24.10.20, 16:00Ks. prof. Andrzej Kobyliński

Ks. prof. A. Kobyliński: To dopiero aperitif wojny światopoglądowej

- „Spór o aborcję eugeniczną jest ważny, ale zupełnie marginalny. W Polsce w ostatnich latach dokonywano rocznie zgodnie z prawem ok. tysiąca aborcji z powodu poważnych wad ludzkiego embrionu. Prawdziwą plagą jest dzisiaj aborcja chemiczna, farmakologiczna” – mówi w rozmowie z Wirtualną Polską ks. prof. Andrzej Kobyliński.

Na portalu Wirtualnej Polski ukazał się wywiad, jaki Dariusz Bruncz przeprowadził z ks. prof. Andrzejem Kobylińskim na temat wpływu pandemii koronawirusa na polski katolicyzm i chrześcijaństwo. Wykładowca etyki na UKSW przekonuje, że obecna sytuacja związana z pandemią najpewniej przyspieszy i tak już dziś galopującą laicyzację młodego pokolenia.

Wpłynie na to zdaniem duchownego wiele czynników, jak np. mniejszy kontakt młodego człowieka ze swoją parafią. Pandemia ukazała też, że problemem polskiej religijności jest oparcie jej przede wszystkim na obrzędowości. Kiedy ze względu na sanitarne restrykcje trzeba z tej obrzędowości zrezygnować, niewiele zostaje z samej religii.

- „Obecna sytuacja brutalnie odsłania wszystkie słabości Kościoła w Polsce. Mam na uwadze przede wszystkim przesadzoną koncentrację na obrzędach religijnych oraz niedowartościowanie formacji biblijnej i intelektualnej.” – mówi filozof.

Zauważa również, że zmagamy się w Polsce z fideizmem i magicznym traktowaniem wiary. Przez brak formacji intelektualnej polskich katolików, zamiast opierać swoją wiarę na rozumie, kierują się oni w stronę skrajnego irracjonalizmu. Wyrazem tego są choćby głoszone tezy, że w kościołach nie sposób się zarazić, dlatego nie należy w nich zakładać maseczki.

Ks. prof. Kobyliński odniósł się też do czwartkowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który zaognił spór o aborcję. Jak zaznacza duchowny, obserwowane dziś protesty środowisk lewicowych są jedynie wstępem do, o wiele poważniejszej, wojny światopoglądowej:

- „Podziały będą coraz głębsze. Na razie mamy delikatny aperitif prawdziwej wojny światopoglądowej. Główne dania dopiero zostaną podane w najbliższych latach” – przekonuje.

Zauważa ponadto, że kwestia aborcji eugenicznej jest tylko jednym aspektem znacznie poważniejszego problemu:

- „Spór o aborcję eugeniczną jest ważny, ale zupełnie marginalny. W Polsce w ostatnich latach dokonywano rocznie zgodnie z prawem ok. tysiąca aborcji z powodu poważnych wad ludzkiego embrionu. Prawdziwą plagą jest dzisiaj aborcja chemiczna, farmakologiczna” – mówi.

- „W świecie aborcja przenosi się coraz bardziej ze szpitali do aptek. We Włoszech w tym roku bardzo ostry spór światopoglądowy dotyczył stosowania pigułki aborcyjnej RU-48. Kompletnie nie rozumiem pewnej schizofrenii w Polsce, gdy chodzi o całkowite milczenie dotyczące nowych form aborcji. W Polsce i na świecie coraz częściej aborcja chemiczna zastępuje aborcję chirurgiczną” – dodaje.

Zaznacza też, że wbrew dobrym intencjom zwolenników czwartkowych zmian, ostatecznie orzeczenie Trybunału może przynieść zupełnie odwrotne, fatalne konsekwencje. Zdaniem ks. Kobylińskiego zburzenie kompromisu aborcyjnego może doprowadzić do tego, że w przyszłości prawo aborcyjne zostanie jeszcze bardziej zliberalizowane.

kak/magazyn.wp.pl

Komentarze

Paweł2020.10.26 18:50
Tajny raport Jego słowa potwierdza artykuł Marco Politiego, który ukazał się w dzienniku "La Repubblica" w 2001 roku i opowiadał o tajnym raporcie, który 18 lutego 1995 roku został przekazany kardynałowi Eduardo Martinez Somalo, ówczesnemu Prefektowi Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Jego autorka - siostra Maria O'Donohue - koordynatorka z ramienia Caritasu programów zapobiegających AIDS, była bardzo jasna i precyzyjna w swoich oskarżeniach: "Nadużycia są powszechne i jest wiele zgłoszeń". "Kandydatki do życia zakonnego są gwałcone przez księży, którym muszą przedstawiać certyfikaty zdrowia. Lekarze szpitali katolickich są często odwiedzani przez duchownych, którzy przyprowadzają siostry zakonne lub inne kobiety, by przerwały ciążę. Siostra O'Donohue opowiadała o historii jednej z zakonnic, która - zmuszona do aborcji - zmarła w wyniku zabiegu, a ksiądz odprawił za nią solenną mszę żałobną" - pisał Marco Politi w 2001 roku, cytując tajny raport. Choć Kościół już wtedy postanowił podjąć odpowiednie kroki, aby także na misjach dbano o przestrzeganie celibatu, problem nadal istnieje. Los i cierpienia zakonnic, które zaszły w ciąże, pozostaje nadal jedną z najciemniejszych tajemnic Watykanu.
Moly2020.10.25 19:45
To JEST dopiero poczatek. Na pohybel kulturze przemocy i kontroli
Mała 162020.10.25 17:08
"Zdaniem ks. Kobylińskiego zburzenie kompromisu aborcyjnego może doprowadzić do tego, że w przyszłości prawo aborcyjne zostanie jeszcze bardziej zliberalizowane." - być może ks ma rację, ale jest to myślenie ludzkie nie Boże..... No i teraz nie można być letnim w tym konflikcie. Nie da się. Następuje polaryzacja i konsolidacja sprzecznych postaw..... Bądź zimny albo gorący.... Może jest nam katolikom to potrzebne..... Letni i obojętni zostaną wypluci.
Walter2020.10.25 16:00
Wybory prezydenckie w 2020 roku, to były ostatnie wybory wygrane przez aktualnie rządzących. Tzw. "piątka dla zwierząt" i orzeczenie pisowskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu aborcji spowoduje dalszy spadek notowań partii rządzącej w sondażach. Wybory parlamentarne w 2023 roku wygra opozycja, a wybory prezydenckie w 2025 roku również. Andrzej Duda złamał następujące artykuły konstytucji: art. 2, 7, 10, 32, 42, 126, 144, 173, 179, 183, 187, 190, 194. Jednak nigdy nie będzie odpowiadał za dokonane delikty, gdyż wkrótce cały Trybunał Stanu zostanie opanowany przez PiS. Rządzący opanowując cały system sądowniczy chcą zabezpieczyć się przed odpowiedzialnością karną po utracie władzy. Jarosław Kaczyński pod pretekstem "repolonizacji" mediów chce je przejąć, żeby okłamywać i manipulować społeczeństwem. Jarosław Kaczyński wykończył Andrzeja Leppera, a teraz chce wykończyć Romana Gertycha wykorzystując Centralne Biura Antykorupcyjne. Obóz władzy nie radzi sobie ze wzrastająca pandemią koronawirusa, podejmuje opóźnione działania. Od czasu przejęcia władzy przez PiS zadłużenie Polski wzrosło o ponad 500 mld zł, ale ciemny lud o tym nie wie i będzie głosował na PiS.
Natalja Siwiec2020.10.25 13:09
Nie będzie żadnej wojny światopoglądowej. Katolicyzm umrze śmiercią naturalną. Zostanie zastąpiony przez rozsądek.
kali2020.10.25 13:16
Tak samo mówili członkowie sanhedrynu
MaxFiend2020.10.25 17:24
A którzy to tak mówili, bo chyba coś nadinterpretujesz? :-D
_L2020.10.25 13:08
Przy dojściu do władzy lewica ZAWSZE będzie liberalizowała zasady aborcji i nie ma tu znaczenia czy wcześniej był zakaz czy tylko zastrzeżenia niektórych sytuacji. Proszę nie obarczać jakąś "winą" PiS-u. Najlepszy dowód to "naginanie" i "odpowiednia" interpretacja obecnych przepisów.
katolik2020.10.25 12:38
Ciekawe dlaczego prof Kobylinski nie mowi nic o neomarksistowskim marszu przez instytucje (w tym instytucje Kosciola)?? My katolicy powinnismy o tym widziec i stawic temu opor.... https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/372236-ostatecznym-zwyciestwem-dlugiego-marszu-przez-instytucje-bedzie-wrogie-przejecie-kosciola-katolickiego-wideo https://publicystyczny.pl/neomarksizm-w-zarysie-cz-3-marsz-przez-instytucje/
Polak katolik2020.10.25 12:15
cyt. to dopiero aperitif..(!) .Czyzby lawirant prof ks. (ksiadz?)Kobylinski - cieszyl sie z tej wojny?? A gdzie byl, co robil sam wczesniej, jakie sa przyczyny tego sporu, chaosu? O tym ani slowa... Natomiast duzo liberalnej nowomowy ( np "spor o aborcje jest marginalny". mowi - zmagamy sie z fideizmem (czyli nie powinnismy zwracac uwagi na poznanie rozumowe, wiara jest najwazniejsza, a po chwili temu zaprzecza mowi cyt".zamiast opierac swoja wiare na rozumie, kieruja sie oni (katolicy), w strone skrajnego irrcjonalizmu". czysta nowomowa w stylu o. Grzegorz Kramer, Lemanski,Terlikowski, Holownia, Szustak.... Obawiam sie, ze to kolejny pan profesor karierowicz... Prawdziwi duchowni (np. ks Glas, ks Oko, abp Jedraszewski, abp Depo naprawde powinni sie odciac od falszywych prorokow i karierowiczow w Kosciele...Bede sie modlic zeby to zrobili...
prawdziwy antypizdzior2020.10.25 17:00
ty się pomódl o rozum! Boże, skąd ta pisowska mać się bierze.....
Szybka Randka2020.10.25 12:04
Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało, moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie: www.frircikvip.com.pl Wyszukaj mnie po niku: Sandra24 napisz do mnie lub zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam.
JonB2020.10.25 11:38
O ! Skasowali moj wPiS o podatku katastralnym . A on wejdzie, wejdzie, cichutko ........
e-zechiel2020.10.25 11:24
Kraków, godz. 14.00. Pod kurią
ZACZNIE SIE OD WOJNY O ABORCJE2020.10.25 11:21
A KONIEC TO BEDZIE WOJNA DOMOWA I O TO J,EBANYM KLECHOM CHODZI. PRZERABIALI TO WIELE RAZY. TYLKO POLSKI SZKODA.
MaxFiend2020.10.25 11:19
Tę wojnę ortodoksyjna katoprawica już przegrała i doprowadzi to do marginalizacji KK w Polsce. Chyba PiS i hierarchii KK o to chodziło. Właśnie osiągnęli swój cel.
🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈2020.10.25 10:59
Jestem już na miejscu wroga przekroczyłem drzwi świątyni nienawiści. Podejdę chooja niby do opłatka, albo wymyślę jakiś hałaśliwy spontan.
Krz2020.10.25 10:48
Jeszcze raz powtarzam: to orzeczenie TK nie ma żadnego znaczenia. W jego wyniku nie zostanie uratowane ani jedno dziecko. Tego problemu nie da się bowiem rozwiązać na drodze prawnej. Jeżeli kobieta będzie chciała usunąć ciążę eugeniczną lub po prostu nie chcianą to i tak to zrobi, bez znaczenia na obowiązujące przepisy prawne. Nie poniesie z tego powodu żadnych konsekwencji, ani ona, ani lekarz, gdyż wymiar sprawiedliwości nie ściga takich "przestępstw" i nie będzie tego robił (z reszta b. dobrze). Jedyną drogą do ratowania dzieci nienarodzonych przed aborcją jest EDUKACJA, UWRAŻLIWIENIE, nauka EMAPTII, a w przypadku osób wierzących po prostu EWANGELIZACJA, tak żeby sumienie kobiet im na to nie pozwoliło. I to jest prawdziwe wyzwanie dla nas wszystkich. W XXI wieku metodami inkwizycyjnymi (prawnymi) NIC się nie da zrobić.
82020.10.25 10:17
Błogosławieni jesteście, gdy ludzie wam urągają i prześladują was, i gdy mówią kłamliwie wszystko złe na was z mego powodu. Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie”.
Koma2020.10.25 10:16
KONSTYTUCJA ! KONSTYTUCJA !
Ksiądz2020.10.25 10:07
Gdyby ministranci zachodzili w ciążę, to aborcja byłaby sakramentem...
Tak jak2020.10.25 10:12
U latającego spageti-durszlaka zachodzą
JonB2020.10.25 9:48
Jak nazwac formacje utworzona po rozwiazaniu tzw. +policji polskiej+?
🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈2020.10.25 9:41
Pamiętajcie dziś masowo idziemy do kościołów odwiedzać klesze skvrwysyny lżące przeciwko kobietom i LGBT. Przygotujcie dla nich coś specjalnego.
tab2020.10.25 10:13
Puszczajcie bąki - takie spec-lgptt
BogaNIEMA2020.10.25 9:03
Nie chrzcić dzieci! Nie dokładać się do tego interesu! My ich odetniemy od dołu, koronawirus odetnie ich od góry. Precz z kleszą dyktaturą!!!
ela pawłowska2020.10.25 8:47
Oczywiście, że ten wyrok nic nie zmieni. Nawet aborcji nie będzie mniej, bo te 1000 osób dostanie receptę i zrobi ją nieoficjalnie. Natomiast ten wyrok będzie kolejną cegiełką w kierunku laicyzacji społeczeństwa, bo jest przykładem politycznego sk..nia sie kościoła katolickiego. Wyrok jest wyrazem wdzięczności za agitację na ambonach.
cal.502020.10.25 9:11
Towarzyszko Elżbieto Pawłowska, ten wyrok jak najbardziej zmieni wszystko. Tylko ty tego jeszcze nie zrozumiałaś. Mord jest mordem i żadne twoje (wasze) feministyczne pierdoły tego nie zmienią. A jak chcesz być młodą, postępową i wyzwoloną aborcjonistką to jedź na zachód. Tam znajdziesz zrozumienie dla swoich (waszych) pierdół, które głosicie.
ela pawłowska2020.10.25 14:15
Jeżeli wszyscy postępowi wyjadą, z czego będą ci wypłacać zasilki i 500 +
verizanus2020.10.25 16:00
Postępowi odciążą budżet ;)
Cz to2020.10.25 8:47
Katolik czy nie najważniejsze żeby się obrzucić wyzwiskami. A Jezus nauczał aby nadstawić drugi policzek. W tej religii nie ma już duchowości, wszystko poszło w stronę figurek i polityki. Kiedyś młody chłopak na pytanie "A ty jesteś pewny swego powołania"- odpowiedział- " E tam zaraz pewny, coś tam mam ale wiesz jestem zdolny, wyuczę się, będę żył jak król, może nawet do Rzymu pojadę na studia". I potem taki uważa się za lepszego od innych.
Anonim2020.10.25 8:28
Ta laicyzacja młodego pokolenia wzięła się od chwili wprowadzenia religii do szkół i obrzydzania jej przez wszystkich katechetów
Szybka Randka2020.10.24 22:55
Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało, moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie: http://frircikvip.com.pl Wyszukaj mnie po niku: Sandra24 napisz do mnie lub zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam.
XYZ2020.10.24 20:36
Farmakologiczne przerywanie ciąży jest faktem - i nic tego nie zatrzyma - żadne zakazy. W Polsce - to około 120 000 rocznie. Średnio - na sto przerwań - przypada 2,5% interwencji lekarza - czyli poprawki. Cenię Kobylińskiego - ale nie podzielam jego opinii - że to problem.
Kościół Katolicki i religia to zaraz i stek bzdur2020.10.24 19:28
Kościół katolicki upadł lub zostać marginalizowany w większości Europejskich krajach, nawet w Hiszpanii, która była kolebka inkwizycji czy Irlandii, gdzie odsetek deklarowanych katolików był nawet większy niż w Polsce. Polska nie będzie tu żadnym wyjątkiem. Kler i religia wzbudza coraz większa pogardę, wrogość i obrzydzenie. Kościół katolicki upadnie prędzej czy pózniej i całe to szataństwo i gusła wokół jakichś maryjek, jezusow czy innych wydumanych bóstw pójdzie w zapomnienia. W końcu nastanie normalność.
Jakub2020.10.24 20:03
Co ty opowiadasz człowieku, Pokuta, post i modlitwa
Polak Ateista Dumny Gej2020.10.24 21:15
Skończ te pyerdolety zamiast do bajek spójrz w stronę nauki i rozumu.
An2020.10.24 21:32
Ty akurat nie masz ani wiedzy, ani rozumu. Twoje poglądy i zachowanie determinuje syndrom zaburzonego popędu płciowego, a miejscem centralnego system percepcji jest u ciebie podbrzusze.
An2020.10.24 21:19
Komu ty kanalio chcesz zaimponować tym wpisem? Katolikom, których jest tutaj zdecydowana większość, czy raczej innej kanalii z którą współzawodniczysz o prymat najbardziej wulgarnego bluźniercy? W tym miejscu jesteś i będziesz postrzegany, jako obleśna, beznadziejna kreatura.
Anonim2020.10.24 23:47
Obleśna, beznadziejna kreatura? Czyli tak jak my postrzegamy waszego papieża-pedofila jana pawla 2?
An2020.10.25 0:06
Gdy patrzysz w lustro dostrzegasz kreaturę. Innych postrzegasz po własnym obrazie.
Anonim2020.10.25 0:46
Gdy patrzę w lustro widzę człowieka - gdy patrzę na modlące się katolstwo widzę scierwo
xy2020.10.24 22:07
Nic mądrego nie wymyśliłeś , KAROL M wcześniej to pisła.Został tylko LENIN wicznie żywy , on rozwiąże twoje problemy.
?2020.10.24 19:28
Profesor, he he
An2020.10.24 21:34
No widzisz matole, ludzie się kształcą, a ty zdania zbudować nie potrafisz.
Marco Breslaviano2020.10.24 19:18
No proszę, pisowskie presstytutki z portalu obrzezanego fronda.pl ani słowa nie wspomną o dzisiejszej demonstracji przeciw pseudonaukowej bredni o łże-pandemii i policji gazującej jej uczestników. A tymczasem tęczowa dzicz robi, co chce. Świetna akcja propagandowa. Można się pokazać, tak jak to robi arcykatolicka redaktor pani Marzena Nykiel, w kostiumie obrońcy życia, zwłaszcza że przez 5 lat robiło się wszystko, by nie dopuścić do jakichkolwiek zmian w prawie mających na celu ochronę życia poczętego.
verizanus2020.10.24 18:49
Historia uczy że jak lewica będzie miała więcej władzy to żadnego kompromisu nie uszanuje ;)
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.10.24 18:15
wystarczy spojrzeć na fotografię tego kleszego chüja żeby wiedzieć że to groźny pedofil!
cal.502020.10.24 18:58
Wystarczy poczytać twoje chamskie i prostackie posty, żeby się przekonać, że lewactwo i to zboczenie.
Paweł2020.10.24 19:06
Ale Ty prosty jesteś - by nie powiedzieć prostacki.
An2020.10.24 21:42
Jakie szczęście kreaturo, że nikt nie musi twego szkaradzieństwa oglądać.
Beno2020.10.24 18:06
Czy św. Papież Jan Paweł II opowiadałby takie głupoty jak ten "profesur" Kobylański na temat aborcji eugenicznej i decyzji Trybunału Konstytucyjnego?
Beno2020.10.24 18:01
Niestety wykształcono durni i dali im katedry na uczelniach. Obrzędowość? Wiara intelektualna jak w Niemczech. Wykształcono tysiące świeckich teologów. Jeden mądrzejszy od drugiego, a kościoły puste. Gdyby nie mieli podatku kościelnego, kościół nie miałby z czego żyć, a i głupich i pysznych teologów w końcu by nie było. Tak bierzcie przykład z zachodu, a będziecie mieli raj w kościele. Niech ten Kobylański lepiej pogłębia swoją wiedzę. Znalazł się znawca i medialny expert od wszystkiego. Nie trzeba być znawcą - wystarczy popatrzeć, co zrobiono z kościołem poprzez relatywizm na zachodzie.
mateuszjegliński2020.10.24 17:46
Nie dziwne, że młodzi odchodzą od kościoła, bo tacy inteligentni inaczej księża są profesorami. Idiotyzmy typu, że obrzędowość, to słaba wiara, tylko, jakieś przemyślenia są OK wystawiają świadectwo temu pół inteligentowi w sutannie. No ale jak SVII zamienił rozumienie mszy św, jako powtarzanej ofiary Pana na krzyżu na ucztę, czy jak twierdzi papa Franio na bankiet, to taki ks prof może swoje brednie głosić. Tobie zarozumiały kapłanie nie mędrkować, tylko głosić Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, bo wszystko inne od złego pochodzi. Gdy tak będziesz czynił, to kościoły będą pełne dzieci, młodzieży i dorosłych oraz osób starszych. Zamiast pleść głupoty weź się kapłanie za robotę do której cię powołano. A jak straciłeś wiarę to zdejmij sutannę i nie głoś swoich bredni udając katolickiego kapłana.
nie na PIŚMIE tylko na ludzkim bajaniu2020.10.25 7:12
"...powtarzanej ofiary Pana na krzyżu..." Brednie jakich świat nie widział!!!
Ja, Szatan2020.10.24 17:32
ANEKS nr 2 do INSTRUKCJI DLA MOICH WIERNYCH PACHOŁKÓW – pogrobowców faryzeuszy, wrogów Kościoła i Polski, czcicieli trupa Lenina, wyznawców poglądów masonów i brukselskich neomarksistów, marionetek Sorosa, które w amoku szaleją na Frondzie: „katolicka kretynizacja polski”, „Po 11…”, „ladychapel”, „Natalja Siwiec”, „Polak Ateista Dumny Gej”, „Maria Błaszczyk”, „Klejnot Nilu”, JPIII i wielu innych z tej samej szajki, choć pod innymi nickami ***** No dobra, widzę, że nie pojęliście moich ostatnich instrukcji. Myślicie, że się wykpicie jakimiś prymitywnymi złośliwościami w tych waszych komentarzach? Może was to cieszy, ale mnie nie. Pora więc wyłożyć karty na stół. Przypominam: Moim celem jest złapanie jak największej ilości dusz do piekła na całą wieczność. I nie zauważyłem żadnych efektów w tym kierunku od tej waszej durnej pisaniny. Katolicki motłoch śmieje się z tego i tylko umacnia w przekonaniu, że jesteście bandą przygłupów! Oni, że zacytuję mojego ulubieńca, Jurka Urbana, mają to wszystko w ᵭůᵱįě! ***** Powtarzam: Jesteście jak polska opozycja: totalnie skompromitowani i nieskuteczni! Nie zyskaliście mi ani jednej duszy! Ale dla was, durnie, piekło zawsze stoi otworem. Do zobaczenia zatem! ***** (–) Szatan, strącony z Nieba ex-cherubin, „Non serviam!”
Aborcja jest samym DOBREM.2020.10.24 17:26
"Chrystus nie przyszedł wszak sądzić i karać, lecz ratować ludzi przed złem."
?2020.10.24 21:08
BTW. No to powiedz kochanieńki(a) w którym miejscu Chrystus się wypowiadał na temat aborcji? Dla ułatwienia dodam, że w owym czasie i w tamtym rejonie świata owa praktyka była dobrze znana i stosowana.
AAAtomek2020.10.24 17:23
Sorry Panie Biskup, złamaliście konsensus aborcyjny więc liczcie się z liberalizacją aborcji w następnych latach. Wasz wybór.
jack2020.10.24 18:25
KONSTYTUCJA KONSTYTUCJA KONSTYTUCJA ............................ ty .....
AAAtomek2020.10.24 18:47
PiS, przestrzeganie i konstytucja to oksymoron.
???2020.10.25 0:17
Uważasz, że dotrwasz do "następnych czasów"
ladychapel2020.10.24 17:22
Forsowanie rozstrzygnięcia problemu na drodze ustawy antyaborcyjnej oznacza klęskę Kościoła jako siły moralnej. Chrystus nie przyszedł wszak sądzić i karać, lecz ratować ludzi przed złem. Kościół powinien więc kierować się również w tej sprawie ewangeliczną zasadą miłości bliźniego. Wspólnota chrześcijan ma obowiązek otaczać opieką słabych, podawać dłoń potrzebującym pomocy, wspierać chwiejących się, wskazywać drogę błądzącym, uczyć rozróżniania między dobrem a złem, budzić świadomość popełnionego grzechu, wzywać do pokuty i ogłaszać miłosierdzie Boże. Jest to zadanie niewspółmiernie trudniejsze od stanowienia praw, a potem ścigania winnych. Ks. Zdzisław Tranda – BISKUP (fragment oświadczenia Synodu KER).
Wojtek Polak2020.10.24 19:52
jeśli nie masz pojęcia o czym piszesz to nie pisz bo robisz z siebie gorszego idiotę niż jesteś. Chrystus przyszedł jako Król miłosierdzia a ponownie przyjdzie jako sędzia sprawiedliwy!
An2020.10.25 0:24
Jedyną i autorytatywną wykładnią w kwestii życia ludzkiego jest Boże Prawo, a nie ludzkie poglądy, nawet jeśli prezentuje go biskup KK.
An2020.10.25 0:30
... dla jasności zupełnie pomijam relatywne poglądy biskupów ewangelickich.
Jezus Chrystus2020.10.24 17:21
Przyznaję szczerze spyerdoliliśmy to na całej linii! Zabawa w Boga to był błąd całej naszej trójcy we wszystkich osobach :)
Anonim2020.10.24 17:09
Może czas wyjść z letargu i określić priorytety.
Dziennikarz TVN2020.10.24 17:07
Podajemy fakt - zmarł właśnie Donald Tusk.
Polak2020.10.24 17:05
Sr am na grób adamowicza i cieszę się z jego śmierci w bólach... zaslużył.
Hipokryzja homo-lewacka.2020.10.24 16:47
W Kalifornii, tylko przykład, jak jest zamordowana kobieta w ciąży, mordeca odpowiada za zabójstwo PODWÓJNE. I Kalifornia NIE JEST tu wyjątkiem. Każde prawo przewiduje zabójstwo kobiety w ciąży jako PODWÓJNA zbrodnia. W tym samym czasie, sama aborcja ZBRODNIĄ NIE JEST!
Anonim2020.10.24 17:25
USA Aborcja jest legalna bez ograniczeń w pierwszym trymestrze ciąży na skutek wyroku Sądu Najwyższego w sprawie Roe v. Wade[.
"USA Aborcja jest legalna bez ograniczeń"2020.10.24 17:30
Nie jest to prawdą! Ograniczenia różnego stopnia są w większości stanów!
Anonim2020.10.24 17:36
Tak, ograniczenie polegające, że kobieta musi popatrzeć na monitor USG żeby zobaczyć płód. Wg statystyk 99% kobiet w Kalifornii i tak podejmuje się usunięcia płodu po spojrzeniu na monitor.
Get real "tanaka"!2020.10.24 17:51
You don't know SHIT about the US and law in the individual states. Especially in CA. Start using your proud jew name.
Anonim2020.10.24 18:00
Before you start writing one the web wash your ass.
ON the web, motherf*cker!2020.10.24 18:07
Your "knowledge" is very impressive and the "ynglysz".
Anonim2020.10.24 18:30
That's a plain typo, but you're typical Polish idiot without seeing it.
What is plain it’s you ...2020.10.24 20:15
Plain stupid, full of shit and hate old jew motherfucker.
Anonim2020.10.24 22:31
Are you sucked antisemitism from your mothers' milk?
Anonim2020.10.24 17:58
I po co kłamiesz ,jak typowy katolik? Myślisz że twoje bajki ciemny lud kupi? W Kaliforni wykonuje się 100 000 aborcji, a pracodawcy odprowadzają składki na aborcję. Dla tamtejszej prokuratury dziecko nawet po urodzeniu się w wyniku przeżytej aborcji nie jest człowiekiem. https://medianarodowe.com/kalifornia-szokuje-plod-to-nie-dziecko-nawet-po-przezyciu-aborcji/ Naiwniaczku i kłamco katolicki myślałeś że nikt tego nie sprawdzi? Tylko się ośmieszasz niewiedzą i przy okazji katolicyzm.
Po 11 ...2020.10.24 16:46
Ale fajnie. Logiczną konsekwencją postanowienie TK, będzie zakaz używania środków antykoncepcyjnych. Wprowadzi się karę za masturbację i usunie porno z Internetu. Ale będzie wesoło :))
Nie dożyjesz "tanaka"!2020.10.24 16:50
Ale martw się na zapas, to tylko przyśpieszy twój odjazd na "mośka cegielnie".
***** ***2020.10.24 17:05
Daję ci rusku nie więcej niż 2 latka, zdechniesz upaprany własnym gównem w pampersach.
***** ***2020.10.24 17:24
Czytasz to Po 11 ... ze mną na "mośka cegielnie".
Anonim2020.10.24 16:45
Wymordowanie Żydów nastąpiło z klucza eugenicznego, czy bronimy takiego rozwiązania i pytajmy od razu: kto następny? To co dzieje się w USA wskazuje na: białych!
Dziennikarz TVN2020.10.24 16:39
Nasza moralność to moralność Adolfa Hitlera.
A jaka jest2020.10.24 16:40
"moralność Adolfa Hitlera"?
Polak2020.10.24 16:50
lewacka
Ty taki "Polak"2020.10.24 16:52
jak Hitler lewakiem.
Anonim2020.10.24 16:50
to moralność katolicka
Anonim2020.10.24 16:35
Funkcjonariusz KK jak zwykle nic nie zrozumiał. KK nie zależy by owcom było dobrze, tylko by były posłuszne i dawały się strzyc!
ciekawy2020.10.24 16:34
Ten wyrok, to jeden z elementów wojny brukselskiego lewactwa z Polską. Jak się okazuje Polska ma setki możliwości, żeby odegrać się na zachodnioeuropejskim lewactwie i jego sługusach w Polsce. Zamiast budować elektrownie gazowe można budować elektrownie atomowe wspólnie z USA, obniżyć ceny prądu i przechodzić z gazu na prąd wszędzie gdzie tylko się da. Lewactwo francuzko- niemieckie zawyje z wściekłości.
Obywatel2020.10.24 16:33
W proteście uczestniczyły też prostytutki. Jedna znana przyjechała różowym autem o rejestracji W-LOLA
Anonim2020.10.24 16:32
Jeżeli wy jesteście ludźmi małej wiary, to trudno się dziwić laicyzacji społeczeństwa. Problem czy w świecie bez Boga w ogóle da się żyć?! Czy da się żyć w piekle?!
Anonim2020.10.24 16:28
Zdelegalizować sektę katolicką w Polsce
Anonim2020.10.24 16:24
Czym szybciej podejmiemy rękawicę, tym lepiej, lepiej już nie będzie, tylko gorzej!
Anonim2020.10.24 16:19
Podobno za zbrodnie legitymizowane przez wspólnotę odpowiadamy w doczesności?
I ty możesz być normalnym!2020.10.24 16:18
KLINIKA Ayatollah Khomeini i Rabin Baruch Lau ZAPRASZA!!! - - - - SZYBKIE EFEKTYWNE I NATYCHMIASTOWE WYLECZENIE SIĘ Z PEDALSTWA! -- - - - Nigdy więcej nie popatrzysz na odbytnicę z pożądaniem! - - - - Nigdy więcej nie będziesz ocierał się o chłopczykow w tlumie. - - - - Nigdy więcej nie będzisz marzył aby obciągniąć druta Putinowi.- - - - I stracisz "apetyt" na kakałko! - - -
jack2020.10.24 18:44
A co z zapachem puszczonego bąka [nawet z covid19]?
katolicka deratyzacja Polski2020.10.24 16:17
Kobylinski to typowy prowokator,mason,dywersant i smiertelny wrog moralnosci katolickiej. Taki farbowany lis w komzy.
Anonim2020.10.24 16:16
Czyli zawieszamy: nie morduj?
Polak Ateista Dumny Gej2020.10.24 16:14
Zadanie sobie głupie pytanie, bo tylko takie potrafie: Co ja homozbok, który patrzy z obrzydzeniem na pisdy teraz ja te pisdy platonicznie liżę? Czy jestem 100% homozbokiem czy tylko starym skürwysynem? Chyba to drugie.
Katolik2020.10.24 16:14
Ta walka zapisana jest w Piśmie Świętym. Ostatecznie krzykacze i histerycy przegrają. Propaganda ich jest jednak silna jak szatan.
Polak Ateista Dumny Gej2020.10.24 16:14
ODBYTNICA TEŻ JEST MACICĄ
jack2020.10.24 18:53
Wyście się powinni nazywać nie jacyś geje tylko odbytnicy.
Zabijacz dzieci2020.10.24 16:09
bezmózga walka jest moim celem hrrrrruuuum hrrrrruuum
Polak Ateista Dumny Gej2020.10.24 16:09
Ma rację klecha nadchodzi koniec hegemonii katoprawactwa. Żoliborski dziad zamachem na kobiety rozpoczął proces dePiSizacji oraz deKatolizacji Polski.
Anonim2020.10.24 16:11
200000 razy to pisałeś i wychodziłeś na idiotę. Teraz też tak będzie.
Polak Ateista Dumny Gej2020.10.24 16:15
Widać prawda w oczy kole i dobrze na zdrowie! Poza tym nie błaznuj Zerro i nie zgrywaj takiego, który cokolwiek innym może wytknąć. Nie jesteś do tego zdolny i dawno zostałeś ze wszech miar obnażony oraz skompromitowany. Trollowanie pod setkami ników nic ci nie pomoże, tylko jeszcze pogłebia twoje życiowe, w tym psychiczne problemy.
Profesor2020.10.24 16:06
Pytanie - czy mordercy wygrają, mając takie samozaparcie i przekonanie o racji idei mordowania?
Wykształciuch2020.10.24 16:06
Ksiądz nie może być profesorem, albo się wie, albo się wierzy.
Sas2020.10.24 16:08
Jesteś za głupi by oceniać zabójco!!
Polak Ateista Dumny Gej2020.10.24 16:12
Szach-mat ci zrobił i nie potrafisz nic mądrego odpisac. To wsadź se palca w tyłek tak jak proboszcz po mszy robi na zakrystii ministrantowi!
NaziBarbi2020.10.24 16:04
Samo istnienie Frondy to znak zwycięstwa. Fronda daje opór i odporność na kłamstwa opłacanych brukowców.
Dziennikarz TVN2020.10.24 16:02
Mt jesteśmy po stronie diabła, mordowanie i kłamania.