25.06.14, 06:25Ks. Andrzej Luter: Protesty przeciwko „Golgota Picnic” nie mają merytorycznych podstaw (fot. Flickr)

Ks. Andrzej Luter: Protesty przeciwko „Golgota Picnic” nie mają merytorycznych podstaw

Kontrowersyjny spektakl „Golgota Picnic” miał być pokazany w ramach festiwalu Malta w Poznaniu. Miał, bo po długofalowych protestach licznych środowisk katolickich i nie tylko (protestowali także ekolodzy), spektakl został odwołany. „Niebezpieczny spektakl nienawiści do odmiennej wizji świata, jaki zaplanowali na te dni w Poznaniu protestujący, nie będzie naszym udziałem” – stwierdził Michał Merczyński, dyrektor festiwalu.

Do sprawy na łamach „Tygodnika Powszechnego” odnosi się ks. Andrzej Luter, który już na samym początku kategoryzuje protestujących, jako grupę „fundamentalistów religijnych, prawicowych polityków i kiboli”.

„Zapewne nikt z protestujących spektaklu Garcíi nie widział. To w Polsce znane zjawisko: nieznajomość inkryminowanego dzieła i jednoczesne potępienie jego gorszących treści” – pisze ks. Luter. I znowu nieco się myli, bo – jak wynika nawet z rozmów publikowanych na Fronda.pl z przedstawicielami środowisk protestujących – część osób widziała spektakl zarejestrowany we Francji.

Duchowny przyznaje, że sztukę widział i pod względem artystycznym czy estetycznym nie przypadła mu do gustu. Ks. Luter wytyka, że w spektaklu nie ma życia, a ideologiczno-filozoficzne tyrady aktorów są nudne.

Jego zdaniem, przyczyną oburzenia „Golgotą Picnic” jest fakt, że Garcia nawiązuje do Kościoła. „Według niego Kościół w takim stanie duchowym, w jakim jest dziś, doskonale wpisuje się w bezduszny świat Zachodu i jest za niego współodpowiedzialny” - tłumaczy.

Na koniec ks. Luter zauważa, że odbiór sztuki zależy od wrażliwości, a zgorszenie następuje wtedy, kiedy widz patrzy na dzieło z lękiem, bo ono burzy jego światopogląd bądź wiarę. Kapłan deklaruje, że choć nie zgadza się z wizją świata Garcii, to spektakl zmusza go do refleksji nad sprawami ostatecznymi. I na koniec przytacza opinię biskupa Tuluzy, wygłoszoną po protestach przeciwko „Golgocie Picnic”. Hierarcha miał powiedzieć, że „choć można zrozumieć niepokój, jaki spektakl wzbudził wśród części chrześcijan, grupy, które stosują przemoc powołując się na chrześcijaństwo, zniekształcają obraz Kościoła”.

MaR/Tyogdnik.onet.pl

Komentarze

anonim2014.06.25 6:34
Kolejny nie-dodymiony prawdą, ksiądz z prawdy ocalony, w czadziastym dymie okopcony.
anonim2014.06.25 6:44
To teraz czekan na napaść red. Terlikowskiego na ks. Lutera...
anonim2014.06.25 6:56
"Z kolei środowiska określające się mianem „Kościoła otwartego” niejednokrotnie lansują duchownych i świeckich podważających oficjalne nauczanie Kościoła, a równocześnie dyskredytują tych, którzy stają w obronie prawdy. " Komunikat z 365. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski Warszawa, 11 czerwca 2014 r
anonim2014.06.25 7:00
Ks. Luter chyba jakieś lewe seminarium ukończył. Tam o bluźnierstwach nie uczyli. Piąta kolumna, Panie, miej nas w opiece przed takimi duchownymi.
anonim2014.06.25 7:10
Luter... Na na zwisko trzeba zapracować...
anonim2014.06.25 7:21
Ksiądz który się mało modli nie posiada pewnej wrażliwości i brak mu Bożego spojrzenia
anonim2014.06.25 7:38
Rozumiem, że ks. Luter do grupy „fundamentalistów religijnych, prawicowych polityków i kiboli” zalicza również biskupów polskich, którzy np. w kazaniach w Ur. Bożego Ciała sprzeciwiali się temu "spektaklowi"? No cóż, kolejny - niestety - kapłan, który jak o. Gużyński, Dostatni i im podobni ma "parcie na szkło". Smutne
anonim2014.06.25 7:38
A czy duchowny ma nabożeństwo do Maryji?
anonim2014.06.25 7:39
@Slawek12 Dokładnie tak, bo ma inne zdanie niż np. Episkopat. To przecież oczywiste. Natomiast frondę nazwać obliczem Kościoła to raczej przesada. Jak się czyta komentarze „gości” pod tekstami, to raczej oblicze zaprzeczenia Kościoła.
anonim2014.06.25 7:52
@Slawek12 Dorosły mężczyzna decyduje się na kapłaństwo w Kościele Katolickim m.in. po to, by głosić naukę tegoż Kościoła Katolickiego. Jeśli w sprawach nauczania Kościoła, ksiądz chce wygłaszać swoje własne opinie, przeciwne temu do czego został powołany, to de facto sam się wyklucza z Kościoła. Wiem, że to bardzo trudne do ogarnięcia dla kogoś, kto nie jest w Kościele, ale prosta zależność firma–pracownik powinna wystarczyć człowiekowi średniointeligentnemu.
anonim2014.06.25 8:01
Nie "burzy światopogląd i wiarę" a "opluwa i obraża". Chrystus jest tu szkalowany. Dlaczego mam pozwalać na coś tak ohydnego. Kościół chrześcijanie są odpowiedzialni za bezduszny świat Zachodu? A ja się nie czuję za to odpowiedzialna. Staram się żyć wg Ewangelii. Może zamiast generalizować niech ks.Luter spojrzy na siebie co robi sam, żeby zmienić oblicze Kościoła, jako kapłan na pewno może więcej niż ja świecka osoba, bo takie mądre wynurzenia intelektualisty jak te co Ksiądz napisał nikomu nie służą.
anonim2014.06.25 8:16
Nazwisko zobowiązuje...
anonim2014.06.25 8:25
Może to postępowcom wyjaśnię przy pomocy prostego obrazka: nie będziesz zachwycony jak artysta wykorzysta fotkę ukochanej osoby przez Ciebie jako miejsce defekacji. Mimo że narobił symbolicznie na Twoją dziewczynę/chłopaka/kozę - dasz, a przynajmniej masz ogromną ochotę dać mu w kły. I my podobnie; dla nas Jezus jest kimś kto żyje (to aksjomat czyli: przyjmij do wiadomości, nie musisz rozumieć) i kogo my kochamy. Więc takie interpretacje nam podnoszą ciśnienie. Zrozumiano?
anonim2014.06.25 8:29
@Slawek12 Nie ma w Kościele czegoś takiego jak oficjalna lub nieoficjalna linia. Jest jedno, odwieczne i niezmienne nauczanie, które trwa prawie 2000 lat, dzięki księżom głoszącym to właśnie nauczanie, a nie własne opinie. Nie wiem o jakich zmianach piszesz, Kościół nigdy nie potrzebował zmian, a te które się dokonały w ciągu ostatnich 50 lat przynoszą złe owoce. Zmiany więc były złe, bo złe owoce dają. Na szczęście, nie w całym Kościele się tak popsuło i jest nadzieja na powrót do Tradycji. A największym grzechem w Kościele jest liberalizm, bo relatywizuje zło i grzech. Każdy człowiek potrzebuje punktu odniesienia w swoim życiu, latarni morskiej, mocnego i trwałego oparcia, skały. Człowiek mądry trzyma się Tradycyji z całych sił, bo to jest skała, niezmienna i trwała.
anonim2014.06.25 8:34
@Slawek12 No proszę cię, kto był wybitny? Nikt tyle zła nie wyrządził Kościołowi i ludziom na ziemi, co ten człowiek wybitny. Przypominam, że Marks też był wybitny i Adolf i Włodzimierz i cała masa wybitnych, którzy hańbą są dla ludzkości.
anonim2014.06.25 8:51
Artur.db15
anonim2014.06.25 8:51
Nie tylko Powszechny godzi w Kościół. W ostatnim Gościu Niedzielnym obszerny wywiad z heretyckim pastorem Grahamem z konkluzją jak to cudownie żyć w Jezusie i dla Jezusa. A ja się pytam, w imię czego katolicki tygodnik stawia znak równości między spadkobiercami Apostołów a odszczepieńcami, rozwadniając nauczanie Kościoła. Po co w ogóle ten tekst? czy w w historii Kościoła katolickiego brakuje postaci, o których warto pisać? Ekumenizm musi polegać na przyjęciu z powrotem na łono Kościoła Powszechnego wszystkich tych "chrześcijan", którzy w otwarty sposób walczą z Matką Bożą, niedoczytawszy Apokalipsy, gdyż to właśnie Ona zmiażdży łeb bestii. Szkoda, bo Gościa czytałem od lat ale znowu rację ma ks. Piotr Natanek ostrzegając przed tym...
anonim2014.06.25 8:52
Artur.db15 czytaj: to jest twoja nadinterpretacja
anonim2014.06.25 9:09
@Slawek12 Przykro mi ale nie masz zielonego pojęcia o sukcesji apostolskiej i mocy kapłana katolickiego, która ujawnia się w sprawowaniu Eucharystii a wyraża się w konsekracji, czyli zamianie zwykłego chleba i wina, w Ciało i Krew Pańską. Jaki dialog jest możliwy z ludźmi, którzy to odrzucają?
anonim2014.06.25 9:14
@Slawek12 „@Credo - zaciekawia mnie, jak niewielka jest wiedza wielu o historii kościioła.” Mnie wręcz przeraża! najwięcej o Kościele i jego historii mają do powiedzenia ludzie, którzy wiedzę o nim czerpią ze źrodeł pozakościelnym i jemu nieprzychylnych. Sdąd masa bzdur, które powielane przez innych łatwowiernych tworzą nieprawdziwy obraz Kościoła. Zasługi w niebie mają ci, którzy łączą, a nie ci którzy dzielą jak Luter. Ile ludzkich istnień pochłonęły wojny przez niego wywołane w Niemczech? A w całej Europie? I wszystko po to żeby zaspokoić rządze swojego ciała? Cała ta masa herezji, która rozpleniła się po świecie i trwa jest zasługą tego człowieka wybitnego, którego pycha popchnęła do sprzeniewierzenia się Chrystusowi i Kościołowi. Twoja wiedza jest taka wyjątkowa na temat historii Kościoła, że pewnie wytłumaczysz mi szybciutko jak Luter przybił swoje tezy do spiżowych drzwi katedry?. Jakich użył gwoździ i młotów, żeby przebić XII drzwi spiżowe? Liberalizm prostą drogą prowadzi do relatywizacji dobra i zła. To największa zaraza na tym świecie i przyczynek do upadku cywilizacji. To nie podlega dyskusji, bo widać to na codzień gołym okiem. I zawsze będę stawiał etykę katolicką ponad etykę jako taką, bo jestem katolikiem z urodzenia, z wychowania, z pełnej świadomości i wolnego, przemyślanego wyboru. Całym sercem i umysłem, który raczyłeś wcześniej obśmiać zgodnie z duchem „etyki jako takiej”. I powiem ci jeszcze więcej, gdybym nie stawiał etyki katolickiej ponad jakąkolwiek inną, świadczyło by to o grzechu głupoty. Amen.
anonim2014.06.25 9:26
ksiądz psiamać! TP to żydowska gazeta dla pseudokatolików
anonim2014.06.25 9:33
Sławek12 Szło mu o wiarę ? Nie bądź śmieszny.Szło mu jedynie o własną ,niemiecką, rozbuchaną pychę. Marcin Luter to sługa szatana.W prostej linii protoplasta Hitlera. http://www.piusx.org.pl/zawsze_wierni/artykul/347
anonim2014.06.25 9:55
Co na dodatek było jak najbardziej na rękę rozlicznym książętom, którzy błyskawicznie przechodząc na herezję dokonywali skoku na kasę Kościoła zgodnie z zasadą "cuius regio eius religio" unieszkodliwiając przy okazji szkoły, przytułki i szpitale, czym zawsze zajmował się Kościół. Trzeba trochę poczytać. Przypominam, że każdy król Polski sprzeciwiał się tym zasadom, dlatego Polska była perłą tolerancji i poza jednostkowymi incydentami nie było wojen religijnych.
anonim2014.06.25 10:11
@Credo Jest jedno, odwieczne i niezmienne nauczanie? Kościół nigdy nie potrzebował zmian? Proszę, nie rób sobie jaj. Wspieranie niewolnictwa, święta inkwizycja, głoszenie poglądów obrażających kobietę, odpusty za pieniądze, zakony rycerskie nawracające mieczem czy cofanie i ograniczanie rozwoju nauki, nie wspominając o tym co poszczególni papieżowie wyprawiali? Czy chcesz powiedzieć, że kościół dalej wspiera te idee? A może chcesz wmówić wszystkim, że te rzeczy nie miały miejsca w kk?
anonim2014.06.25 11:14
Nie odpowiadam na zaczepki ignorantów. Pisać bzdury może każdy nieuk.
anonim2014.06.25 12:06
Luter-nomen omen
anonim2014.06.25 13:27
chatte, a ja czekam na to, byś stąd sobie poszedł
anonim2014.06.25 13:31
[email protected] To Ty najpierw pokaż niesprzeczne poglądy Lutra z Ewangelią i zapoznaj się jak Luter skończył swoje życie. Nie życzę, żebyś Ty tak samo skończył.
anonim2014.06.25 13:36
Ależ Credo Toż to banalne pytania są. Czy elementy historii które podałem są związane z kościołem katolickim, czy nie? I jeśli tak, to czy są dalej kontynuowane? Nie powiesz mi, że się boisz dyskusji z moją marną osobą? A poza tym czy twoja święta książka sama ci nie wskazuje, abyś się wyraził? Np. 2Tm 2:15 "Dołóż starania, byś sam stanął przed Bogiem jako godny uznania pracownik, który nie przynosi wstydu, trzymając się prostej linii prawdy."
anonim2014.06.25 14:13
Yawn... A) Pojęcie niezmienności. a) Kiedy mówimy o niezmienności Kościoła nie rozumiemy poszczególnych kościołów, lecz cały Kościół. Poszczególne kościoły mogą jak i poszczególne osoby, jako części całego Kościoła, odpaść od Kościoła, ulec błędowi, czyli podlec zmianie. Cały atoli Kościół pozostanie zawsze ten sam w swych istotnych elementach i przymiotach. b) Społeczność religijna może w dwojaki sposób ulec zmianie: albo całkiem się rozpadnie i przestanie istnieć, albo wprawdzie istnieje nadal, ale wskutek wewnętrznego, substancjalnego zepsucia staje się niezdolną do spełnienia celów, dla których została ustanowiona. Celem Kościoła Chrystusowego jest uświęcanie i zbawianie ludzi. Celu tego nie mógłby osiągnąć, gdyby albo utracił albo zmienił prawdy dogmatyczne lub moralne przez Chrystusa mu jakby w depozyt oddane. Dwie tedy rzeczy niezmienność Kościoła obejmuje: 1) Kościół Chrystusowy trwać będzie aż do końca świata; 2) aż do końca świata zachowa niezmienioną naukę Chrystusową. Niezmienność, o której mowa, dotyczy istotnych elementów Kościoła przez Chrystusa ustanowionych, bo w rzeczach przypadłościowych przez Kościół ustanowionych, lub które Chrystus zostawił Kościołowi do bliższego określenia, lub kiedy się rozchodzi o pełniejsze i dokładniejsze objaśnienie nauki i instytucyj Chrystusowych i o przystosowanie ich do duchowego rozwoju ludzkości, może podlegać zmianie.
anonim2014.06.25 14:54
@Alucard Wprawdzie napisałem, że nie odpowiadam na zaczepki ignorantów i nieuków bezrefleksyjnie powtarzających kłamstwa od czasów haniebnej rewolucji francuskiej. Ponieważ z kłastwem się nie dyskutuje, na cytat odpowiem ci cytatem wraz z objaśnieniem. „Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami, i obróciwszy się, was nie poszarpały” Mt.7.6 Dla małokumatych tłumaczenie Jana Chryzostoma: „psy to są ci, którzy zwalczają prawdę, natomiast wieprze to są ci, którzy pogardzają prawdą.”
anonim2014.06.25 15:42
@Credo Czyli inkwizycja to tylko plotka? Zakony rycerskie są wyjęte z kontekstu? Odpusty za pieniądze to w szczytnym celu były? Zakaz sekcji zwłok, indeks ksiąg zakazanych czy walka z teorią heliocentryczną to mity? Powiesz mi jeszcze, że Sobór w Toledo 665r czy Dum Diversas Mikołaja V to bujdy? A tu masz trochę wypowiedzi, co ojcowie kościoła mieli do powiedzenia o kobietach: „Zarodek płci męskiej staje się człowiekiem po 40 dniach, zarodek żeński po 80. Dziewczynki powstają z uszkodzonego nasienia lub też w następstwie wilgotnych wiatrów.” (św. Tomasz z Akwinu) „Kobiety są przeznaczone głównie do zaspokajania żądzy mężczyzn.” (Jan Chryzostom, 349-407, gr.) „Kobieta jest istotą pośrednią, która nie została stworzona na obraz i podobieństwo Boga. To naturalny porządek rzeczy, że kobieta ma służyć mężczyznie.” (św. Augustyn 354-430 — jeden z najznakomitszych ojców Kościoła) „Wartość kobiety polega na jej zdolnościach rozrodczych i możliwości wykorzystania do prac domowych” (św. Tomasz z Akwinu, mędrzec Kościoła, 1225-1275) „Kobieta winna zasłaniać oblicze, bowiem nie zostało ono stworzone na obraz Boga.” (Ambroży, mędrzec Kościoła, 339-397) „Kiedy widzisz kobietę, pamiętaj, to diabeł! Ona jest swoistym piekłem!” (Papież Pius II, 1405-1464) „Kobiety ze swej natury są przeznaczone do wspólnych uciech.” (Kapokrates, założyciel klasztoru) „Kobiety są błędem natury... z tym ich nadmiarem wilgoci i ich temperaturą ciała świadczącą o cielesnym i duchowym upośledzeniu... są rodzajem kalekiego, chybionego, nieudanego mężczyzny... Pełnym urzeczywistnieniem rodzaju ludzkiego jest mężczyzna.” (św. Tomasz z Akwinu) „Dziewczęta noszące spódniczki mini, pójdą do piekła.” (Wild, SJ, XX w.) „Kobiecie przystoi jedynie szata żałobna. Skoro tylko przekroczy próg wieku dojrzałego, winna zasłonić swe gorszące oblicze, by nie utracić szczęśliwości wiecznej.” (Tertulian, pisarz chrześcijański) „W miejscu, w którym zatrzyma się ksiądz, nie powinna przebywać żadna kobieta” (Synod Paryski, 846) „Kobiecie nie wolno mieszkać w pobliżu kościoła.” (Synod w Coyaca, 1050) „Księża, którzy udzielają noclegu kobietom i doznają przy tym z podniety, muszą zostać ukarani. Kobiety natomiast mają zostać sprzedane przez biskupa jako niewolnice.” (2. Synod w Toledo) „U kobiety sama świadomość jej istnienia powinna wywoływać wstyd.” (Clemens Alexandrinus, 215) „Kobietom nie wolno we własnym imieniu pisać ni otrzymywać listów” (Synod w Ewirze, IV w. n.e.) „Cała płeć żeńska jest słaba i lekkomyślna. Uświęcona zostaje jedynie poprzez macierzyństwo.” (św. Jan Chryzostom, 349-407) „Kobietom nie wolno śpiewać w kościele.” (św. Bonifacy, misjonarz benedyktyński, 657-754) A na zakończenie cytat świetnie odnoszący się do ciebie i kościoła katolickiego „Wy macie diabła za ojca i chcecie spełniać pożądania waszego ojca. Od początku był on zabójcą i w prawdzie nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, od siebie mówi, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa” - Jn 8, 44.
anonim2014.06.25 19:54
@Credo Toś dostał "prawdą" między oczy :-)))
anonim2014.06.25 20:55
Alucard Parę wieków po ojcach kościoła Marcin Luter twierdził, że kobiety nadają się tylko do rodzenia dzieci i prostytucji.
anonim2014.06.25 22:48
@bonaventura Kiedy spotkam luteranina próbującego wciskać kity takie jak Credo, to mu to wypomnę
anonim2014.06.26 9:54
@DelfIn A czego się spodziewać po protestantach? :-)
anonim2014.06.26 10:49
Ciekawe czy redaktorzy frondy zauważyli, że ten artykuł ilustruje zdjęcie penisa we wzwodzie ? Czy im to umknęło. Przyznam, że ja nie od razu zauważyłem fallusa.
anonim2014.06.26 11:17
@Credo Och, aby zdrapali łuski idei ze swych oczu. To będzie trudne, bo wymagane od wszystkich - także katolików. Będzie wymagać powrotu do przedplatońskich, a więc zgodnych z rzeczywistością, nie zaś z własną tą czy inną myślą, konceptem, ideałem, ideą, refleksji nad bytem, nad jego poprawną identyfikacją. Konieczny jest do tego powrót do racjonalnej filozfii bytu, do racjonalnej, tomistycznej metafizyki. Nie chodzi o jakąs tam zaraz rewolucję. Bynajmniej. Raczej o dostosowanie życia człowieka do Bożego świata. Nie chodzi jakiś nowy język opisu tego, co myslimy że jest, ale o realne kształtowanie ludzkiego życia w Tym, Który Jest. Tak w skrócie.
anonim2014.06.26 13:28
Dokładnie tak. Więcej nie chce mi się pisać, bo do fundamentalistów i tak się nie dotrze.
anonim2014.06.26 13:58
@Alucard Genialne, szczególnie ostatni cytat. W pełni się zgadzam, taki jest kościół instytucjonalny.
anonim2014.07.2 7:19
oczywiście lepiej byłoby, gdyby istniał indeks ksiąg/filmów/nagrań/spektaklów zakazanych... ludzie, jeśli jesteście przeciwnikami jakiejś akcji - to zbojkotujcie to i np nie kupujcie czegoś danej firmy, nie idźcie na koncert/ spektakl itd. Skoro jest TYLE katolików w kraju to macie mocną siłę przebicia i gdybyście chcieli to decydowalibyście o każdej dziedzinie komercji bez ingerowania na siłę co jest dobre a co nie.