28.08.19, 18:30ks_malkowski_youtube_maskacjusztv.jpg

Ks. Stanisław Małkowski dla Frondy: Tragedia na Giewoncie. Czy Bóg daje znak?

Tomasz Wandas, Fronda.pl: Popołudniowa burza, która 22 sierpnia rozpętała się nad Giewontem, doprowadziła do jednej z największych tragedii w historii tatrzańskiej turystyki. Wyładowania trwały około godziny, a w mediach i na portalach społecznościowych nadal grzmi. Nie pomogła nawet znajomość prognozy pogody…Jak od strony duchowej, możemy popatrzeć na to, co wydarzyło się tego dnia?

Ks. Stanisław Małkowski: Wszystkie wydarzenia takie jak burza, pożar, trzęsienie ziemi i tym podobne ludzie wierzący mogą w danej sytuacji odbierać jako znak dany ludziom od Boga. Ludzie na tym świecie szukają pewnej stabilizacji, a w istocie rzeczy nie jest ona możliwa. Bóg szczególnie może zadziałać poprzez żywioły w sytuacji, gdy poszukiwanie owej stabilizacji odbywa się kosztem łamania Bożych przykazań. Wstrząs sumienia może być konsekwencją takich zewnętrznych nieszczęść, ale tylko wtedy, kiedy człowiek właściwie je odbierze, to znaczy, gdy zda sobie sprawę, co Bóg do niego mówi poprzez dane wydarzenie. 

Myślę, że tutaj nie jeden czytelnik może postawić pytanie, gdzie był Bóg? Dlaczego pozwolił na to by ucierpiało aż tak wielu ludzi? 

Równie dobrze można zapytać dlaczego Bóg pozwala na to, by ludzie grzeszyli, by Go obrażali, znieważali, by popełniali bardzo ciężkie grzechy choćby w postaci zabijania dzieci poczętych czy dokonywania eutanazji? Bóg szanuje wolną wolę człowieka, wyraźnie daje do zrozumienia, że osoba, która postępuje tak jak chce zupełnie i nie liczy się z przykazaniami Bożymi, prawem naturalnym, musi liczyć się z tym, że świat wymknie się jej z rąk. Ziemia buntuje się przeciw człowiekowi, gdy ten grzeszy - to prawda dawno znana, mowa o niej już w Starym Testamencie. Na przykład susza zsyłana przez Boga była ostrzeżeniem dla tych, którzy uprawiają „suszę” w sobie. 

Jaki znak może dawać nam Bóg poprzez tą tragedię, która spotkała tylu ludzi? Miłośników gór? 

Dobrze rozumiane zamiłowanie do górskich wypraw przybliża do Boga, tymczasem zdecydowana większość ludzi traktuje to jako sport, relaks, po prostu rozrywkę. Natomiast w istocie wyprawa w góry, to wejście, spotkanie z Bogiem „na górze”. Pismo Święte mówi o takich górach, które są znakiem i sposobnością do tego żeby się wznieść (nie tylko fizycznie, ale i duchowo) ponad swoje grzeszne postępowanie, ponad złe i dobre okoliczności związane z życiem etc. Następnie, ci, którzy zginęli wtedy na Giewoncie są w pewien sposób przyjęci przez Boga, zostali osądzeni, natomiast nie naszą rolą jest ocenianie czy ta nagła śmierć była dla nich dobra czy zła. W niektórych przypadkach nagła śmierć może być swojego rodzaju wynagrodzeniem, pokutą za różne słabości i grzechy - to czy lepsze jest dla danego człowieka żyć czy umrzeć wie tylko Pan Bóg. Paradoksalnie nagła śmierć może być błogosławieństwem (zwłaszcza przy tak bolesnych okolicznościach). 

Szacunek do prawa Bożego, do własnej ludzkiej natury stwarza duchowe warunki (indywidualnie w człowieku, ale i we wspólnotach) do szczęśliwego życia. Bóg nas kocha i ma wobec nas zamiary, Jezus dla nas został ukrzyżowany, ale i dla nas zmartwychwstał, by w jakiejś mierze tą drogą wiodącą przez krzyż móc nas poprowadzić do nieba. 

Przy tej okazji tabloid „Fakt” napisał w internecie o zabójczym krzyżu na Giewoncie. Z kolei lewicowy publicysta prof. Jan Hartman napisał na Twitterze: „Krzyż nadal zabija! Usunąć z Giewontu”. To nieznajomość fizyki czy celowe wykorzystanie tak wielkiej tragedii do walki z krzyżem? Tylko czy nie ma żadnych granic?

Krzyż prowadzi przez śmierć do życia, stąd nie jest on znakiem śmierci, a raczej zwycięstwa życia nad śmiercią. Natomiast sztucznie prowokowana śmierć (jak np. eutanazja) traci swój duchowy związek ze śmiercią Chrystusa na krzyżu. Pan Hartman nie rozumie tej prostej prawdy, ale cóż - trudno, to smutne, choć kto wie, może jeszcze kiedyś zrozumie, może odnajdzie się jeszcze na tej drodze. 

Wchodząc w szerszy kontekst, nie da się nie zauważyć, że krzyż od wielu lat drażni wiele środowisk, szczególnie lewicowych, jak dotąd wygrywaliśmy bitwy i ludziom żądającym jego zdjęcia z miejsc publicznych nie udało się go pozbyć, pytanie tylko, co jeśli pewnego dnia to oni wygrają… czy Polska bez krzyża będzie Polską?

Nie, nie byłaby Polską, a jedynie społecznością ludzi zadowolonych z siebie, którzy u kresu swojego życia dobrowolnie decydują się na eutanazję oraz tych, którym nie udało się odnieść sukcesu, a zatem takich, którzy trafiają na margines. Zadowolenie z siebie nie wystarczy, prędzej czy później trzeba będzie pożegnać się ze światem doczesnym, i co wtedy? Nicość? Ci, którzy cierpią mogą mieć nadzieje, że z krzyża, który niosą może wyniknąć jakieś dobro, ale tylko pod warunkiem jeśli łączy się to z krzyżem Chrystusa. W świetle krzyża nikt nie jest przekreślony, każdy może tutaj odnieść zwycięstwo - jeśli tylko tego zapragnie. 

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

Jan Radziszewski2019.08.30 10:45
Bezbożniki i na was przyjdzie czas a pioruny was co do jednego wybiją. + + Wieczorem, kiedy byłam w swojej celi, ujrzałam Anioła wykonawcę gniewu . Bożego. Był w szacie jasnej z promiennym obliczem , obłok pod jego stopami z obłoku wychodziły pioruny i błyskawice do rąk jego a z ręki JEGO WYCHODZIŁY I DOTYKAŁY ZIEMI . Kiedy ujrzałam ten znak gniewu Bożego, który miał dotknąć ziemię a sz6czgólnie pewne miejsce , którego nie mogę ujawnić dla słusznych przyczyn, zaczęłam prosić Anioła aby wstrzymał chwil kilka, a świat będzie czynił pokutę. Jednak niczym prośba moja była wobec gniewu Bożego. W tej chwili ujrzałam Trójcę Przenajświętszą. Wielkość Majestatu Jego przeniknęła mnie do głębi i nie śmiałam powtórzyć mojego błagania . W tej chwili uczułam moc Łaski Jezusa która mieszka w duszy mojej. kiedy przyszła świadomość tej Łaski , w tej chwili zostałam porwana przed Stolicę Bożą . O jak wielki jest Pan i Bóg nasz i niepojęta świętość Jego . Nie będą się kusić opisywać świętość Jego , bo niebawem ujrzymy Go wszyscy Jakim Jest. Zaczęłam błagać za światem słowami wewnętrznie słyszanymi Kiedy się tak modliłam ujrzałam bezsilność Anioła i nie mógł wypełnić sprawiedliwej kary która słusznie się należała za grzechy . Z taką mocą wewnętrzną nigdy się nie modliłam jako wtenczas.. Słowa którymi błagałam Boga są następujące Ojcze Przedwieczny ofiaruję ci Ciało i Krew Duszę i Bóstwo najmilszego Syna Twojego, a Pana naszego Jezusa Chrystusa za grzechy nasze i świata całego Dla jego Bolesnej Męki miej Miłosierdzie dla nas /Dzienniczek św s Faustyny Nr 474-475 por. nn "
wacula2019.08.29 13:37
Równie dobrze można zapytać dlaczego Bóg pozwala na to .Starajmy się nie obrażać Boga naszą głupotę lenistwem i brakiem odpowiedzialności
rtyp2019.08.29 11:18
"Dobrze rozumiane zamiłowanie do górskich wypraw przybliża do Boga, tymczasem zdecydowana większość ludzi traktuje to jako sport, relaks, po prostu rozrywkę. Natomiast w istocie wyprawa w góry, to wejście, spotkanie z Bogiem „na górze”" - co ten koleś bierze, naprawdę. A wjazd na draparcz chmur, też przybliża. A Bóg podobno wszędzie jest...Ludzie mamy XXI wiek, a ten...ręce opadają. Kto to kupuje.
Atol2019.09.4 8:46
. Jeśli ktoś jeszcze ma złudzenia że religia nie jest dla naiwnych to gratuluję dobrego samopoczucia.
Ewa B.2019.08.29 10:57
Zastanawialiście się kiedyś, czemu nie jesteście obojętni na Krzyż ? Prośmy, aby modlitwa Polski i Polaków zgromadzonych pod Krzyżem 14 września przyniosła zatrzymanie totalitaryzmu niemoralności w Polsce i na świecie.
Erertyuk2019.08.29 9:48
Bóg się gniewa za pedofilię w Kościele, a że zastosował odpowiedzialność zbiorową - nie pierwszy raz.
adam2019.08.29 9:21
Ten "pasterz" pieprzy niczym Natanek..!
Ed2019.08.29 7:25
"Nadszedł czas, kiedy to będą musiały zrealizować się Pisma Prorockie, Starego i Nowego Testamentu. Definitywnie zakończył się już czas pełnego Bożego Błogosławieństwa dawanego wam na kredyt. Do niedawna, żyło się wam lekko, łatwo i przyjemnie, przynajmniej większości z was. Teraz będzie się wam żyło o wiele trudniej, a na każdą, nawet najmniejszą Łaskę Bożą będziecie musieli solidnie zapracować."
anonim2019.08.28 22:53
Do wszystkich katolików i protestantów nawracajcie się i wierzcie w ewangelię koniec wasz bliski
anonim2019.08.29 7:28
Nawracać się trzeba każdego dnia to każdy katolik wie ,nic nie odkryłeś nowego i w Ewangelię wierzymy . Nie musisz się o nas martwić ,raczej zadbaj o siebie i swoje zbawienie.
8882019.08.28 21:49
Zobaczymy co na to Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans i ekolodzy jak dowiedzą się o popuszczeniu zwieraczy tęczowej zarazie w Warszawie. To największy obciach postępowy(ustępowy) w historii świata kiedy niebawem prezydent USA przylatuje nad Wisłę. Szkoda tych biedaków, dziwolągów nawiedzonych przez demona a tak na poważnie biada tym wszystkim co w Kościołach krzyżem leżą i z różańcem w ręku idą na wybory głosować na tych profanatorów i cywilizację śmierci, biada wam wszystkim.
2019.08.28 21:07
Mądra wypowiedź
Pisbusters2019.08.28 20:45
Tak Bóg daje znak: Jarek, Mateusz, Zbyszek i Andrzej moi apostołowie przestańcie kłamać bo was grom z nieba porazi
Topek2019.08.28 20:41
Ten Małkowski to prawdziwy psychol,normalny człowiek tak myśleć nie potrafi
anonim2019.08.29 7:23
A co ty wiesz o normalnych ludziach ,daleko ci do nich .
.2019.08.28 20:26
"Przyjemność to szczęście które trwa chwilę. Szczęście to przyjemność która trwa wiecznie" - o. Augustyn Pelanowski
edi2019.08.28 20:17
Mam pytanie do Ks. Małkowskiego! zawsze s r a m twarde gwna czyli taka lina, dziś mi poszła z dpy rzadzizna! czy to jest jakiś znak dla mnie od Boga???
BiegunkaProrocza2019.08.28 20:28
Oczywiście, że jest to znak. Jak robisz kupę to musisz wtedy myśleć o Polsce, o biskupach i sławić PiS. Wtedy znowu będziesz robił twardą kupę.
Klapaucjusz2019.08.28 20:00
Może zamiast tłuc piorunami niby jakiś bezmyślny prymityw typu Zeus, Thor czy Perun, Pan Bóg powinien powiedzieć krótko i zwięźle czego chce przy pomocy Twitter’a? Jeśli Bóg jest za stary na Twitter’a to e-mail do Papieża albo Facebook będą w sam raz.
AB2019.08.28 19:49
Szambo wybiło w Warszawie - to jest na pewno widzialny znak tego, co się w stolicy dzieje.
AB2019.08.28 19:52
I co się dzieje w komentarzach na tym portalu niestety. Rzyganie opętanych. OBY SIĘ OPAMIĘTALI.
JPIII2019.08.28 19:48
bug da znak jak piorun pier...dolnie małkowskiego w łeb.
anonim2019.08.28 22:48
Bug to rzeka to raczej znaku nie da .
Barbi2019.08.28 19:38
Zwykłe wyładowanie atmosferyczne w kupę złomu na szczycie góry a klecha już widzi boski znak! k_rwa czy te głąby w koloratkach nie wiedzą że mamy XXI wiek!
Andrzej Ryszkiewicz2019.08.29 7:59
Bardzo lubię Pana dzielnicowego za to,że nazywa pewne rzeczy po imieniu.To nic nie szkodzi,że czasami mówi brzydko,jednak w wielu rzeczach się zgadzam,są też komentarze,w których się mogę nie zgadzać,o ile wiem na ten temat coś innego.I choć jestem praktykującym katolikiem,a jeśli jest to prawda,uważam,ze trzeba kogoś za to pochwalić.Wielu księży bardzo cenię i chwalę za pewne wypowiedzi,ale niestety wielu księży jest za przeproszeniem kopniętych na punkcie wiary i wtłaczaniu do mózgów ludzkich pewnych dogmatów i zabobonów i to trzeba krytykować i o tym mówić,w końcu może zrozumiemy,że to nie średniowiecze.Dlatego też szanuję Pana dzielnicowego,że nazywa rzeczy po imieniu.A tak powiem szczerze,że zwolennikiem PO-KO nie jestem i nie chciałbym też,aby wygrał PIS ale też nie chcę,aby wygrała PO-KO,bo rządzili i też nie uważam za dobrych.Chciałbym,aby lewica się odnowiła i miała większe poparcie.Pozdrawiam i proszę śmiało i odważnie pisać,co się myśli.
anonim2019.08.28 19:33
BRAWO Prawo i Sprawiedliwość Mamy najlepszy rząd od 1945 roku Przez cztery lata doszło w Polsce do cudów, jakich Polska od 1945 roku nie widziała. Jednym z nich jest BUDŻET BEZ DEFICYTU, LUDZIE OD 30 lat CZEGOŚ TAKIEGO NIE BYŁO - POLSKA JEST NA + i rozwija się 4 PKB !! TO JEST WIELKI SUKCES - BRAWO PiS BRAWO RZĄD !!!!!!
tfu2019.08.28 19:57
Weź tabletki i wyłącz TVPIS bo bredzisz.
72019.08.28 21:55
a ty odstaw tabletki i TVN, imbecylu z IQ na poziomie parzystokopytnych
jozef2019.08.28 19:25
Ksiądz ma odlot, no ale jemu wolno bo jest blisko kadzidła.
anonim2019.08.28 19:28
Tobie bez kadzidła odwala józiu.
andrzejhahn32019.08.28 19:18
malkowski ty nierobie i pasozycie spoleczny o jakim ty bogu pieprzysz............w historii ludzkosci bylo ich tysiace i to jeszcze zanim wynaleziono taki idiotyzm jak katolicyzm
antylewak2019.08.28 19:24
andrzejhahn3 ty nierobie i pasozycie spoleczny o jakiej ty historii ty pieprzysz............w historii ludzkosci idiotów takich jak ty bylo tysiace i to jeszcze zanim wynaleziono taki idiotyzm jak lewactwo hehehehehehehehehe
anonim2019.08.28 19:34
nie pieprz andrzej nie pieprz ,bo przepiertzysz i będziesz popietrzony ,właściwie to już jesteś .
aspiring educationalist2019.08.28 19:10
Czego znakiem są burze z piorunami w atmosferze Jowisza? Tam wyładowania potrafią być wielkości Ziemi.
anonim2019.08.28 19:03
Nie.
Jarek2019.08.28 19:01
Chodzę po Tatrach ponad 35 lat. Wcześniej też burze bywały, ale nie było tylu nieświadomych turystów. Znak był jeden - pokora wobec natury jest potrzebna
72019.08.28 21:52
bo teraz jest nowa świecka tradycja, trza wyjść na Giewont u na fejsbóca wrzucić
Jarek2019.08.28 18:59
Tak, daje znaki. Coś wam się w głowach przewraca. Pycha i syndrom "narodu wybranego" - to ewidentny znak.
BiegunkaProrocza2019.08.29 1:26
Makłowski miał s r a c z k e. To jest znak.
J.P2019.08.28 18:50
Odcinek 143 Wciąganie Boga w prymitywnosc religijną ludu.
Max Fiend2019.08.28 18:43
Tak jest! Daje znak, że przywali piorunem na oślep każdemu kto się przypadkiem napatoczy i zabije każdego przypadkowego turystę! Bez ostrzeżenia! A bo tak! :-D
KatoCiemnotaNiechChroniSięWMrokuZakrystii2019.08.28 18:40
Perun Gromowładny dał znak, że jest ponad szkieletorem z rur wbitym w Giewont.
Arthur von Kinsky2019.08.28 21:40
Twój komentarz to miód na moje serce. Fascynuje mnie fakt, że ten krzyż na Giewoncie pali Cię do tego stopnia, że Ty i Twoi kompani z "frondowego" forum nie możecie o nim przestać myśleć. I właśnie po on tam stoi, żeby zło patrząc na niego samo się unicestwiało :)
D2019.08.29 15:39
Hihi, pokash pipke