09.05.20, 14:00O. Jacek Salij OP/YT/dominikanie.pl

Kiedy miłosierdzie , kiedy gniew boży

W wywiadzie udzielonym dla portalu katolik.pl o. Jacek Salij OP mówił o miłosierdziu bożym oraz bo bożym gniewie.

O miłosierdziu powiedział:

- Miłosierdzie to najpierw sam Bóg. Albo powiedzmy to inaczej: miłosierdzie jest to jedno z najpiękniejszych imion Boga. W nim najpełniej wyraża się Boża wszechmoc. Kiedy Bóg ogarnia swoim miłosierdziem choćby tylko jednego grzesznika – twierdził św. Tomasz z Akwinu – dokonuje się większe dzieło Bożej wszechmocy niż wtedy, kiedy On cały świat powoływał do istnienia.

Oraz:

- To dlatego trudno mówić o Bożym miłosierdziu bez Jezusa Chrystusa. Bulla Misericordiae vultus papieża Franciszka zaczyna się od zdania: „Jezus Chrystus jest obliczem miłosierdzia Ojca”. Bo to przecież oczywiste, że w swoich przypowieściach o synu marnotrawnym czy o zagubionej owieczce chciał On nam przekazać prawdę o Bożym miłosierdziu. Swoją dobrocią, jaką okazywał konkretnym ludziom – kiedy przygarniał celników i grzeszników, kiedy na krzyżu modlił się nawet za swoich morderców – Jezus objawiał nam, że Bóg nas wszystkich bez wyjątku chce objąć swoim miłosierdziem.

Odniósł się też do nadmiernego i zakłamanego liczenia na boże miłosierdzie. Powiedział:

- czy ja naprawdę szukam Bożego miłosierdzia, skoro nie zamierzam porzucić moich grzechów? Apostoł Paweł napisał, że „Bóg nie pozwoli z siebie szydzić” (Ga 6, 8). Szydziłbym sobie z Boga i z Jego miłosierdzia, gdybym czynił zło, z góry licząc na to, że pójdę do spowiedzi i poproszę o rozgrzeszenie. Miłosierdzie Boże naprawdę jest nieskończone, Bóg gotów jest przebaczyć nawet matkobójcy. Choćby wasze grzechy były czerwone jak szkarłat, tzn. nawet gdyby wasze sumienia były splamione niewinną krwią – czytamy u proroka Izajasza (1, 18) – jak śnieg wybieleją. Ale jeśli dopuszczam się czynów niegodziwych, bo przecież mogę później się z nich wyspowiadać – jestem wówczas jednym z tych bezbożników, którzy naigrawają się z Bożego miłosierdzia. Bóg okaże nam miłosierdzie dopiero wówczas, kiedy naprawdę chcemy odwrócić się od naszych grzechów.

O. Salij mówił też o miłosierdziu, jakie powinniśmy okazywać innym ludziom:

- Czymś niezmiernie ważnym jest uszanować godność tego, komu staram się pomóc. Kardynał Ratzinger przypomniał niezwykłą przygodę, jaka kiedyś zdarzyła się Rilkemu. Codziennie przechodził obok kobiety, której do kapelusza wrzucano miedziaki. Żebraczka zawsze siedziała w całkowitym bezruchu, jakby pozbawiona duszy. Pewnego dnia Rilke podarował jej różę. I w tym momencie twarz starej kobiety rozkwitła. Poeta po raz pierwszy zobaczył, że również ona potrzebuje ludzkiego ciepła. Uśmiechnęła się, potem znikła, nie żebrała przez osiem dni. Otrzymała coś więcej niż pieniądze.

 

mp/katolik.pl

Komentarze

Tadeusz2020.05.10 11:23
Proszę nie szydzić z miłosierdzia BOŻEGO
stan2020.05.9 23:50
Frondo, naucz się, że przymiotniki dzierżawcze piszemy inaczej. Proszę przeczytać tekst przed zamieszczeniem, inaczej pojawia się niechlujność.
Andrzej2020.05.9 17:38
Ciekaw jestem wyniku tego badania. Obecne badanie rozpoczął 1 maja. Zaprosił do niego 1000 pacjentów zarażonych koronawirusem i leczonych z tego powodu. Spośród nich 500 losowo wybranych osób dostało od niego tekst uniwersalnej modlitwy, sformułowany na 5 różnych sposobów nawiązujących do modlitw obecnych w 5 światowych religiach (islam, chrześcijaństwo, buddyzm, hinduizm, judaizm). Po wybraniu jednej z nich pacjenci z tej grupy będą mieli za zadanie modlić się nią codziennie. Druga połowa badanych będzie stanowić grupę kontrolną, której nie zalecono szczególnie modlitwy. Wszyscy będą poddawani takiej samej, standardowej opiece medycznej, zależnie od rozwoju choroby. Dr Lakkireddy zbada później, czy proces chorobowy u modlących się przebiegał inaczej niż u nie-modlących. Weźmie te pod uwagę ewentualne zgony wśród chorych poddanych eksperymentowi.
Atheisten sind dumm - A. Einstein 2020.05.9 16:15
- "I want to know how God created this world. I am not interested in this or that phenomenon, in the spectrum of this or that element. I want to know his thoughts. The rest are details." - A. Einstein
MaxFiend2020.05.9 20:09
a po 34 latach jednak zmienił zdanie :-D : Das Wort Gott ist für mich nichts als Ausdruck und Produkt menschlicher Schwächen, die Bibel eine Sammlung ehrwürdiger aber doch reichlich primitiver Legenden. A. Einstein 1954
Atheisten sind dumm - A. Einstein 2020.05.10 3:19
Na jego pogrzebie w Israelu byli rabini i odmowili religijna modltwe Kaddish. Jedno zdanie do jakiejs starej baby nic nie zmienia. Reszta detali jest w jego licznych biografiach. Podobnie jest z Stephen Hawking, niby ateista a lezy w katedrze i mial chrzescijanski religijny pogrzeb. Zal mi ciebie staruchu z wyjalowionym, pustym wnetrzem trzymajacy jak tonacy brzytwy, ze moze chociaz Einstein byl taki pusty jak ty. A. Einstein mial takich jak ty w pogardzie.
MaxFiend2020.05.10 23:46
Pomyśl jak miał w pogardzie ludzi, którzy mu wmawiali inne poglądy niż miał. List napisał do znanego filozofa Erika Gutkind'a jako komentarz do jego książki: "Słowo Bóg jest dla mnie niczym więcej niż wyrazem i wytworem ludzkiej słabości, a Biblia zbiorem dostojnych, ale jednak prymitywnych legend, ponadto dość dziecinnych. Żadna interpretacja, niezależnie od tego, jak subtelna, nie może tego zmienić". Obecność rabina nie była na jego prośbę tylko rodziny. Faktów nie zmienisz i ośmieszasz się gdy je ignorujesz.List jest jednoznacznym i twardym dowodem. :-D
Atheisten sind dumm - A. Einstein 2020.05.11 4:29
Zal mi ciebie staruchu z wyjalowionym, pustym wnetrzem trzymajacy jak tonacy brzytwy, ze moze chociaz Einstein byl taki pusty jak ty. Wkolko powtarzasz jakbys chcial tylko siebie przekonac a nie znasz zupelnie zycia Einsteina. Dwa zdania napisane, wyrwane z kontekstu - NIC NIE ZNACZA! Dlaczego mial religijny pogrzeb?
MaxFiend2020.05.9 15:45
Das Wort Gott ist für mich nichts als Ausdruck und Produkt menschlicher Schwächen, die Bibel eine Sammlung ehrwürdiger aber doch reichlich primitiver Legenden. A. Einstein 1954
"Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze2020.05.9 15:28
@..... kretynizacja ... "Leszek" Keller-Krawczyk ty brudny Żydzie i prowokatorze!
katolicka kretynizacja polski2020.05.9 14:58
Tak właśnie wyglada kartonowa republika. Dwóch psołów robi sobie, co chce. Łamią sobie prawo, omawiają wyroki SN, które nie zapadły, konstytucję mają za nic. To jest dyktatura. I nie wysilajcie się trolle pisowskie. Nie ma czegoś takiego jak Państwo Polskie. Jest republika kolesi pod komendą zakompleksionego zyciowego nieudacznika zapatrzonego w KPZR.
Atheisten sind dumm - A. Einstein2020.05.9 14:46
- "Then there are the fanatical atheists whose intolerance is the same as that of the religious fanatics, and it springs from the same source… They are creatures who can’t hear the music of the spheres." - A. Einstein
anonim2020.05.9 14:34
Nie ma gniewu bożego i nie ma miłosierdzia. Jak nie wierzysz to sprawdź. Wyjdź przed dom i powiedz lokalnemu Bogu "ty chuyu". No i co ciekawe, jak nie ma na dziś zapowiedziane burzy z piorunami to może ci skoczyć. Tak ogólnie działa wiara. Powstała dla pieniędzy, kiedy pierwszy cwaniak spotkał pierwszego idiotę. A co ciekawe - idiotów nie brakuje.
riti2020.05.9 16:58
Wielu juz było takich jak ty. Niektórym z nich udało się w ostatniej chwili ale czy tak bedzie z tobą? Bóg jeden wie
stan2020.05.9 23:47
Był taki polski literat, komunizujący, przed wojną. Pojechał do robotników agitować. Powiedział podobnie jak Ty. Coś w tym rodzaju, że gdyby był Bóg, to za takie słowa by go poraził. Na to z gromady zebranych wystąpił kowal i mu odpowiedział, że na takiego … wystarczy ręka kowala. Nie jestem kowalem, ale gdybyś znalazł się w zasięgu mojej ręki, odczułbyś, że nie pochodzisz od małpy, ani z bliżej nieokreślonego planktonu. A może i komórki mózgowe wróciłyby na miejsce? "Idiotów nie brakuje".
MementoMori2020.05.10 15:57
Mówi głupi w swoim sercu: «Nie ma Boga». Oni są zepsuci, ohydne rzeczy popełniają, nie ma takiego, co dobrze czyni. 3 Bóg spogląda z nieba na synów ludzkich, badając, czy jest wśród nich rozumny, który by szukał Boga. 4 Wszyscy razem zbłądzili, stali się nikczemni, takiego, co dobrze czyni, nie ma ni jednego. 5 Czy się nie opamiętają ci, którzy czynią nieprawość, co lud mój pożerają, jak gdyby chleb jedli, a nie wzywają Boga? 6 Tam zadrżeli ze strachu, gdzie strachu nie było, albowiem Bóg rozproszył kości tych, co cię oblegli; doznali wstydu2, bo Bóg ich odrzucił. 7 Kto przyniesie z Syjonu zbawienie Izraelowi? Gdy Bóg odmieni los swego narodu, Jakub się uraduje, Izrael się ucieszy. Jak dobry jest Bóg dla prawych2, dla tych, co są czystego serca! 2 A moje stopy nieomal się nie potknęły, omal się nie zachwiały moje kroki. 3 Zazdrościłem bowiem niegodziwym widząc pomyślność grzeszników. 4 Bo dla nich nie ma żadnych cierpień, ich ciało jest zdrowe, tłuste. 5 Nie doznają ludzkich utrapień ani z [innymi] ludźmi nie cierpią. 6 Toteż ich naszyjnikiem jest pycha, a przemoc szatą, co ich odziewa3. 7 Ich nieprawość pochodzi z nieczułości4, złe zamysły nurtują ich serca. 8 Szydzą i mówią złośliwie, butnie grożą uciskiem. 9 Ustami swymi niebo napastują, język ich krąży po ziemi. 10 Dlatego lud mój do nich się zwraca i obficie piją ich wodę5. 11 I mówią: «Jakże Bóg może widzieć, czyż Najwyższy posiada wiedzę?»6 12 Takimi oto są grzesznicy i zawsze beztroscy gromadzą bogactwo. 13 Czy więc na próżno zachowałem czyste serce i w niewinności umywałem ręce? 14 Co dnia bowiem cierpię chłostę, każdego ranka spotyka mnie kara. 15 Gdybym pomyślał: Będę mówił jak tamci, to bym zdradził ród Twoich synów7. 16 Rozmyślałem zatem, aby to zrozumieć, lecz to wydało mi się uciążliwe, 17 póki nie wniknąłem w święte sprawy Boże, nie przyjrzałem się końcowi tamtych. 18 Zaiste na śliskiej drodze ich stawiasz i spychasz ich ku zagładzie. 19 Jakże nagle stali się przedmiotem grozy, zniknęli strawieni przerażeniem. 20 Jak snem po obudzeniu, Panie, powstając wzgardzisz ich obrazem8. 21 Gdy się trapiło moje serce, a w nerkach odczuwałem ból dotkliwy, 22 byłem nierozumny i nie pojmowałem: byłem przed Tobą jak juczne zwierzę. 23 Lecz ja zawsze będę z Tobą: Tyś ujął moją prawicę; 24 prowadzisz mnie według swojej rady i przyjmujesz mię na koniec do chwały. 25 Kogo prócz Ciebie mam w niebie? Gdy jestem z Tobą, nie cieszy mnie ziemia. 26 Niszczeje moje ciało i serce, Bóg jest opoką mego serca i mym udziałem na wieki9. 27 Bo oto giną ci, którzy od Ciebie odstępują, Ty gubisz wszystkich, co łamią wiarę wobec Ciebie. 28 Mnie zaś dobrze jest być blisko Boga, w Panu wybrałem sobie schronienie, by opowiadać wszystkie Jego dzieła Ps 73
MementoMori2020.05.10 16:01
Konsekwencji grzechów , doświadcza się z opóźnieniem , w najgorszym przypadku w WIECZNYM potępieniu . Które szatan ci wmawia że nie istnieje . O tym że Bóg jest, i jest miłosierny wystarczy przeczytać księge Mądrości i List św Pawła do rzymian , który dowodzi że za pomocą samego rozumu można dojść do faktu że Bóg jest i jest miłosierny . Do Boga należy wszystko prócz wolnej woli często zbuntowanej człowieka. Do człowieka należy nic prócz grzechu