04.03.20, 13:45

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr: Kościół promuje prawdziwą wolność, a nie samowolę

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz wygłosił podczas sympozjum pt. „Jak nie zniszczyć życia dziecka?” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu wykład na temat: „Kryzys pojęć i prawdy – kryzys wolności”.


"Pojęcie wolności jawiło się i jawi na ogół w kontekście jej braku, to znaczy w kontekście zniewolenia, przymusu zewnętrznego. Człowiek niewolny to człowiek pozbawiony wolności, znajdujący się pod przymusem" - mówił uczony kapłan.


"Natomiast człowiek, który czyni coś bez przymusu, to jest właśnie człowiek wolny. Takie rozumienie wolności kieruje nas w stronę tego, co nazywamy wolnością zewnętrzną albo negatywną – wolnością od czegoś, od jakiegoś ograniczenia" - dodawał.


Jak wskazał ks. prof. Bortkiewicz, można wyróżnić różne formy wolności negatywnej. Jedną z nich, dziś bardzo częstą, jest samowola.


"Samowola to chyba jeden z najczęstszych sposobów i wyobrażeń rozumienia wolności. Własne dobro jest bardziej znaczące w tym sposobie od dobra drugich. I wolność wyraża się w tym, że czyni się to, co się chce, ale czyni się to kosztem innych. Często wolność jest pojmowana w kontekście fundamentalnie ważnego założenia – jeżeli Boga nie ma, wszystko mi wolno" - zaznaczył kapłan.
Uczony przypomniał, że Kościół katolicki ocenia taką postawę jednoznacznie negatywnie. Zamiast tego promuje prawdziwą wolność - wolność pozytywną.


"To jest wolność twórcza, wolność do czegoś, do wartości i do dobra. Istotą tej wolności nie jest negacja, ale twórczość. W tej perspektywie dobrowolne jest to, czego zasada znajduje się w osobie działającej. Czyn jest wówczas dobrowolny, gdy centrum osoby działającej samo siebie do tego czynu skłania. (…) Sednem tej wolności jest nie tylko zdolność panowania nad rzeczywistością, ale panowania nad samym sobą. Żeby panować nad samym sobą, trzeba odkryć w sobie to centrum decyzyjne" - powiedział.


Kapłan podkreślił też, że dziś na wielu polach próbuje zniekształcić się obraz prawdy, "zastąpić miłość seksem, zastąpić prawa osoby roszczeniami, sferę reprodukcji zamienić na terapię czy leczenie". Są to wszystko manipulacje językowe, które prowadzą do zafałszowania prawdy - i w efekcie do zniewolenia człowieka.

bsw/radiomaryja.pl

Komentarze

Atheisten sind dumm - A . Einstein2020.03.4 15:16
"Я другой такой страны не знаю, fде так вольно дышит человек." Kochana Frondo. Takie "artykuły" bardzo proszę zamieszczać w piąteczkowe popołudnia.
Konrad2020.03.4 15:08
Rzeczywista wolność zaczęła się ze dwieście lat temu, kiedy ludzie w cywilizacji zachodniej zaczęli używać rozumu, eksperymentu i nauki , zamiast starożytnych ksiąg, dla rozumienia świata. I po tych latach dwustu mamy już instytucję religii w naszym kręgu kulturowaym w fazie schyłkowej. I dobrze. Byle tak dalej...
Patriota2020.03.4 15:07
Ksiądz nie może być profesorem. Zero wiedzy, tylko fanatyczna wiara. Kościół za to jest symbolem zniewolenia homo sapiens.
Nie będzie prezydenta pedała w Rz. P. - NIGDY!!2020.03.4 14:51
DLACZEGO PEDALE NIE JESTEŚ W PRACY? BO ŻYJESZ BEZWSTYDNIE Z PODATKÓW KATOLI, PRAWAKÓW I MOHERÓW - TY BEZWSTYDNY PEDALE!!! PEDAŁY PEDOFILE MORDUJĄ LUDZI ZARAZAJĄ HIV DZIECI!!! GDZIE JEST "PREMIER" BIEDROŃ? W "CHINACH"! GDZIE SĄ PIENIĄDZE ZEBRANE DLA "MIKOŁAJA" ???
Polak2020.03.4 14:50
"Wolność" w rozumieniu sekty katolickiej to wolność przedmiotu, pozbawionego wolnej woli i prawa do decydowania o sobie. Dokładnie taka "wolność" jaką promują wszystkie inne systemy totalitarne.
ktoś tam2020.03.4 15:11
Gdyby nie Kościół to dzisiaj byś szprechał albo gawarił, ale na pewno byś nie mówił.
anonim2020.03.4 14:48
Nie lepiej wprost powiedzieć tak jak to mawialiście wcześniej, że to "praca czyni wolnym" i "Gott mit uns", po co tak ściemniać, mordercy pozostaną mordercami, nawet kiedy czasowo nie maja sposobności mordowania.
OZ2020.03.4 14:41
Księże Profesorze - PRAWDZIWYM KOŚCIOŁEM JEST CHRYSTUS, a w budynkach pt. kościół to jak się zdarzy - to na przykładzie obecnego proboszcza katedry wrocławskiej.
kristo2020.03.4 14:19
Typ żyje w świecie swoich chorych fantazji i kpi z rzeczywistości. Nawet ślepy widzi czym jest dziś kościół...
JPIII2020.03.4 14:06
Ten obleśny pedophil wmawia durnym katolom co to jest wolność. Koń by się uśmiał co za bujdy wmawia.
INCZU-CZUNA 2020.03.4 15:40
Każdy powinien mieć prawo wyboru swojej "wolności" - dla siebie i za swoje. I każdy powinien mieć prawo reklamowania tej, którą sprzedaje.
ladychapel2020.03.4 13:58
Ewangelickim - tak. Katolickim - nie. Zarówno w wyborze pastorów jak i w finansach czy szeroko pojętym życiu kościoła czy parafii - protestanccy wierni mają pełny wgląd w sprawy kościelne. W kościele katolickim - wierni mają guzik do gadania a w samym kościele jest hierarchia na maxa
Andrzej 2020.03.4 14:20
Ewangelicy odłączyli się od Kościoła Powszechnego. To przykre.
Korwin i Braun to idioci2020.03.4 14:57
Widocznie szumowinko lewacka dawno nie byłes w Kosciele !!!!Jak najbardziej wierni maja wglad w zycie i finanse parafii tzw.Rady Parafialne to spelniaja
Polak Ateista Dumny Gej2020.03.4 13:47
Bezczelny i w dodatku obleśny pasożyt żyjący na koszt społeczeństwa. Jak mu nie wstyd tak publicznie kłamać? Prawdziwą wolność to by miał jakby mu psychiatra uświadomił jak mu katoideologia mózg wyprała i się z niej uwolnił.
Andrzej 2020.03.4 14:19
To co napisałeś to w oczywisty sposób pasuje do ciebie pasożycie. Nic dobrego nie dajesz z siebie, tylko potrafisz oskarżać innych. Nie potrafisz budować, tylko niszczyć, więc jesteś pasożytem.
Korwin i Braun to idioci2020.03.4 14:53
Nie ma bardziej obleśnych wrednych pasozytółw jak lewackie szmaty