30.10.14, 12:59Nancy z mamą... (fot. Twitter/media)

Ks. Kieniewicz dla Fronda.pl o eutanazji 12-latki: Zabijanie pacjenta to nie jest medycyna

Ks. dr hab. Piotr Kieniewicz MIC: W pierwszej kolejności chciałbym zauważyć, że prawo w Wielkiej Brytanii jest stanowione nie tylko na drodze procedur legislacyjnych w parlamencie, ale również poprzez decyzje sądów, które mają charakter precedensowy. Siłą rzeczy, wyrok brytyjskiego sądu, o którym rozmawiamy, wprowadza regulację, której do tej pory nie było wprowadzonej na drodze ustawowej. W ten sam sposób została przecież zalegalizowana aborcja w Stanach Zjednoczonych, więc ta ścieżka dla przeciwników życia robi się coraz bardziej przetarta.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że decyzja o eutanazji została zrealizowana poprzez zagłodzenie dziecka. To oznacza, że tak naprawdę wcale nie doszło do eutanazji, która - przy całym złu tego czynu - ma być bezbolesnym spowodowaniem śmierci w celu usunięcia wszelkiego cierpienia. Zagłodzenie jest czymś znacznie gorszym: jest morderstwem w najściślejszym tego słowa znaczeniu. Św. Maksymilian Kolbe tak zginął.

Podobna historia miała miejsce w Stanach Zjednoczonych w 2005 roku w przypadku Terri Schiavo oraz w 2009 roku we Włoszech – z Eluaną Englaro. W obu sytuacjach chodziło życie dorosłych kobiet w śpiączce, tu mamy chore dziecko. Ale zagłodzić chorego cały czas jest i będzie decyzja nieludzka, w każdej sytuacji.

Przy okazji rozmowy nad tym dramatem pragnę przypomnieć, że eutanazja nie jest jedynym dostępnym podejściem do cierpiących. Można leczyć ich ból, i to bardzo skutecznie. Można też popatrzeć na kwestię leczenia z perspektywy pytania o uporczywość zastosowanych środków. To ważne, bo z uporczywej terapii możemy zrezygnować. Jeśli środki, stosowane w medycynie nie przynoszą żadnego efektu, możemy z tych środków terapeutycznych zrezygnować; nie wolno nam tylko rezygnować ze środków zwyczajnych - z opieki, pielęgnacji, z karmienia, z pojenia... Jak rozumiem, tu wybrano metodę zagłodzenia dziecka (a więc odstąpiono od środków zwyczajnych), choć jego stan, mimo ciężkiej choroby był stabilny. Odstąpienie od działań terapeutycznych nie powodowałoby śmierci dziecka. Z etycznego punktu widzenia mamy do czynienia z morderstwem, które – co prawda, było uczynione w majestacie prawa, ale jest działaniem nieludzkim.

Rozumiem, że ta dziewczynka strasznie cierpiała, ale chciałbym zapytać, co w takim razie z możliwościami medycyny paliatywnej, przeciwbólowej, która pozwala na uśmierzenie dolegliwości bólowych. Dlaczego to nie miało zastosowania? Jeśli wyłączymy opiekę przeciwbólową u chorych na nowotwór, to też powiemy, że cierpią straszne męki. Czy to oznacza, że mamy ich wszystkich zamordować? Niewątpliwie, rozwiązałoby to problem z kolejkami do onkologów, ale nie tędy droga. Zabijanie pacjenta to nie jest medycyna.

Rozm. MaR

Komentarze

anonim2014.10.30 13:07
Wierzyć się nie chce, że we współczesnym świecie, w czasach nowoczesnej, rozwiniętej medycyny nie można nic było dla tego dziecka zrobić, by nie cierpiało. I to w Wielkiej Brytanii. Czy śmierć z głodu to jest miłosierdzie?
anonim2014.10.30 13:32
No przeca za drogo!!! Tyle kasy na morfinę i opiekę ... lepiej ukatrupić. To jest nowoczesna medycyna ...katrupienie niepotrzebnych. Takiego ministra będą leczyć a babcię z Otwocka się ukatrupi, dziecko bez perspektyw też ... nowe huhuhumanistyczne podejście. Ale oczywiście morderców nie wolno wieszać, ba za długo więzić według papcia Frania też.nie wolno. Huhuhu ...manistyczne czasy troglodytów.
anonim2014.10.30 13:34
Jest cała gałąź medycyny stanowiąca o bólu i jego zwalczaniu ...nawet podcinają końcówki nerwów gdy trzeba ...ale jak za drogo to lepi ukatrupić lepi co nie? a przynajmniej taniej.
anonim2014.10.30 13:36
I tak wicie rozumiecie niechcący lewactwo przychyla się, nie wiedząc o tym, do logiki Korwina Mikke ... "niech przetrwają najsilniejsi, słabi niech mrą" :)))
anonim2014.10.30 13:37
W przypadku tego biednego dziecka niestety nie działały już żadne leki przeciwbólowe. Mimo przyjmowania koktajli z morfiny i leków przeznaczonych do blokowania bólu u zawodowych sportowców przy kontuzjach nie było rezultatu, dziewczynka od rana do nocy po prostu wyła z bólu. Warto by było sięgnąć do innych źródeł niż Fronda, która chyba jako jedyny portal, który o tym pisze pominęła tę informację.
anonim2014.10.30 13:43
@Agnieszka_Nowak Tego nie wiadomo, na pewno jest grzechem bo człowiek sobie odbiera wszelkie szlachetne właściwości cierpienia.
anonim2014.10.30 13:48
Scared mam nadzieję że w twoim przypadku Bóg wysłucha twego życzenia i nie pozbawi cię żadnej właściwiości szlachetnego cierpienia.
anonim2014.10.30 13:49
Czy "podcinanie końcówek nerwów" jest zgodne z prawem naturalnym? To nie mordowanie ale forma leczenia więc dlaczego nie?
anonim2014.10.30 14:11
Znieczulenie kobiety podczas porodu jest dla niej, co zrozumiałe wygodne, jest jednak ALE - i to nie z powodu słów z PŚ "w bólach rodzić będziesz"- mianowicie jeśli kobieta jest znieczulona nie wydziela naturalnych substancji przeciwbólowych i przeciwwstrząsowych, z których korzysta też dziecko. Za znieczulenie dooponowe matki płaci dziecko! Matko wybieraj.
anonim2014.10.30 14:12
@Polipid3 Na razie obdarzył mnie cierpieniem czytania Twoich komentarzy. Zaiste, bolesne doświadczenie.
anonim2014.10.30 14:14
Scarred zapewne to tylko niewinny wstęp ... bo widocznie chcesz zapoznać się głębiej z tym tematem
anonim2014.10.30 14:24
a ksiadz doktor nie slyszal o tym ze od srodkow przeciwbolowych sie mozna uzaleznic i ze prog bolu przy regularnym stosowaniu tokowych znacznie sie zmienia? W artykule bylo wspomniane, ze koktajle z opium i morfiny byly stosowane u tej dziewczynki latami. Co wtedy? To jest nieszczescie, dla dziecka, dla rodziny, dla wszystkich zaangazowanych. Nie wiem, czy umialabym podjac taka decyzje wobec mojego dziecka. Ale nie wiem tez czy bylabym w stanie patrzec na cierpienie mojego dziecka, majac swiadomosc, ze nic nie moge zrobic aby mu ulzyc. Prosze mi pokazac rodzica, ktory z pokora siedzi i patrzy jak jego dziecka w meczarniach umiera. To sie takie proste jak sie wydaje. Jestem pewna, ze podjecie takiej decyzji bylo najtrudniejsza rzecza, jakiej rodzice doswiadczyli w zyciu. Natomiast nazywanie matki, ktora znalazla sie w takiej sytuacji, cierpi i sama sobie nie moze wybaczyc, morderczynia ( moze nie doslownie ale w konteksie calej ksiedza doktora wypowiedzi to oczywiste), jest niemoralne i nieludzkie. I to stwierdzenie pojawia sie w ustach ksiedza katolickiego! O zgrozo!
anonim2014.10.30 14:31
Księdzu akurat dziecinnie łatwo się w tej sprawie wypowiedzieć. Z prostego powodu. Z racji profesji nigdy go to nie spotka. Nie bez powodu o zakazie aborcji w skrajnych przypadkach najgłośniej wrzeszczą faceci. W końcu nie grają swoim zdrowiem i życiem tak jak ksiądz nie gra życiem swoich dzieci bo ich po prostu nie ma.
anonim2014.10.30 14:49
Nierzetelność dziennikarska, wybiórczość i empatia na poziomie gadów/płazów. Katolicka zgroza. Jak dobrze, że odcinam się od KK.
anonim2014.10.30 14:49
Smierc glodowa? : ( Boze....
anonim2014.10.30 14:56
Myslacy inaczej napisal - "I nie zagłodzono tylko nie podawano środków niezbędnych do życia - to róznica." Ja tu roznicy - nie widze. I nie wiem jak czlowiek moze miec taka moralnosc, a wlasciwie - brak moralnosci by skazac niewinne dziecko na smierc i to w tak wielkim cierpieniu. Gdzie za przeproszeniem nawet psa "usypia" sie humanitarnie. A ta dziewczynka zostala skazana na cierpienie ; ( Ale wierze, ze jest juz w Niebie, ze wybaczyla : ) I ze juz nie cierpi, bo tam nie bedzie juz cierpienia, a Pan otrze kazda łze z naszych oczu. Amen.
anonim2014.10.30 15:11
Myslącyinaczej co to za substancja ketonina?
anonim2014.10.30 15:15
Myslacyinaczej co to za substancja ketonina?
anonim2014.10.30 15:17
REDline "Nierzetelność dziennikarska, wybiórczość i empatia na poziomie gadów/płazów. Katolicka zgroza. Jak dobrze, że odcinam się od KK."Pierwszy raz się odcinasz czy robisz to regularnie?
anonim2014.10.30 15:25
Skazuja niewinne cierpiace dziecko na smierc glodowa, ale ja nie mam empati? Super. Nie mam empati bo na to zwracam uwage, bo mnie to boli, bo nawet najwiekszemu wrogowi nie zyczylabym takiej smierci? ; (
anonim2014.10.30 16:01
Pani Nowakówno proszę nie rozśmieszać.
anonim2014.10.30 20:11
Pani Agnieszko, przestań pani rozsiewać tu fałszywe oskarżenia. Etyka chrześcijańska uważa łagodzenie bólu za jedno z najważniejszych celów medycyny. Niech to zapamiętają też inni goście, którzy jak mantrę klepią swoje fobie i stereotypy waląc nimi nas po głowie i próbując wmówić, że tak naprawdę myślimy/tacy naprawdę jesteśmy.