20.06.20, 17:00Fot. via Pixabay - DimitroSevastopol / geralt

Koronawirus wstrząsnął Rosjanami. Putin ma kłopoty

Warsaw Institute

Spadek notowań prezydenta Rosji to zjawisko trwałe, które będzie się tylko pogłębiać. Pandemia koronawirusa i powszechnie krytykowana przez obywateli antykryzysowa polityka władz, w tym samoizolacja Władimira Putina, jedynie przyspieszyły groźne dla reżimu zmiany. Szczególnie niepokoić Kreml powinno zwiększenie zainteresowania polityką tradycyjnych wyborców Putina, dotychczas określających się jako „apolityczni”. To zainteresowanie sytuacją polityczną, pewnego rodzaju dojrzewanie części społeczeństwa, jest bowiem najczęściej równoznaczne z przyjęciem krytycznej wobec władz postawy.

Państwo nie zdaje egzaminu w starciu z koronawirusem w głównej mierze z powodu modelu rządów stworzonego przez Putina, w którym bardzo dużo, aż za dużo, zależy od jednej osoby, czyli samego prezydenta. W sytuacji takiej, jak obecna, gdy Putin na wiele tygodni zamyka się w podmoskiewskiej rezydencji i rządzi poprzez wideołącza, państwo staje się niesprawne. Co ważne, tym razem, inaczej niż przy innych wcześniejszych problemach, Putinowi nie udało się znaleźć kozła ofiarnego i zrzucić odpowiedzialności za kryzys wywołany koronawirusem na premiera czy też szefów regionów. Bo i Michał Miszustin nie zamierza pokornie przyjmować na siebie niezasłużonej krytyki (jak to czynił Dmitrij Miedwiediew), i Siergiej Sobjanin, mer Moskwy, gdzie jest ponad połowa przypadków COVID-19 w Rosji, radzi sobie z pandemią całkiem dobrze. Z pewnością obaj ci politycy wypadają dużo lepiej i aktywniej na tle schowanego w Nowo-Ogariowie prezydenta Putina.

Już pod koniec kwietnia sondaże wskazywały, że notowania prezydenta Rosji kształtują się inaczej niż w państwach zachodnich. W państwach tych poparcie dla przywódców rosło na tle ogłaszanych przez nich działań w walce z pandemią, w Rosji zaś spadało. Zdaniem socjologów, państwowa propaganda przestała działać. We wszystkich grupach społeczeństwa przybywa postawy krytycznej wobec władz. Głównym obiektem negatywnych wypowiedzi stał się zaś sam Putin. Wielkomiejskie elity w większości zawsze były przeciwne Putinowi. Ale mógł je ignorować, mając szerokie poparcie na prowincji i w mniej wykształconym elektoracie. Teraz jednak zaczęło się to zmieniać. Większość putinowskiego elektoratu na ogół określała się jako „apolityczna”. Teraz coraz mocniej interesuje się polityką, a za tym idzie bardziej krytyczne podejście do Putina i reżimu. Choć ta krytyka ma inne powody, niż tradycyjna krytyka wyborcy wielkomiejskiego, liberalnego. Dotychczasowych wyborców Putina bardziej denerwuje słabość prezydenta i jego niezdolność do podjęcia koniecznych działań.

 

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.

 

[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ]

Komentarze

stanis\\\\\\\\305\\\\\\\\202aw2020.06.21 19:13
Antychryst Trzaskowski nigdy nie będzie prezydentem Polski.
zauważmy że2020.06.21 12:11
zainfekowanie świata koronawirusem z terenu Chin było bardzo dobrym pomysłem bogatych grandziarzy. Kto wystąpi przeciw Chinom ? Nawet Władymir ma teraz problem - co robić?
Ojciec Muchomor2020.06.20 19:27
Sytuacja w Rosji i w tymkraju jest bliźniaczo podobna. U nich liczba chorych spada szósty dzień z rzędu, u was dopiero trzy dni.
B522020.06.21 21:56
a jak sobie radzi makrela w twojej ojczyźnie
kapral GRU2020.06.22 0:12
On terminuje u Wowy Z Olgino! Ale to wsio ryba.
Mirek2020.06.20 18:12
Prezydent Andrzej Duda powinien rzucić hasło : Oddajcie TOTALNI złodzieje 600 miliardów złotych które przez 8 lat waszych rządów koalicji PO-PSL ukradliście narodowi polskiemu .
edi2020.06.20 18:10
ROSJA - TO MENTALNOŚĆ NAJEŹDŹCY GRABIEŻCY, ZNIEWALANIE i MORDOWANIE to dla nich NORMA ( 6 mln. ludzi zagłodzonych na śmierć, LUDOBÓJSTWO W KATYNIU, MORDY I GWAŁTY W REWOLUCJI BOLSZEWICKIEJ,i II WŚ. Co do własnych obywateli - przecież mają POTĘŻNY KRAJ A ŻYWNOŚĆ IMPORTUJĄ PATAFIANY NIE POTRAFIĄ ZAPEWNIĆ NORMALNOŚCI W SWOIM KRAJU A ZAWSZE WPIER...JĄ SIĘ DO SĄSIADÓW BYLE KRAŚĆ !! - to szatańska mentalność !!
anonim2020.06.20 17:37
Pan Putin to obrońca i opiekun wszystkich narodów, jak przed nim Hitler, tyle, że o własny nie dba! Następny filmik:DENNIS WISE: THE SECRET MASONIC VICTORY OF WW2 (2019 FULL,)
Pewnie myślisz, że on jest w Polsce? Zapytaj go!2020.06.20 17:35
𝐔𝐖𝐀𝐆𝐀 𝐔𝐖𝐀𝐆𝐀 - 𝐊𝐑𝐄𝐌𝐋𝐎𝐖𝐒𝐊𝐈 𝐏𝐑𝐎𝐖𝐎𝐊𝐀𝐓𝐎𝐑 ! 𝐋𝐄𝐒𝐙𝐄𝐊 𝐑𝐀𝐃𝐙𝐈𝐒𝐙𝐄𝐖𝐒𝐊𝐈 - 𝐑𝐄𝐘𝐓𝐀𝐍(-𝐎𝐖) - 𝐈 𝐋𝐎𝐊𝐀𝐋𝐍𝐘 𝐈𝐍𝐖𝐀𝐋𝐈𝐃𝐀, 𝐋𝐄𝐂𝐇 𝐊𝐄𝐋𝐋𝐄𝐑-𝐊𝐑𝐀𝐖𝐂𝐙𝐘𝐊 𝐃𝐀𝐑𝐌𝐎𝐖𝐈 𝐀𝐆𝐄𝐍𝐂𝐈 𝐏𝐔𝐓𝐈𝐍𝐀 𝐃𝐄𝐙𝐈𝐍𝐅𝐑𝐎𝐌𝐀𝐂𝐉𝐀 𝐊𝐑𝐄𝐌𝐋𝐀 - 𝐒𝐈𝐀𝐍𝐈𝐄 𝐂𝐇𝐀𝐎𝐒𝐔 𝐎𝐓𝐎 𝐀𝐃𝐑𝐄𝐒 "𝐋𝐄𝐒𝐙𝐊𝐀 𝐑𝐀𝐃𝐙𝐈𝐒𝐙𝐄𝐖𝐒𝐊𝐈" 𝐓𝐀𝐊, 𝐓𝐀𝐊 𝐓𝐎 𝐑𝐎𝐒𝐉𝐀 - 𝐈𝐏 𝟐.𝟔𝟑.𝟐𝟓𝟓.𝟐𝟓𝟓. sprawdż
za petro-kopiejki Konfederacja zrobi co Kreml chce2020.06.20 17:33
Konfederacja i ich "leszki" ciągle weszą Żydów w rządzie, w Sejmie, wszędzie... A kim oni sami są? Czy Braun to nie jest żydowskie nazwisko? A już napewno Berkowicz. Pytanie: A gdzie się podziała Konfederacja kiedy Putin Polskę oskarża o wywołanie II WŚ? Pewnie się z nim zgadzą! Pytanie: Czy Konfederacja, Korwin, Bosak, Braun i inni chcą wystąpienia Polski z NATO? - Chcą! Pytanie: Czy Konfederacja, Korwin, Bosak, Braun i inni chcą wystąpienia Polski z UE? - Chcą! Pytanie: Czy Konfederacja, Korwin, Bosak, Braun i inni kiedykolwiek skrytykowali carat Putina za okupacje Krymu i wywołanie wojny na Ukrainie? - Nigdy, nawet słówkiem nie pisknęli. Pytanie: Czy Konfederacja, Korwin, Bosak, Braun i inni nie udzielają wywiadów dla agencji Dmitry Pieskowa - Putina Hau Hau? - Ciągle. Zatem: Czyj interes Konfederacja reprezentuje? Wystąpienie Polski z NATO i EU oznacza kompletną katastrofę kompletną izolacje Polski na forum międzynarodowym. Cuchnie cała ta Konfederacja i ich "leszki" kremlowską prowokacją aby wprowadzić chaos. A gdzie chaos tam tylko obcy interes robi swój interes.
Leszek2020.06.20 17:26
Dla Twojego dobra wprowadzamy 5 G. Już nikt Cię nie napadnie , domek regularnie będzie skanowany. Jak będzie nieproszony gość wielki brat to namierzy. Wszystko dla Twojego bezpieczeństwa. Wyreczymy Cię we wszystkim. Będziesz wołał ratunku będziemy już na miejscu. Pieniazkami się zaopiekujemy już nikt Cię nie okradnie, my umiemy pilnować.
Leszek2020.06.20 17:19
Pamiętaj życie jest bezcenne. Umarł jeden na świrusa zostań w domu , bądź odpowiedzialny. Wkrótce dostaniesz w dupkę czipa i szczepioneczkę będziesz bezpieczny. Masońskie kacze pióro a albo inny pasożyt się o Ciebie zatroszczyć. Autko też będzie monitorowane dla Twojego dobra. Będziemy Cię pilnować abyś nie popełnił błędu. Jesteśmy z Tobą, więcej niż matka bo 24 H na dobę. Dbamy o twoje dobro.
Leszek2020.06.20 17:12
Komunistyczny rozkaz respektowane na całym Świecie. Jak robi się ludzi w h........ja. A głupki wierzą dalej. Tak komuna miała się dobrze, do momentu przepoczfaża. Koronaświrusa nie widzieli a się to boją. Jak go więc widzą, do tego mają szklaną kulę. Czy wódz kazacki Chazar Kacze pióro potrafi w niej widzieć,. Tak rabiniackie szkoła kabały tego uczy. Uwaga idzie fala, pamiętaj jak umiera to ma świrusa.
Reytan2020.06.20 17:33
Sowieciarz I analfabeta Leszek znowu powtarza z Leningradu swoja wierszowanke.
katolicka kretynizacja polski2020.06.20 17:08
Panie Trzaskowski! ostatni tydzień kampanii niech Pan poprowadzi pod hasłem "NIE POZWOLĘ DALEJ KRAŚĆ PiS-OWI" a zdobędzie Pan głosy niezdecydowanych i osłabi PADalca...
Reytan2020.06.20 17:30
Jestes oplacany przez PIS,teraz to zrozumialem. Przeciez cala Polska by pekla ze smiechu.
Ben2020.06.20 17:43
O cholera. To jest logiczne.
Hanys2020.06.20 17:32
Czego tu szukasz czerwona szmato?
Putinowskie dziecie2020.06.20 18:02
Może lepiej napisz, nie pozwólcie kraść PiS-owi, bo oni tego nie potrafią. Lepiej niech oddadzą władzę PO to im pokażą jak to się robi, wszak przez 8 lat nic innego nie robili. Precz z PiS-em dawać złodziejskie PO
edi2020.06.20 18:13
SKOPIOWANE ALE TRAFNE To tak jakby stwierdzić że dziś wieczór nastapi zachód słońca. Tu chodzi o walkę (jak ktoś trafnie zauważył) pokolenia AK z pokoleniem NKWD/UB. Wystawili 9 takich samych kandydatów różniących się tylko tym, że są nierównego wzrostu, a w rzeczywistości czy Kamysz, czy Hołownia, czy Trzaskowski a nawet Bosak, to wsio rawno. A że czasem mówią co innego? to nie ma nic do rzeczy, zmierzają w tym samym kierunku, oni chcą powrotu tego co było przed 2015 r. A pamiętacie co było, ja pamiętam, moją mama dostawała 8 zł rewaloryzacji emerytury, moja córka, zanim wyjechała do UK musiała pracować w hurtowni budowłanej choć była po prawie i historii (bo niestety nie mamy nikogo z rodziny w palestrze), syn mojego brata słyszał codziennie od swojego szefa, że jak mu nie odpowiadają płace i warunki "to niech w.....la, pod bramą czekają na jego miejsce", matką z trojgiem dzieci miała dylemat - kupić dziecku ubranko z którego wyrasta czy coś na obiad. Nie wspomnę o przedawaniu majątku narodowego, przemysłu, stoczni, cukrowni, cementowni, browarów, sam Lewandowski (dziś europoseł PO), a w latach rządów złodziei z PO-PSL minister przekrętów własnościowych pozbawił ponad 500 tyś ludzi pracę, bo zrujnował ponad 1000 zakładów należących do spółek skarbu państwa. a później zdziwko - dlaczego tak drogo? Drogo, bo niemiec ma monopol i ustala ceny w Polsce, choćby na owoce czy warzywa. Polską armię stanowiło 100 tyś żołnierza z czego prawie połowa to laski i gruabsy w sztabach i kadra dowódcza szkolona na kursach w GRU pod Moskwą. Na jednego oficera/podoficera przypadał 1,9 żołnierza czyli w razie W nie miałby kto w okopach siedzieć, za to sztaby były pełne a na ścianach wisiały tablice matematyczne i chemiczne zakupione przez rząd PO-PSL w liczbie kilkudziesięciu tyś. (wiadomo, faktura wstawiona, więc jesteśmy happy...). Nie sprzedawano nam nowoczesnego uzbrojenia, bo wiadomo było że jak dostaniemy pocisk PP do F16 to on jeszcze tego samego dnia pojedzie pocztą dyplomatyczną do Kaliningradu, w celu skopiowania, bo po to m.in. "doświadczona kadra dowódcza" szkoliła się właśnie na kursach GRU.!!!!!!!!!!!!!
Paweł2020.06.22 0:09
Koleś, pełen szacun. Żeby tak myślała większość Polaków........