07.05.15, 18:19

Kukiz, Korwin-Mikke, Braun, Kowalski, Jarubas - antysystemowcy idą po władzę

Na czyją działają korzyść? To oczywiste, co nieubłaganie obnaża prześwietlenie ich poglądów. Tym razem przyjrzymy się Pawłowi Kukizowi.

Nadzieja w Platformie…

Kukiz jeszcze kilka lat temu był zdecydowanym zwolennikiem Platformy Obywatelskiej. Wspierał partię Tuska, twierdząc, że popiera „centroprawicę”. Dziś tłumaczy, że popełnił błąd, ale przed zwycięstwem PO w wyborach był przekonany, że to jedyna partia, która zapowiadała zmiany systemowe. „A miałem wybór? Uwiarygodniała ich lista z 700 tys. podpisów zebranych przez nich pod petycją w sprawie referendum o zmianie ordynacji wyborczej[1]” – mówi Kukiz. Jednak nie tylko rezygnacja Platformy z JOW sprawiła, że zmienił zdanie. Dużą rolę odegrała też tragedia smoleńska. „Być może, gdyby nie sprawa Smoleńska, to trwałbym jeszcze przy Platformie, łudząc się, że w końcu spełnią obietnicę zmiany systemu politycznego (…) Państwo polskie spadło w ruskie błoto i tam leży. Przecież to był lot wojskowy, był rozkaz tego lotu. Więc argumenty, że to był lot, który obejmuje konwencja chicagowska, to jakaś bzdura totalna! Można było go bez problemu rozpatrywać w ramach umowy między Polską a Rosją z 1993 r.[2]” – tłumaczył kandydat na prezydenta.

…albo w Narodowcach

W 2010 roku mówił już o „skundleniu”, jakie dostrzega w PO. W odpowiedzi na rozczarowanie tą partią popierał od początku Marsz Niepodległości. „Mam poglądy prawicowe i ten marsz był dla mnie swoistego rodzaju odtrutką na bezideowość i skundlenie obyczajów, jakie widzę w SLD i, niestety, w mojej - kiedyś - Platformie Obywatelskiej, która coraz bardziej mentalnie do SLD się upodabnia”.

Warto dodać, że już w 2012 roku Kukiz wycofał się z komitetu honorowego Marszu, jak sam mówił, ze względu na obecność w tymże komitecie Jana Kobylańskiego. „Marsz zdaje się być ukierunkowywanym na opcję promującą przekonanie, że każdy kto ma wielkie uszy i garbaty nos do utożsamiania się z Polską nie ma już prawa[3]” – wyjaśniał Kukiz odstraszony wypowiedziami Kobylańskiego na temat Żydów.

Warto w tym kontekście zapytać, dlaczego dziś Kukiz jest gotów „iść razem” z Grzegorzem Braunem, którego jedną z ulubionych idei jest straszenie Polaków Żydami, którzy mieliby chcieć zbudować swoje „centrum” w Europie Środkowo-Wschodniej…

JOW albo śmierć

„JOW-y pozwolą rozbić postkomunistyczne klany urzędnicze. Można to zrobić na dwa sposoby. Albo drogą krwawego przewrotu jak na Majdanie, albo pokojowo poprzez wprowadzenie JOW-ów[4]”.

Kukiz w swoich publicznych wypowiedziach nieustannie wraca do idei jednomandatowych okręgów wyborczych. Sprawia wrażenie człowieka, który widzi w JOW panaceum na wszystkie bolączki trapiące Polskę. Nie zauważa przy tym żadnych zagrożeń, jakie stoją za JOW – a mianowicie wyjątkowej podatności tego systemu na korupcję. Zwłaszcza, że na okazję, by kupić sobie polityków, w Moskwie tylko czekają… Te argumenty do Kukiza jednak nie trafiają. Bo jego zdaniem „sposób wybierania przedstawicieli jest kluczowy dla jakości życia tak politycznego, jak i społecznego[5]”. Dlatego „wprowadzenie JOW byłoby rewolucją na miarę zlikwidowania liberum veto czy Konstytucji 3 Maja. W dzisiejszej, proporcjonalnej ordynacji "oni" wybierają się sami spomiędzy siebie. My głosujemy tylko na partie, które już przed wyborami zdecydowały, kto będzie nas "reprezentował". Ja mówię o systemie, w którym poseł odpowiada przed wyborcą, a nie przed wodzem partii”. JOW pomogłyby przywrócić „podmiotowość obywatelom w Polsce i na świecie” i pozwolić, by promowana była „fachowość, a nie partyjność”.  

Niemcy sprzedali Ukrainę, sprzedadzą i Polskę

Kukiz twierdzi dziś, że to, co wydarzyło się na Ukrainie, to wina Unii Europejskiej, a zwłaszcza Niemiec. „To, co teraz dzieje się na Ukrainie jest konsekwencją oszukania Ukrainy, Ukraińców przez Niemców. Sprawa polega na tym, że od 10 lat Niemcy, czyli Unia, bo właściwie wiodącą rolę sprawują w niej Niemcy, wzbudzała na Ukrainie nadzieję na przyłączenie jej do Unii Europejskiej, wyrwanie spod wpływów moskiewskich. Potem zorganizowano Euro. Już większej nadziei dać nie można. Po czym kiedy Niemcy ugrały gaz z Rosją oddały, najnormalniej w świecie, Rosji Ukrainę”[6]– mówił Kukiz. I przekonywał, że Niemcy niedługo sprzedadzą także Polskę. „Za chwileczkę, kiedy skończy się wyż demograficzny, który zapewnia Niemcom spokojny byt, dostarczając im tanią siłę roboczą z Polski, Niemcy zrobią z Polską to samo (…).Za 15 lat sprzedadzą nas Ruskim jak dziś sprzedali Ukrainę. Kiedyś Niemcy zagazowywali ludzi, a w tej chwili Niemcy za gaz pozwalają mordować ludzi[7]” – mówił Kukiz. To dość zastanawiające poglądy jak na człowieka, który według własnych słów nie jest przeciwnikiem Unii Europejskiej („Zastrzegam: nie jestem przeciwnikiem Unii Europejskiej. W ciągu dwóch ostatnich miesięcy byłem kilkakrotnie na Ukrainie, i Bogu dziękowałem, że my w tej Unii się znajdujemy. Tylko problem polega na tym, żebyśmy byli w niej mądrze. To znaczy mieli w niej pozycję[8]” – przekonywał swego czasu).

Widmo Bandery

Gdy wybuchły protesty na Majdanie, Paweł Kukiz był ich entuzjastycznym zwolennikiem. Kilka razy jeździł do Kijowa, by wspierać protestujących przeciwko reżimowi Janukowycza. Nagrał nawet specjalny utwór, którym chciał ich wspierać. Po czasie Kukiz zmienił jednak zdanie.

Swoją aktualną ocenę sprawy ukraińskiej Kukiz przedstawił niedawno w „TAK czy NIE”[9]. Ocenił, że „wychodzenie przed szereg” w wydaniu Polski byłoby wręcz „krokiem samobójczym”: „Nakręcanie konfliktu, angażowanie się i wychodzenie przed szereg w sytuacji takiej, gdzie Polska nie jest nawet zaproszona do Mińska na rozmowy - Niemcy, Francja, Ukraina, Rosja - no to się wręcz odnosi wrażenie, że to jest jakiś krok samobójczy” – twierdził Kukiz.

Przekonywał też, że ukraińskość Donbasu nie zbyt oczywista. „Generalnie to cała sprawa wynika też z tego, że twórcy Związku Radzieckiego założyli, że będzie on istniał wiecznie i dały Ukrainie takie granice terytorialne, jakie dały. I ja nie mam wątpliwości co do tego, że to nawet nie jest kwestia zruszczenia Donbasu, ale kwestia etniczności (…).W dużej mierze obecność na Donbasie Ukraińcy zawdzięczają przesiedleniom z Ukrainy Zachodniej po II wojnie światowej. UPA i tym podobne sprawy” – mówił kandydat na prezydenta.

Dość specyficznie Kukiz zapatruje się też na sprawę Bandery. Wydaje się, że dopiero po roku odkrył, że kwestia ta może sprawiać pewne problemy. „Na początku tego konfliktu uważałem, że nie należy poruszać tych zaszłości polsko-ukraińskich. Po roku czasu, jak zobaczyłem, że są parady w Kijowie i w Lwowie w 106. rocznicę obchodów bandyty Bandery, to we mnie się krew gotuje. To nie, to niby dlaczego ja mam im pomagać? Żadnej reakcji władz ukraińskich i tak dalej, i tak dalej” – wyjaśniał Kukiz.

W studiu obecny był też Michał Fiedotow, który powiedział w pewnym momencie: „Musimy powiedzieć prawdę. Za konflikt rząd ukraiński ponosi nie mniejszą odpowiedzialność niż separatyści”. Kukiz się temu nie sprzeciwił, wręcz przeciwnie. Odparł: „Ja bym poszedł jeszcze dalej, że za konflikt generalnie również ponosi odpowiedzialność Unia Europejska (…).Przez lata od pomarańczowej rewolucji im się wmawiało od czasu pomarańczowej rewolucji: przyjdziecie do UE, w tym samym czasie prowadzono rozmowy z Moskwy o gazie”.

Krótko po tym Fiedotow powiedział, że na Ukrainie doszło po prostu do „przewrotu pałacowego”, „jedna morda od koryta została odsunięta, a druga przysunięta”. Kukiz mu wtórował: „Politycy grają kosztem ludzi” – stwierdził.

Ukrainie – ani naboju

Kandydat na prezydenta przekonywał też na antenie Telewizji Republika, że nie należy wspierać Ukrainy nawet jednym nabojem. „Absolutnie ani jednego naboju. Nie. Pomoc humanitarna, tak, jak nakazuje chrześcijański obowiązek, jednym i drugim, owszem, w Donbasie. Pomoc humanitarna dla tamtejszych Polaków, którzy też w jakiś sposób ponoszą konsekwencje tego konfliktu. Ale żądnej militarnej pomocy – nie ma takiej opcji” – mówił Kukiz.

Na stwierdzenie redaktora Telewizji Republika, że w następnym ruchu Putin może wziąć całą Ukrainę, Kukiz rozłożył tylko ręce i odparł: „A co ja mam zrobić?”. „Pójdę na wojnę z Putinem i mu powiem: nie wolno ci, Putinie, brać Ukrainy?”.

„Powinniśmy skończyć z rolą frajera w grze mocarstw, który jest cały czas przez wszystkie duże państwa rozgrywany jak taki chłopczyk, taki Głupi Jasio, który pójdzie po prostu, gdzie mu każą, a wuj sam zarobi na tym pieniądze” – perorował Kukiz, stwierdzając, że dopóki nie jesteśmy żadną realną siłą w regionie, musimy do tej sytuacji się dostosować. Stwierdził też, że nie można „dawać całego siebie komuś, kto uważa, że ich bohaterem narodowym jest morderca Polaków [Bandera – red.]”.

Kukiz i OPZZ

Kukiz wyraził kilka dni temu swoje poparcie dla działalności Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych. Kandydat na prezydenta nie ma nic przeciwko OPZZ, w czasach PRL silnie powiązanym z PZPR, a po transformacji pozostającym w zależności od SLD; OPZZ kieruje obecnie Jan Guz, który dziś przeciwko władzy protestuje, choć w PRL do buntowników nie należał.

Kukiz nie widzi jednak najwyraźniej większych zgrzytów między swoją "antysystemowością" a współpracą z organizacją o takiej przeszłości - i teraźniejszości. Poparł mianowicie manifestację, która ma odbyć się 18 kwietnia w Warszawie. Muzyk był jedynym kandydatem na prezydenta, który przyjął zaproszenie na rozmowy wystosowane z okazji Kongresu Krajowego OPZZ. Dziennikarzom wyjaśniał, że liczy na sprzeciw różnych grup społecznych, w tym na blokady dróg oraz torów.

Wiele zdziwienia wywołał też fakt, że muzyk stanął w ten sposób u boku Renaty Beger. Jeszcze w 2007 roku Kukiz wyśmiewał posłankę Samoobrony w swoim utworze „Sejmowe tango”, dziś razem z nią chce burzyć system. W ten sposób Kukiz tłumaczył się internautom ze swojej decyzji:

„Dla mnie najwazniejsze, ze tak dawna "Samoobrona" jak i Izdebski z całą stanowczością opowiedzieli się za zmianą ordynacji na jednomandatową! Za zmianami USTROJOWYMI! Lepper również domagał sie JOW-ów. Jeśli zmienią swoje stanowisko - zostaną naszymi wrogami. Ale teraz idziemy razem. Szerokim frontem. NIE MOŻEMY SIE DZIELIĆ! Nie wolno. Bo przegramy wszystko” [pisownia oryginalna – red.].

[koniec_strony]

Nie ma różnicy między PO a PiS?

Kukiz uważa, że między Prawem i Sprawiedliwością a Platformą Obywatelską nie ma żadnej różnicy. „Czy to jest obóz rządzący, czy też ich konkurenci, nie ma to jakiegoś szczególnego znaczenia. Oczywiście nie przepadam za obozem rządzącym, ale bardziej kontestuję to wszystko pod kątem całego systemu ustrojowego, politycznego, a nie pewnego wyścigu do stanowisk[10]” – uważa muzyk. Bo czy coś się według Kukiza zmieni, jeśli wybory wygra PiS? „Oczywiście, że nie. Poza tym ja nie wiem jakie są intencje Kaczyńskiego. Czy intencją Kaczyńskiego jest naprawa Rzeczpospolitej czy intencją Kaczyńskiego jest spacyfikowanie i zemsta na Tusku. Nie wiem. Czasem odnoszę wrażenie, że to drugie[11]”. Przywołał przy tej okazji postać Antoniego Macierewicza, by uznać, że dzięki jego „grze” „punkty zbiera Rosja”.

Cóż, w końcu, jak twierdzi, „ten system rzeczywiście wewnętrznie walczy o wpływy, walczy o dobra. Te partie walczą nie o Polskę, ale walczą o swoje własne interesy i o interesy ludzi z nimi związanymi[12]”.

Bardzo ostro atakował też Prawo i Sprawiedliwość, zarzucając, że w ciągu dwóch latach rządu nie udało się tej partii „spacyfikować układu. „Wybrano was w dużej mierze po to byście komunistów i Układ spacyfikowali. NIC nie zrobiliście w tym kierunku. Dwa lata dla Polski - w dupie. Teraz szykujecie się na cztery. Wasze żony już pewnie wybierają futra…[13]” – przekonywał Kukiz. Uznał też, że w przypadku PO i PiS mamy do czynienia z „gnojami” i „bandytami”. „Te gnoje ZAWSZE trzymały się razem. Nie ma PO bez PiS ani PiS bez PO. Komuna bandytów. Wspólnota niepisana[14]” – mówił Kukiz w odpowiedzi na bojkot Janusza Korwin-Mikkego przeprowadzony przez polityków.

Czy Kukiz nadaje się na prezydenta?

Obecny kandydat jeszcze niedawno „przysięgał”, że do polityki nie wejdzie. „Ja chcę grać, ja nie chcę być politykiem, przysięgam. Nie chcę polityki. To jest działalność proobywatelska, zahaczająca siłą rzeczy o politykę. Ja chcę grać. Ja marzę o tym, żeby poświęcić się muzyce, tylko i wyłącznie. To jest bagno, niech mi pan wierzy, to jest okropne, im bardziej w to wchodzę, tym więcej widzę czegoś ohydnego, wstrętnego, dlatego trzeba to posprzątać” – mówił w jednym z wywiadów[15]”.

Innym razem przekonywał, że nie ma predyspozycji, by objąć w Polsce władzę. Odnosząc się do zachowania Donalda Tuska po katastrofie smoleńskiej powiedział: „Chciałbym wierzyć, że ta sytuacja po prostu premiera przerosła. Bo mnie przerosłaby na pewno. Ale jeśli ktoś decyduje się służyć narodowi, i dąży do tego, by zdobyć w tym celu władzę, to wcześniej powinien odpowiedzieć sobie na pytanie – czy mam w sobie na tyle siły, by temu zadaniu sprostać. W każdej sytuacji. Bo państwo nie jest zabawką. To scheda po przodkach i dziedzictwo wnuków[16]”.

„Fakt” oskarża: nieuczciwe zbieranie głosów!

W artykule "Tak kupuje się podpisy wyborców. Bezczelny kant!" "Fakt" oskarża komitet wyborczy Pawła Kukiza o oszustwa[17].

Według dziennika komitet wyborczy Pawła Kukiza oraz Adama Słomki oferuje pracę w komisjach wyborczych za 320 zł na rękę za dwa dni pracy. Tak naprawdę praca polega na zbieraniu podpisów poparcia na obu kandydatów, tyle, że komitet w rzeczywistości niczego nie gwarantuje. Bo może się okazać, że pomimo zebrania podpisów nie będzie ani pieniędzy, ani pracy w komisji.

"Fakt" twierdzi, że jego reporter udał się z ukrytą kamerą na miejsce, które komitet wyborczy Kukiza i Słomki wyznaczył na spotkanie. Tak rozdawano karty i proszono o zebranie po 20 podpisów na każdego kandydata, bo dopiero wtedy będzie można zostać wpisanym na listę chętnych do zasiadania w komisji wyborczej. Lista jednak niczego nie gwarantuje, dlatego, że to samorządy, a nie komitety wyborcze, rekrutują do komisji. Co więcej w komisji jest tylko 8 miejsc.

Dodatkowo 320zł też nie jest pewne, bo PKW płaci tylko 160zł za dzień pracy przy wyborach, żeby otrzymać więc 320zł, musiałaby odbyć się II tura.

Mówiąc krótko według "Faktu" komitet wyborczy Kukiza i Słomki znalazł sposób, by łatwo uzyskać sporo zebranych głosów, niczego za to nie płacąc, bo ewentualny zarobek opłaci i tak PKW. Sam Kukiz, pytany o tę sprawę, zapewniał, że nie stać go, by płacić za podpisy – ale przyznał, że nie czytał tekstu „Faktu”, bo przecież w ogóle nie o to tu chodzi.

Republika kolesi czeka na swój Majdan

Polska to praktycznie „’republika kolesi’. Zespół partio-urzędniczych klanów rywalizujących między sobą o podział łupów. Walczących o władzę nie po to, aby służyć ojczyźnie i obywatelom, a po to, by dobrze ustawić siebie i swoje rodziny za nasze pieniądze (…).Wierzę jednak głęboko, że to się jeszcze zmieni. Jeżeli zmiany nie przyniosą protesty górnicze, to musimy zrobić wszystko, żeby państwo odzyskać dla obywateli[18]”. W jaki sposób może to się stać? Kukiz nie wyklucza „polskiego Majdanu”. Zapytany, czy chciałby takiego rozwiązania, mówi, że nie, ale… „Czasami dzieją się rzeczy, których się nie chce (…). Może się tak zdarzyć, ja nie żartuje[19]” – przekonywał.

Zapewnia też, że wytrzyma w oczekiwaniu na Jednomandatowe Okręgi Wyborcze tylko do 2018 roku. „A jeśli się nie doczekam? Pozostaje emigracja. Lub Majdan[20]” – pisze Kukiz.

I zdaniem Kukiza zmiana wkrótce nadejdzie. Układ z 1989 roku zostanie rozbity. „Nie liczę na nikogo, tylko na siebie. Jestem pewien, że moje i moich przyjaciół działania w ciągu dwóch lat doprowadzą do rozbicia tego systemu[21]” – twierdzi Kukiz. Kim są ci przyjaciele?

Kukiz, Korwin, Braun, Kowalski. Antysystemowcy „idą razem”

Oczywiście, przyjaciele Kukiza to inni „antysystemowcy”. Tacy jak Grzegorz Braun, Janusz Korwin-Mikke czy Marian Kowalski z „Ruchu Narodowego”, a więc wszyscy inni „antysystemowi” kandydaci tak zwanej prawicy…

„Nieważne, pod czyimi nazwiskami spośród antysystemowych kandydatów będziemy składać podpisy aby mogli uzbierać ich sto tysięcy...” – pisze Kukiz. „Bo oni też idą z nami... Najlepiej składajmy je pod każdym z nich. To zgodne z prawem. Nie wiesz czy będziesz głosować na Korwina czy Brauna? A może na Kowalskiego? Nie ma problemu! Złóż swoje podpisy pod każdym z tych nazwisk!” – dodaje. Po co? By zniszczyć „bandycki system”: „Zdecydujesz później na kogo oddać swój głos! Wszyscy idziemy RAZEM! Przeciw bandyckiemu Systemowi”[22].

 Tadeusz Grzesik

Przypisy:


[1] http://gosc.pl/doc/1269827.Wiem-skad-jestem/2

[2] http://gosc.pl/doc/1269827.Wiem-skad-jestem/2

[3] http://natemat.pl/38275,pawel-kukiz-zrezygnowal-z-komitetu-marszu-niepodleglosci-obecnosc-kobylanskiego-niszczy-piekna-idee

[4] http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/840896,kukiz-referendum-albo-majdan-oddajcie-panstwo-obywatelom.html

[5] http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3726904,pawel-kukiz-polska-to-republika-kolesi-a-radni-pedza-na-bal-dutkiewicza-rozmowa,id,t.html

[6] http://www.fronda.pl/a/pawel-kukiz-dla-frondapl-za-15-lat-sprzedadza-nas-ruskim-jak-dzis-sprzedali-ukraine,34733.html?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

[7] http://www.fronda.pl/a/pawel-kukiz-dla-frondapl-za-15-lat-sprzedadza-nas-ruskim-jak-dzis-sprzedali-ukraine,34733.html?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

[8] http://gosc.pl/doc/1269827.Wiem-skad-jestem/2

[9] https://www.youtube.com/watch?v=kkJP5ITgq2M&x-yt-cl=85027636&x-yt-ts=1422503916&feature=player_detailpage#t=382

[10] http://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/wywiady/kontrwywiad/news-kukiz-moje-dzieci-chca-wyjechac-z-polski-nie-chca-zyc-w-domu,nId,959245?f=l

[11] http://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/rozmowa/news-pawel-kukiz-macierewicz-niby-gra-dla-polski-ale-punkty-dziek,nId,1066517

[12] http://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/rozmowa/news-pawel-kukiz-macierewicz-niby-gra-dla-polski-ale-punkty-dziek,nId,1066517

[13] http://wpolityce.pl/polityka/206051-pawel-kukiz-ma-problem-w-2007-nawolywal-do-glosowania-na-platforme-obywatelska-do-dzis-nie-potrafi-sie-publicznie-przyznac-jak-koszmarnie-sie-pomylil

[14] Te gnoje ZAWSZE trzymały się razem. Nie ma PO bez PiS ani PiS bez PO. Komuna bandytów. Wspólnota niepisana

[15][15] http://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/rozmowa/news-pawel-kukiz-macierewicz-niby-gra-dla-polski-ale-punkty-dziek,nId,1066517

[16] http://gosc.pl/doc/1269827.Wiem-skad-jestem/2

[17] http://www.fakt.pl/polityka/tak-komitet-wyborczy-kukiza-i-slomki-kupuje-podpisy-wyborcow,artykuly,533166.html

[18] http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3726904,pawel-kukiz-polska-to-republika-kolesi-a-radni-pedza-na-bal-dutkiewicza-rozmowa,id,t.html

[19] http://metro.gazeta.pl/Wydarzenia/1,126477,17321569,Kukiz_u_Olejnik___Nie_ma_roznicy_miedzy_Nowakiem_a.html

[20] http://dorzeczy.pl/id,3873/Przyszla-pora-na-Kaczora.html

[21] http://natemat.pl/62475,pawel-kukiz-wrog-pisowskiej-prawicy-pis-ustawia-go-w-roli-agenta-wplywu-po

[22] https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10205008133757148&set=a.2617095760765.128856.1656256890&type=1&theater

 

Komentarze

anonim2015.03.24 9:11
Żal Was czytać. A może oni po prostu chcą Polski niezależnej, wolnej od obcych wpływów?
anonim2015.03.24 9:13
Walić kacapów! Tak trzymać. ceterum censeo PO należy zdelegalizować jako organizację przestępczą
anonim2015.03.24 9:15
nie wierze, czytam i nie wierze. Samo okreslenie " pierwszw kadrowa putina" podchodzi juz pod paragraf, do tego jeszcze znieslawienie. A swoja droga to chyba troche sie boicie tego Kukiza, co potwierdza tylko fakt, ze jestescie czescia tego bagna tak samo jak i platforma.
anonim2015.03.24 9:23
Serio? Fronda katolicka, a zachowuje się jakby dała się uwieść myśli że tylko PiS jest "ok", a cały system jest wspaniały. Wybaczcie ale pod Braunem podpisuję się obydwiema rękami, a jeśli Państwo chcecie promować tylko systrmowych PiSowców to wybaczcie, ale to nie jest postawa prawdziwie katolickich mediów
anonim2015.03.24 9:37
Tak pół żartem pół serio , jeszcze kilka artykułów w tym tonie i P Kukiz ma drugą turę w kieszeni
anonim2015.03.24 9:37
Powinni was oddać do sądu israelskie lizidupy!
anonim2015.03.24 9:50
Kukiz jeszcze kilka lat temu był zdecydowanym zwolennikiem Platformy Obywatelskiej. Wspierał partię Tuska, twierdząc, że popiera „centroprawicę”. A Kaczyńscy kiedyś byli zachwycenie Geremkiem. Fronda to kolejne medium pokroju Gazety Wyborczej, w walce o władzę dla PIS zrobią wszystko!
anonim2015.03.24 10:28
"Powinniśmy skończyć z rolą frajera w grze mocarstw" Święte słowa!
anonim2015.03.24 10:31
Braun, Korwin, Kukiz - dzięki Frondo za reklamę wartościowych kandydatów.
anonim2015.03.24 10:56
O! Widać - nie tylko na tym prawym forum - jak aktywizują się "określone siły" i ich pożyteczni... I ten język...Jakby ze ściągawki...
anonim2015.03.24 11:04
Ratunku... Artykuł poziomem dorównuje wytworom z ulicy Czerskiej, tylko z odchyleniem w prawo... Kukiz prawdopodobnie powinien autora podać do sądu. Żeby napisać taki bełkot trzeba nie mieć pojęcia o co Kukizowi chodzi. Przypomnę autorowi, że całkiem sporo Polaków w pewnym momencie zaufało PO, tyle że PO ich oszukała. Przypomnę też, że Kukiz wiele razy osobiście jeździł na Ukrainę i angażował się w pomoc, w czasie gdy w Kijowie było bardzo gorąco. I trzeba pamiętać, że jego krewni zostali zamordowani w trakcie rzezi na Wołyniu. I Kukiz nieźle orientuje się w sytuacji na wschodzie. Kukiz antysystemowy? Co to w ogóle za zarzut? Owszem, przeciwko systemowi wyborczemu stworzonemu - przypomnę - nie tylko przez PO. Również PiS bronił się rękoma i nogami przed JOW. Dlaczego? Bo politycy wiedzą już, że np. we Włoszech wprowadzenie JOW zmiotło natychmiast ze sceny politycznej niemal wszystkich, którzy się kurczowo trzymali polityki - i sporo ludzi we wszystkich działających obecnie partiach obawia się, że spotka ich to samo. Natomiast Braun i być może Kowalski z pewnością powinni podać autora do sądu, bo zostali przez autora tego paszkwilu "wrzuceni do jednego wora" tylko na podstawie wypowiedzi Kukiza... Ktokolwiek wie cokolwiek o poglądach Brauna, zdaje sobie sprawę, że jest on patriotą, pro-państwowcem. Jego atutem jest też znajomość i rozumienie historii. Antysystemowiec? A owszem. O działającym systemie władzy, mafii, służb specjalnych i mediów ma też coś do powiedzenia. Inna sprawa z Korwinem-Mikke, jego działań nie będę komentował... Ogólnie, poziom DEBILIZMU tego artykułu, umieszczonego na czołówce strony głównej, a także kilku niedawnych artykułów dotyczących np. kabały każą mi się zastanawiać - co czytać?Bo Fronda się stacza... Czy ktoś może podpowiedzieć gdzie warto zaglądać (poza Rebelyią i PCh24) ? I proszę nie podpowiadać Russia Today, jak ktoś już na Frondzie polecał...
anonim2015.03.24 11:04
Flądra osiągnęła dno i POgrąża się w mule.
anonim2015.03.24 11:10
Czy naprawdę sprawdzenie, że OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych NIE JEST częścią OPZZ - przerasta umiejętności autorów piszących na ten temat?
anonim2015.03.24 11:57
Czy Fronda też jest finansowana przez SKOK-i? Tak to wygląda.
anonim2015.03.24 12:33
@Polipid3 rozumiem twoją ekspresję w wyrażaniu sądów ;-) ale ja to ujmę tak. Ja ujmę to inaczej PO i PIS to kłótnia w tej samej rodzinie, oni nam nic nowego nie proponują od 25 lat.Ich wasalizm i lizusostwo,ograniczone myślenie nastawione na kogoś,kiedyś,ktoś jest żenujące.Brak wolności w myśleniu o działaniu nie wspominam to przerasta tych panów wyobrażnię. Dlatego każdy głos oddany na niewolników jest głosem straconym.!!!!!!!!!!!!!!!!!
anonim2015.03.24 12:42
@Konrad polemika z tezami zawartymi w tym pożal się Boże artykule jest bez sensu. Nadredaktor dawno sprowadził Fronde do tuby propagandowej PIS(PO) i robi to z Telewizją Republika.
anonim2015.03.24 12:43
artykuł napisany przez kogoś z GóWna
anonim2015.03.24 12:47
Widzę, że Kukiz to bardzo porządny człowiek. Umieszczenie go w takim kontekście, to obrzydliwa manipulacja, godna raczej Trybuny Ludu, a nie Frondy. Hańba.
anonim2015.03.24 13:01
No tak, znowu jakiś Tomasz Grzesik. Poszczekał na pana Waldemara Łysiaka, a teraz wybiera inne ofiary do poobrzucania błotem. Nie wstyd Ci człowieku?
anonim2015.03.24 13:37
Już w tytule jest kłamstwo. Jarubas jako przedstawiciel 3 największej systemowej partii. Jako antysystemowiec. Nie chce mi się dalej czytać.
anonim2015.03.24 13:37
Już w tytule jest kłamstwo. Jarubas jako przedstawiciel 3 największej systemowej partii, jako antysystemowiec. Nie chce mi się dalej czytać.
anonim2015.03.24 14:02
no brawo w końcu piszą o moich kandydatach Braun , Kukiz do boju panowie z Dudą będzie ciężko bo zaślepieni ludzie będą , ale wierzę, że macie szanse a podszywająca się pod katolicyzm flądra próbuje dyskwalifikować katolickich kandydatów to smutne i znowu potwierdzają się korzenie, poglądy i kierunek w jakim zmierza flądra
anonim2015.03.24 14:57
Kukiz jest baardzo "prorosyjski". https://www.youtube.com/watch?v=bPOu3LsPMnA No i to naganne gorszenie się Banderą - jeden z grzechów głównych na frondzie. Kukiz ma "specyficzne" podejście, bo nie odpowiadają mu parady z okazji obchodów rocznicy urodzin bandyty. Ech, Grzesik, ty kłamco i żałosny d.ku. Dlaczego ja jeszcze czytam to g.no?!
anonim2015.03.24 15:56
Solidarny tez zadaje sobie to pytanie, pewnie z ciekawosci o poziom emocjonalny tej propagandy antypolskie. Nazywani tu czesto jestesmy pozytecznymi idiotami i ruskimi trolami, a ja nam wrazenie ze idioci to redaguja ten portal, gorzej niz za gomulki, wtedy wystarczlo sie nie zaprzeczac, terza trzeba sie zgadzac ze wszystkim co pisza, albo jestes ruskim agentem. Przyjdzie jeszcze czas, ze ten proukrainizm i hurawojna wyjdzie bokiem, i prezesowi i PO. Z innej beczki, antysystemowy majdan byl ok, ale jezeli ktos w polsce chce z...c ten partyjny, betonowy uklad to juz jest rusofilem, szkoda gadac.
anonim2015.03.24 16:09
pytanie do pana Grzesika, ktore zadalem wczoraj, kiedy przyblizy pan postac petra diaczenki, bohatera ukrainy pomajdanowskiej?
anonim2015.03.24 17:34
Zajmijmy się kto kogo sponsoruje na ten urząd. Wieść niesie że Kukiz -popierany przez Z Brzezińskiego Podejrzany nie jest Słowiańskiej krwi.Pan Brzeziński oczywiście. Korwin Mikke wątpliwy Słowianin sponsorowany przez Jana Kobylańskiego wielkiego patriote Polskiego , więzień Oświęcimski i wiele innych obozów smierci zbrodniczo oskarżony o szmalcownictwo przez Żydów.Można pisać epopeje o patriotyźmie tego godnego Polaka na obczyźnie. M Kowalski patrz Korwin Jarubas niby pochodzenie Polskie, ale jednak brudne ręce umoczone w PSL wiadomo. G Braun pochodzenie szlachecko -żydowskie. Matka Polka a ojciec Żyd . Co robi i dla kogo pracuje , wieści niosą że dla kościoła żydowskiego posłuszeństwo, strzelnica to bajer, a szkoła to rozum ale praca nie dla uczonych Polaków przecież wiemy . Mnóstwo na zmywak po studiach, nie? Dlatego pan gawędziarz aczkolwiek pięknie się go słucha będzie przekonywał że Polski już nie ma , zabrali Żydzi i co zróbmy sobie strzelnice . Bo wojna mości panowie, to jak wiemy rabunek każdego kraju i wszystko trafi w jedna kieszeń.Ta deklaracja o królu jest tematem który mnie nie przekonuje ze koronę Polska można założyć na głowę Żyda. Wiadomym przecież że prezydentem Rzeczpospolitej ma być Polak.Jakoś nie stać nasze społeczeństwo na to by zapłacić komuś ze Słowiańskiej krwi na ten urząd , po prostu jest nas mało Słowian. Jeżeli na jakieś zmiany możemy liczyć trzeba liczyć na Korwina ma siłę przebicia nie jest rusofobem i ma za sobą młodych gniewnych . Czytajmy różne wieści bo możemy wybrać kogoś kto nas dobije.Internet jest kopalnią złota i trzeba tylko umieć czytać .Władza kosztuje i należy skoro jesteśmy biedni wybrać najlepszy sponsoring.
anonim2015.03.24 17:37
Fronda jest przykładem jak traci się niezależność. Za rządów PiS była dotowana za pieniądze podatnika a nie ze składek PiSowskich działaczy. Do dziś nie może uwolnić się od zależności finansowej jednej opcji. Mamy tu artykuły broniące sponsora i to sponsora nadużywającego nie swoich pieniędzy. Nie dziwmy się że Fronda atakuje partie antysystemowe które obiecują likwidacje dotacji publicznych na media.
anonim2015.03.24 17:55
Tadeusz Grzesik warto zapamiętać to nazwisko. Fronda to jego synonim. Szambo w swojej esencji.
anonim2015.03.24 18:57
@Admos +++
anonim2015.03.24 19:10
Brawo! Wczoraj na forum zapytałem się o to, czy pan Braun został już "zdemaskowany" jako agent Kremla - a już dziś odpowiedź - i to w tytule artykułu. Dzięki Flądro!
anonim2015.03.24 20:04
mądry się uczy cały czas -tak jak Kukiz.Nie juest to mój kandydat ale w jednym ma rację-tylko JOWy są w stanie cokolwiek zmienić-bo jeżeli w jednej kadencji nic nie zrobił dla wyborców to w następnej już go nie ma. A teraz mamy rząd ludzi typy Kluzik -Rostkowska, Sikorski-byli pisowcy-a ile razy się skompromitowali?Ale co tam są dalej.gdyby PiS zmądrzał i ujął w programie zmianę ordynacji wyborczej na jowy to sądzę że by wygrał i wygrali by wszyscy.A tak niedługo będziemy płacić kolejny haracz-tym razem od warzyw z ogródków aby żyło się lepiej sitwie.Takiego bredzenia jak w tym artykule to nawet Komorowski by nie stworzył.
anonim2015.03.24 20:44
ocelot Wot durak ''Brawo!'' Ja nie jestem z żydowsko-masońskiej flądry, ale w jej imieniu dzięki tawariszcz ''czy pan Braun został już "zdemaskowany" jako agent Kremla'' To nie jest jeszcze ten etap mądrości. Na razie towarzysz Braun odkry, że w XIX wieku największymi oredownikami powstania polskiego państwa nad byi trzej bracia-Aleksander, Konstanty i Mikolaj. Nie udalo im się jednak, bo wiadomo, , ku.. y, zlodzieje i inne polskie żule wywolali zadymę na zlecenie francuskich jakobinów, amerykańskich żydo-masonów, angielskiego jaszczura i germańśkich rzebierańców. Na mesjańskie wizje towarzysza Brauna wzgędem putina jest trochę za wcześnie, to jeszcze nie ten etap ''Dzięki Flądro!'' Drobiazg..Kacapy to też udzie Da swidania, Brawo
anonim2015.03.24 20:52
Elektro ''A tak niedługo będziemy płacić kolejny haracz-tym razem od warzyw z ogródków aby żyło się lepiej sitwie'' Tak to prawda i w tym sukcesie przeogromną rolę odegral niejaki , uzywając języka jego i kacapskiej swoloczy forumowej, -suk...n Kukiz. Dziękuje w imieniu twoich moskiewskich wielbicieli Pawle
anonim2015.03.24 23:01
Za każym razem kiedy myślę, że Fronda niżej już nie zejdzie - Fronda udowadnia że się mylę. Panie Grzesik, ile PiS wam płaci za takie debilizmy?
anonim2015.03.25 0:00
Jarubas antysystemowcem... Cóż za celna analiza;) Za niedługo Komorowski okaże się być anarchistą.
anonim2015.03.25 0:25
Oceot ''Za niedługo Komorowski okaże się być anarchistą'' Komorowski jest tym kim chce być, bo przecież wg dwóch nawiedzonych majdaniarzy pana Brauna i królowej KORWINy- chcącemu nie dzieje się krzywda. Kiedy musashi chce być anarchistą to jest nim, kiedy chce być heteronomiczny to wypelnia czyjąś wolę. Kiedy w końcu gimbasiaki to ogarną??
anonim2015.03.25 0:44
Broda ''Jego atutem jest też znajomość i rozumienie historii.'' Chyba na głowę upadłeś człowieku.. Takich fałszerzy, manipulatorów i antypolskich kanalii nie ma dziś nawet u postkomunistów, może z wyjątkiem starego, sprawdzonego towarzysza, krula KORWINa Chyba, ze mi wykarzesz np prawdiziwośc historyczno-wizjonerskiej tezy pana Brauna, że powstańcy styczniowi prostowai sciezki panu leninowi i panu Trockiemu.. Czekam Broda, zawsze mogę odwołać swoje oskarżenia, na razie Braun jest antypolską, diaboliczną kanalią, znaczy jego działaność ''każą mi się zastanawiać - co czytać'' Wiele jest gadzinówek promoskiewskich, możesz się udać np na strone GrzegorzBraun.pl , , czy jakoś tak, o której istnieniu sam Grzesio podobno nawet nie wiedział spasiba, ja na kacapskie strony nie zaglądam, ale ty masz wolny wybór
anonim2015.03.25 1:34
Jedyny dla mnie sensowny kandydat to Kukiz. Porządny gość.
anonim2015.03.25 5:02
I tak oto upadek Frondy przeistoczył się w jeszcze wyższą formę upadku - nazwijmy to, meta-upadek :). Oto Fronda doszła do etapu gdzie nie dość że uprawia gadzinową propagandę, to na dodatek robi to tak nieudolnie że prawdopodobnie większość odbiorców po przeczytaniu tekstu notuje przyrost sympatii dla Kukiza. Osobiście, nie zagłosowałbym na niego - ale przyznam że po przeczytaniu tych wszystkich cytatów, w sumie nie jestem pewien. Może warto?
anonim2015.03.25 7:25
Tak czytam te komentarze i przyznam że w tym momencie człowiek się zastanawia na kogo zagłosować skoro wszyscy to albo żydzi albo powiązani z zydami albo agenci jedyne co mi pozostaje to przemodlić decyzję może Bóg natchnie i pozwoli dokonać właściwego wyboru.
anonim2015.03.25 13:07
sam zbieram podpisy na Kukiza - realnie biorąc nie ma szans - ale dzięki temu że bedzie Kandydatem =, bedzi e mógł mówić o JOWach, a zdegenerowanym partyjniactwie... i bardzo dobrze - i kochana REDAKCJO - jak się zgadzam że PO to dno, a jedyna alternatywa jest PIS - ale nie mówcie że dzięki PISowi Polska uzyska jakość znaczna jakoścuiową odmianę - tam nie ma ludzi którzy mogą taką zmainę przeprowadzić - to chyba jasne dla każdego, a że wielu by chciało... Dobre chęci to stanowczo za mało. Dlatego też KUKIZ NA PREZYDENTA
anonim2015.03.25 23:19
Cóż napisać... zasadniczo to "tak zwaną prawicą" jest PIS, partia CENTROLEWICOWA. Owszem, deklaratywnie patriotyczna, ale zdecydowanie na lewo od Korwina czy Brauna. Prawica nie ma monopolu na patriotyzm, choć co do patriotyzmu Pis można mieć kilo zastrzeżeń. poza tym jak nie rozumiem głąbów ze sztabu DumDum. Przecież pierwsza tura to "komora VS reszta świata", im więcej kandydatów, DOWOLNYCH KANDYDATÓW, tym bardziej prawdopodobna TURA DRUGA, czyli jedyna szansa DumDuma na zwycięstwo. Jeśli DuDum chce wygrać to musi popierać szeroki front anty-PO. Jedna jest inaczej, jakieś wnioski? Może DumDu nie chce wygrać? On chce ledwie-przegrać, a wtedy faktycznie najlepiej żeby rywali "na prawicy" nie było. Drobiazg na deser - otóż zakonnice dostały NAKAZ popierania Duduma i ZAKAZ popierania kogokolwiek innego. Już rozumiemy jakimi metodami DuDm zrobił milion głosów. To są metody nikczenne.
anonim2015.03.26 19:02
Bezczelny artykuł. Ja zbierałam podpisy na Brauna bo nie podoba mi się ten zgniły, partyjny rzęch który autor nazywa państwem. Milion darmozjadów na naszym garnuszku dręczących nas haraczami, sądami i zepsutym prawem. PIS tego nie naprawił bo PIS nie rozumie że potrzebne są tu zmiany nie tylko systemowe, ale ustrojowe. Głosowałam na PIS raz i wystarczy, Kaczyński nie puści władzy nigdy, bo to jego narkotyk. Mam dość jawnej zdrady PO lub ramolowatej kosmetyki socjologów z PISu, i luterskiej filozofii jako podstawy prawa. Chcę filozofii KULu i tylko Braun to rozumie.
anonim2015.03.26 19:03
Mam też dość bujania się między liberalizmem a socjalizmem. To już przetestowano w Ameryce Płd. i w teraz w bloku wschodnim.
anonim2015.03.26 22:13
????????????????????
anonim2015.03.27 23:40
I co teraz Redakcja zrobi? Kilkadziesiąt wpisów i ani jednego w obronie tego pokrętnego tekstu. Trzeba zacząć pisać trochę inteligentniej. Od "Niezależnej" się uczcie. Oni są bystrzejsi. Nigdy nie "rozstrzeliwują" wszystkich w jednej egzekucji.
anonim2015.03.28 13:29
Widze tu niektorych jak to zachlysneli sie Kukicem.A ja pamietam jak szedl z PO leb w leb jak oczernial innych . Byl jednym z najzagorzalszych zwolennikow PO a plul na przeciwnikow. I taka mala wyrwa niedoskonalosci waszego pupila Kukica-Ilu z was wie ,ze jest homoseksualista ????
anonim2015.03.28 14:30
eszdam, rzecz w tym, że w tym tekście nie chodzi wcale o Kukiza. Autor wybrał chorą antylopę w stadzie żeby dowalić całemu środowisku, które nie zgadza się z bezwarunkową kapitulacją wobec USA i lichwiarską przemocą.
anonim2015.03.28 22:21
Fronda kłamie, manipuluje, pisze bzdury.
anonim2015.04.1 12:21
- Taki tekst niszczy markę Frondy jako portalu "poświęconego". Czysta polityka bez metafizyki. - Pan Tadeusz Grzesik może mieć swoje poglądy polityczne, ale to nie mogą być poglądy redakcji i nie powinna ich nagłaśniać jako swoich, albo powinna zestawić jego poglądy z artykułem polemicznym. - Tytuł rzeczywiście jest haniebny, przedstawia ludzi, którzy w większości chcą walczyć z układem i wprowadzać szersze pole wolności do naszego życia publicznego, jako ludzi Putina. Jeżeli na Frondzie stawia się tak radykalne tezy polityczne, to czy mogę postawić taką tezę na koniec: - A może to Autor jest rosyjskim agentem wpływu, który oczernia ludzi, gotowych walczyć z systemem oligarchicznym i wpływami WSI w Polsce próbując ich obrzydzić w oczach konserwatywnego wyborcy.
anonim2015.04.1 17:48
Mam nadzieję że za te brednie zostaniecie pozwani w trybie wyborczym przez każdego z wymienionych tu kandydatów.
anonim2015.04.3 10:53
No tak, Fronda jak zwykle swoje. Czasu (nie)pamiętnego było popularne powiedzenie "kto nie jest z nami, ten przeciwko nam". Fronda je nieco parafrazuje, jak widać. Fronda - portal poświęcony (bez reszty) PiSowi. Albo lepiej - Trybuna Ludu Ciemnego.
anonim2015.04.5 15:02
Przyjrzyjmy się Dodzie . Kilka lat temu zafascynowany PO....
anonim2015.04.10 3:26
Będę głosował na Pawła Kukiza i pomagał mu realizować ideę przywrócenia Polski jej obywatelom.
anonim2015.04.10 12:35
Doczytałem prawie do polowy... Szybka kontra za kilaka wypowiedzi p.Pawła o naszej doskonalej elicie... Koniec przemyśleń na temat artykułu... Nawiasem mówiąc już za późno na tego typu propagandowa papkę.... Ludzie już dawno się obudzili... Proponuje zacząć szukać jakichś ciekawych tematów, bo niedługo waszych pupili wyślemy na placówki do Ulan Bator i nie będziecie już mieli kogo bronic ;)
anonim2015.04.13 17:07
Fronda to dno, co artykuł łamane jest jakieś z przykazań Bożych ... a śmią się nazywać portalem poświęconym.
anonim2015.04.18 9:04
pawel nn. napisał: "Ech młodość, młodość. Ileż to takich artykułów czytałem w Trybunie Ludu." Spadłem ze śmiechu z krzesła. Frondowi goebbelsowscy propagandziści! Czy wy nie przeginacie już za bardzo?
anonim2015.05.10 23:11
Polipid3 Mar 24, 2015, 9:37 rano Powinni was ... israelskie lizidupy!