09.05.19, 09:00

Ks. prof. Andrzej Kobyliński: Walec zmian obyczajowych przetacza się przez Polskę

- Walec zmian obyczajowych powoli się przez Polskę przetacza i widać tutaj pewną bezradność kościoła katolickiego. Trzeba się obudzić, bo bardzo szybko możemy stać się liberalnym społeczeństwem jak Niemcy, Francja czy Irlandia - powiedział ks. prof. Andrzej Kobyliński filozof z UKSW.

- Elektorat antyklerykalny to nie jest duża grupa, mowa o kilkunastu procentach. Z kolei jest także elektorat umiarkowany, który w kwestiach światopoglądowych przechodzi na pozycję liberalną, co bardzo przyśpiesza proces laicyzacji młodych pokoleń, niedawne badania socjologiczne to potwierdziły - powiedział ks. prof. Andrzej Kobyliński.

Zdaniem gościa audycji "ten walec zmian obyczajowych powoli się przez Polskę przetacza i widać tutaj pewną bezradność kościoła katolickiego". - Trzeba się obudzić, bo bardzo szybko możemy stać się liberalnym społeczeństwem jak Niemcy, Francja czy Irlandia - ostrzega duchowny.

- Katolicyzm w naszym kraju ma charakter bardziej obrzędowy niż intelektualny, moralny czy duchowy. Powstaje problem co z wiedzą religijną i dotyczy on głównie młodego pokolenia. Jedną z najpilniejszym kwestii jest sprawa nauczania religii w szkołach, bo połowa społeczeństwa chce zmiany - stwierdził filozof.

Ks. prof. Andrzej Kobyliński przyznał, że "nasz obecny model jak bardziej ewangelizacyjnym, katechetycznym, a nie modelem światopoglądowym, którego centrum byłby przekaz wiedzy". - Myślę, że model włoski jest najlepszy w Europie, a polega on na tym, że jest jedna godzina religii w tygodniu, ale obok tego jest katecheza parafialna. To dwie gałęzie kształtowania wiedzy i wrażliwości religijnej u młodzi ludzi. W Polsce trzeba czym prędzej odbudować struktury nauczania wiedzy katechetycznej w parafiach - powiedział ksiądz.

bsw/PolskieRadio.pl

Komentarze

Filip 2019.05.11 0:23
Pozytywna wymiana zdań jak i sam artykuł. Liberalne społeczeństwo jest nieuniknione z kilku powodów. Kościół jest zbyt uwikłany w politykę, nie wykazuje miejscami być zainteresowany warościami chrześćjańskimi, jest skostniały, nie jest "żywy" jak np ten z krajów hiszpańskijęzycznyh, nie idzie z duchem czasu. Nie jest tolerancyjny wobec innych kultur, religii, uważa się za ten jedyny słuszny. Dobry kościół powinien szanować ludzi takich jak ich stworzył bóg. Oczywiście skandale, pedofilia i bardzo niechrześćjańska niechęć do przyjmowania uchodźców działają jako odstraszacz. Coraz więcej młodych osób słusznie, stawia duży znak zapytania przy świętości organizacji jaką jest kościół. Pan Kobyliński powinien zapytać społeczeństwa jaki model kościoła powinien być w Polsce. Nie chodzi mi tylko o światopogląd ale też funkcję. Kościół nie powinien narzucać takiego a nie innego myślenia ale zawsze dawać wybór. Brak obiektywnego spojrzenia kwestie psychologii człowieka jako istoty myślącej, brak szacunku dla indywidualizmu i wrażliwości człowieka kopią pod kościolem dołki. I niestety, brak szerszej perspektywy na to jakie powinno być miejsce kościoła we współczesnym państwie nie wróży mu zbyt dobrze.Za 2-3 pokolenia Polska stanie się bardzej ateistyczna niż np Niemcy. Przez brak szacunku dla demokracji
andrzejhahn32019.05.9 15:54
walec to juz dawno kobylinski przejechal po twoim zrytym berecie
michu2019.05.9 12:30
Dobrze, że mamy dzielnych hierarchów, którzy te zmiany zastopują. Już chyba są sukcesy. Wątpię aby ktoś jeszcze ośmielił się odgrywać jakiś sąd nad Judaszem. Jak jest prawdziwe zagrożenie to odpór jest skuteczny, dzielny i natychmiastowy ;).
Max Fiend2019.05.9 12:23
Tak się kończy katolicyzm dekoracyjny. Za brak duchowości i wiedzy w polskim kościele można gorąco podziękować jego funkcjonariuszom a nadchodząca rzeczywistość wymierzy im zasłużonego siarczystego kopa.
Milion samochodów elektrycznych2019.05.9 11:20
Czyli nawet sami przed sobą przyznajecie, że koniec waszego pasożytowania na Polakach jest nieunikniony? Kraju Polan - powstań z kolan!
nie dla marksizmu2019.05.9 10:39
Dzięki takim faryzeuszom jak TTerlikowski, na przykład. młodzież Konfederacji się nie laicyzuje wprost przeciwnie jest bardziej autentyczna niż PiSowska:)) https://www.youtube.com/watch?v=teGrkmQuf-k
zmiecz2019.05.9 10:07
A juz myslalem, ze przez kosciol.
Cogito ergo sum2019.05.9 9:51
Po przejeździe walca jest płasko. Będziemy więc mieć płaskie społeczeństwo. Pivo, knedliki i pornusek.
Moja Faja.2019.05.9 9:30
Mówiłem o tym już kilka razy - nie podzielam poglądów Kobylińskiego dotyczących wiary i jej potrzeby w społeczeństwie - ale jednoczesnie uważam, że to jedyny ksiądz - zdolny do rzeczowej rozmowy.
Auferetur Inferunt Insaniam2019.05.9 9:18
Wreszcie jakiś głos rozsądku. Niestety chyba obrona przed walcem się nie uda. Powód: w polskim kościele brakuje WARTOŚCI intelektualnych (1), moralnych (2) i duchowych (3). Dowody: (1) kościół walczy z nauką (ewolucjonizm, gender, inżynieria genetyczna) (2) kościół broni przestępców seksualnych (3) kościół jest płytki duchowo, zostały tylko obrzędy
Tomek2019.05.9 9:13
Dokładnie - ludzie chodzą do kościoła bardziej z tradycji niż z miłości do Chrystusa. A przede wszystkim trzeba sobie uzmysłowić, co Pan Jezus dla nas zrobił i dojdziemy wówczas do wniosku, że wyratowanie nas z piekła i danie nam Niebo to jest coś tak niewyobrażalnie wspaniałomyślnego - zwłaszcza dla takich jak my niewdzięczników - że zapala się ogień miłości dla Boga. Ja przeszedłem tę drogę albo dalej przechodzę i widzę jak byłem niewdzięczny! Zresztą chyba siostrze Faustynie Pan Jezus mówił o naszej polskiej niewdzięczności. Zapominamy o najważniejszym przykazaniu miłowania Boga z wszystkich sił!