28.11.18, 10:00Fot. Pixabay, CC 0

Uwaga!!! Rekordziści stulatkowie piją kawę!!!

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie, bez którego wielu z nas wręcz nie potrafi się obudzić. Jak bumerang wraca jednak kwestia jej wpływu na nasze zdrowie. Jeśli należysz do miłośników tego czarnego naparu – mamy dla ciebie świetną wiadomość.

Według hiszpańskich naukowców cztery filiżanki kawy dziennie u zdrowych osób nie tylko nie szkodzą zdrowiu, ale wręcz... wydłużają życie!

Bardzo istotny jest tutaj fakt, że mamy do czynienia z wynikami badań, na które naukowcy poświęcili aż 18 lat i przebadali niemal 20 tys. osób w różnym wieku.

Każdy z 19 896 uczestników był badany przez kardiologów z Hiszpanii pod kątem diety, stylu życia, stanu zdrowia czy korzystania z używek przez 10 lat.

Jak się okazuje – kawa bardzo istotnie wpływa na zmniejszenie ryzyka przedwczesnego zgonu. To ryzyko u osób pijących minimum 4 filiżanki kawy dziennie jest średnio niższe aż o 64 proc. w porównaniu z osobami, które kawy nie piją w ogóle.

A zatem – jeśli żadne problemy zdrowotne nie stoją na przeszkodzie – sięgajmy po kawę! Zwłaszcza, że można przyrządzić ją na tak wiele sposobów i smakuje niemal każdemu. Na zdrowie!

dam/zdrowie.gazeta.pl