05.01.16, 19:10irishtimes.com

Kościół w Irlandii dba o najuboższych i mniejszości

Jeden z ważnych przedstawicieli irlandzkiego episkopatu biskup John McAreavey wydał komunikat, w którym wskazał na najważniejsze zadania stojące przed irlandzkim Kościołem w roku 2016. Zaliczył do nich m.in. dbanie o dobro mniejszości. 

„Pilnie potrzebujemy odnowienia zobowiązań międzynarodowych odnośnie do wspierania powszechnego prawa człowieka do wolności sumienia i wyznania w celu ochrony nie tylko naszych chrześcijańskich braci i sióstr, ale wszystkich prześladowanych mniejszości”. Ten zdecydowany apel wystosował przewodniczący Rady Sprawiedliwości i Pokoju przy irlandzkim episkopacie. Bp John McAreavey wydał specjalny komunikat, w którym m.in. wskazuje na najważniejsze wyzwania stojące przed tamtejszym Kościołem w roku 2016.

Irlandzki biskup upomina się w pierwszym rzędzie o prawa najuboższych. Pisze także o potrzebie ochrony środowiska. Wskazuje na konieczność jeszcze większej solidarności z najbardziej potrzebującymi, a zwłaszcza z ofiarami przemocy i prześladowań. Przywołuje często podejmowaną przez Papieża Franciszka myśl o niezbędnym przeciwdziałaniu „globalizacji obojętności”.

„Pamiętajmy, że nie możemy sobie pozwolić na samozadowolenie w obliczu wyzwań stojących wobec godności ludzkiej, przede wszystkim, gdy łamane są podstawowe prawa, takie jak prawo do życia i do tego co konieczne, by godnie i czynnie żyć w społeczeństwie” – czytamy w komunikacie. Biskup zachęca wiernych, by w kontekście rozpoczętego Roku Jubileuszowego podjęli refleksję nad nauczaniem Pisma Świętego. W nim trzeba szukać inspiracji i światła do tego, jak dotrzeć z miłością i współczuciem do najbardziej zmarginalizowanych i wykluczonych w społeczeństwie. Natomiast słowa Papieża Franciszka mogą być inspiracją do podjęcia działań „na rzecz sprawiedliwości i pokoju, w obronie ofiar przemocy, prześladowań i niesprawiedliwości na całym świecie” – czytamy w komunikacie przewodniczącego Rady Sprawiedliwości i Pokoju przy episkopacie Irlandii.

emde/pl.radiovaticana.va

Komentarze

anonim2016.01.5 20:51
Hm, w czasach, kiedy nad Wisłą kwitło pogaństwo, Św. Patryk chrystianizował Zieloną Wyspę. Po XV wiekach ta rola ponownie przypadnie Polakom
anonim2016.01.5 20:52
A tak na marginesie - czy Kościół w Irlandii można jeszcze nazwać Kościołem, czy instytucją społeczno-charytatywną
anonim2016.01.5 20:54
A tak na marginesie (bis): ten dziadek raczej mi na biskupa mało wygląda. Czy w tamtejszym episkopacie noszą inne mundurki służbowe ???
anonim2016.01.5 23:32
@Død Andrik Jesli przytaczasz tu mowe nienawisci z raportow na temat naduzyc irlandzkiego kleru, naglosnionego pare lat temu przez irlandzkie media, to moze rownie dobrze cytowac Pana Kleksa. Raport pisali lewacy,a naglasnialy faszystowskie media, czyli nadaje sie do kosza i powinien byc napisany od nowa przez obiektywna organizacje. Lewica zawsze klamie i manipuluje, jak to faszyzm, paranoi nie da sie inaczej ubrac w pozor faktu.
anonim2016.01.19 13:01
Czy jakimkolwiek mniejszościom w Irlandii dzieje się jakaś krzywda? Coś ten biskup kręci.