10.11.13, 21:46fot, archiwum frondy

Ks. Bogdan Bartołd: Chcemy znać prawdę o Smoleńsku!

Portal niezalezna.pl opublikował obszerne fragmenty homilii ks. Bogdana Bartołda. Proboszcz warszawskiej archikatedry powiedział, że trzeba pamiętać o ofiarach katastrofy smoleńskiej "musimy pamiętać, bo jeśli stracimy naszą pamięć o nich, to tak jakbyśmy stracili cząstkę siebie samych".
 
Ks. Bartołt powiedział również: "Jeśli ktoś przyjmuje, a my chrześcijanie przyjmujemy jako główny cel osiągnąć życie wieczne, które nam jest ofiarowane przez Boga, nie możemy się dziwić, że przez ludzi tego świata, którzy ten fakt odrzucają jesteśmy niezrozumiani. Szereg naszych znaków, naszych czynów, naszych słów, dla ludzi tego świata nie jest zrozumiały. Dlaczego nie kradniemy jeśli wszyscy kradną? Dlaczego nie chcemy kłamać chociaż kłamstwo może nam pomóc w karierze? (...) Dlaczego przychodzimy do kościoła, chociaż słyszy się, że to przeżytek? Dlaczego chcemy poznać prawdę o smoleńsku mimo że słyszymy, że wszystko jest już wyjaśnione? Dlaczego moi drodzy nie opuszczamy naszej ojczyzny, chociaż słyszymy, że w innym miejscu będzie lepiej? Dlaczego bronimy krzyża, chociaż inni mówią, że to tylko bezwartościowy kawałek drewna? Dlaczego bronimy rodziny i małżeństwa, gdy słyszymy, że dzisiejszy postępowy świat woli związki partnerskie? Dlatego, że my chrześcijanie wyznawcy Jezusa Chrystusa bardziej Boga chcemy słuchać niż ludzi.
 
Proboszcz odniósł się również w swojej homilii do jutrzejszego Święta Niepodległości: "Jak kochać Polskę dziś, gdy ludziom coraz trudniej uwierzyć, że będzie uczciwie, że będzie sprawiedliwie, że poznamy prawdę? Chyba ważne jest to, żeby każdy z nas w swoim sercu miał miłość do ojczyzny o czym przypominał nam Jan Paweł II. Gdziekolwiek jesteśmy, nie wolno nam pogardzać naszą ojczyzną, ale zawsze myśleć z troską o niej, a jeszcze częściej modlić się. A Kościół będzie nieustannie przypominał słowami kard. Wyszyńskiego, że najważniejszym przykazaniem dla każdej wspólnoty narodowej jest prawo będziesz miłował  Pana Boga swego z całego serca swego, a bliźniego swego jak siebie samego.(...) Jakże potrzebna jest prawda w życiu publicznym, a nie gra pozorów, chwytów propagandowych i socjotechnicznych. Prawdy nie da się zagłuszyć i zasłonić. Kościół był zawsze przyjacielem ojczyzny. Nigdy nie opuścił w potrzebie i zawsze wspierał dążenia do niepodległości i wolności".
 
sm/niezalezna.pl

Komentarze

anonim2013.11.10 21:58
Ooooojjj, źle ksiądz powiedział... Teraz trzeba będzie jakiś temacik nakręcić w mediach, żeby wyszło, że księża są BE, tylko jaki, bo pedofilia się trochę przejada ostatnio...
anonim2013.11.10 22:14
Ojczyzna moja - to ta ziemia droga, Gdziem ujrzał słońce i gdziem poznał Boga, Gdzie ojciec, bracia i gdzie matka miła W polskiej mnie mowie pacierza uczyła. Ojczyzna moja - to wioski i miasta, Wśród pól lechickich sadzone od Piasta; To rzeki, lasy, kwietne niwy, łąki, Gdzie pieśń nadziei śpiewają skowronki. Ojczyzna moja - to praojców sława, Szczerbiec Chrobrego, cecorska buława, To duch rycerski, szlachetny a męski, To nasze wielkie zwycięstwa i klęski. Ojczyzna moja - to te ciche pola, Które od wieków zdeptała niewola, To te kurhany, te smętne mogiły - Co jej swobody obrońców przykryły. Ojczyzna moja - to ten duch narodu, Co żyje cudem wśród głodu i chłodu, To ta nadzieja, co się w sercach kwieci, Pracą u ojców, a piosnką u dzieci! - Maria Konopnicka
anonim2013.11.10 22:41
Tak o prawdę chodzi. Polityka.pl "Tusk znów mówi o zamachu w Smoleńsku"
anonim2013.11.10 23:11
@Piogal nie każdy może przeczytać raport jak Ty w orginale.No chyba ,ze są światłymi umysłami i ten język nie jest im obcy zawodowo.
anonim2013.11.10 23:13
Nie bardzo rozumiem dlaczego abp warszawski - kardynał Nycz pozwala na takie polityczne wyskoki w swojej katedrze. Co ciekawe tydzień temu ks. Bartołd śpiewał "pobłogosław Panie", a dziś "racz nam wrócić". To jak to jest księże B. - gdy szef patrzy jedna twarz, a gdy przyjdą koledzy z pisu druga? Tak czy siak nieciekawy z księdza dwulicowiec i oportunista.
anonim2013.11.10 23:48
najważniejsze dowody są w Rosji to śledztwo wygląda jak czary szamana
anonim2013.11.11 8:51
@Columbus_1492 Bo rozbiory były legalne, dokonane za zgodą władzy ustawodawczej. Podobnie jak niedawne zrzeczenie się suwerenności na rzecz UE. Z tą różnicą, że w dzisiejszych czasach skuteczniejsza była oprawa propagandowa.
anonim2013.11.11 9:28
Pigol czujesz już różnicę między milicją a policją? Jeśli tego jeszcze nie ogarnąłeś to nie rozumiesz tego co jest prawdą
anonim2013.11.11 11:39
O i ,,menda" częstochowska się odezwała.
anonim2013.11.11 11:41
@Mirek761- Z tego co wiem, to ruskie przez radio mówili do pilotów- ,,na kursie i na ścieżce", co niestety nie było prawdą.
anonim2013.11.11 11:44
Takie wypowiedzi utwierdzają mnie tylko w przekonaniu że Smoleńsk to już religia. W końcu księża zajmują się głównie sprawami wiary.
anonim2013.11.11 13:57
@axal- nie wiem czy piszesz z zaprzyjaźnionej ambasady ale my tuda po rusku nie gawarim. Jeżeli masz kłopoty ze zrozumieniem polskiego to tytuł "Chcemy znać prawdę" oznacza że jej jeszcze nie znamy. Nowatorskie badania wraku za pomocą piły łańcuchowej i łomu mnie osobiście nie przekonują. Jak również " przekopywanie ziemi do głębokości metra" po którym bliscy ofiar powtórnie mogą wziążć udział w pochówku znalezionych szczątków jeżeli je sobie zbiorą i przywiozą. To tylko Skala bezczelności i zaniechań jest tak wielka, że nie trzeba być specem od lotnictwa żeby stwierdzić że to jedna wielka granda. I na koniec pytanie do Ciebie: kuda nasz wrak i ciornyje skrinki.
anonim2013.11.11 13:58
Login 27 ; Pancerna brzoza to religia? Pewno tak, bo każdy kto wątpi w jej moc do odrywania skrzydeł samolotom to bluźnierca lub oszołom i na pewno nieuk . W dodatku łamie się 5 dni wcześniej, później zrasta i jeszcze raz łamie. Takie drzewne cudo. Kto wykształcony (kształtny) , z wielkiego miasta i postępowy ten wierzy. Bo nie nauka lecz chęć szczera zrobi z ciebie platformera.
anonim2013.11.11 14:04
@Alp, Mikołaj50-1000+
anonim2013.11.12 0:18
Piogal, przyjacielu, wyluzuj.