11.11.13, 14:13

Bronisław Komorowski: Maszerujmy razem, bierzmy udział w tym Święcie Niepodległości

"[Dziękujemy] tym wszystkim, którzy na przestrzeni wieków walczyli o wolność Polski, którzy budowali fundamenty suwerennego państwa. Wspominamy tutaj i wielkich przywódców i prostych żołnierzy, wspominamy patriotów czasów walki i patriotów budowania" - powiedział Komorowski.

"Dwa razy wybijaliśmy się na polską wolność. 11 listopada 1918 r. Polska wróciła na mapę Europy. Ojczyzna pielęgnowana w sercach Polaków znów stała się państwem, które trzeba było organizować, odbudowywać i chronić. 4 czerwca 1989 roku Polska wróciła na mapę demokratycznych państw, państw, w których obywatele decydując w wyborach, są wolni, są ludźmi wolnymi" - mówił prezydent.

"Ta sama niepodległość i ta sama narodowa wolność została odzyskana dzięki wyborczemu zwycięstwu "Solidarności" 4 czerwca 1989 roku. Dzisiaj idźmy razem, by tę wolność świętować. Idźmy razem dla Niepodległej. Pójdźmy radosnym marszem. Okażmy radość i wdzięczność za siebie i za tych, którzy nie potrafią jeszcze cieszyć się wolnością. Za tych, którzy jeszcze do tej pory nie zauważyli, że od przeszło 20 lat żyją w niepodległej Polsce. Za tych, którym ciągle wydaje się, że niepodległość jest celem, a nie wyzwaniem, by ją mądrze zagospodarowywać, odważnie rozbudowywać i umacniać. Za tych, którym z trudem przechodzą przez usta słowa dziękczynnego hymnu: "Ojczyznę wolną pobłogosław Panie". Śpiewajmy tę pieśń za siebie i za nich, dążąc do tego, by i oni poczuli się obywatelami niepodległej Polski."

"Dzisiaj idąc wspólnie od Grobu Nieznanego Żołnierza, aż po pomnik Marszałka Piłsudskiego przed Belwederem złożymy hołd wdzięczności naszym wielkim ojcom II Rzeczpospolitej. Nie wszyscy z tych wielkich mają w Warszawie swój pomnik (...) ale jestem pewien, że już w przyszłym roku będzie to możliwe."

Na szlaku marszu "Razem dla Niepodległej", który wyruszy po oficjalnych uroczystościach, będą miejsca związane z Józefem Piłsudskim, Romanem Dmowskim, Ignacym Janem Paderewskim, Wincentym Witosem, Ignacym Daszyńskim, Wojciechem Korfantym, Prymasem Tysiąclecia Kardynałem Stefanem Wyszyńskim.

"Wszyscy oni szukali wspólnej drogi, wszyscy byli zdolni do kompromisu, wszyscy umieli połączyć swoje wartości, swoje idee i poglądy we wspólne dobro wszystkich Polaków, stworzyli przestrzeń zgody, która pozwoliła wtedy budować państwo, wtedy - w czasie rozkładu politycznego porządku Europy, potem także w czasie głębokiego kryzysu europejskiej wartości w czasie obłędu narodowego socjalizmu i komunizmu."

"Z myślą o nich pójdziemy drogą marszu "Razem dla Niepodległej", z myślą o nich przypniemy dumnie biało-czerwone kokardy narodowe, z myślą o nich wzniesiemy wysoko flagi i sztandary" - dodał Prezydent RP

ToR/tvn24.pl

Komentarze

anonim2013.11.11 14:23
"Ojczyznę wolną pobłogosław Panie" Brawo Panie Prezydencie. Ale czy nie powinien iść pan razem z marszem Niepodległości?? Zamiast stwarzać wrażenia lepszego marszu iść razem że swoim ukochanym narodem z Polską.
anonim2013.11.11 14:29
W trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny, odzyskawszy w 1989 roku możliwość suwerennego i demokratycznego stanowienia o Jej losie, my, Naród Polski - wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł, równi w prawach i w powinnościach wobec dobra wspólnego - Polski, wdzięczni naszym przodkom za ich pracę, za walkę o niepodległość okupioną ogromnymi ofiarami, za kulturę zakorzenioną w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu i ogólnoludzkich wartościach, nawiązując do najlepszych tradycji Pierwszej i Drugiej Rzeczypospolitej, zobowiązani, by przekazać przyszłym pokoleniom wszystko, co cenne z ponad tysiącletniego dorobku, złączeni więzami wspólnoty z naszymi rodakami rozsianymi po świecie, świadomi potrzeby współpracy ze wszystkimi krajami dla dobra Rodziny Ludzkiej, pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane, pragnąc na zawsze zagwarantować prawa obywatelskie, a działaniu instytucji publicznych zapewnić rzetelność i sprawność, w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem lub przed własnym sumieniem, ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej jako prawa podstawowe dla państwa oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym oraz na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot. Wszystkich, którzy dla dobra Trzeciej Rzeczypospolitej tę Konstytucję będą stosowali, wzywamy, aby czynili to, dbając o zachowanie przyrodzonej godności człowieka, jego prawa do wolności i obowiązku solidarności z innymi, a poszanowanie tych zasad mieli za niewzruszoną podstawę Rzeczypospolitej Polskiej. Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli. Art. 2. Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej. Art. 3. Rzeczpospolita Polska jest państwem jednolitym. Art. 4. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.
anonim2013.11.11 14:42
Jak zwykle "ble..ble...ble " ze strony nieliczącej się z niczym i nikim przedstawiciela i członka . "Jeśli na przykład brat lub siostra nie mają odzienia lub brak im codziennego chleba, a ktoś z was powie im: "Idźcie w pokoju, ogrzejcie się i najedzcie do syta!" - a nie dacie im tego, czego koniecznie potrzebują dla ciała - to na co się to przyda? " Tak też i z tą wolną ojczyzną ,
anonim2013.11.11 14:56
@Poszukiwacz Prawdy "Jeśli jest państwem demokratycznym to nie może być państwem prawa, bowiem wola ludu to jedno, a respektowanie prawa to drugie. A sprawiedliwość społeczna to czysty socjalizm." Nie wiem czy to rozumiesz ale na pewno należysz do grona cymbałów brzmiących .
anonim2013.11.11 15:14
"Idźcie w pokoju, ogrzejcie się i najedzcie do syta!" Ale jeżeli oni wysłuchają tego co jest prawdą i pójdą za prawdą to się najedzą Gorzej jeżeli będą tylko lamentować i płakać że nie mają co do jedzenia a jak im się powie idź i weź sobie to zapytają ze zdziwieniem JA??? ja to powinienem dostać!!!! Trzeba najpierw zapracować żeby mieć. Jedni pracują jak mrówki inni olewają jak konik polny a maja takie same prawa tak to jest z demokracją
anonim2013.11.11 15:21
@Bazinga Drugi "Lepszym, bo skierowanym do WSZYSTKICH Polaków" Czyli twoim skromnym zdaniem ci którzy maszerują teraz to plewy?? Dlaczego Prezydent ma prawo do głoszenia poglądu kto jest lepszy a kto nie jest?? jak jest Prezydentem wszystkich?? Ci prawdziwi Patrioci zaczęli organizować marsze pierwsi bez Prezydenta. A teraz Prezydent zaczął organizować własny żeby pokazać kontrast?? Błąd Prezydent się pomylił Powinien iść razem z nimi.
anonim2013.11.11 16:50
Tyle czasu poświęca Pan Prezydent podkreślaniu, że jest "wszystkich Polaków". Tylko po kiego grzyba, w momencie, kiedy staje na czele pochodu, który chce uczynić pochodem "wszystkich", po kiego grzyba, mu ten akapit o tych "innych"??? Litości. Kto mu pisze te przemówienia?
anonim2013.11.11 20:58
I pomyslec, ze ten h..., p-rezydent byl 30 lat temu porzadnym patriotą. Znalem go wtedy, a nawet przyjaznilem sie z nim. W najczarnieszych snach nie przypuszczaleml, ze może stac sie sprzedawczykiem. Nie zawiodlem sie na zadnej przyjaznie z mlodosci, poza tą.
anonim2013.11.12 10:04
Wszyscy udają głupa ,wiadomo przecież że nie o marsz chodzi ,to tylko jedna z bitew w wojnie z Narodem jaką wypowiedziała obecna władza społeczeństwu. Dla pragnących zrozumieć zachowania ludzkie ,które są niezmienne od zarania dziejów ludzkości polecam przeczytanie dzieła starożytnego historyka Tukidydesa "wojny peloponeskie" Przecież takim podejściem do ludzi ,władz "sama kopie sobie grób"zapomnieli w jaki tak naprawdę sposób dorwali się władzy ,myślą w głupocie swojej że zostali demokratycznie wybrani ,wybory były w "sierpniu 80".