12.08.19, 11:00screenshot Youtube - TVP VOD

M. Eckardt: Kasandra śpiewałaby dziś ,,disco polo''

Ludzie chcą się bawić i my im to dajemy – powiedział Jacek Kurski na podsumowanie Festiwalu Muzyki Tanecznej w Kielcach. Muzyki disco polo, gdyby ktoś nie widział, po którą TVP sięgnęła z największą rozkoszą, czyniąc z niej swój nowy znak rozpoznawczy.

Czy Jackowi Kurskiemu, prezesowi TVP, admiratorowi Jacka Kaczmarskiego, nagle wywrócił gusta pełen nieskończonej tanecznej głębi kawałek "Przez Twe Oczy Zielone" Zenka Martyniuka? Oczywiście, że nie. Przynajmniej na trzeźwo. Tu chodzi o coś innego.

Świat ma przypominać dobre lata siedemdziesiąte XX wieku, kiedy Edward Gierek (ówczesny prezes partii rządzącej) i Maciej Szczepański (ówczesny prezes TVP) wyczarowywali przed narodem cudowny świat. Polska, jako jedna z najważniejszych potęg gospodarczych świata, zabezpieczona silnym sojuszem militarnym, sklepy pełne towarów, także zamorskich, mieszkania i wczasy dla każdego, praca na wyciągnięcie ręki, mechanizacja rolnictwa (kredyty na maszyny), górnictwo - oczko w głowie władz, festiwale piosenki z zagranicznymi gwiazdami i roztańczona w rytm ich przebojów publiczność. Czy poza jakością telewizorów, coś się zmieniło?

Pamiętający te czasy, to kluczowa część elektoratu obecnej władzy. Ludzie chcieli się wtedy bawić, ludzie chcą się bawić teraz. Zręczne i proste zarazem. Policzone i targetowane na bieżąco. Korygowane łopatą jak trzeba, albo skalpelem. Doskonale zestrojony mechanizm władzy i propagandy.

To żaden zarzut. To stwierdzenie faktu. Władza daje ludziom chleb i igrzyska. Bo może. Bo ludzie tego chcą. Bo nie mają wyśrubowanych aspiracji. Że Konstytucja, że Sąd Najwyższy, że Trybunał Konstytucyjny... Owszem, mogłoby być lepiej. Ale naród nie oczekuje władzy idealnej. Oczekuje władzy, która się nim zajmie, a nie zostawi samopas.

Powie ktoś, że cała ta zabawa przypomina pląsy na Titanicu, bo w końcu i Gierek rozbił się o górę lodową Solidarności, kiedy zaczęła się drożyzna. Owszem, to racja. Ale góry lodowe są jeszcze daleko, a poza tym, czyż jako naród nie lubimy pięknych i widowiskowych katastrof?

A że puentować warto ludźmi mądrymi, to i do wspomnianego Kaczmarskiego wracam, który w "Kasandrze" jakże przytomnie wieszczył:

Bawcie się, pijcie, dzieci,

Jak się bawić i pić potraficie –

Są ludy, co dojrzały do śmierci

Z rąk ludów niedojrzałych do życia…

Ale kto by się tym przejmował. Bawmy się, w TVP leci właśnie "Jesteś szalona".

Maciej Eckardt @ Facebook

Komentarze

anonim2019.08.14 13:43
Seksualizacja dzieci (przebranych za prostytutki) w wykonaniu TVPiS Też będziecie ich bronić, frondziarze, bo Kurski jest "nasz" ?
gumowa kaczka2019.08.12 22:38
perły polskiej kultury ,schlebianie gustom z rynsztoka Telewizja powinna jednak wskazywać drogę wyjścia z tego chlewa a nie schlebiać tym amebom umysłowym
igor2019.08.12 20:52
kurski to współczesny Neron, jestem PiS-owcem z krwi i kości ale tego typa nie trawię, jest jak te " Barwy szczęścia" bardziej szamba, jak cała jego telewizja
Urszula2019.08.12 19:58
"Radosław Liszewski skierował dwuznaczne słowa do 10 latki? W weekend odbył się kolejny koncert emitowany w TVP2. Wśród gwiazd gościł zespół Weekend, który wystąpił ze swoimi najgorętszymi hitami. Podczas koncertu wokalista, kiedy śpiewał tekst piosenki „Jesteś za**ista”, dwuznaczne słowa skierował do dziewczynki. Wszystko na żywo mogła zobaczyć nie tylko publiczność, ale też widzowie telewizyjnej Dwójki. Na nagraniu widać, jak Radosław Liszewski schodzi ze sceny i idzie w stronę publiczności, a tam śpiewa do zmieszanej dziewczynki: Umiesz kręcić pupą i fajnie ruszasz się, obiektem pożądania właśnie stałaś się... Oprócz wokalisty ze sceny zeszli też tancerze, którzy dodatkowo zawstydzili 10-latkę tańcząc obok niej!" Weekend - zespół disco polo.
Urszula2019.08.12 19:45
Nie cierpię chamstwa i muzyki disco polo.
lcf2019.08.12 18:10
Polska Katolicka kreci baczki przy muzyce pedofila.
J.P2019.08.12 14:46
Patologicznie rzecz ujmując disco polo pasuje do dzisiejszych czasów socjalistycznego dobrobytu pincet plus. Operowych arii też bym się nie spodziewał, patrząc na oblicze Pana Kurskiego. Pewnie nasz naczelnik wolałby mruczanke, ale jak wiemy on w ttm czasie będzie marszczyl czoło nad planem pięcioletnim.
Tom Bombadil.2019.08.12 13:30
300 lat temu muzykę Bacha kochał może 1% ludności. Reszta nie wiedziała nawet, że jest coś takiego jak muzyka. Teraz muzyki słucha 100% ludzi, więc gusta się zmieniły. Demokratyzacja gustów nastąpiła. Ale najgorzej jest, jak poczucie wyższości zaczyna przemawiać.
Balonik na druciku 2019.08.12 12:04
Ja pindole. Jak to możliwe, że ludzie już 300 lat temu kochali muzykę Bacha, a dziś raczy się ich takim goownem?