04.07.20, 18:40

Kłuszyn. Genialne zwycięstwo, które poddało Rosję Polsce

4 lipca 1610 roku rozegrała się pod Kłuszynem bitwa, która na zawsze zmieniła historię Rzeczpospolitej i Rosji. Niewielkie wojska Stanisława Żółkiewskiego, dzięki genialnej sile polskiej husarii i wielkiemu talentowi dowódcy, rozgromiły kilkukrotnie większe siły rosyjskie. Dziś mija dokładnie 410 lat od tego dnia.

Dymitr Szujski, brat moskiewskiego cara, uciekał w popłochu przed Polakami. Wkrótce wraz ze swoim bratem, carem Wasylem IV, trafił do polskiej niewoli. Na sejmie w Warszawie moskiewscy władcy bili pokłony przed polskim królem. Rosja była tylko przystawką na polskim talerzu...

Wkrótce po bitwie kłuszyńskiej upokorzona Moskwa musiała uznać całkowitą wyższość polskiej sztuki wojskowej. Bojarzy obrali carem rosyjskim Władysława, syna polskiego króla Zygmunta III Wazy. W ten sposób Korona Polska była u progu stworzenia największej potęgi ówczesnej Europy, mając realną szansę na wcielenie do Rzeczpospolitej także Moskwy. Plany były ogromne: Myślano, by wspólnie z Rosjanami ostatecznie pokonać Tatarów i Turków, uwalniając chrześcijańską Europę od groźby półksiężyca!

Jak dziś wiemy, wszystko to nie doszło, niestety, do skutku. Rosjanie wbrew zawartym przez siebie układom, wygnali z Kremla polską załogę i obrali nowym carem Michała Fiodorowicza. W ten sposób, rezygnując się z oddania pod polskie rządy, zrezygnowali z udziału w europejskiej cywilizacji i skazali się na dryfowanie ku barbarzyństwu. Owoce tego przyszły późno – ale przyszły…

Polityczne załamania nie zmienią jednak prostego historycznego faktu. Bitwa kłuszyńska była tą bitwą, którą można śmiało nazwać największym dokonaniem polskiego oręża. Stanisław Żółkiewski wykazał dobitnie, że nikt w całej Europie nie może równać się z wojskiem Rzeczpospolitej. I jeszcze przez długie lata nikt nie mógł! Aż w końcu, w wyniku zbyt dobrze znanej nam w historii zmowy sąsiadów i zdrady gmach tej potęgi zawalił się, z katastroficznym skutkiem.

Fronda.pl

Komentarze

Glaudiusman2020.07.5 10:10
Należy pamiętać o tej wspaniałej rocznicy zwycięskiej bitwy i o pokłonach wybijanych czołem przez cara o podłogę polskiego parlamentu. Niestety później wyszła z tego barbaria bo Rosjanie to naród niewolniczy. Najpierw piętno to przyszło z Bizancjum, gdzie panowała władza absolutna, później upokarzająca niewola tatarska przez 300 lat, a potem samodzierżawie carskie i upodlenie narodu, a potem zbrodniczy komunizm i teraz władza służb specjalnych. Jakże nędzny i biedny to naród, nieświadomy swoich praw.
jan2020.07.5 9:33
przypominać to sowieckim onucom w PL platformie konfederacji zsą pawlaka i sld
Seks kamerki2020.07.5 9:15
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.lexlale.com.pl
Samuel_20042020.07.4 23:46
W tym tekście jest tyle kuriozalnych sformułowań, że szok. Po pierwsze chcemy czuć wielkość poprzez upokorzenie sąsiada, do którego mamy pretensję, że nas podbił i upokorzył, nie mając do tego tak naprawdę, żadnych realnych szans. I mamy o to do Rosji pretensje, że się nie dała podbić, bo my mieliśmy jakieś tam "wielkie" cele. Przecież to jest śmieszne i małostkowe. Po drugie jak długo ta wyższość polskiej sztuki wojennej trwała? Dwa lata później sami Moskwę opuściliśmy bez żadnych realnych korzyści. No i ta typowa polska mentalna obrona "Zmowy sąsiadów". A tak przy okazji to jaką rolę autor tekstu chciał przypisać Rosjanom. Otóż Rosjanie zrezygnowali z "oddania się pod polskie rządy i udziału z europejskiej cywilizacji" czyli nie chcieli podporządkować się politycznie Polsce a religijnie katolicyzmowi i Rzymowi. A co mieli otrzymać w zamian? Zbawienie? To jest kategoria polityczna? I wy się dziwicie, że upadek polskiej załogi na Kremlu świętują oni jako swoje święto państwowe do dziś.
Klapaucjusz2020.07.4 20:18
"Stanisław Żółkiewski wykazał dobitnie, że nikt w całej Europie nie może równać się z wojskiem Rzeczpospolitej. I jeszcze przez długie lata nikt nie mógł!" Aha… Też mi długie lata. Ledwo 10 lat później Żółkiewski zginął zarąbany tatarskimi szablami i swoją głową na patyku zabawiał sułtana.
MT(*)2020.07.4 21:57
Na grobie hetmana Żółkiewskiego w Żółkwi umieszczono sentencję: "Powstanie kiedyś z kości naszych mściciel". I powstał taki, był nim król Jan III Sobieski - potomek wielkiego hetmana. I on już pokazał islamskiej swołoczy i popuszczającej ze strachu w spodnie zgniłej Zachodniej Europie pod Wiedniem w 1683 roku jak wygląda pomszczenie wielkiego przodka w wydaniu polskim. A po karkach sułtańskich synów polscy husarzy wsiadali na konie. Nawet gdy potem Polski nie było na mapach świata islamski sułtan z pokorą wymawiał jej imię wobec obcych ambasadorów.
Klapaucjusz2020.07.5 1:16
Też mi mściciel. Polska nie miała praktycznie żadnych korzyści z Bitwy Wiedeńskiej (może kawa, po której fajnie się chędorzylo Marysieńkę na sułtańskich kobiercach?). Po śmierci Sobieskiego w 1696 Polska stała się zabawką europejskich mocarstw i Rosji. Niespełna 100 lat później, czyli ledwie 3-4 pokolenia po Sobieskim, Polska zniknęła z mapy Europy. Każdy kocha bajki, legendy i Trylogię Sienkiewicza, ale pora wydorośleć.
Głowa do góry!2020.07.4 23:06
Polska zdobyła Moskwę Polska powstrzymała bolszewików przed zajęciem Europy Polska powstrzymała sowietów przed 3 wojna światową (Kukliński) Polska rozwaliła sowietom komunizm Polska rozwala Putinkowi imperium (gazoportt, itp) Polska tak ogólnie broni Europę przed dziczą (Narodowego socjalizmu, bolszewizmu, leninizmu, komunizmu, tęczowowizmu)
Iwona...2020.07.4 23:36
"Głowa do góry..." Brawo ! Napisałeś samą prawdę Zebrałeś w jedną całość ! Faktycznie tak było, nawet wcześniej nie myslałam !
Anonim2020.07.4 19:11
Według historyków, już obrani przez nas królowie sascy, pod wpływem frankistów i masonerii, chcieli rozbiorów Polski. Mieliśmy doświadczenie, za Hitlera ponownie, a tu dalej się pchać. Warto też przytoczyć dane dotyczące całkowitej ruiny kraju, jakiej dokonali zaborcy. To dla tych, którzy chcą jeździć mercedesami, jako paliwo.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.4 18:56
PADalec tłumaczył że ułaskawienie pedofila to "sprawa rodzinna"! molestowanie dziecka przez rodziców będzie wpisane do Karty Rodziny?
Andrzej2020.07.4 20:03
Wyborcy strony przeciwnej nie są w stanie intelektualnie przyswoić prostej informacji na temat decyzji prezydenta.
Głowa do góry!2020.07.4 22:16
Jeśli Polska potrafiła zdobyć Moskwę i przyprowadzić carską rodzinę do Warszawy na hołd ruski to poradzi sobie z wszystkim!
Klio2020.07.4 23:42
Zamknij w końcu Pedale dzioba ! Patrz siebie ile spedałowałeś dzieci! Nie uda ci się odwrócić od siebie uwagi! Ile siedziałeś za pedalstwo dzieci siostry! Ile za to siedziałeś??? Pytali cę niedawno! Odpowiedz ! Widzisz innych? No to najpierw pokaż swoje zbrodnie...!
12 lipca jeszcze większe zwycięstwo2020.07.4 18:50
zostanie rozgromiony sojusz Ruskich Onuc z knechtami szwabskim z folksdojczami
czekista2020.07.5 9:17
...a zawiazany braterski sojusz z zydami.