07.08.14, 16:05

Ks. Dariusz Kowalczyk SJ dla Fronda.pl: Sformułowanie „męska dziwka” samo w sobie nie jest problemem

Portal Fronda.pl: Od kilku dni media zajmują się niejaką Rafalalą. Transseksualista chciał wynająć mieszkanie na kilka dni, ale na miejscu okazało się, że właściciel nie chce dokonywać transakcji z „tym czymś”, jak określił Rafalalę. Po internecie krąży więc nagranie, na którym widać jak Rafalala okłada „homofoba”. Tolerancja dla takich osób oraz agresja miały być tematem wczorajszego spotkania w Polsat News. Miały, bo po krótkiej wymianie zdań, Artur Zawisza oblany przez Rafalalę wodą, opuścił studio.

Ks. Dariusz Kowalczyk SJ: Nie widziałem całego programu „Tak czy nie”, ale fragment kłótni pomiędzy Rafalalą i Arturem Zawiszą. Kiedy go oglądałem, przypomniało mi się moje pierwsze spotkanie z transwestytami. Miało to miejsce kilkanaście lat temu, kiedy jako młody kleryk wracałem ze spotkania neokatechumenów Kiko Arguello w Saragossie. Było dość późno, szedłem na pociąg do Madrytu. Nagle zza zakrętu wyskoczył pewien osobnik, mówiąc coś do mnie po hiszpańsku. Pamiętam to bardzo dobrze, bo przestraszyłem się, jednak nie tego, że ta osoba coś mi może zrobić. Miałem raczej takie negatywne, prawie metafizyczne przeżycie. To był bardzo wysoki mężczyzna (ok. 190 cm), w dodatku na wysokich obcasach, ubrany w pończochy, perukę. Przemawiał jednak tubalnym, męskim głosem jednocześnie prezentując obfity biust.

W studiu Polsat News padło wiele mocnych słów. Artur Zawisza nazwał swojego rozmówcę „męską dziwką”.

Pewnie wśród transwestytów mogą być różne osoby, różne grupy. Nie znam tego (czy tej) Rafalali. Niewątpliwie jednak wielu transwestytów para się prostytucją. To jest także jakiś symbol perwersji naszych czasów. We Włoszech okazuje się, że „normalne” prostytutki wielu mężczyznom nie wystarczają, poszukują innego rodzaju „atrakcji” - czyli osób z dużymi piersiami, a jednocześnie męskim członkiem. Uważam, że to, co obecnie się dzieje, to próba przyzwyczajenia nas do takich osób. Mówi się, że to normalne, w jakimś sensie nowoczesne, może nawet fajne. Takie osoby pojawiają się w różnego rodzaju programach, stają się autorytetami w sprawach społecznych, a nawet moralnych. Myślę, że sam raczej nie przyjąłbym zaproszenia do takiej dyskusji w telewizji, to nie miałoby sensu. Na dłuższą metę umacniałoby to bowiem w odbiorcy przekonanie, że to ludzie, którzy mają coś ważnego do powiedzenia, są pełnoprawnymi uczestnikami dyskusji społecznej.

Artur Zawisza jednak zaproszenie przyjął...

…a skoro tak się stało, to oczekiwałbym, że będzie wiedział o co chodzi – zobaczy kogoś takiego i będzie bardziej merytoryczny. Wyrażenia „to coś”... - rozumiem ideę, jednak chyba można to było wyrazić nieco inaczej. Na szczęście, to nie on oblał szklanką wody Rafalalę, ale Rafalala jego oblała. Cała sytuacja generalnie jest dość żenująca. Podobnie, jak robienie takich programów. Zupełnie nie wiem, po co. Przecież ta dziennikarka musiała zdawać sobie sprawę, jak to się może skończyć. Zaprasza Artura Zawiszę, który ma takie, a nie inne poglądy, i sadza naprzeciw niego Rafalalę. Jeśli ta pani oczekuje jakiejś merytorycznej dyskusji w tym momencie, to chyba brakuje jej rozeznania. Dziś jednak w mediach robi się show. Może nie oczekiwała aż takich efektów, ale z pewnością liczyła na ostrą dyskusję, spięcia, bo wiadomo, że to się dobrze ogląda. Teraz o tym rozmawiamy, więc pewnie w Polsat News są zadowoleni, bo mają jakąś reklamę. Świat tego rodzaju mediów jest coraz bardziej absurdalny. Za bardzo nie wiadomo, jak reagować na takie sytuacje. Z jednej strony, trudno nie reagować w ogóle. Moglibyśmy udać, że incydentu nie było i w ogóle o nim nie rozmawiać, ale z drugiej strony, trudno nie rozmawiać. Jednak trudno też ocenić, jakie owoce na dłuższą metę taka rozmowa przyniesie.

Artur Zawisza wyrasta na bohatera, który publicznie nazwał Rafalalę „męską dziwką” i ucierpiał za sprawę, obrywając szklanką wody. Czy jednak używanie takich określeń wobec człowieka, który niewątpliwe ma poważny problem ze sobą, jest chory, to postawa godna chrześcijanina? Czy może raczej należałoby potępiać czyny, zachowując jednak jakiś szacunek dla człowieka?

Trudno o jakieś ogólne sformułowania, bo problem potem i tak rozbija się o detale, o konkretne sytuacje i wydarzenia. Na przykład, sformułowanie „męska dziwka” dla mnie samo w sobie nie jest problemem. Pytanie jest inne – czy Artur Zawisza powiedział prawdę czy nieprawdę. Jeśli Rafalala jest „męską dziwką”, żyje z prostytucji, to jest to określenie dopuszczalne, bo jest prawdziwe. Jeśli jednak osoba ta, w odróżnieniu od wielu jej podobnych, nie trudni się prostytucją, to powiedział nieprawdę, rzucając oszczerstwo w poważnej sprawie. Mamy więc do czynienia ze skrajnościami. Z jednej strony, są tacy, którzy bardzo chętnie używaliby mocnych słów, wysyłali takie osoby do piekła, a z drugiej - tacy, którzy głoszą specyficznie rozumiane chrześcijańskie miłosierdzie, w ramach którego, takiej osobie nie można powiedzieć nic, co byłoby negatywne. Tymczasem, kiedy czytamy choćby pierwszy rozdział Listu do Rzymian, św. Paweł pokazuje, jak zaburzenie relacji z Bogiem owocuje zaburzeniem relacji z ludźmi i z samymi sobą. W tym kontekście pisze o zboczeniu homoseksualizmu (zarówno, o miłości lesbijskiej, jak i gejowskiej). Tam padają dość mocne słowa, nie tylko w polskim tłumaczeniu, ale również w oryginale. Św. Paweł pokazuje, że jest to zło, perwersja, owoc zagubienia. Myślę, że nawet zacytowanie św. Pawła przez wielu byłoby dziś uznane za „mowę nienawiści”, niegodną chrześcijanina. A przecież takie są słowa św. Pawła. Słowo „perwersja” nie dotyczy jakiegoś neutralnego problemu – dyskusji o wyższości zupy ogórkowej nad pomidorową czy odwrotnie, ale realnego zła. Pojawia się tu ważniejsze pytanie – jak ocalić człowieka? Bo przecież mamy do czynienia z człowiekiem, który uczynił się takim, jakim się uczynił, ale wciąż pozostaje człowiekiem, którego Stwórca także chce zbawić. Ogólna zasada radziłaby mówienie prawdy, która sama w sobie może być raniąca, ale ze starannym doborem słów. Aby pokazać, że ktoś stara się bardziej opisać problem i powiedzieć to, co uważa za stosowne i prawdziwe, a nie przyłożyć tej drugiej osobie. Jeśli Artur Zawisza przyjął zaproszenie, to powinien zdawać sobie sprawę z tego, w jakiej konwencji będzie się odbywała ta rozmowa i powinien się starać o większą cierpliwość i opanowanie oraz merytoryczną dyskusję. Aczkolwiek, daleki jestem od zabraniania używania mocnych, ale prawdziwych określeń.

Rozm. MaR 

Komentarze

anonim2014.08.7 16:09
to jest męska prostytutka. To fakty. Ogłasza się.
anonim2014.08.7 16:17
Chociaż z drugiej strony, skoro sam ksiądz jest daleki "od zabraniania używania mocnych, ale prawdziwych określeń"...
anonim2014.08.7 16:18
Zawisza i tak był bardzo łagodny ja na jego miejscu oddałbym temu mutantowi w kiecce.
anonim2014.08.7 16:21
Typowa ustawka medialna po to, żeby: a) podnieść oglądalność, b) z prawicowców zrobić oszołomów, c) zaburzenia tożsamości psychoseksualnej promować jako normę społeczną.
anonim2014.08.7 16:23
Nie jest dopuszczalne, bo Zawisza w pierwszym zdaniu, w programie na żywo, obraził interlokutora. Co będzie dalej? Debaty polityków, gdzie będą się wyzywać od "politycznych dziwek"? To jest poziom debaty, którego oczekujemy od Zawiszy i innych polityków? Chyba nie.
anonim2014.08.7 16:26
Dlatego to wydał ich Bóg na pastwę bezecnych namiętności: mianowicie kobiety ich przemieniły pożycie zgodne z naturą na przeciwne naturze. (27) Podobnie też i mężczyźni, porzuciwszy normalne współżycie z kobietą, zapałali nawzajem żądzą ku sobie, mężczyźni z mężczyznami uprawiając bezwstyd i na samych sobie ponosząc zapłatę należną za zboczenie. (28) A ponieważ nie uznali za słuszne zachować prawdziwe poznanie Boga, wydał ich Bóg na pastwę na nic niezdatnego rozumu, tak że czynili to, co się nie godzi. Rz 1,26+
anonim2014.08.7 16:28
Rzekł do niej Jezus: I Ja ciebie nie potępiam. - Idź, a od tej chwili już nie grzesz. J 8,11
anonim2014.08.7 16:30
Oto jest Lider wspaniałego i potężnego Ruchu Narodowego! Uciekł w popłochu przez transem! Jeżeli ucieka przez kimś 'takim' to i w polityce i podczas rządzenia będzie tchórzył! Narodowcy z przedwojnia śmieją się z Was, Zawisza ze swoich masowych grobów...
anonim2014.08.7 16:34
Chyba wiem dlaczego Rafał w kiecce oblał Zawisze. Kiedy Zawisza powiedział mu, że jest męską dziwką, to co Rafał miał zrobić? Powiedzieć Zawiszy: "a ty wąsy nosisz"? :) Więc pozostało mu oblać go wodą. :)
anonim2014.08.7 17:25
#CzerwoneICzarne Wybrałeś psychiatre"
anonim2014.08.7 17:53
skąd pan Zawisza zna cennik? to mnie ciekawi, czemu chodzi po takich stronach?
anonim2014.08.7 18:18
Prostytutkę trzeba nazwać prostytutką, jak tego przebierańca. A GW, TVN i Polsat promuje zajęli się promocją nierządu.
anonim2014.08.7 18:23
Ondraszek nikt tu nie chce z Tobą dyskutować. Idź pod sklep całodobowy, może jakiś menel bez nosa za jabola Cię wysłucha marginesie.
anonim2014.08.7 19:51
Zawisza się zbłaźnił. Zawsze uważałam, że jego i Korwina nie powinno się zapraszać do żadnej debaty. Osoba która nie jest zdolna do debaty, nie powinna pchać się do polityki. Zawisza był dla mnie zawsze mało interesujący.
anonim2014.08.7 20:06
#CzerwoneICzarne Wybrałes psychiatrę?
anonim2014.08.7 20:13
Uważam, że jeżeli Rafalala domaga się szacunku to jest to żądanie zbyt wygórowane i w zasadzie nie do spełnienia w obecnym stanie Rafalali. Są pewne granice.
anonim2014.08.7 20:54
"polityczna dziwka" z mokrym wąsem
anonim2014.08.7 21:07
Ondraszek nikt tu nie chce z Tobą dyskutować. Idź pod sklep całodobowy, może jakiś menel bez nosa za jabola Cię wysłucha marginesie.
anonim2014.08.7 22:49
@Michalinka Kimkolwiek by Rafalala nie był/a, jest osobą. A Zawisza użył określenia "to coś", które jest dla każdego człowieka obraźliwe. Zawisza użył tego określenia tylko po to, żeby obrazić interlokutora, co jest wybitnie niechrześcijańskie. Zawisza powinien się wstydzić i przeprosić.
anonim2014.08.7 23:01
Niestety nie moge sie z ks.Darkiem w tej kwestii zgodzić określenie "męska dziwka" w tym kontekście jest problematyczne.Po1 Rafalala powiedziała że nią nie jest a nie mamy powodu jej nie wierzyć.Po 2 Określenie "dziwka" jest powszechnie uważane za obelżywe i w ogóle nie powinno paść z ust polityka/chrześcijanina który bądz co bądz powinien być jak żona Cezara.Co do przytoczonego listu do Rzymian napisze tak:wole wzorować sie na Jezusie doskonałym nauczycielu który pokazał jak należy podchodzić do tego typu spraw.Nie sztuką jest człowieka sprowadzić do parteru za pomocą "mocnych ale prawdziwych określeń" sztuką jest go zrozumieć i pomóc w miare możliwości.
anonim2014.08.8 7:53
@Leon swiete slowa.
anonim2014.08.8 9:46
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Leon [email protected] „Co do przytoczonego listu do Rzymian napisze tak:wole wzorować sie na Jezusie doskonałym nauczycielu który pokazał jak należy podchodzić do tego typu spraw.” --------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Czy sugerujesz, że św. Paweł Apostoł Narodów nie jest doskonałym nauczycielem Ewangelii? Jeśli tak to jesteś w błędzie, bo sam Jezus Chrystus nauczył św. Pawła Ewangelii - w Piśmie Świętym w Nowym Testamencie czytamy list Św. Pawła do Galatów: „Gdy jednak spodobało się Temu, który wybrał mnie jeszcze w łonie matki mojej i powołał łaską swoją, aby objawić Syna swego we mnie, bym Ewangelię o Nim głosił poganom” (Ga 1, 15-16) „Oświadczam więc wam, bracia, że głoszona przeze mnie Ewangelia nie jest wymysłem ludzkim. Nie otrzymałem jej bowiem ani nie nauczyłem się od jakiegoś człowieka, lecz objawił mi ją Jezus Chrystus. (Ga 1, 11-12) „A Bóg jest mi świadkiem, że w tym, co tu do was piszę, nie kłamię.” (Ga 1, 20) jest to niezbity dowód na to że św. Paweł jest doskonałym nauczycielem Ewangelii a innej Ewangelii przecież nie ma: „Innej jednak Ewangelii nie ma: są tylko jacyś ludzie, którzy sieją wśród was zamęt i którzy chcieliby przekręcić Ewangelię Chrystusową. Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty!” (Ga 1, 7-8) ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------Leon [email protected] Nie sztuką jest człowieka sprowadzić do parteru za pomocą "mocnych ale prawdziwych określeń" sztuką jest go zrozumieć i pomóc w miare możliwości. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Św. Paweł miłosiernie za pomocą mocnych i prawdziwych określeń poucza błądzących o skutkach grzechów jakie popełniają ludzie grzeszni, tymi słowami: „Czyż nie wiecie, że niesprawiedliwi nie posiądą królestwa Bożego? Nie łudźcie się! Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozwięźli, ANI MĘŻCZYŹNI WSPÓŁŻYJĄCY Z SOBĄ, ani złodzieje, ani chciwi, ani pijacy, ani oszczercy, ani zdziercy nie odziedziczą królestwa Bożego.” (1 Kor 6, 9-10) określenie „nie odziedziczą królestwa Bożego” można wyrazić bardziej dosadnie – że mężczyźni współżyjący ze sobą pójdą do piekła na wieczne potępienie jeśli się nie nawrócą i nie przestaną współżyć wbrew naturze - i takie uświadomienie grzeszników to najlepsza pomoc, miłosierdzie jakie można im okazać ale należy pamiętać, że to od ich wolnej woli zależy czy to zrozumieją i się nawrócą – przecież nikt nikogo nie zmusza do nawrócenia (nikt nikomu nie pomaga na siłę) ale obecne promowanie przez media różnych zboczeń jako „normy” jest że tak delikatnie powiem wysoce niewłaściwe i grzeszne (grzech cudzy) ----------------------------------------------------------------------------- Koronka o zwycięstwo nad szatanem http://www.maryjni.pl/koronka-o-zwyciestwo-nad-szatanem,691
anonim2014.08.8 10:58
[email protected] księże pedale hehehe dobre PS. Mojej śp. Babcia kiedyś spotkała abp Paetza w otoczeniu innych kapłanów i na głos powiedziała do mojej Mamy „ Patrz to ten pedał” i wywołała tym ogólne oburzenie wśród księży mu towarzyszących tylko jeden z nich podszedł i pobłogosławi moją Babcie, hm…. ----------------------------------------------------------------------------- Koronka o zwycięstwo nad szatanem http://www.maryjni.pl/koronka-o-zwyciestwo-nad-szatanem,691
anonim2014.08.8 14:10
Ks.Adamie obiecuje że po weekendzie odp.(pracuje do pon.) na Ks. wpis :) Nie chciałem przytaczać pisma świętego ale widzę że bez tego sie nie obejdzie ;) Póki co prosze sobie przypomnieć do jakich 2 przykazań Jezus zredukował dekalog i to mieć w sercu jako drogowskaz :) Pozdrawiam i z Bogiem :)