19.11.19, 13:50(fot. screen)

Krzysztof Wyszkowski dla Frondy: To historyczne expose! Słudzy zagranicy zapadli się z przerażenia

Portal Fronda.pl: Premier Mateusz Morawiecki wygłosił dzisiaj expose. Jak Pan ocenia przemówienie szefa rządu?

Krzysztof Wyszkowski, legendarny działacz "Solidarności": Uważam, że to wspaniałe, historyczne przemówienie. Expose jest początkiem, zapowiedzią prac rządu na najbliższe cztery lata. Ale to expose było również podsumowaniem poprzedniego czterolecia rządów Prawa i Sprawiedliwości. To podsumowanie jest tryumfalne, a zapowiedzi jeszcze wspanialsze. Nie posiadam się z zachwytu.

"Wielu z nas ma w biografii Solidarność. Ale dla nas Solidarność to nie historia, ale cel rządzenia, kamień węgielny naszej polityki (…). Rozwój musi być sprawiedliwy" - stwierdził Mateusz Morawiecki. O czym świadczy takie bezpośrednie odwołanie się szefa rządu do korzeni Solidarności?

Pozwolę sobie potraktować to osobiście. Wiosną 1978 roku pisałem deklarację Komitetu Założycielskiego Wolnych Związków Zawodowych "Wybrzeża", że to solidarność społeczna może uratować państwo! Współpraca społeczna, organizacje społeczne, stowarzyszenia, wola społeczna. Chodziło mi wtedy o ratowanie państwa niszczonego przez komunistów. Zaproponowałem, by hasłem tego nowego ruchu ratowania państwa była właśnie Solidarność. W końcu udało się w 1980 roku i od tego czasu to pojęcie zdominowało wyobraźnię społeczną i stało się znakiem społecznego ogólnonarodowego doświadczenia.

Fakt, że do Solidarności obecnie odwołuje się premier Mateusz Morawiecki i chce, by to hasło, to pragnienie, by ta idea nadal twórczo mobilizowała wysiłek zbiorowy, to dla mnie wspaniałe. Jestem pełen szacunku i poczucia, że premier ma absolutną rację.

Expose trwało prawie dwie godziny. Premier przedstawił w tym czasie najważniejsze zadania rządu. Czy ma znaczenie także długość przemówienia?

Ani długością, ani zawartością nie przekraczało normy. Donald Tusk potrafił gadać trzy godziny, ale to było pustosłowie. W przypadku Mateusza Morawieckiego mieliśmy dwie godziny pełne konkretów, pełne bardzo precyzyjnych wyrażeń, określeń, zobowiązań, planów. Gratuluję, że potrafił zmieścić się z tak bardzo informacyjnym tekstem tylko w dwóch godzinach. Mówił sprawnie, szybko. Premier nie deklamował, ale wypowiadał bardzo ważne kwestie.

Co Pana zdaniem było najistotniejsze w całym przemówieniu?

Istotę tego przemówienia można by streścić w takim zestawieniu dwóch części - krótkiego wspomnienia Piłsudskiego i Dmowskiego. Tam, gdzie Mateusz Morawiecki mówił o tym, że Polak ma obowiązki polskie i później połączenie tych dwóch nazwisk, drogowskazów historycznych z szerokim katalogiem wyzwań dotyczących polskiego życia narodowego, społecznego, politycznego, ale i Europy.

Zarówno Piłsudski, jak i Dmowski odnosili się do Polski. To były czasy walki o odrodzenie niepodległej Polski, więc to źródło jest bardzo zasadne. Premier rozszerzył na osiągnięcia niepodległej Polski, osiągnięcia, które są rekordowe w historii naszego kraju. Ale i wskazał na zadania europejskie. Mówił o tym, że Polska może wskazywać nowe kierunki i właściwe sposoby działania w wymiarze społecznym i również gospodarczym. To było sensacyjne, że Polska ma wskazywać Europie te nowe możliwości. Odniesienie się od źródeł niepodległości, do już osiągniętego fantastycznego sukcesu, który sytuuję Polskę na poziomie lidera Europy - to jest ten niesłychanie szeroki zakres tego przemówienia.

"Od naszych decyzji zależy czy Polska znajdzie się wśród państw, które będą kształtować nowy porządek. W obliczu globalnych wyzwań liczę na szeroką współpracę w interesie Polski wszystkich sił politycznych. Dla Polski, dla rozwoju, w imię normalności!" — podkreślał szef rządu. Czy nowy Parlament posłucha się premiera?

Z przykrością trzeba powiedzieć, że na Parlament jako całość trudno liczyć. W trakcie expose Mateusza Morawieckiego można było zauważyć zachowanie totalnej opozycji, która reagowała albo milcząco, albo prześmiewczo, trochę jakby się zapadła z przerażenia. Dobiegały również niechętne, czy wrogie okrzyki. Na tych ludzi trudno liczyć. To są zdeterminowani słudzy zagranicy, wrogiej Polsce. Wielokrotnie było widać lidera Konfederatów, Janusza Korwina - Mikke, który dokładnie jak totalniak, jak Schetyna, który siedział obok, demonstracyjnie nie bił braw, nawet wtedy, kiedy premier mówił rzeczy, które powinien aprobować. Najdobitniej widać, że Konfederaci to inna wersja opozycji totalnej. Nic im się nie podoba, ponieważ  mówi to premier Prawa i Sprawiedliwości, czyli wróg. Na tych ludzi trudno liczyć przy współpracy parlamentarnej. Na szczęście Prawo i Sprawiedliwość ma większość parlamentarną i jeszcze większe poparcie społeczne i to wystarczy, żeby zmieniać Polskę.

Prawo i Sprawiedliwość może spróbować we współpracy z prezydentem odwołać się do społeczeństwa. To będzie dopiero pokaz siły i prawa, które mają rządzący obecnie do realizacji tego programu, który ogłosił premier Mateusz Morawiecki.

Myślę, że groźba, że może dojść do nowych wyborów, w których totalni zostaliby unicestwieni, może powstrzymywać ich przed szaleńczymi rozróbami, przed wzmocnieniem tego chuligaństwa, które dzisiaj uprawiają. Warto o tym pamiętać.

Dzisiaj przed rozpoczęciem expose premiera Mateusza Morawieckiego na mównicę sejmową wszedł poseł Konfederacji Grzegorz Braun, tym samym opóźniając przemówienie. Z mównicy nie chciał zejść...

Miałem go za przyjaciela. Jest mi bardzo przykro, że się w ten sposób popisuje. Może to jest przemijalne, pierwsze koty za płoty, chciał zaistnieć. Że to taki wyskok próżności, niż coś co miałoby wskazywać na stały sposób zachowania w Sejmie również tego człowieka. Bardzo mi wstyd za Brauna.

"Idziemy ku nowemu i niech Bóg nad naszą drogą czuwa" - zakończył swoje przemówienie Mateusz Morawiecki. Czym dla Pana jest takie nawiązanie właśnie do siły wyższej?

Ja również jestem człowiekiem wierzącym. Mam ponad 70 lat i moje doświadczenie życiowe potwierdza, że nasze wysiłki zawsze powinniśmy powierzać Panu Bogu, ponieważ to są moce radykalnie  przewyższające nasze pragnienia, czy nasze najlepsze życzenia. Każdy taki program, nawet polityczny, społeczny, gospodarczy, czy finansowy - to wszystko jest w rękach Boga. W ustach premiera Państwa polskiego nie jest to żaden wybieg, a zwyczajnie ludzka pokora.

Wszyscy wiemy, że nie znamy przyszłości, że nasze najlepsze starania możemy powierzyć Panu Bogu i Matce Bożej. To jest to przeświadczenie skromności.

W Polsce może to brzmieć dziwnie, ale przecież każdy amerykański prezydent nawiązuje do Boga. W krajach cywilizowanych jest to rzecz najzupełniej normalna, właśnie to uniżenie przywódcy do woli Bożej jest jak najbardziej na miejscu. Jako reprezentant chrześcijańskiego społeczeństwa  jest to wskazane, jest to rodzaj zobowiązania, które powinien złożyć. Podobnie jest  i z przysięgą poselską "Tak mi dopomóż Bóg".

 

Rozm. Karolina Zaremba

Komentarze

oficer LWP2019.11.20 22:10
Trzeba słuchać ludu, obiecać mu czego oczekuje, a potem wygaszać ich oczekiwania. Mają zapie....ć za miskę ryżu" - to słowa Morawieckiego ze słynnych taśm nagranych w restauracji "Sowa i Przyjaciele
mrowiec2019.11.20 15:54
Amerykanie nawiązują do innego Boga Niech Będą Wyklęci NBW wiekszość miast otoczona Erjuwem rządzi Kahał i Chajzówka
POLA..2019.11.20 12:27
to prostackie lewactwo jest POpodstawowce wytresowane przez komunistycznych profesorkow wczoraj mialam "przyjemnosc"sluchac wypowiedzi pani sor z wroclawia wstyd za takie POglady jak ktos taki moze wykladac na uczelni ,uczyc mlodziez nie tylko medycyny ale i prawidlowych POstaw wstyd, PAN PANIE PREMIERZE JEST WIELKI A MATOLY LZIDEOLOGOWANE NIECH SIE UCZA OD PRAWYCH !!!!!! gratuluje Polsce i Polakom takiego wyboru
anonim2019.11.20 12:04
Co się dziwić... wszak to prosty człowiek, kupi każdą bzdurę.
ef2019.11.20 8:41
Kto to jest Krzysztof Wyszkowski? Wiemy, że nie lubi Wałęsy, ale coś ponadto? Facet ma jakieś żale i ciągle go cytują.
Andrzej2019.11.20 1:27
BRAWO!!! MÓWIMY PARTIA W DOMYŚLE LENIN ,MÓWIMY LENIN W DOMYSLE PARTIA,WYSZKOWSKI ZEBYS SIĘ NIE POSLIZNĄŁ NA WAZELINIE BO SOBIE ZEBY WYBIJESZ,TO PRZYPOMINA PIERWSZE PŁOMIENNE WYSTĄPIENIA MISIA KAMIŃSKIEGO KIEDY JESZCZE KOCHAŁ KACZYŃSKICH MIŁOŚCIA PRAWDZIWIE DZIECIĘCĄ,Acha i nie ma wroga większego niż konfederacja Bliżej nam do Zandberga niż do Brauna ,nawet Szczęść Boże mu nie pomoże
m2019.11.19 20:45
Polecam odpowiedz Zamberga , premier wyszedl z sali .
63+2019.11.19 19:10
klaun przemowil
Tadeusz2019.11.19 18:28
expose Pana premiera, było fantastyczne.
anonim2019.11.20 12:05
Kiepski żart.
Leszek 2019.11.19 18:22
Wszystko pozostanie po staremu a ustawa 447 ograbi nas z zasobow naturalnych i nieruchomosci. Wymysla tematy zastepcze, dla odwrucenia uwagi, a po cichu wyczyszcza i ukradna wszystko co wartosciowe. Michalkiewicz dopry przyklad. Tak nadzwyczajna kasta ograbi Polakow zgodnie z prawem, a ze prawo bandyckie ,to nikogo nie interesuje.
Mirek T2019.11.19 17:31
Fantastyczne wxpose premiera Morawieckiego !!! A najbardziej podobało mi się dokończenie reformy sądownictwa i ostateczna dekomunizacja ! Dekomunizacja rozpocznie się na początku przyszłego roku kiedy to Schetana zostanie wyd-upcz-ony z szefa PO, a Gensdorf z prezesa SN. Tom będzie piękny początek końca komunizmu !
MirekT2019.11.19 18:55
Kiedy ku-rwo zaczniesz pisać pod swoim imieniem !!!!
katolik2019.11.19 17:17
3 najwazniejsze osoby w polskiej polityce,ludzie PIS =prezydent premier prezes maja klasę
MirekT2019.11.19 17:23
Tylko nie swoją geniuszu !!!!
Piotr Nowak2019.11.19 17:38
Ty miruś, a ty skąd z Bielan ? Słaszałem, że w dużych miastach mieszkają najgłupsi "ludzie ".
63+2019.11.19 19:15
zaden z nich nie ma zadnej klasy ,jeden glupszy od drugiego
anonim2019.11.19 16:02
BRAWO PiS - BRAWO MATEUSZ MORAWIECKI - SSSSSSSSSSSUUUUUUUUUUUPPPPPPPPPEEEEEEEEERRRRRRRRRR - EXPOSE - TAK TRZYMAĆ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
lady chapel2019.11.19 21:54
https://youtu.be/BL646AKGRXs
anonim2019.11.19 15:55
I bardzo ładnie!
rozbawiony2019.11.19 15:51
Pszczoły z całej Polski zleciały się dzisiaj do Sejmu w czasie expose Morawieckiego. Poczuły lipę https://www.wiesci24.pl/2019/11/19/pszczoly-z-calej-polski-zlecialy-sie-dzisiaj-do-sejmu-w-czasie-expose-morawieckiego-poczuly-lipe/
anonim2019.11.19 15:41
Legendarny EXPERT po szkole podstawowej. Hahahahihihihihi
lady chapel2019.11.19 15:10
Dziś będzie to temat nr. 1 na naszym zebraniu międzyzakładowej komórki partyjnej. Jutro, na gazetce ściennej pojawi się obszerna relacja z expose premiera a we czwartek w "Gońcu Ślusarskim" zostanie wydrukowany pełny tekst.
Grubo jest2019.11.19 15:20
Mam nadzieję, że były dotacje państwowe i foto w tym wydaniu dacie w kolorze.
lady chapel2019.11.19 20:57
Aktyw robotniczy wykonuje te prace bezpłatnie w ramach społecznego czynu dla dobra partii i jej prezesa oraz całego narodu polskiego po godzinach swojej ciężkiej pracy
lady chapel2019.11.19 21:02
A dotacji żadnych nie otrzymujemy ponieważ utrzymujemy nasze zakładowe koło partyjne z dobrowolnych comiesięcznych składek oraz wpisowego. Maszyny sami wyremontowaliśmy a materiały potrzebne do druku kupujemy rezygnując z wyjść do kina na seanse mętnego nurtu. Nie kupujemy też książek autorów, którzy mącą w głowach swą prozą libertyńsko-masońską.
MirekT2019.11.19 15:24
Tak mnie rozbawiłaś, że mój Labrador się obudził i dziwnie się patrzy !!!! Brawo !
Grubo jest2019.11.19 14:54
No cóż....toż to nawet Bolek ma solidne zasadnicze zawodowe wykształcenie! A nie jest przecież tytanem intelektu. Ufffff jacy osobnicy robią na Frondzie za autorytety.....
CzteryKlasyUkończoneZWyróżniającymWysiłkiem2019.11.19 14:50
Wyszkowski, 4 klasy wieczorowej podstawówki plus kurs smarowania suwnic. Ekspert ekonomiczny PiSocjalistycznych matołów u władzy. Skoro jednak arcy-staruch Jędraszewski może być ekspertem seksuologii katolickiej, to Wyszkowski nadaje się na recenzenta Matełe Morawickera.
Piotr Nowak2019.11.19 17:36
No popatrz, tylko 4 klasy, a mądrzejszy od wszystkich PO-je-bów !!!
MirekT2019.11.19 14:46
Panie Wyszkowski jak wszyscy wiedzą zakończył Pan edukacje na szkole podstawowej. Było by lepiej dla wszystkich, jakby Pan wypowiadał się na temat tabliczki mnożenia, a nie bredził o historycznym expose !!!!!
Piotr Nowak2019.11.19 17:35
Ooooooo, miruś wrócił na Frondę ?! No i po coś to zrobił ku-ta-sie ?!! A było tak spokojnie. No dobra miruś, a jak tam twoja mamusia ? Czy ona była mądrzejsza od tatusia czy było odwrotnie. Tylko się chu-ju nie denerwuj, bo po kimś musiałeś przecież odziedziczyć twój debilizm !
MirekT2019.11.19 18:53
J-eb się cioto !!!
Jana2019.11.19 17:44
Czyżbyś zrobił tę partyjną maturę,bo brzmisz jak oni.
Tadeusz2019.11.19 18:26
DUREŃ MirekT
MirekT2019.11.19 19:54
Nic do Ciebie nie mam, to po co mi ubliżasz?
Tadeusz 2019.11.20 15:01
Ktoś się podpisuje za mnie, pewnie taki co na pielgrzymki chodzi i robi tak jak księża uczą.. peace
Kaczorek Jebus2019.11.19 14:25
„Bo nie poradzisz nic, bracie mój Gdy na tronie siedzi chu­j”
kot Prezesa2019.11.19 14:46
tylko nie ch*ju ty ch*ju
Ola2019.11.19 19:13
Uwaga szuja na etacie,
kapral do pojebusa2019.11.19 21:54
Was mogę przeszkolić za darmo. Panie zadzwoń pan do mnie 645376 Warszawa.
Tadeusz 2019.11.19 14:24
Historyczne expose, pierwszy raz w historii rząd zajmie się problemami, które sam sobie stworzył. Widzicie pełowskie lewaki? wystarczy kochać Polakę!
TAK Z INNEJ BECZKI.....2019.11.19 14:13
znowu ten niewykształcony matołek??? Ten facio ma skończoną podstawówkę!!!
Grubo jest2019.11.19 14:55
Trzeba przyznać, że wykształceniem to nawet Bolek go miażdży.
oficer LWP2019.11.20 22:10
w sądach też
anonim2019.11.19 16:04
spadaj niewykształcony RUSKI TROLLU !! - buty czyścić
63+2019.11.19 19:12
onuca pisowska odezwala
Olej2019.11.19 14:11
Słowa ! Słowa ! Mowa ! Ja czekam na czyny ! Na państwo prawa chroniące obywateli przed bezprawiem. Na egzekwowanie prawa wobec polityków winnych działaniu na szkodę państwa.
Jana2019.11.19 17:42
Nie czekaj.Jeśli jesteś Polakiem do działania.
.2019.11.19 14:00
Każde przemówienie wielkiego wodza jest wydarzeniem historycznym. Wiwat wódz. Wiwat partia.
Reytan2019.11.19 19:26
Komunisci morduja i klamia.
+2019.11.19 23:45
warchole skad wiesz ze komunisci niby mordowali
.2019.11.21 8:37
Dlatego nie-komuniści są przeciw PISowi
kapral 2019.11.19 21:50
A wy co, znowu piliście denaturat.