22.10.19, 19:15Serhij Dumenko, Metropolita kijowski i całej Ukrainy (screenshot Youtube - UATV English) / Władimir Putin (Fot. kremlin.ru via Wikipedia, CC BY 4.0)

Ukraina: Kolejna porażka rosyjskiego prawosławia

Sobór hierarchów Greckiej Cerkwi Prawosławnej uznał autokefalię utworzonej pod koniec 2018 roku Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej. Dla ukraińskiej Cerkwi jest to bardzo ważna decyzja, gdyż Cerkiew Grecji jest jednym z największych Kościołów prawosławnych na świecie. To porażka prawosławia rosyjskiego, która może skłonić inne wspólnoty prawosławne na świecie do uznania samodzielności ukraińskiej Cerkwi.

Ukraińska Cerkiew Prawosławna została powołana do życia na soborze zjednoczeniowym działających w tym kraju Kościołów prawosławnych, który odbył się 15 grudnia 2018 roku w Kijowie. W obradach soboru nie uczestniczyła zależna od Rosji Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego. Uczestnicy soboru wybrali na zwierzchnika nowej Cerkwi Epifaniusza. 6 stycznia 2019 roku patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I przekazał Epifaniuszowi tomos, czyli akt niezawisłości Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej. Ostatnia decyzja greckiej hierarchii prawosławnej to poważny cios dla Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, która nie chce uznać autokefalii ukraińskiego prawosławia. Rosyjscy hierarchowie zareagowali wręcz histerycznie na ruch Greków. Decyzję Greków pochwalił za to jeden z biskupów Gruzińskiej Cerkwi Prawosławnej, Melchizedek. We wpisie na Facebooku wyraził nadzieję, że gruzińskie prawosławie będzie kolejnym, które uzna autokefalię Ukrainy.

Przez pierwsze pół roku po ogłoszeniu autokefalii Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej ponad pół tysiąca parafii na Ukrainie wypowiedziało posłuszeństwo lokalnym strukturom Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej i podporządkowało się ukraińskiej Cerkwi. To oznacza, że Patriarchat Moskiewski stracił na Ukrainie niemal pięć procent swoich wspólnot. Nie jest to dużo, ale i tak warte uwagi, gdy pamiętać o bardzo ostrym oporze prorosyjskich hierarchów – dochodziło do rozbijania głosowań nad zmianą przynależności parafii przez bojówki. Co istotne zmienia się geograficzny rozkład przechodzenia parafii pod zwierzchnictwo Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej. Początkowo była to głównie zachodnia część kraju, potem coraz więcej takich przypadków zaczęto odnotowywać w centrum i na południu Ukrainy.

Warsaw Institute

Komentarze

ladychapel2019.10.22 20:20
Ja na temat składanych protestów do komisji wyborczch - by ponownie w niektórych placówkach przeliczyć głosy. Otóż wiedzcie, że sami PiSdzielce zmieniliście karty do głosowania i ustaliliście nowe jego zasady - stawianie okreśonych znaków. Nie miejcie pretensji do ludzi liczących głosy, którzy oddali swój cenny czas dla sprawy. Miejcie pretensje do nierozgarniętego buractwa, które stawiało krzyżyk na karcie do głosowania nie w miejscu do tego przeznaczonym ale na logu partii, skąd olbrzymia ilość nieważnych głosów na PiS. Poza tym jeżeli już ktoś by chciał coś fałszować - fałszowano by chyba ilość głosów na kandydatów do sejmu a nie senatu...
nikt2019.10.22 20:16
Nie wiem kim jest ten z lewej ? Grekiem czy Rosjaninem ? Ale na pewno nie jest Słowianinem . Gdy rosyjska Cerkiew upadnie ...........to tym lepiej dla Rosjan .
ytyt2019.10.22 19:57
Czy Korwin ma tomos od Putina ? Bo jarłyk chazarski na "ideę monarchistyczną" od muszkanta Zirinowskiego urodzonego jako Wolfowicz Eidelman już ma od dawna.
nikt2019.10.22 20:25
O kurczę .....nie rozeznaję o kim mówisz ? Byłabym wdzięczna gdybyś mi wyjaśnił ?
Zoja2019.10.22 21:30
To mało wiesz o życiu. Nawet sama siebie pytasz, czy byłabyś wdzięczna.
moskale won2019.10.22 19:51
Brawo !
ytyt2019.10.22 19:51
Mikke to onuca w jarmułce