "Golgota Picnic" i powołuje się na... Jana Pawła II

„To cenzura! (…) Jezus Chrystus nie był Polakiem i Matka Boska nie była Polakiem – to byli Żydzi” – wołał rozbawiony Tomasz Karolak na antenie TVP Info.

Znany aktor wyrażał w ten sposób swoje oburzenie wobec protestów przeciwko bluźnierczemu spektaklowi „Golgota Picnic”.

„Wydaje mi się, że cały ten konflikt to sztucznie spreparowana akcja przez – oczywiście – środowiska katolickie, które szukają tożsamości w dzisiejszym świecie” – mówił Karolak, zwolennik Platformy Obywatelskiej. „Żaden z zapytanych i modlących się pseudowidzów nie był na tym przedstawieniu! Nie był w ogóle w teatrze od lat dwudziestu, gdy państwo jeździli za komuny z klasą, bo był taki oblig” – szydził z katolików Karolak.

Opowiadał także o swoim oburzeniu na kazania w kościołach. „Mi się też wiele zbitek nie podoba – gdy słyszę z ambony kościelnej. Kiedy w trakciemówienia kazania ksiądz mówi: „Żyd, Julian Tuwim!”. To mi się nie podoba, choć staram się wierzyć w te wartości…” – stwierdził.

Następnie zapewnił, że jest „wierzący, ale niepraktykujący”. Wyjaśnił dalej jak należy rozumieć „Golgota Picnic”. W jego narracji staje się to wręcz obowiązkowe widowisko dla wierzących: „Golgota jest metaforą przeniesioną do naszego życia przeniesionego do naszego życia. To światy równoległe, które pokazał reżyser – trafnie przyjmując wzór Golgoty. Współczesnym społeczeństwem niezwykle trudno wstrząsnąć. Ten spektakl zadaje pytanie: czy jestem dobrym katolikiem i czy wierzę, kiedy trzeba” – mówił Karolak.

Sprzeciwiając się protestującym katolikom, powołał się na… Jana Pawła II. „Jan Paweł II mówił, żeby tego nie robić, co robią obrońcy kultury! Widziałem rozmowy z protestującymi – oni nie mają pojęcia, co się dzieje w kulturze polskiej, teatrze!” – zapewniał z naciskiem.

bjad/wpolityce/tvpinfo

Komentarze

anonim2014.06.27 15:18
Karolak namawiał do wspólnego z bojówkarzami niemieckimi udziału w bandytyzmie wobec Marszu Niepodległości. Podwójne standardy J - elit - ek. Pomyśleć, że to następcy POLSKICH elit dorżniętych po Niemcach w katowniach UB. Pod hasłem walki z faszyzmem oczywiście ...
anonim2014.06.27 15:43
https://www.youtube.com/watch?v=Or7HZ8AeYl0 Karolak namawia do blokady, która jak wiadomo zaowocowała licznymi pobiciami a nawet okaleczeniami.
anonim2014.06.27 15:48
kultura w Polsce schodzi na psy!!! Mam nadzieję, że Pani Kożuchowska przemówi temu aktorzynie do rozsądku
anonim2014.06.27 15:55
To znaczy, że Karolak ma problem z czytaniem tekstów ze zrozumieniem. Może niech odsłuchuje przemówienia Ojca Świętego i bardzo się skupi, to może chociaż troszeczkę zrozumie.
anonim2014.06.27 16:18
Teksty w "Rodzince pl " też mają często antyreligijne więc nic nowego Karolak nie powiedział. Ma swój teatr więc jest hardy.
anonim2014.06.27 16:33
@granatowy „w sumie to trochę go rozumiem, nie widzieli,a protestują” Czy ci którzy nie oglądali pornografię dziecięcą też nie powinni protestować przeciw wykorzystaniu dzieci w takim filmie? ----------------------------------------------------------------------------- Koronka o zwycięstwo nad szatanem http://www.maryjni.pl/koronka-o-zwyciestwo-nad-szatanem,691
anonim2014.06.27 16:41
Karolak jest żałosnym obleśnym facetem który robi dzieci po kątach
anonim2014.06.27 16:44
Cóż to za dziwny twór?? "Wierzący, ale niepraktykujący"... A może Pan Karolak sam nie wiem, w jakiego Boga wierzy?? Może w jakiegoś przez siebie wymyślonego, dla którego nikt zwyczajnie jeszcze określonej celebracji i praktyki nie obmyślił?? Bowiem raczej nie w Tego, nie w Jezusa Chrystusa, który wyraźnie mówił, by być "albo zimnym, albo gorącym", by nie być "letnim". Raczej nie w tego, który polecił swym uczniom by szli w świat i nauczali wszystkie narody, by w Jego imię udzielali chrztu świętego, uzdrawiali, wypędzali złe duchy... Raczej nie w tego, który polecił Piotrowi przewodzić "owczarni", który jemu dal klucze Królestwa i przekazał władzę rozwiązywania i związywania w imię i na chwałę Bożą. Pytanie więc o to, co praktykuje Pan Karolak...
anonim2014.06.27 16:52
Kawał łże katolika
anonim2014.06.27 17:19
dobrze że "wierzący i niepraktykujący" niż "niewierzący i praktykujący"
anonim2014.06.27 18:40
@Administrator ; Redakcja ; Ktokolwiek Władny Wzywam o natychmiastowe usunięcie konta użytkownika "nitro2012". Wpisy tegoż osobnika są formułowane na poziomie ucznia gimnazjum. Człowiek ten nie jest się w stanie zdobyć na jakąkolwiek z form konstruktywnej, merytorycznej polemiki. Jedyne, na co go stać, to sianie zamętu, zaprezentowanie kilku osobliwych wyzwisk, kompromitacja własnej osoby.
anonim2014.06.27 19:20
Dopóki Duch Św.nie oświeci,będzie ślepcem.
anonim2014.06.27 20:27
Panie Karolak co będzie jeśli widzowie pana zbojkotują? Trzeba będzie zając się sprzedażą cebuli na targu zamiast odgrywać wielkiego znawcę współczesnej sztuki.
anonim2014.06.27 20:33
dobrze się nie kryje. Będę bojkotował filmy z nim w roli głównej
anonim2014.06.27 21:01
Bo to taki głuptas wioskowy. Może tylko grać role. Własne teksty nijak się kupy nie trzymają. Ptasi móżdżek.
anonim2014.06.28 10:13
"Wierzący ale nie praktykujący" i wszystko jasne, wierzy w Boga, ale ma go gdzieś do niczego nie jest mu potrzebny...do tego mówiący, ale nie myślący bo jakie znaczenie ma to, że Chrystus i Maryja to Żydzi? To wg Karolaka z męki i śmierci Żyda można szydzić ? Pomijam już fakt, że człowiek wierzący wierzy, że ten Żyd jest Bogiem. A na koniec okazało się, że jest też "praktykującym" bo wczoraj praktykował w obrażaniu tego Boga w którego podobno wierzy.
anonim2014.07.2 6:49
…Karola następnie zapewnił, że jest „wierzący, ale niepraktykujący”. Równie dobrze mógłby powiedzieć - wierzę w Boga, ale nie wierze Bogu, który powiedział: „Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim.” (J 6, 53-57). PS. Szatan też jest „wierzący w Boga, ale niepraktykujący” „Wierzysz, że jest jeden Bóg? Słusznie czynisz - lecz także i złe duchy wierzą i drżą.” (Jk 2, 19) ---------------------------------------------------------------------------- Koronka o zwycięstwo nad szatanem http://www.maryjni.pl/koronka-o-zwyciestwo-nad-szatanem,691
anonim2014.07.2 15:31
Skoro karolak, nie praktykuje, to skąd wie, że ksiądz mówi z ambony "Żyd, Julian Tuwim? Może w tuskobusie się dowiedział od drugiego niepraktykującego?