03.04.20, 19:14Fot. Łukasz Plewnia CC 2.0

Kosiniak-Kamysz pokonał Kidawę-Błońską. Druzgocąca porażka KO

Choć od początku kampanii wyborczej urzędujący prezydent Andrzej Duda był niekwestionowanym liderem, to kandydatka Koalicji Obywatelskiej na starcie zajmowała drugie miejsce w wyścigu po najważniejszy w państwie urząd. Jednak jej kampania, zamiast zapowiadanym sukcesem, okazała się porażkę Platformy. Teraz wyprzedził ją już kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego, Władysław Kosiniak.

Instytut Badań Spraw Publicznych przeprowadził sondaż dla portalu stanpolityki.pl. Badania te pokazały coś, czego wielu już od jakiegoś czasu się spodziewało. Kandydatka KO Małgorzata Kidawa-Błońska spadła z drugiego miejsca w walce o urząd prezydenta. Na jej miejsce wskoczył Władysław Kosiniak-Kamysz, ale okazuje się, że również na miejscu trzecim może nie być zbyt długo. Dogania ją już niezależny kandydat Szymon Hołownia.

W sondażu, który IBSP przeprowadził na przełomie marca i kwietnia wygrywa Andrzej Duda, uzyskując 44,29 proc. poparcia. Drugi jest prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz z wynikiem 15,87 proc. Kandydatka KO zajmuje ostatnie miejsce podium, zdobywając 15,77 proc. Szymon Hołownia ma 12,30 proc., a Robert Biedroń 6,24 proc. Ostatni jest Krzysztof Bosak z wynikiem 5,24 proc. W porównaniu z poprzednim badaniem pracowni tracą Duda, Kidawa-Błońska, Biedroń i Bosak. Zyskuje natomiast Kosiniak-Kamysz.

Platforma Obywatelska do niedawna była niekwestionowaną drugą siłą polityczną w kraju. Jednak wystawienie do wyborów prezydenckich marszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej okazało się jedną z najgorszych decyzji, jaką mogli podjąć politycy tej partii:

-„Chyba wyborcy Platformy Obywatelskiej uznali, że na bezrybiu i rak ryba. Jak się nie ma co się lubi, to się lubi, co się ma. Jak się nie ma własnego kandydata poważnego, to szuka się wśród kandydatów podobnych. Trafiło na Hołownię i Kosiniaka-Kamysza” – komentuje nowy sondaż europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

-„Z jednej strony jest to zaskoczenie, bo to pokazuje jak bardzo pani Kidawa-Błońska redukuje stabilną pozycję PO jako drugiej siły politycznej w Polsce. Z drugiej strony nie jest to niespodzianka, ponieważ nawet najtwardsi wyborcy Platformy mają już chyba dosyć gaf kandydatki tej partii” – dodaje polityk w rozmowie z TVP Info.

Obserwując sondaże nie dziwi, że politycy KO za swój cel numer jeden mają teraz przełożenie wyborów prezydenckich. Liczą, że dzięki epidemii koronawirusa uda im się wycofać nieudaną kandydaturę Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, przeprowadzić nowe prawybory i zacząć wszystko od początku.

O komentarz portal TVP Info poprosił również posła KO Mirosława Suchonia:

-„Małgorzata Kidawa-Błońska zawiesiła kampanię i wezwała innych kandydatów, którzy podzielają wartości demokratyczne do pójścia w jej ślady, ponieważ dzisiaj powinniśmy się zajmować wyłącznie ratowaniem gospodarki, przedsiębiorstw, miejsc pracy. Szczerze powiedziawszy ten sondaż w ogóle nie wzbudza mojego zainteresowania. Najważniejsza dzisiaj jest walka z koronawirusem. Jeżeli przegramy tę walkę, to wielu naszych obywateli przegra swoje życie” – przekonuje polityk.

Trwająca epidemia dała Koalicji pretekst, aby pod pozorem walki o zdrowie i życie Polaków zawiesić kampanię, która była ciągiem kolejnych wpadek i niepowodzeń.

-„Z drugiej strony spadek notowań Małgorzaty Kidawy-Błońskiej wynika z tego, że nawet jej wyborcy nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy ona jest jeszcze kandydatką PO, czy nie jest, czy wycofała się z wyborów, czy tylko zawiesiła kampanię. Myślę, że po wypowiedzi Grzegorza Schetyny, że jeśli wybory zostaną przełożone, trzeba będzie myśleć o nowych kandydatach, ten obraz jest jeszcze bardziej zaciemniony. Nawet jej zwolennicy nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy Małgorzata Kidawa-Błońska jeszcze w tych wyborach startuje” – komentował Jan Filip Libicki z PSL.

kak/ TVP Info

Komentarze

Andy Semicki Rabin2020.04.27 12:26
A co z Buttką? Ten nie chce być prezydentem?
antymarksista2020.04.8 18:59
Jakaż to różnica lewak miejski, czy wiejski? Lewak nie pomoże. Zaszkodzi na pewno.
anonim2020.04.4 16:48
Brawo prowadzący z FB.
Rodaczka2020.04.4 14:34
Kidawa przynajmniej nie kręci jak Kamysz. Kobita ma jedno stanowisko, a nie jak ten ciągnie wszystkie sroki za ogon
Ogladaj Dom z papieru s4! ( Lacasa de papel )2020.04.4 12:20
SERIAL DOM Z PAPIERU La casa de papel 4 Zapraszam Nowy sezon długo oczekiwanego serialu! https://filmvod.pl/movies/ spacer.png Tagi: SERIAL DOM Z PAPIERU La casa de papel player, Dom z papieru vod, SERIAL DOM Z PAPIERU La casa de papel premiera, Gdzie obejrzeć "SERIAL DOM Z PAPIERU La casa de papel " online? SERIAL DOM Z PAPIERU La casa de papel 2020 Cały film Filmy online 2020 Całe filmy online
Michał Jan2020.04.3 23:21
No to bieda. Póki był na trzecim miejscu, to kidawizmy-błońskizmy dawały pewność na reelekcję, co najwyżej w 2. turze. A teraz, po tym oślim uporze z 10.05, wtargnięciu do kościoła w czasie mszy... Doktor Władysław prezydentem, jak bum cyk cyk.
Og\305\202oszenie2020.04.3 23:07
Na spacer wyprowadzę: młodzież do lat 18-tu - Usługa podstawoawa - 30PLN/h.Dzieci od lat 14-tu 50PLN/h.Opcje:przewijanie niemowląt-10PLN od pampersa. Z muzyką-dopłata 10PLN/h.Na smyczy - dotyczy tylko młodzieży powyżej 8 roku życia -10PLN/h.Na smyczy z obrożą kolczatką dla wyjątkowo agresywnych + pała -dopłata 20 PLN/h.Młode powyżej 15 roku zycia- wezmę na chate gratis. Ze względu na rządowe obostrzenia, jednorazowo mogę wyprowadzić tylko jedną sztukę.Gwarantujemy zachowanie odstępu 3m ( pies wilczur,sztywny drążek z włókna szklanego,inne) Warszawa i okolice, tel 375 764 923
janek2020.04.3 21:40
Uwaga! Dla piesków z frondy oznacza to tylko jedno - teraz bardziej hejtować Kosiniaka niż Błońską. Czyli poziom taki sam ( zero) tylko osoba ataku inna
Grizzly2020.04.3 21:25
Paniczny strach (PO) Patologicznej Opozycji przed wyborami! Pożegnajcie się z wygranymi wyborami na 20 lat!
znikający punkt:nadjeżdzające światło w tunelu2020.04.3 21:24
wyrażny, prawidłowy trend POplatfy
był biały jest Zielony- wisia wio szkapo2020.04.3 21:22
Iwan Heintz Bąk z Zoppot ( chwilowo w Brukseli) lubi wielgich Kuni do wjazdu do celi+
hrabia Potocki2020.04.3 21:22
Ty Kosiniak jak bys byl prawdziwym lekarzem to powines walczyc w szpitalui pomagac pacjentom, ale zamiast jaj ty pseudorolniku masz w kroku wydmuszki, nie daj Boze zebys jeszcze raz byl przy korycie , to tragedia dla Polski
Urszula2020.04.3 22:02
Dowiedz się ilu lekarzy - członków PiS zasiada w Sejmie i Senacie i zapytaj ich czemu siedzą i pierdzą w poselskie ławy, a nie idą leczyć ludzi. To ich psi obowiązek. Dodam, że ci lekarze głosowali aby 2 mld dać na kurwizję zamiast na onkologię. Tacy z nich lekarze.
Koczkodan2020.04.3 21:16
"Kosiniak-Kamysz pokonał Kidawę-Błońską" To już były wybory? O kurcze, zaspałem...
Asia2020.04.3 21:10
Tygrys pożarł Gośkę. Budyń na deser ? A nie ! Budyń chce wygrać walkowerem. Amen.
ZERR02020.04.3 20:50
Telefon nosimy w trybie samolotowym, włączamy raz na dzień w bezpiecznym miejscu. NIGDY w sklepie ani w miejscu gdzie jest dużo osób. Dodatkowo - kilka snickersów, butelka czystej wody, suche ubranie jakby trudno było wrócić do domu. Mapa miasta. Paralizator. Lornetka (wypatrujemy blokad). Scyzoryk z otwieraczem konserw, kofeina, koc termiczny, płaszcz przeciwdeszczowy, ogrzewacz turystyczny. Trochę gotówki (dolary) w niskich nominałach. Unikajcie mostów. Wchodząc na most pakujecie się prosto na checkpoint i to jest wasz koniec. Może rodzina odzyska małą urnę, ale wątpię. W chinach kolejki po urny miały po 100 metrów.
Jan2020.04.4 12:40
I jeszcze trzeba mieć spluwę,żeby sobie strzelić w głupi łeb...najlepiej ślepakami,żeby otrzeźwieć...
...2020.04.3 20:19
Droga frondo, ludzie mają głęboko w doopie teraz wybory, a przynajmniej zdecydowana większość. Radziłbym skupic sie na istotnych kwestiach.
Saki Faki2020.04.3 20:48
Oooo tak na paradzie gejów. Jestem dumny gej.
Bies2020.04.12 15:57
Nie wypowiadaj się za "zdecydowaną większość" jak jesteś w mniejszości i nie musisz się nad niczym skupiać, lepiej odpocznij od kompa.
rebeliant2020.04.3 20:06
Ten czcigodny Pupka jest zadziwiająco podobny do nijakiego Kulfona z Ciuchci.
pistoleto2020.04.3 19:50
głąbica złodziejaszka tuska na prezydenta PL to obciach
F-35 triple ace on a bombing run2020.04.3 19:30
Bran***ecie się politykierstwem i rządową propagandą w powerpointach, tymczasem prawdziwe problemy "służby zdrowiu" w walce z epidemią rozwiązywać muszą prywaciarze: "Testy już trafiły do szpitala w Szczecinie, to 10 tys. sztuk o wartości 750 tys. zł. Przy obecnej częstotliwości wykonywania badań szpitalnemu laboratorium wystarczą na trzy miesiące. Darczyńcą jest prywatna szczecińska firma Oktan Energy. To spółka z ponaddwudziestoletnim doświadczeniem, która głównie zajmuje się hurtową sprzedażą paliw. Spółka ma własne autocysterny i dysponuje przeładunkowym terminalem. - Przedstawiciele firmy sami zgłosili się do szpitala, zapytali się, czego potrzebujemy i zadeklarowali pomoc - mówi Mateusz Iżakowski, rzecznik prasowy szpitala przy ul. Arkońskiej."
XYZ2020.04.3 19:26
Duda już nie wygrywa w I turze?Zapewne teraz znajdą się warunki do stanu nadzwyczajnego.
Stafa2020.04.3 19:26
Kidawa, kandydatka na prezydenta, była za a nawet przeciw ! Dosłownie jak Bolek ! Przedwczoraj była „za”, wczoraj wstrzymała się od głosu, a dzisiaj , po rozmowie z Butką, jest przeciw ! Do członków i zwolenników PO: Jeśli boicie się brać udział w wyborach prezydenckich 10 maja 2020, to pozostańcie w domach !!!
Piotr Nowak2020.04.3 19:24
Staram się zrozumieć zwolenników i wyborców formacji politycznej PO, której członkowie są zawodowymi kłamcami, złodziejami i oszustami, i którzy są po prostu zdrajcami narodu polskiego. Mogę zrozumieć tych członków, którzy walczą o koryto, ponieważ mają z tego określone profity, ale ci zwykli zwolennicy tej partii nie mają z tego nic, a na dodatek są przez tych wybranych okradani, a to z wieku emerytalnego, a to z OFE, z WAT, z podatków, byli zmuszani do emigracji za pracą ! Zastanawiam się czym ci ludzie się kierują głosując na takich złodziei i nieudaczników. Jaką ci ludzie mają satysfakcję z tego, że głosowali na złodziei, którzy ich okradają ? Co ich zaśepiło czy ogłuszyło ? Ktoś powie, że to GW i TVN robi im wodę z mózgów, ale dzisiaj każdy może sprawdzić w internecie jaka jest prawda ! ............................... żadna realna odpowiedź nie przychodzi mi do głowy poza - ich głupotą !
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.3 19:27
Boże, mam tak samo, tzn tak samo, ale odwrotnie :))
PIS-ior ✝2020.04.3 20:17
"Tak samo, ale odwrotnie" Jakbym rabina słyszał: "Żeby tak na pewno, to nie wiem." Widać, że pewnych cech mentalności nie ukryjesz. Choćbyś nie wiem jak pozował na geja, przepraszam na goja.
Pisbusters2020.04.3 19:23
Ja pier-dolę ! PIS ponad 50% poparcia, a Andrzej Duda 55% !!!!!!!!!! Nie pytajmy durniów z opozycji, nie pytajmy Gowina - tylko procedujmy ustawę o wyborach korespondencyjnych. Jeśli opozycja i frakcja Gowina będą przeciwni i nie przyjmą ustawy , to wtedy 10 maja dowody osobiste i długopisy w łapy i do urn wyborczych w maskach i rękawicach ! I powtarzem: Wybory nie są obowiązkowe !
TONI2020.04.3 19:22
Kosiniak, czy Kidawa to taka sama zaraza koalicja niszczaca Polskę i Polaków Pamietamy i niewybaczamy. 8 lat niszczenia wystarczy. Nie potrzeba nam w Polsce jeszcze jednej zarazy.Inne państwa mają korona wirusa, a my oprócz niego mama zarazę opozycyjną.
...2020.04.3 20:21
Ja tam za PO czy PSL nigdy nie byłem, ale obiektywnie patrząc to nasz kraj z ich kadencji miał się znacznie lepiej. PIS jak zawsze (już tak kiedyś było) wpadła na łatwiznę korzystając ze wzrostu gospodarczego. A potem wszystko przejedli.
Andy Semicki Rabin2020.04.27 12:24
Nie powinno się siadać do pisania komentarzy w stanie delirium tremens.
Oloo2020.04.3 19:21
Nie lękaj się koronawirusa. Zabierz rodzinę,babcię,sąsiadów,znajomych i nie znajomych na wybory. Liczymy na Ciebie Nasz prezydent Duda musi wygrać w 1 rundzie aby nie narażać zdrowia i życia Polaków w 2 turze. #zabierz babcie na wybory-DUDA2020
Stachu2020.04.3 19:20
He, he, he, he, he ,he , nowe wpadki Kidawy ! Boże drogi to masakra ! Ta kobita udowadnia każdego dnia, że nie nadaje się wogóle do polityki ! Teraz to już nie są inspiratory lecz ispiratory !!! Jak zostanę prezydentką i zwierzchniczką sił zbrojnych, to przywrócę do działania Wojskowe Służby Inspiracyjne (WSI) ! I będę prezydentką wszystkich Polsków, bo wszyscy będą musieli mnie słuchać – bez wyjątków ! A przez 5 lat mojej kadencji nauczę was kłamać, czytać z promptera i pieprzyć farmazony ! Wszędzie będzie zielono, rzeki będą płynąć i słońce będzie świecić ................................., a jak będzie powódź – to nie panikujcie, bo woda w końcu kiedyś spłynie do Baltyku – no ! I ubezpieczcie się ! A jak będziecie mieć mało forsy to bierzcie kradyty !
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.3 19:16
Kidawa na Madagaskar.
PIS-ior ✝2020.04.3 20:03
A Kosiniak-Kamysz na Księżyc. (Reszta na Marsa)
...2020.04.3 20:19
A Kaczyński w niepamięć.
Saki Faki2020.04.3 20:46
Ja się nim zaopiekuje, mam serce. Agnieszka mi pomoże zawsze można na na liczyć.