Według informacji „Gazety Polskiej”, chiński wywiad zainteresowany jest wieloma najważniejszymi politykami i urzędnikami czy byłymi szefami służb. Tygodnik twierdzi, że dotarł do listy z danymi Polaków, którymi zainteresowani są Chińczycy.

Jak czytamy, według „Gazety Polskiej” w połowie września tego roku think tank Internet 2.0 z Australii ujawnił, że z hińskiej frmy Zhenhua wyciekła baza danych z informacjami o 2,4 milionach osób. Podmiot ten zajmuje się gromadzeniem, a także analizą dużych zbiorów danych, przede wszystkim na potrzeby chińskiego wywiadu wojskowego, a także chińskiej partii komunistycznej.

Specjaliści ze wspomnianego think tanku odzyskali 10 proc. tej bazy, gdzie znajdują się dane na temat 250 tys. polityków czy urzędników państwowych a także ich rodzin z USA, Wielkiej Brytanii, Australii, ale także i Polski.

Jak informuje „Gazeta Polska”:

To spis ponad 3 tys. rekordów zawierających imiona i nazwiska (część się powtarza). Służba ta ma bardzo dobrą orientację w polskim świecie politycznym. Na liście znajdują się nie tylko byli lub obecni wysocy rangą urzędnicy państwowi, lecz także ich rodziny – małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo”.

Chińczycy mają być zainteresowani także emerytowanymi wojskowym, sędziami, czy nawet przestępcami. Na liście, wedle doniesień „Gazety Polskiej”, znajduje się prezes NIK Marian Banaś, wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz czy były wiceministr zdrowia Janusz Cieszyński. Dalej czytamy:

Zhenhua gromadziło też dane o politykach koalicji PO-PSL oraz członkach ich rodzin. Wśród nich są były premier Donald Tusk i jego żona Małgorzata, a także szereg członków jego rządu: były minister finansów Mateusz Szczurek, była minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska oraz były minister administracji i cyfryzacji, obecnie europoseł PO Michał Boni. Chiński wywiad wojskowy zbierał też informacje na temat m.in. matki prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, brata Grzegorza Schetyny i męża posłanki PO Henryki Krzywonos”.

dam/"Gazeta Polska",PAP