22.07.15, 09:22(fot. twitter)

Komunikat biskupów na podpisanie ustawy in vitro przez Komorowskiego: Wyrażamy najgłębsze rozczarowanie i głęboki ból

Warszawa, 22 lipca 2015 r.

Po podpisaniu ustawy dotyczącej procedury „in vitro” wyrażamy nasze najgłębsze rozczarowanie i głęboki ból. W tych okolicznościach pragniemy raz jeszcze przypomnieć nauczanie Kościoła:  

„Jeżeli chodzi o leczenie bezpłodności, nowe techniki medyczne powinny uszanować trzy podstawowe dobra:

a) prawo do życia i do integralności fizycznej każdej istoty ludzkiej od poczęcia aż do naturalnej śmierci;
b) jedność małżeństwa, pociągającą za sobą wzajemne poszanowanie prawa małżonków do stania się ojcem i matką wyłącznie dzięki sobie;
c) specyficznie ludzkie wartości płciowości, które «wymagają, by przekazanie życia osobie ludzkiej nastąpiło jako owoc właściwego aktu małżeńskiego, aktu miłości między małżonkami». Techniki przedstawiane jako pomoc do przekazywania życia «nie dlatego są do odrzucenia, że są sztuczne. Jako takie świadczą o możliwościach sztuki medycznej, jednak powinno się je oceniać pod kątem moralnym w odniesieniu do godności osoby ludzkiej, wezwanej do realizacji powołania Bożego, w darze miłości i w darze z życia».

W świetle takiego kryterium należy wykluczyć wszelkie techniki sztucznego zapłodnienia heterologicznego oraz techniki sztucznego zapłodnienia homologicznego, zastępujące akt małżeński” (Dignitas personae, 12).

Odpowiedzialność moralna za to, co się stało spada na prawodawców, którzy poparli i zatwierdzili prawo dopuszczające stosowanie metody „in vitro” i na zarządzających instytucjami służby zdrowia, w których stosuje się te techniki. Trzeba też wspomnieć o zorganizowanym sprzysiężeniu, ogarniającym także instytucje międzynarodowe, fundacje i stowarzyszenia, które prowadzą programową walkę o legalizację i rozpowszechnienie tej metody. W tym sensie problem „in vitro” wykracza poza sferę odpowiedzialności poszczególnych osób, a zło przez nie wyrządzone przyjmuje daleko idący wymiar społeczny. Ojciec święty Jan Paweł II w Liście do Rodzin pisał: „stajemy tu wobec olbrzymiego zagrożenia nie tylko poszczególnego jednostkowego życia ludzkiego, ale całej naszej cywilizacji”.

Poszanowanie życia jako daru Boga wymaga niekiedy decyzji odważnych i sprzecznych z dominującym nurtem – powiedział  papież Franciszek do Stowarzyszenia Włoskich Lekarzy Katolickich (Rzym, 15.11.2014 r.). Papież zdecydowanie odrzuca różne formy „fałszywego współczucia”, promującego aborcję, eutanazję, zapłodnienie „in vitro” oraz wykorzystywanie istnień ludzkich do przypuszczalnego ocalenia innych.

W trosce o najbardziej bezbronne istnienia ludzkie oraz w duchu odpowiedzialności przed Bogiem za sumienia powierzonych nam wiernych mamy obowiązek jeszcze raz przypomnieć, że - podobnie jak w przypadku aborcji - katolicy nie mogą stosować „in vitro”, m.in. dlatego, że kosztem urodzin jednej osoby ludzkiej niszczone są inne nienarodzone dzieci.

W tej sytuacji zwracamy się do katolików oraz do wszystkich ludzi dobrej woli, aby chronili każde życie ludzkie od chwili poczęcia, otaczając również opieką osoby narodzone przy zastosowaniu metody „in vitro”.

Zachęcamy małżonków, którzy pragną potomstwa, aby podjęli metody leczenia niepłodności, które są godziwe z punktu widzenia moralnego. W przypadku niemożności zrodzenia potomstwa, Kościół zachęca do adopcji sierot, które dla odpowiedniego rozwoju ludzkiego potrzebują ogniska domowego (por. Dignitas personae, 13).

/-/ Abp Stanisław Gądecki
Metropolita Poznański
Przewodniczący KEP

/-/ Abp Marek Jędraszewski
Metropolita Łódzki
Zastępca Przewodniczącego KEP

/-/ Bp Artur G. Miziński
Sekretarz Generalny KEP

za: episkopat.pl


Komentarze

anonim2015.07.22 9:58
A ja wyrażam swoje (i wiem, że nie tylko swoje) najgłębsze rozczarowanie i głęboki ból, że brakuje kogoś, kto choć raz zachowałby się w duchu kardynała Stefana... Może pora stanąć w prawdzie tak jak choćby biskupi ze Stanów? Może oprócz skądinąd pięknych i dobrych cytatów z Jana Pawła warto dodać naukę Kościoła zawartą w KPK i deklarować karę, która de facto jest już zaciągnięta. Nie z zemsty. W imię wierności Prawdzie. I nie, nie jestem tradsem. Jestem tylko zwykłym kochającym Kościół katolikiem czekającym w nieskończoność na reakcję biskupów gdy ktoś go niszczy.
anonim2015.07.22 10:04
Teraz dla PO znaczy tylko Polska Obłędna! Namnożyły się wariackie i niemoralne decyzje, które zwłaszcza dzień 22 lipca czynią dniem żałoby. Chyba już ostatecznie umarła Polska chrześcijańska. Islam i ISIS zaciera ręce!
anonim2015.07.22 10:04
No cóż rekolekcje dedykowane nie zadziałały.
anonim2015.07.22 10:27
@Lewicki jak zwykle głupio myślisz.X Bp i X należy się szacunek chodźby dlatego że są ludźmi a nie tylko, także cześć ponieważ mają władzę i to władzę nie z nadania ludzkiego / jak rządzący w kraju ) tylko od Boga samego. Czy nie jest powiedziane "Kto was słucha Mnie słucha" Jeżeli więc lekceważysz Boga to czeka cie surowa kara z potępieniem włącznie. A jak myślisz gdzie są bezbożnicy - w piekle mój drogi frondowiczu.
anonim2015.07.22 10:28
Tu nie ma co owijać w bawełnę. Odpowiedzialność za te obłędne decyzje PO (czytaj Polski Obłędnej) ponoszą ci, którzy na PO głosowali i oddali jej władzę nad życiem i śmiercią Polaków. Czas, by uświadomić sobie, że wybór polityczny jest także wyborem moralnym wobec Boga i historii. Ale kto to społeczeństwu uświadomi?
anonim2015.07.22 10:31
[email protected] A ty co całujesz? Tyłeczek Komorowskiego czy pani premier?
anonim2015.07.22 11:37
Dla katolika to bez znaczenia,bo zgodnie z wiarą nie skorzysta z tej " metody".Pewnie z ustawy ucieszy się 2-3% społeczeństwa czyli ateiści.
anonim2015.07.22 11:45
Ale o ekskomunice, oczywiście, cicho-sza...
anonim2015.07.22 13:22
Przykro mi to stwierdzić, ale Kościołowi w Polsce potrzeba Prymasa, a nie... Polaka... :( :(
anonim2015.07.22 15:17
@bielzz Pierniczysz bzdury jak mało który.
anonim2015.07.22 15:59
@Max Ja napisałem wyraźnie: Kościołowi, nie państwu. A sam Prymas, naturalnie, niewiele może...
anonim2015.07.22 17:37
Wyborcza przyznała się do swoich agentów na forum Frondy. Cytuje ich wypowiedzi. Którzy to z Was? Coś mi cuchnie....
anonim2015.07.22 18:03
List Episkopatu na temat in vitro powinien być odczytany we wszystkich kościołach w Polsce.
anonim2015.07.23 5:39
Co oczywiście nie przeszkodzi POlszewikom dalej cytować JPII i pouczać innych nt. zasad ewangelii. Partia Obłudników - nic dodać, nic ująć!
anonim2015.07.23 16:02
Jak to właściwie z tymi naszymi biskupami jest, no bo z jednej strony biskupi wyrażają rozczarowanie i ból w odniesieniu do " in vitro " a z drugiej strony Kardynał Nycz ma zorganizować " Mszę dziękczynną " za 5 lat prezydentury Komorowskiego, tegoż Komorowskiego który tę ustawę właśnie podpisał. Jeśli faktycznie do tego dojdzie to dla mnie nie będzie to już Kardynał Nycz lecz pan Nycz
anonim2015.07.24 20:00
Decyzja odnośnie in vitro, powinna zapaść jawnie w referendum. Osoby przeciwne, nie powinny korzystać z usług służby zdrowia. Przykładowo osoby z próchnicą zębów powinny zaakceptować wolę boga i nie niszczyć zarodków próchnicy, jako dzieła boskiego. Dajmy szansę zwycięstwa prawdy nad ciemnactwem