23.08.19, 06:45

Które przykazanie jest największe?

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza (Mt 22,34-40)

Gdy faryzeusze posłyszeli, że zamknął usta saduceuszom, zebrali się razem, a jeden z nich, uczony w Prawie, wystawiając Go na próbę, zapytał: «Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe?»

On mu odpowiedział: «„Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem”. To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: „Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego”. Na tych dwóch przykazaniach zawisło całe Prawo i Prorocy».


Czytanie z Księgi Rut (Rt 1,1.3-6. 14b-16.22)

W czasach, gdy rządzili sędziowie, nastał głód w kraju. Z Betlejem judzkiego wyszedł pewien człowiek ze swoją żoną i swymi dwoma synami, aby osiedlić się w ziemi Moabu.

Człowiek ten, imieniem Elimelek, mąż Noemi, zmarł, a Noemi pozostała ze swymi dwoma synami. Oni wzięli sobie za żony Moabitki: jedna nazywała się Orpa, druga nazywała się Rut. Mieszkali tam około dziesięciu lat. Obaj synowie również zmarli, a kobieta pozostała, przeżywszy obu swych synów i swego męża.

Wyruszyła więc Noemi i z nią jej synowe, aby wrócić z ziemi Moabu, ponieważ usłyszała w ziemi Moabu, że Pan nawiedził swój lud, dając mu chleb. Orpa ucałowała swoją teściową i wróciła do swego narodu, a Rut pozostała przy niej.

«Oto twoja szwagierka wróciła do swego narodu i do swego boga – powiedziała Noemi do Rut – wracaj i ty za twą szwagierką».
Odpowiedziała Rut: «Nie nalegaj na mnie, abym opuściła ciebie i abym odeszła od ciebie, gdyż: gdzie ty pójdziesz, tam ja pójdę, gdzie ty zamieszkasz, tam ja zamieszkam, twój naród będzie moim narodem, a twój Bóg będzie moim Bogiem».

Wróciła więc Noemi, a z nią była Rut Moabitka, jej synowa, która przyszła z ziemi Moabu. Przyszły zaś do Betlejem na początku żniw jęczmiennych.

Komentarze

Balonik na druciku 2019.08.23 7:52
Dla Frondy najważniejsze przykazanie brzmi: Będziesz nienawidził bliźniego swego, co dzień szczuł na niego, obrzucał go błotem i kałem. (Chyba, że popiera PiS, to wtedy nie)
Monika Sz.2019.08.23 21:25
Szkoda mi ciebie ,chłopie! Piszesz bzdury i się tym jadem karmisz! Daleko tak nie zajedziesz! To wcale nie jest śmieszne! To raczej ty jesteś żałosny !
JONASIK2019.08.23 7:39
Najważniejsze jest to przykazanie: Bądź mądry, bo tylko z mądrości wynika dobro.
Jarek2019.08.23 7:09
Drugie podobne jest do niego: „Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego” No właśnie - jak się ma ten cytat do komentarzy wielu, ale to wielu "katolików" na tym portalu? Dlaczego moderatorzy tegoż "katolickiego" portalu pozwalają na to?. Odnoszę wrażenie, że ten portal został stworzony przez rosyjski wywiad, aby dzielić społeczeństwo polskie. I jak widać udaje się to znakomicie. Ot, takie przemyślenia.
Laszlo_delta2019.08.23 7:31
A odnocześnie gromadzą informacje o komentujących i ich preferencjach.
stahu2019.08.23 10:48
a na h im to co i gdzie wsadzasz i przd czym klękasz , badania tu i tak zakłuca aktyw LGBT ,,pracujący,,
Janusz L.2019.08.23 21:21
Jarek ! A dlaczego tu dzielisz piszących? Nie widzisz wszystkich?? Przecież komentują tu nie tylko Katolicy, ale jak wiesz przeważnie ateisci, lewacy , geje ,itp ! Tu jest mnóstwo obelg na Boga i Wiarę ! Więc jak myślisz? My to piszemy sami na siebie? To my bluźnimy na Boga i Maryję ! ? To co powiedział Pan Jezus, to powiedział do wszystkich ludzi, bez wyjątku! ! Przeczytaj ten artykuł , to zobaczysz że mówił do róznych nacji ! A szczególnie do Żydów !
Jarek2019.08.24 11:55
@ Janusz L Napisałeś: "Przecież komentują tu nie tylko Katolicy, ale jak wiesz przeważnie ateisci, lewacy , geje ,itp ! Tu jest mnóstwo obelg na Boga i Wiarę ! " Czyli, wg Ciebie, my jako katolicy powinniśmy działać podobnie? Obrzucać tych ludzi obelgami? Czy uważasz, że w ten sposób skutecznie będziesz bronił Boga i Wiary? Boga nie trzeba bronić, a Wiarę trzeba mieć, ale nie na pokaz. Napisałem "katolików" - użyłem cudzysłowu. Piszących obelgi, nawet w "obronie Boga i Wiary" nie uważam za katolików. Nie dają oni świadectwa, jaki powinien dawać katolik. Trzeba bronić swoich przekonań, wiary, ale w sposób cywilizowany. Obrzucając rozmówcę błotem, dlatego, że on Cię obrzuca błotem - nie różnisz się niczym od niego, nawet jeśli w swoim przekonaniu bronisz wiary. Chrystus był Żydem i żył tam gdzie żył, wśród swoich. Nie jest łatwe przełożenie przypowieści z tamtych czasów, realiów, na czasy obecne. Chrystus wysłał swoich Apostołów aby nauczali wszystkie narody. Sam nauczał swoich. Zauważ, że Chrystus bronił: kobiet i dzieci. Kobiety i dzieci w tamtych czasach nie znaczyły zbyt wiele, zwłaszcza kiedy rodzina straciła mężczyznę - męża, ojca. Gdy facet nie miał brata aby on zaopiekował się wdową, ta kobieta była nikim, musiał żebrać aby wykarmić swoje dzieci lub się sprzedawać. Zadaję wielu osobom pytanie - dlaczego Chrystus nie potępił niewolnictwa? Jeszcze nie uzyskałem odpowiedzi.