"Mam nadzieję, że gotowy projekt poznamy jeszcze przed wakacjami. To musi być dobry dokument, do którego nie będzie zastrzeżeń, dlatego potrzeba czasu na jego przygotowanie" - powiedziała o repolonizacji mediów Elżbieta Kruk, poseł PiS.

W rozmowie z portalem PolskieRadio.pl polityk stwierdziła, że trzeba znaleźć polskie podmioty gotowe do zakupu mediów. "Już teraz musimy zacząć zachęcać przedsiębiorców do obserwacji rynku, a w przyszłości do podjęcia inwestycji. Podobne zmiany mogliśmy ostatnio obserwować w sektorze bankowym, gdzie poprzez odpowiednie zakupy dokonała się zmiana w strukturze właścicielskiej. To samo musi stać się na rynku medialnym. Nie możemy pozwolić sobie na to, żeby Polska była traktowana jak kolonia" - powiedziała Kruk.

Pytana, czy tak samo jak w sektorze bankowym media mogłyby trafić w ręce państwa, Kruk odparła, że nie jest zwolennikiem tego rozwiązania i lepiej, jeżeli media będą w rękach prywatnych.

Kruk mówiła też, jaki organ powinien regulować rynek medialny. "W przypadku mediów elektronicznych ta kwestia jest jasna – mamy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Problem dotyczy prasy. Uważam, że powinniśmy przenieść na nasz grunt rozwiązania niemieckie i stworzyć specjalną komisję, która zajmowałaby się tą kwestią. Powołanie nowego organu wydaje się najlepszym sposobem, bo dziś nie ma takiego, który byłby chętny i właściwy do działań na rynku mediów papierowych" - wskazywała polityk PiS.

kk/Polskie Radio