16.01.19, 15:45

Ks. Henryk Zieliński: Adamowicz, czyli kto budzi demony

Sprawa zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zdominowała w ostatnich dniach umysły i serca ludzi nie tylko w Polsce. Wyrazy współczucia z rodziną i przyjaciółmi zamordowanego płyną z całego niemal świata. W wielu polskich świątyniach spontanicznie odprawiono żałobne Msze Święte, w których uczestniczyli przedstawiciele polskich władz i prawie wszystkich sił politycznych. To ważne, że w obliczu takiego dramatu wielu potrafi przejść ponad partyjnymi różnicami. Wielu, chociaż nie wszyscy.

Tym, którzy chcieliby upolityczniać śmierć Pawła Adamowicza, warto przypomnieć kilka faktów. Prezydent Gdańska zginął z ręki kryminalisty i recydywisty, mającego potwierdzone problemy psychiatryczne. Nagrania wideo, na których morderca po zadaniu śmiertelnych ciosów odprawia na scenie coś w rodzaju tańca rytualnego, z podniesionym w górę nożem, potwierdzają, że mamy do czynienia z psychopatą. Na koniec wobec zgromadzonych tłumów i mediów wyrywa konferansjerowi mikrofon, przedstawia się z imienia i nazwiska oraz ogłasza triumfalnie, dlaczego zabił. Dopiero po tym, po prawie 40 sekundach (!), pojawia się ochrona, która ściąga go ze sceny. Dlaczego tak późno?

Sprawca opuścił więzienie przed miesiącem. Odsiadywał wyrok za cztery napady na placówki bankowe. Sposób roztrwonienia środków pochodzących z napadu również wskazuje na patologiczną psychikę zbrodniarza. Bo czy normalny człowiek wyda natychmiast wszystkie, choćby i nielegalnie zdobyte, pieniądze na kasyna i egzotyczne podróże, którymi jeszcze będzie się chwalił na Facebooku?

Psychopaci i terroryści tym między innymi różnią się od innych zabójców, że dokonują przestępstw tak, żeby jak najwięcej ludzi się o nich dowiedziało. Stąd imprezy masowe, zwłaszcza te z obsługą medialną, są dla nich wymarzonym miejscem ataku. Organizatorzy muszą mieć tego świadomość. Stąd dziwię się, że choćby na deptaku Monte Cassino w Sopocie, gdzie w lipcu 2014 r. uznany za psychicznie niepoczytalnego psycholog rozjeżdżał samochodem spacerowiczów, ciągle nie ma nie zabezpieczeń, które by uniemożliwiły wjazd nieupoważnionych pojazdów. A sprawca od półtora roku jest na wolności!

Warto przemyśleć stan bezpieczeństwa i kondycję mentalno-moralną Polaków. Chociaż w Polsce nie mamy jeszcze do czynienia ze zorganizowanym terroryzmem, to przybywa ludzi z problemami psychicznymi, rośnie liczba nie tylko samobójców, ale i tych, którzy dokonują zbrodni na życiu i zdrowiu przypadkowych ludzi. Są również tacy, którzy działają pod wpływem środków odurzających. Efekt jest ten sam. Ilu więcej ludzi w szczecińskim kinie zabiłby szaleniec z nożem, gdyby nie postawa Tomasza Wolaka, żołnierza, który akurat był w tym kinie i pomógł obezwładnić napastnika? W tym kontekście nie rozumiem zarówno niemrawości ochrony w Gdańsku, jak i swoistego zaczadzenia ludzi, którzy nie reagują na szaleńca z nożem, tylko go filmują komórkami!

Potrzeba zmiany postaw, zwłaszcza wśród młodzieży. Trzeba zacząć od szacunku dla życia człowieka. Każdego człowieka, od poczęcia do naturalnej śmierci. Bezwzględnej świętości życia nie można relatywizować na żadnym jego etapie! Trzeba dbać o wpajanie od najmłodszych lat fundamentalnego rozróżnienia miedzy dobrem i złem. Powinny temu służyć lekcje religii lub etyki – do wyboru. Politycy muszą wziąć odpowiedzialność za słowa. Bo sam klimat sporu politycznego też może być odbierany przez wielu jako element przyzwolenia na zło. Nie wolno przeciągać struny.

Wreszcie zadanie dla mediów. Dzisiaj to one najczęściej budzą w ludziach demony. Żadne głupie słowo nie będzie mieć większej siły rażenia, jeśli nie zostanie nagłośnione w mediach. Zacznijmy więc skazywać nieodpowiedzialnych ludzi na znaną z Biblii karę zapomnienia. Nie oddawajmy im do dyspozycji łamów, mikrofonów, kamer i ekranów. Wobec mediów często dostają oni małpiego rozumu. Zrobią wszystko, byle tylko o nich mówić. Zawodowi dziennikarze muszą nad tym panować.

Pozostaje jeszcze problem mediów społecznościowych, które chyba najbardziej kreują dzisiaj hedonizm, egocentryzm, próżność, złe mody, potrzebę zaistnienia, niszczą międzyludzkie relacje i odrywają od życia w realnym świecie. Iluż to znanych ludzi narobiło sobie kłopotów przez treści zamieszczane na Facebooku czy Tweeterze? Jak sobie z tym poradzić? Bardziej chyba wezwaniem do pohamowania i ascezy, niż zachętą „Róbta, co chceta”.

Ks. Henryk Zieliński
 

Idziemy nr 3 (692), 20 stycznia 2019 r.

Komentarze

Edward2019.01.20 16:36
Wyjątkowo rozpolitykowane klechy :)
Janina2019.01.18 13:02
Czy uważa ksiądz, że bracia Karnowscy też powinni zmieni reotyrykę i postawę bracia Karnowscy?
Paweł.2019.01.18 10:39
Mnie martwi pochówek szemranej postaci w bazylice Mariackiej .Czyż trzeba coś więcej by widzieć piętno szatana wśród kleru ?
Michał2019.01.17 15:50
Dla chcących sobie przypomnieć a może i rozszerzyć optykę https://wpolityce.pl/polityka/429970-dosc-klamstw-liberalny-salonie-klatwa-jest-wasza
Greg2019.01.17 10:14
A co z dostępem do broni? Czemu zwykłemu Polakowi nie wolno mieć broni, aby mógł w razie potrzeby odeprzeć napastnika? A czemu zwykłemu Szwajcarowi wolno mieć broń i jest to spokojny kraj?
bogdanus2019.01.16 22:47
Ks. Henryku to wiemy. Proszę powiedzieć dlaczego zasłużony dla miasta Adamowicz, wspierający aborcję, homoseksualizm i inne ciężkie grzechy ma być pochowany w bazylice. Bo tak wybrał biskup? Podobne podejście do ludzi władzy z pod znaku tęczy mają biskupi katoliccy na zachodzie i co z tego wyszło. Tacy biskupi mówią o miłości, pokoju a nie mówią że Jezus przyniósł miecz i poróżnił ludzi. Na tych co podążają za nim i wypełniają jego wolę i tych, którzy wspierają szatana i grzech. Do czego to doszło, ze musimy walczyć o sprawy boże za hierarchów. Jaki dajecie przykład wiernym, powinniście się wstydzić. Jak się wytłumaczycie Bogu.
Klarcia2019.01.17 0:30
Ja Ci odpowiem. Dlatego, że będąc prezydentem miasta zginął tragicznie podczas pełnienia obowiązków urzędu. Sp. Lech Kaczyński nie został pochowany na Wawelu za zasługi dla Polski, ale dlatego, że jako głowa państwa tragicznie zginął podczas pełnienia prezydenckich obowiązków. Takie są obyczaje, w każdym cywilizowanym kraju.
bogdanus2019.01.17 10:00
Adamowicz publicznie i bez poprawy czy żalu, nie zweryfikował swoich poglądów, odnośnie zabijania nienarodzonych dzieci czy innych grzechów. Taki katolik podlega ekskomunice mimo że sam tego nie dokonał, ponieważ miał ogromy wpływ na setki tysięcy ludzi. Dlatego niech zostanie pochowany z najwyższymi honorami ale nie w bazylice. Jeżeli chodzi o L.K. to masz rację, za mało się przysłużył, by być pochowanym na Wawelu. W kościołach powinni być chowani wyjątkowi ludzie, zasłużeni w utrwalaniu i pogłębianiu chrześcijaństwa. Tymczasem chowani są ludzie którzy zachowują pozory pobożności bo w życiu propagują grzech.
Edward I2019.01.17 12:48
Nie Klarciu, nie potrafię się zgodzić, że powodem pochowania w Bazylice jest to, że zginął tragicznie podczas pełnienia obowiązków urzędu.Bazylika, to szczególne miejsce w hierarchii gmachów Kościoła. W takich miejscach to serce Chopina, Paderewski czy Kołłątaj. W Bazylice chowa się zmarłych, o których uczymy dzieci w szkole czy studentów na uczelniach. To decyzja koniunkturalna.
Michał2019.01.17 16:13
Komu taka dziwaczna decyzja jest potrzebna?? Na pewno nie ś.p.Adamowiczowi. Jego rodzinie?-należy wątpić. A już bynajmniej nie Polakom, bez względu na opcję.To kto zostaje??
Katolik2019.01.16 18:23
Dzisiaj interia zablokowała w większości miejsc komentarze. Tam gdzie się dało np w zakładce finanse działy się dziwne rzeczy: W pewnym momencie np znikają wszystkie komentarze albo nie da się lajkować Niezłe hece tam się dzieją
Mamoń2019.01.16 18:05
Doprawdy, Kościele katolicki(?) przed pogrzebem należy przecież zmienić wezwanie katedry na chociażby "Sw. Zlodzieja"
Adam2019.01.16 17:59
I) Jak stary Wałęsa mówi, że zrobi wszystko, żeby młody Wałęsa nie startował na Prezydenta Gdańska to jakoś zapala mi się żarówka, że będzie odwrotnie. II) Mam nadzieję, że wyjaśnią gdzie ten chory psychicznie morderca Adamowicza się wyszkolił (przygotował się perfekcyjnie, wybrał idealny moment i zadał precyzyjnie śmiertelne ciosy, a potem spokojnie wygłosił to co kazano mu powiedzieć i się poddał bez walki i ucieczki). Czy maczały w tym wszystkim palce byłe służby PRL ??? lub zagraniczne ?!
Adam2019.01.16 18:01
na dodatek to "Róbta, co chceta" zamiast "czyńcie dobro" pasowało jak pięść do nosa i nakręciło medialnie sytuację
Irek2019.01.16 18:03
"Róbta, co chceta" brzmi deprawująco, a "granie do końca świata i o 1 dzień dłużej" brzmi antychrześcijańsko, koniec to koniec, nie ma żadnego dnia więcej
Gay Pride2019.01.16 17:32
Zielińskiemu należy przypomnieć, że owszem leczony psychicznie kryminalista, natomiast działał z pobudek prawackich, czyli ideologia, którą reprezentuje pan Zieliński. Wedle wszelkich statystyk socjologiczno kryminalnych osoby z zaburzeniami jako pierwsze ulegają medialnemu podjudzaniu ze względu na poglądy. Z czymś takim w zmasowanej formie mamy do czynienia od 3 lat wraz z wygraną PiSS. Wnioski narzucają się same, reszta to nieudolne kluczenie obłąkanego klechy.
Ryś Koala2019.01.16 17:39
Skoro tak to co sądzisz o krwi lejącej się w grach komputerowych i filmach z lewackiej wytwórni Hooliłuud? Mądralo
anonim2019.01.16 17:42
Gay Pride tyle w tobie jadu,to taka twoja mowa miłości lewaku. Obłąkane masz poglądy obyś kogoś nie skrzywdził jak lewak Cyba.
Gay Pride2019.01.16 18:10
Stawiam orzeszki przeciw diamentom, że morderca prezydenta Gdańska jest tak samo przeciwko LGBT co ty. Moglibyście sobie podać ręce.
kosa2019.01.16 18:41
Myślący odbytem dał pierda
Gay Pride2019.01.16 18:43
typowy przedstawiciel katosekty cierpiący na zaburzenie homofobiczne, w tym obsesję analną, nie odpowiadam złociutki za to, że ci dziewczyna nie daje :)
M.2019.01.16 22:01
Facet lecz się, katofobia to poważna choroba he he he
Michał2019.01.16 17:16
Bulwersuje fakt ,że po tym jak człowieka zadźgano nożem," orkiestra grała dalej"; warto zastanowić się głębiej nad ostatnim akapitem artykułu...
Ryś Koala2019.01.16 17:18
... bo Shoł mast goł on
Irek2019.01.16 18:06
dzisiaj w rozmowie jego matki z zastępcą prezydenta Gdańska dowiadujemy się, że jej syn ostanio słyszał głosy a na apele matki nikt nie reagował - a może faktycznie puszczano mu nagrania w nocy w czasie snu lub wprowadzano w stan hipnozy aby go wykorzystać jako zbrodnicze narzędzie
Pol2019.01.16 16:57
Niestety media bez złych wiadomości i podkręcania emocji z głodu pomrą. Media zarabiają na eskalacji emocji. Tutaj też by się przydało już dać sobie spokój z tym Adamowiczem i zająć się czymś innym.
Jacek2019.01.16 16:12
Ale ten WOSP tkwi zadrą w Waszych sercach i duszach nawet tutaj na końcu artykułu trzeba było ... Niech ksiadz nie pyta kto ma problem, problem ma własnie ksiadz i to potężny !!!
gosc2019.01.16 16:19
A czy było inaczej mowione. Przeciez Owsiak wszem i wobec nawoływał " robta co chceta" Dzisiaj spijamy efekty takich nawoływań
anonim2019.01.16 17:38
a ty Jacuś ile dałeś pisiąt groszy i serduszko nosisz do dzisiaj,oj lemingu,lemingu
Jan Radziszewski2019.01.17 6:12
Uświadom sobie że Nakręcane przez gadzinówki żydowskie GW i radio RMF Np. - sprawa tzw pedofili X Jankowskiego którego zasłużony dla miasta Adamowicz chciał pomnik usuwać lub zburzyć by nie drażnił żydów! Jest żydowskim Kłamstwem - najpierw X Jankowskiego żydy z SB GRU zamordowały 2010 r tzn otruły a teraz inne żydy cześć i honor odbierają tym bardziej że Bóg stwierdził że X Jankowski jest w NIEBIE od razu po swojej śmierci a teraz dopowiedział że X Jankowski nie zgorszył ani dziewczynki ani żadnego chłopca + A czy inaczej czyniły żydy SB NKWD po II wojnie światowej najpierw mordowały patriotów Polskich ich lub skazywały jak Np Stefan brat słynnego Adasia Michnika z GW a potem w gadzinówkach bolszewickich cześć i honor odbierały
Mirek2019.01.16 16:10
Tyle się mówi o mowie nienawiści. Owsiak płacze po "plastusiowym" teatrzyku. A czy był w takim razie film :Kler" jak nie masową mową nienawiści. Wprost przemysłem nienawiści. Czy ktoś się bije w piersi z tego powodu że teraz cała grupa społeczna jest prześladowana. Nie ...bo ta stronę można i trzeba prześladować.
Jacek2019.01.16 16:13
KLER b ył przecukrzonym dokumentem. Trzęsienie ziemi zwiazane z pedofilią wśród kleu dopiero nadejdzie ;-)
Mirek2019.01.16 16:26
Widocznie wpadłeś w czarną dziurę i żyjesz w równoległym świecie. ... Bo film był z gatunku "fantazy".
Jan Radziszewski2019.01.17 6:19
Uświadom sobie że Nakręcane przez gadzinówki żydowskie GW i radio RMF Np. - sprawa tzw pedofili X Jankowskiego którego zasłużony dla miasta Adamowicz chciał pomnik usuwać lub zburzyć by nie drażnił żydów! Jest żydowskim Kłamstwem - najpierw X Jankowskiego żydy z SB GRU zamordowały 2010 r tzn otruły a teraz inne żydy cześć i honor odbierają tym bardziej że Bóg stwierdził że X Jankowski jest w NIEBIE od razu po swojej śmierci a teraz dopowiedział że X Jankowski nie zgorszył ani dziewczynki ani żadnego chłopca + A czy inaczej czyniły żydy SB NKWD po II wojnie światowej najpierw mordowały patriotów Polskich ich lub skazywały jak Np Stefan brat słynnego Adasia Michnika z GW a potem w gadzinówkach bolszewickich cześć i honor odbierały
Urszula Lipska2019.01.17 9:51
Biedaku. Kto ci to zrobił?
Maria Błaszczyk2019.01.16 16:47
W jakim sensie było mową nienawiści? Pokazywał ludzkie postawy, jedne godne szacunku, inne nie. Wszystkie zresztą prezentowane przez księży. To dość typowy zabieg fabularny, nikt tego dotychczas nie nazywał mową nienawiści, to była historia, w której występowało dobro i zło, jak to zwykle bywa w filmach.
Irek2019.01.16 18:04
na youtube Krzysztofa Karonia "Marksizm we współczesnym świecie" a oczy wam się otworzą
Vistula2019.01.16 16:08
Uspokój się Radziszewski ! Dzięki takim jak ty sierotom po-sowieckim, a teraz wielcy demokraci "pałający miłością do blizniego" zaplute są wszelkie możliwe blogi.
Jan Radziszewski2019.01.17 5:45
Tobie rzeczywistość ekranowa TV - teatralny spektakl wydaje się prawdą tzn samą Prawdą - jaką słynny Bolszewicka Prawda głosi - co może autentycznie umarł jako wielki aktor sceny politycznej - Niektórzy chcą aby ich odejście z tej sceny było sztuką samą w sobie co może NIE a potem sobie żyją gdzieś na Karaibach . A powiedz mi skąd żona wracała . czy nie wiła już tam nowego ciepłego gniazdka ?
Jan Radziszewski2019.01.16 15:46
Po raz kolejny po Smoleńsku żydzi z SB GRU Mosadu próbują zrobić Polaków w Konia !!! Pouczenia Pana Jezusa i Orędzia dla Polski, Kościoła, świata wtorek, 15 stycznia 2019 15 i 16 I (po północy) 2018 Pewne upomnienie dla S. i M. Krajskich i innych/ - Tak dziecko, to kolejna inscenizacja. Prezydent Adamowicz nie został zabity.
KO442019.01.16 16:05
Czyżby Prezydent Adamowicz zmartwychwstał i żyje dziś ?????
matis892019.01.16 16:24
Jeżeli nie został zabity to i nie musiał zmartwychwstawać :)
Jan Radziszewski2019.01.17 5:33
Co nie rozumiesz prostego słowa "Inscenizacja " Nie chodziłeś do teatru opery operetki czy do kina Czy na ich przedstawieniach teatralnych, filmach " trup " nie pada gęsto ? Po prostu nie został zamordowany !!!!! to lud ma uwierzyć , że tak się stało. A jak było ze Smoleńskiem ?