16.06.19, 14:40

Ks. Henryk Zieliński: Wrogowie Kościoła przegrają

"Po etapie oszczerstw, profanacji naszych świętości i obśmiewania ludzi wierzących w Polsce wracają fizyczne ataki na księży, jak choćby usiłowanie zabójstwa ks. Ireneusza Bakalarczyka we Wrocławiu. Ale ludzie walczący z Kościołem nie chcą przyjąć do wiadomości, że właśnie w męczeństwie i w krzyżu jest nasza siła. Dlatego przegrają" - piszena łamach tygodnika "Idziemy" ks. Henryk Zieliński.

 

,,Niepublikowany dotychczas zapis z zamkniętego spotkania Jana Pawła II z Radą Główną Episkopatu Polski rzuca nowe światło na nasze dzieje najnowsze. W rozmowie, która odbyła 5 czerwca 1979 r. w bibliotece jasnogórskiej, prócz Ojca Świętego i prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego wzięło udział zaledwie sześciu biskupów. Byli to metropolici: abp Franciszek Macharski, abp Jerzy Stroba i abp Henryk Gulbinowicz oraz biskupi: Lech Kaczmarek, Ignacy Tokarczuk i Bronisław Dąbrowski – sekretarz episkopatu. W tych dniach, za zgodą przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, treść rozmowy opublikowały wydawnictwo Paulinianum i Centrum Myśli Jana Pawła II'' - pisze ks. Zieliński.

,,Uderza bezpośredniość, głębia analiz i prorocza wizja św. Jana Pawła II w sprawie Polski i świata. Pada wiele gorzkich słów pod adresem watykańskiej dyplomacji, która nie rozumie specyfiki dialogu z komunistycznym reżimem i podejmuje próby porozumienia ponad głowami Episkopatu Polski. Ojciec Święty nie ukrywa też zaniepokojenia brakiem właściwej reprezentacji polskiego duchowieństwa w strukturach Stolicy Apostolskiej'' - dodaje.

,,Spotkanie odbywa się już po historycznym wystąpieniu Jana Pawła II do narodów słowiańskich w Gnieźnie, na które Moskwa zareagowała żądaniem przerwania pielgrzymki. Jan Paweł II mówi wprost, że na obecnym etapie w Polsce musi jeszcze rządzić PZPR, ale dopóki tak jest, dopóty należy przyczyniać się do tego, aby byli to ludzie raczej pokroju Edwarda Gierka niżeli frakcja twardogłowych reprezentantów linii moskiewskiej. Chce, aby również władze PRL mogły zdyskontować jego wizytę jako swój sukces na forum międzynarodowym i wewnętrznym. Sugeruje, że niebawem to komuniści będą potrzebowali nowego porozumienia z Kościołem. Zaleca cierpliwość. Podkreśla, że siła Kościoła nie zależy od postawy władz państwowych'' - pisze dalej kapłan. 

,,Wzruszająca jest krótka impresja Prymasa Tysiąclecia, który wspomina, jak w czasach jego dzieciństwa i młodości w Warszawie wznosiły się kopuły potężnej cerkwi Aleksandra Newskiego. I dokładnie w tym miejscu na placu Zwycięstwa, gdzie było prezbiterium carskiej cerkwi, stanął ołtarz i tron, na którym zasiadł papież Polak'' - wskazuje.

,,Ojciec Święty zdaje sobie sprawę, że system komunistyczny jest już kolosem na glinianych nogach. Ale również o krajach Zachodu mówi jako o obciążonych kompleksami i „ideologicznie rozłożonych”. Podkreśla, jak bardzo osobiście napracował się nad tym, co w Polsce ma powiedzieć, ponieważ będzie to analizowane w całym świecie. „Sprawy, które toczą się w Polsce, mają znaczenie światowe” – mówi do Rady Stałej'' - cytuje ks. Zieliński.

,,W świetle tych słów Jana Pawła II trzeba głębiej spojrzeć na jego wołanie na placu Zwycięstwa. Nie przypadkiem zostało ono poprzedzone uroczystą formułą odwołującą się do autorytetu zastępcy Chrystusa. Ojciec Święty wołał „jako syn tej ziemi”, a zarazem „jako papież Jan Paweł II”. Nie był to jedynie zabieg retoryczny. Ta formuła była jakimś nawiązaniem do uroczystego nauczania papieża, któremu zapewniona jest nieomylność i sprawczość. Jan Paweł II, wzywając nad Polską Ducha Świętego, aby odmienił oblicze tej ziemi, zaangażował w to swój papieski autorytet. Nie była to jedynie prywatna modlitwa Karola Wojtyły. Jakąż on musiał mieć pewność w Bogu!'' - przekonuje autor.

,,Nie tylko przyszłość Kościoła, ale i przyszłość Europy rozstrzyga się w Polsce. Takie już widać nasze powołanie. Przypominali nam o tym liczni myśliciele z Zachodu i ze Wschodu goszczący w tych dniach w naszym kraju z racji papieskich i narodowych rocznic. W Polsce toczy się właśnie zaciekła wojna o przyszłość chrześcijańskiej i europejskiej cywilizacji. W większości krajów ta wojna jest już przegrana. „Jesteście pod presją nie ze względu na politykę waszych władz, ale ze względu na wasz katolicyzm, choć nikt wam tego nie powie wprost” – mówił w ubiegłym tygodniu francuski myśliciel żydowskiego pochodzenia Eric Zemmour. Bo jeśli w Polsce uda się ludzi pozbawić ich religijnej i narodowej tożsamości, to uda się na całym świecie – to jedno z założeń nowej dyktatury'' - kontynuuje.

,,Przeżywamy właśnie apogeum tych zmagań. Po etapie oszczerstw, profanacji naszych świętości i obśmiewania ludzi wierzących w Polsce wracają fizyczne ataki na księży, jak choćby usiłowanie zabójstwa ks. Ireneusza Bakalarczyka we Wrocławiu. Ale ludzie walczący z Kościołem nie chcą przyjąć do wiadomości, że właśnie w męczeństwie i w krzyżu jest nasza siła. Dlatego przegrają'' - kończy ks. Zieliński. 

bsw/idziemy.pl

Komentarze

Anna2019.06.22 6:15
Wiele bylo systemów i medrców którzy zapowoiadali koniec Kościoła,Stalin,Breżniew i inni Wiele bylo systemów i padało a Kościół mimo nagonki i męczeństwa trwa.Bo to na meczeństwie wiernych Chrystusowi jest i będzie trwać bo powolal go sam Chrystus
andrzejhahn32019.06.18 14:15
to sie nierobie koscielny zdziwisz jak to nieraz dziwsz.....................SRAM NA ZBRODNICZY kosciol katolicki
edi2019.06.17 7:58
WOJNA TRWA - to są jej kolejne edycje tej wojny. CYWILIZACJA ŚMIERCI - jest dobrze zorganizowana, MY TEŻ MUSIMY ZEWRZEĆ SZYKI - nasze dzieci muszą być świadome zagrożeń aby mogły stanąć do walki - tak jak lata temu ja i moi rówieśnicy przywróciliśmy KRZYŻE W SZKOŁACH, za komuny co groziło wywaleniem ze szkoły - ROZMAWIAĆ Z DZIEĆMI JUŻ TERAZ - i dać im do ręki broń - MNÓSTWO ARGUMENTÓW - LEWACCY TERRORYŚCI SIĘ NIE COFNĄ NIE LICZCIE NA TO, TAM SĄ GRUBE PIENIĄDZE NA TO PRZEZNACZANE - TAK JAK UROBILI IRLANDIĘ TAK CHCĄ POLSKĘ SPACYFIKOWAĆ !
Michał Pasierb 2019.06.16 16:45
Migawki z marszu w Częstochowie https://wpolityce.pl/polityka/451165-marsz-lgbt-w-czestochowiesprofanowano-wizerunek-matki-bozej
Michał Pasierb 2019.06.16 16:29
Tertulian;przełom II i III w:Krew męczenników posiewem chrześcijan...nawet jeśli jest to tzw.białe męczeństwo.
Mateusz2019.06.16 15:24
Zobaczymy klecho, nim się obejrzysz a pokolenie zatwardziałych katoli wyzdycha, i będą tu 2 Czechy.
Majestic2019.06.16 16:29
prędzej w kotle będą cię gotować nim ziści się twój mokry sen lgbt.
Mateusz2019.06.16 16:32
Jezu, kolejny debil, gdzie ja ci napisałem matole, że popieram LGBT?, chuuja wiesz o mnie a pieeerodlisz jak typowy katol. I przepraszam, że się uniosłem.
Grzegorz2019.06.17 4:26
Pedały I pedofile won Z Polski . Spadaj ciotko
Mateusz2019.06.17 7:32
Czy wy katole nie potraficie czytać? Podaj fragment mojego komentarza, w którym jasno zaznaczyłem, że sympatyzuję z LGBT. Więc zamknij ryj katolska cioto, i zacznij czytać ze zrozumieniem, rzygać mi się chcę na takich analfabetów jak ty.
Polak2019.06.16 15:22
Zgadzam się, ale być może najpierw będzie "burza" W zasadzie już jest. Morduje się nienarodzonych i chrześcijan.
Jam2019.06.16 15:19
TYLKO POD TYM KRZYŻEM TYLKO POD TYM ZNAKIEM POLSKA JEST POLSKĄ A POLAK POLAKIEM Kto tego nie rozumie, już przegrał.
Mateusz2019.06.16 15:35
Pranie mózgu daje pożądany efekt, kto nie rozumie, już przegrał.
Polak2019.06.16 15:48
Zgadzam się, pranie mózgu zrobione np przez gender albo inne syfy np: alkohol, narkotyki, pornografie
Jem2019.06.16 16:11
TYLKO POD TYM KRZYŻEM TYLKO POD TYM ZNAKIEM POLSKA JEST PATOLOGIĄ A POLAK ŻEBRAKIEM
nikt2019.06.16 22:48
Symbolem Chrześcijan była ryba . Krzyż jest symbolem Katolików . Przypuszczam , że ustanowili go po to , by niejako "uświęcić " to rzymskie narzędzie Męki Pańskiej jak " uświęcano " pogańskie wierzenia i rytuały i stawały się katolickie . To z nim na czele szli do walki z niewinnymi poganami by ich ujarzmić . Ale to tylko przypuszczenia , gdyż dla mnie Krzyż też jest ważny . Zwłaszcza gwiazdozbiór Krzyż Południa . Tak , że dokładnie nie wiem i po staremu robię ten znak na ciele . Poza tym krzyż ma też chyba inne znaczenia . Coś na ten temat czytałam , ale już nie pamiętam .
Generał Franco gwałcił małe dzieci2019.06.16 15:15
To katolicy przegrają.
Majestic2019.06.16 16:16
w kłamstwie nie macie sobie równych, w rywalizacji na kłamstwa szans z pajacami lgbt nie mamy.
nikt2019.06.16 15:05
Ja jestem wróg nr. 1 i wygram . Ale ten ksiądz ma ciepłą twarz a więc go pominę w tej rozgrywce .Słownej oczywiście . Powiem tak jak pewna Chinka kiedyś dawno , dawno temu mnie " gdy Chińczycy zawładną światem , to ciebie oszczędzę , bo cię lubię ." :)
ludzie walczący z Kościołem ?2019.06.16 15:04
Wrogowie Kościoła przegrają? Pytanie jednak pozostaje, kto jest wrogiem kościoła i dlaczego? Ksiądz Tischner powiedział, że kościołka nie są wstanie zniszczyć ani masoni, ani ateiści ani komuniści, ale na całym świecie skutecznie robią to klechy. Jezus również nie dopatrywał się wrogów w niewierzących. Wręcz przeciwnie – powiedział: Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, bo zamykacie królestwo niebieskie przed ludźmi. Wy sami nie wchodzicie i nie pozwalacie wejść tym, którzy do niego idą.
ASTOM2019.06.16 15:22
I co tu filozofka strugasz. W jakiż to sposób klechy zamykają królestwo niebieskie przed ludźmi? Swoimi grzechami? Paranoja! Jezus tylko co zapowiedział Piotrowi, że na nim zbuduje Kościół i bramy piekielne go nie przemogą, a już za chwilę Piotr zaparł się Go trzykrotnie! A MIMO TO Kościół powstał, rozrósł się, nie takie skandale przeżywał jak ten ostatni pedofilski, a TRWA I TRWAŁ BĘDZIE, bo nie człowiek go zbudował, a Bóg!!! Króluj nam Chryste!
nikt2019.06.16 16:05
A wiesz może o jaki Kościół Jezusowi chodziło ? O Kościół Żywy . To jasno wynika z Biblii . A co powstało ? Zlepek religii pogańskich z całym ich rytuałem , odrobina Judaizmu , odrobina Chrześcijaństwa , rzymskie świątynie i rzymska ekspansja na całą Europę , a później dalej w świat . A cel : zyski chłopcze , podatki i możliwość ingerencji w politykę rządów każdego z państw . Dokładnie tak jak w Cesarstwie Rzymskim . W każdym państwie rzymski namiestnik , papieże- Rzymianie . Anglia się oderwała , Grecja też , ale korzeń sięgający IV wieku pozostał ten sam . Prawdopodobnie nie do Ciebie to piszę , ale nie szkodzi .
ASTOM2019.06.16 19:05
Słuchaj, dzidziuś, gdyby nie o taki Kościół chodziło Jezusowi to DAWNO BY GO DIABLI WZIĘLI. Dosłownie. Jezus przyszedł na świat do tych, KTÓRZY SIĘ ŹLE MAJĄ, czyli do ciebie w pierwszej kolejności! Tylko problem czy tego Jezusa przyjmiesz.... I z takich ułomnych, właściwie zdrajców, bo wszyscy Go przecież opuścili, stworzył swój Kościół, nie ze świętych, bo oni i tak są Jego! Kumasz czaczę?
szcze na PiS i rydzyka2019.06.16 14:55
Czysta statystyka... najwięcej zwyrodnialców pochodzi z katolickich rodzin! Najwięcej zwyrodnień i zboczeń ma miejsce w katolickich rodzinach!
Majestic2019.06.16 16:15
to z gazety Michnika statystyka możesz sobie to głęboko włożyć tęczowa część rowerowa.
Hi, hi ...2019.06.16 14:54
KK jest na tym naszym ziemskim padole ponad 2000 lat. Ale zawsze sie znajdzie ktos prorokuje koniec. KK jest i bedzie tak dlugo jak ten padol bedzie.
Michał2019.06.16 22:38
Wiesz, że ten padół istnieje nieporównywalnie dłużej niż KK. Co więcej nawet człowiek jest tylko epizodem a co dopiero KK czy Polska. Warto zachować proporcje.
szcze na PiS i rydzyka2019.06.16 14:52
Czasem mam wrażenie, ze to nie kraj w środkowej europie, tylko jakieś państewko w afryce równikowej, gdzie się wypędza złe duchy i odrąbuje albinosom członki. Tu ma więcej do powiedzenia ksiądz-szaman niż profesor uniwersytecki. Parszywcy w koloratkach i ci z partii rządzącej żerują na tej ciemnocie jak sępy na padlinie. Cyniczne kanalie!
ASTOM2019.06.16 15:26
Oj, biednyś ty, biedny.... Lenin napakościł ci w umyśle totalnie. Nie ma dziwne, żeś totalna oPOzycja.
Majestic2019.06.16 16:12
To wrażenie wywołane obcowaniem z gazetą Michnika, dodatkowo jest ci wtłaczana do główki TVN-u nieprawda i wrażenie generowane przez twój ptasi POKO móżdżek gotowe.
edi2019.06.17 8:07
JESTEŚ OBŁUDNIKIEM I KŁAMCĄ - co 7 minut na całym świecie MORDOWANY JEST CHRZEŚCIJANIN - DLACZEGO ?? BO SĄ TACY TERRORYŚCI JAK TY KTÓRZY JĄTRZĄ PRZECIWKO DRUGIM - kiedyś staniesz przed Bogiem i będziesz się tłumaczył ze swojej nienawiści do KOŚCIOŁA - czyli do WSZYSTKICH LUDZI OCHRZCZONYCH
Jonasz2019.08.19 21:31
Pewnie masz wrażenie. My i tak cię kochamy i modlimy się za Ciebie, nawet jak tego nie rozumiesz.
mordechaj2019.06.16 14:49
Największymi wrogami Kościoła są księża-zboczeńcy i złodzieje. Z pewnością ci najwięksi wrogowie Kościoła przegrają. Ale dopiero wtedy, jak zmieni się sam kościół katolicki, a szczególnie jego hierarchowie
Majestic2019.06.16 16:13
Wrogowie normalności nieznosza nauczania Katolickiego Kościoła.
anonim2019.06.16 20:57
domyslam sie ze ta "normalnosc" dla ciebie to tez pedofilia w kosciele.