30.04.20, 10:48Małgorzata Gersdorf/YT/Onet News

Kasta basta: Prezydent wyznaczy następcę Gersdorf

Dzisiaj upływa sześcioletnia kadencja Małgorzaty Gersdorf na stanowisku I prezes Sądu Najwyższego. Dotychczas nie doszło do wybrania przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów kandydatów na to stanowisko, z których prezydent mógłby wybrać następnego I prezesa SN. W związku z tym w dniu dzisiejszym prezydent wyznaczy p.o. I prezesa SN, którego zadaniem będzie zwołane Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, w trakcie którego zostaną wybrani kandydaci, z których prezydent Andrzej Duda powoła kolejnego I prezesa Sądu Najwyższego.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha powiedział:

- Ta decyzja została podjęta, ona zostanie ogłoszona dzisiaj w ciągu dosłownie kilku godzin. Od 1 maja zgodnie z przepisami ustawy o Sądzie Najwyższym w szczególności art. 13a tejże ustawy sędzia wyznaczony przez pana prezydenta będzie kierował Sądem Najwyższy. Takie powierzenie wykonywania obowiązków z mocą od dnia jutrzejszego, dzisiaj publicznie będzie podawane do wiadomości

Na temat kończącej swoją kadencję Małgorzaty Gersdorf stwierdził:

- Rozumiem, że pani profesor wystawia sobie dobrą ocenę. Ta kadencja się kończy natomiast mam przekonanie, że (było w jej trakcie - red.) wiele aktywności wprost politycznych, czy wypowiedzi wprost politycznych naruszających zasady konstytucyjne; (były) próby ingerencji w sferę - potwierdzone orzeczeniami Trybunał Konstytucyjnego - kompetencji czy to TK, czy to działania podejmowane, by podważać prerogatywę prezydenta dotyczącą powoływania sędziów. To są działanie, które absolutnie nie zasługują na aprobatę, których nie można uznać za działania mieszczące się w reżimie właściwego wykonywania obowiązków"

W sprawie wyboru kandydatów na jej następcę dodał:

- Pierwsza prezes Sądu Najwyższego powinna sześć tygodni przed zakończeniem kadencji zwołać zgromadzenie sędziów SN, a ono z kolei powinno wyłonić pięciu kandydatów na jej następcę i przedstawić ich prezydentowi Rzeczypospolitej. Tak się nie stało. Kilka dni temu prof. Małgorzata Gersdorf wydała zarządzenie, w którym stwierdza, iż przeprowadzenie zgromadzenia nie mogło dojść do skutku ze względów epidemicznych i zapowiada jego zwołanie w jakiejś niesprecyzowanej przyszłości


mp/pap

Komentarze

stm.2020.04.30 14:48
Kanalie się wykruszają.Zapewne dostanie odprawę od szwabów za donoszenie i współprace przeciwko Polsce.
ziolo2020.04.30 14:03
ropucha sie doczekala konca swoich dni na stolku,teraz moze sobie swieczke zapalic.
gość2020.04.30 12:52
Gersdorf powinna być pożegnana przez duży kordon protestujących przeciwko jej działalności, która była wyjątkowo szkodliwa dla Polski. Przypominam jej występy w Niemczech (Karlsruhe-Bunedsgerichtshof), gdzie szkalowała władze polskie, a tym samy Polskę. PiS zrobił duży błąd ulegając TSUE i przywracając Gersdorf na stanowisko I prezes SN po reformie emerytalnej. Ta największa szKODniczka powinna wtedy zostać wyprowadzona, albo w ogóle nie wpuszczona do SN. Długo czekałem na ten dzień radosny. SzKODziła Polsce w kraju i za granicą - kierowała się tylko żądzą władzy i pychą. Sędziowie muszą podlegać dyscyplinie i jest to konieczność.
Walter2020.04.30 12:48
Jarosław Kaczyński wprowadza w Polsce swoją dyktaturę. Chce wyborów w maju nawet jeśli oznaczałoby to tysiące zgonów ludzi zarażonych koronawirusem. Obawia się, że za kilka miesięcy pogłębi się recesja gospodarcza i szanse Andrzeja Dudy na reelekcję znacząco spadną. Stopniowo dąży do przejęcia pod swoją kontrolę wymiaru sprawiedliwości, a potem przejmie niezależne media. Wybory korespondencyjne będzie bardzo łatwo sfałszować, a udowodnić fałszerstwo będzie bardzo trudno. Wybór Andrzeja Dudy będzie kwestionowany w kraju i za granicą. Zmiana kodeksu wyborczego, w czasie krótszym niż pół roku przed wyborami jest niekonstytucyjna. Głosowanie nie będzie jawne, powszechne, równe. Polacy mieszkający za granica nie będą mieli możliwości głosowania. Polska nie już krajem praworządnym i demokratycznym. Przez następne pięć lat Andrzej Duda będzie łamał konstytucję zgodnie ze wskazówkami Jarosława Kaczyńskiego.
Dell2020.04.30 12:56
I przez następne pięć lat będziesz mógł wypisywać bzdury. Czy to nie wspaniała okazja do szlifowania talentu literackiego i rozwijania wyobraźni?
Głos Rozsądku2020.04.30 12:12
Kwiiii, kwiii, kwiii..., ale festiwal kwiczenia tvn-ów ich "ekspertów". Im więcej kwiczą, tym bardziej utwierdzają w przekonaniu, że wskazanie sędziego Zaradkiewicza jest absolutnie słuszne. Festiwal kwiczenia trwa w najlepsze: skandal, dramat, element zamachu stanu, kpina z prawa, szok, niedowierzanie, bezprawie, dyktatura..., kwiiii, kwiii, kwiii. Tak na marginesie dzisiaj i w ostatnich dniach słyszałem kilka razy w wiadomych mediach zarzuty o rzekomym zmierzaniu Polski w stronę dyktatury. Takie zarzuty stoją w istotnej sprzeczności z poprzednimi (również absurdalnymi) zarzutami płynącymi z tychże samych mediów, iż w Polsce panuje dyktatura. Jak zatem można mieć dyktaturę i jednocześnie zmierzać do dyktatury? To jest zapewne tajna wiedza kwiczących.
t2020.04.30 11:39
Brawo Duda!
Głos Rozsądku2020.04.30 11:26
Sędzia Kamil Zaradkiewicz wyznaczony przez PAD-a na p.o. I Prezesa SN. BRAWO!
JaKi2020.04.30 11:25
I super,bo teraz nic już nie stoi na przeszkodzie by wprowadzić stan klęski żywiołowej. Wcześniej się nie dało ,bo wtedy Gersdorf podobnie jak Duda musiała by zostać na stanowisku.
Adam2020.04.30 11:20
zajakie 10 tysięcy będzie miał tyle ile zarabia
Jestem z Białegostoku2020.04.30 11:17
Prezydent wyznacza a totalitarna targowica zaraz zacznie wiszczeć jak diabły w piekle że łamie konstytucje. Zdychająca Partia Oszustów wraz ze wspierającymi ją pokrętnymi zdrajcami i zboczeńcami z pslsldwiosnanowoczesna zrobią wszystko by Polska nie była Polską, by ten kraj dalej leżał przed bandytami ze wschodu i zachodu i był im podległy. Trzeba zrobić porządek z calą tą bandą, postkomuną która przejęła gospodarkę za grosze, usadowiła się w sądach , potworzyła partie opłacane przez carat albo gestapowskich potomków. Jeżeli polacy będą mieli odpowiednią hierarchię wartości to znaczy że Bóg będzie na pierwszym miejscu to wszystko będzie dobrze . Pozdrawiam i lewaków i prawaków.
Piotr Nowak2020.04.30 11:10
Chyba się rozryczę za tą wspaniałą prawniczką systemu komunistycznego i prezeską SN ?! Jestem przekonany, że w sposób definitywny i nieodwołalny kończy się chaos i anarchia w polskim wymiarze sprawiedliwości, bo to właśnie skutecznie zaprowadzała pani pierwsza prezes Sądu Najwyższego. Liczba działań i decyzji podjętych przez panią Gersdorf, które były niezgodnie z prawem, z przekroczeniem swoich uprawnień, poza jakimikolwiek granicami praworządności jest ogromna i Bogu niech będą dzięki, że ta kadencja dobiega końca. Teraz będzie trzeba zajmować się dalszymi etapami reformy wymiaru sprawiedliwości. Cieszy również fakt, że ze stanowiska rzecznika odchodzi tragiczny rzecznik pan sędzia Laskowski, który uzasadniał te wszystkie kompromitujące decyzje pierwszej prezes SN - ocenił w rozmowie z portalem Telewizji Republika poseł PiS Przemysław Czarnek.
POplatfusy nie złamią Konstytucji2020.04.30 11:08
Sorry taki klimat - to nie będzie Lewatywa od Bulla
KOD z Krzywym Nosem-Nadzwyczjna kasta WON2020.04.30 11:07
czeka duże czyszczenie w stajni Gersdorf stworzonej przy Okrągłym Stolcu
Głos Rozsądku2020.04.30 11:00
Sędzia kłamczuszka (nie uczestniczyłam w proteście, nie paliłam świecy) odchodzi na śmietnik historii. Reprezentuje taki elementarzowy wzorzec kastowości. Teraz razem z Rzeplińskim na znak protestu mogą nawet dokonać samospalenia (ze wstydu oczywiście). W mojej ocenie oboje zhańbili ten zawód szczególnego zaufania społecznego. To m.in. ze względu na upływającą kadencję Gersdorf totalna opozycja chciała wprowadzenia stanu nadzwyczajnego (i wydłużenia jej kadencji), tak, aby to ona kierowała jeszcze SN w chwili orzekania o ważności wyborów. Zapewne będzie jeździła po różnych niemieckich zaitungach i wylewała żale na dyktaturę, która to dyktatura nie chciała wprowadzić stanu nadzwyczajnego. Brzmi paradoksalnie? Co z tego? Takim jak ona to nie przeszkadza.
Marek212020.04.30 10:55
Tylko panna Krysia! Nie może być mądrze to niech będzie choć wesoło.....
katolicka kretynizacja polski 2020.04.30 10:55
Prezydent tylko podPiSze co trzeba, następce wyznaczy żoliborski zdziadziały konus!
Głos Rozsądku2020.04.30 11:06
Cyt.: "...żoliborski zdziadziały konus". Masz jakiś kompleks Kaczyńskiego? Tylko na tyle Cię stać, aby pluć na człowieka? Twój idol (Kwaśniewski) był raptem 1cm wyższy. "Zdziadziały"? Nijak i pod żadnym względem ten termin nie pasuje do JK, ale ty pewnie nie rozumiesz znaczenia tego słowa. Tacy jak ty nie istnieją w dyskusji w przestrzeni publicznej bez plucia na Kaczyńskiego. Poza tym nie macie niczego racjonalnego do powiedzenia/napisania, ale ok., taki folklor też jest potrzebny jako punkt odniesienia, zatem uprawiaj dalej swoją masturbację werbalną.
Dell2020.04.30 12:49
Kiedy kończą się argumenty pojawiają się wyzwiska. Dopóki lewactwo lży Kaczyńskiego to jest dobrze bo to znaczy, że nie mają żadnych merytorycznych argumentów. Druga rzecz: "spadkobiercy" prl-owskich tajnych służb nie mają nic na Kaczyńskiego bo gdyby mieli to zostałoby to już dawno temu użyte. Dlatego mogą tylko próbować zohydzać go wyzwiskami, pomówieniami i bzdurnymi określeniami typu "komuch" itp. Ludzie tacy jak "katolicka kretynizacja" są bezmyślnymi "konsumentami" prawd "gazety" i TVN-u. To ludzie, którzy nienawidzą tego co polskie ("katolicka" pisze słowo Polska małą literą).
BOGAnieMA2020.04.30 10:54
Wszyscy obsadzeni? Można zaczynać?
Esteta2020.04.30 10:54
ależ ona piękna - jak moja onuca
JaKi2020.04.30 11:26
Hhehehhe Debilu tiu nie chodzi o wygląd,tylko o to że skończyły się jej rządy i manipulacje XD
Olin2020.04.30 10:53
chodząca ze świeczką, skarżąca Polskę u swojego niemieckiego mocodawcy będzie musiała przeżyć za jedyne 10 tys zł. Jak mi szkoda tak nadzwyczajnie tępej przedstawicielki kasty
adam2020.04.30 14:06
Za jakie 10.000 złotych , przecież będzie miała więcej . Myślałem , że ma chociaż trochę godności , Znowu pomyłka . Niech jedzie na zawsze do Niemiec .Tam jej miejsce .