27.09.21, 19:00fot. Thawt Hawthje, lic. CC BY-SA 2.0 via Flickr, zdj.edyt.

Kuźmiuk: Chyba ku swojemu zaskoczeniu, Niemcy już doświadczają gazowego szantażu Gazpromu

1. Przez wiele lat, szczególnie w okresach jesienno- zimowych, kraje Europy Środkowo-Wschodniej (w tym Polska) doświadczały, szantażu gzowego Gazpromu, który bezceremonialnie zakręcał kurki gazociągów, tłumacząc to z reguły koniecznościami technicznymi i w ten sposób wymuszał zgody odbiorców gazu w innych krajach na wyższe ceny albo realizację jakichś politycznych celów putinowskiej Rosji.

Wygląda na to, że już tej jesieni tego rodzaju szantażowi gazowemu Gazpromu są poddane Niemcy, których magazyny gazowe są wypełnione zaledwie w połowie, a Rosja zamówiła na październik zaledwie 30% przepustowości gazociągu Jamalskiego biegnącego przez Polskę i dostarczającego rosyjski gaz do tego kraju.

Jednocześnie ceny gazu na ryku europejskim są blisko 3-krotnie wyższe od średniej ceny z lat poprzednich, co w oczywisty sposób powoduje pogłębiającą się nerwowość w krajach Europy Zachodniej.

Ta sytuacja na rynku gazu w Niemczech spowodowała, że problem ten był przedmiotem debat liderów partii politycznych w kampanii parlamentarnej, a kandydatka Zielonych na kanclerza Niemiec- Annalena Baerbock, określiła ją wprost „rosyjskim szantażem”.

2. Rosjanie posługują się tym szantażem, głównie w celu doprowadzenia do tego aby już wybudowany Nord Stream2, został dopuszczony do użytku, poza obowiązującym go unijnym prawem, a więc tzw. III Pakietem energetycznym.

Właśnie na początku września właściciel gazociągu Nord Stream2 AG zwróciła się do niemieckiego regulatora Bundesnetzagentur (BnetzA) o certyfikowanie jej jako operatora (na obszarze Niemiec i ich wód terytorialnych), wg tzw. modelu niezależnego operatora systemu przesyłowego (ITO).

Rosjanie (choć reprezentowani przez zarejestrowaną w Szwajcarii spółkę) w dalszym ciągu na gruncie europejskim próbują forsować stanowisko, że Nord Stream2 jest inwestycją, której nie dotyczy tzw. III unijny Pakiet energetyczny, którego celem jest zagwarantowanie konkurencji i równych warunków dla wszystkich uczestników rynku.

Według tych zasad Nord Stream2 AG między innymi, musi powołać niezależnego operatora zajmującego się przesyłem gazu (dla tej części gazociągu która leży na wodach niemieckich), który musi na zasadach aukcji, udostępnić 50% przepustowości gazociągu (czyli 22,5 mld m3) dla stron trzecich, a także powinien opracować przejrzyste taryfy uwzględniające koszty całego gazociągu.

3. Wygląda na to, że w takiej formule zgody na eksploatację gazociągu nie dostaną, bowiem już raz przegrali tę kwestię przed niemieckim sądem (choć trzeba pamiętać, że to dopiero wyrok w I instancji).

Przypomnijmy w tym kontekście, że pod koniec sierpnia Wyższy Sąd Krajowy w Dusseldorfie odrzucił skargę spółki Nord Stream2 AG na decyzję niemieckiej federalnej agencji sieci (BNetzA) odrzucającej wniosek operatora o wyłączenie tego gazociągu spod działania unijnego tzw. III Pakietu energetycznego.

Do tego procesu jako strona zostały dopuszczone PGNIG S.A i jej spółka zależna PGNiG Supply& Trading (PST), które przedstawiły uzasadnienie dotyczące objęcia tego gazociągu wspomnianym tzw. III Pakietem energetycznym.

Z rozstrzygnięcia niemieckiego sądu wynika także, że wszystkie wymienione wyżej regulacje muszą być przeprowadzone przez inwestora przed przystąpieniem do procesu jego certyfikacji.

4. Niemcy chyba z pewnym zaskoczeniem odnotowują, że Rosjanie dla realizacji swoich celów, są gotowi sięgnąć po gazowy szantaż także w odniesieniu do kraju, który gorąco i bez żadnych zastrzeżeń popierał realizację inwestycji Nord Strem2.

Na szczęście dwie firmy polskie PGNIG S.A i jej spółka zależna PGNiG Supply& Trading (PST), będą brały udział w procesie certyfikacji Nord Stream2, prowadzonym przez niemieckiego regulatora Bundesnetzagentur (BnetzA) i dopilnują, nawet gdyby wymagało to procesów sądowych w Niemczech, aby dopuszczenie tego gazociągu do użytku, było zgodne z europejskim prawem.

Trzeba się jednak spodziewać, że Gazprom użyje w tej sprawie wszystkich dostępnych mu instrumentów z wywołaniem w Europie Zachodniej „gazowego kryzysu zimowego” włącznie.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

bogdanus2021.10.10 14:32
Będę patrzył z zadowoleniem jak Rosja będzie urabiać Niemcy.
Sławomir Obuchowicz2021.09.28 10:06
O traktowaniu surowców energetycznych jak narzędzia nacisku elity PIS mówią od wielu lat. Obecne działanie Rosji potwierdzają tylko prawdziwość słów PIS. Dlatego posunięcia PIS w celu niezależności energetycznej są jak najbardziej uzasadnione.
ali2021.09.28 6:58
prusakom całkowicie zakręcić gaz może przypomni im się Stalingrad.
trzaska2021.09.28 5:49
Wreszcie mądry polak, przed szkodą.
xyz1232021.09.28 7:03
oj gwarantuje ci, ze jest dokladnie na odwrot :)))
Anonim2021.09.28 13:32
Miałeś ciężki uraz głowy przed 6- cioma laty. Obudź się. Te czasy już minęły
Anonim2021.09.28 20:24
To zobaczcie. Rączki opadają. https://www.youtube.com/watch?v=iMMGIwwIlOY
Skrzypek na dachu2021.09.28 2:44
Mniejszy podaz , cena rosnie .
Po 11... claudiusz pisze CYT.:2021.09.28 1:36
"Polacy wybrali sobie mafie pisowska juz poraz drugi !.. wiec prosze dziub stulic a uszy po sobie ... widzialy galy co braly .." . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Kwartet Żydków PATO-HEJTERÓW w składzie: żydek HERTRICH-WOLEŃSKI, żydek DANIEL PASSENT, żydek KRAMSZTYK-HARTMAN, żydek JERZY URBAN rzyga jadem dzień i noc. Gdzie tylko to jest możliwe. Zgodnie z nakazem Talmudu.
<>2021.09.28 7:01
ruski gnoj Po 11
Anonim2021.09.28 7:25
a tobie jak widać bolszewicy jeszcze nie obrzydli
matis892021.09.27 20:09
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.----------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''
Anonim2021.09.27 20:18
weź sie i odpier./do/l z tymi bzdurami baranie
tm2021.10.11 5:39
Sam się odpier..l-nie musisz czytać!
Po 11 ...2021.09.28 7:45
matis89 to kretynek
Grizzly2021.09.27 20:07
Jeśli ktoś traci z oczu i pamięci taką prawdę o Zachodzie i Ruskich, że Zachód sprzeda Ruskim sznurek na którym ich powieszą to ich powieszą!
Grizzly2021.09.28 5:14
Ale nam komunistom mogą skoczyć!
Grizzly2021.09.28 5:27
Won trollu wystrugany z buraka przez POmioty SBeckie ! Won od mojego nicka! Won kanalio!
JanP2021.09.27 19:58
Oj Kuźmiuk, Kuźmiuk takie pietrdoły pisać i tak kłamać, to tylko ty potrafisz. Kiedy ci ruskie gaz zakręcili? Zakręcili wtedy, jak bandersyny podkradały im gaz. Sam mordę darłeś, że najlepsza jest giełda a nie jakieś długoterminowe kontrakty. Ruskie cię posłuchały i zaczęli działać jak ci dobroczyńcy z Wall Streat, co to wolą 1000 baksów od żółtego niż 500 od wasala. Puknij się w swój nieogolony łeb. Od kiedy to kapitalista robi za dobrego wujka? Jak tak dalej pójdzie, to NS2 spłaci się błyskawicznie i będzie można przesyłać nim wodór białoruski, bo Baćka energii ma po dziurki w nosie.elektrycznej
Skrzypek na dachu już napierala 11godz.2021.09.27 19:09
Siedzi taki chüj żydowski od rana do rana i napierdala rzygi w klawiaturkę. Gówno ten chüj żydowski wie o USA bo NIBY SKĄD?! Gówno ten chüj żydowski wie o medycynie oprócz tego syfu, którym się faszeruje, aby nie zdechnąć. A ten chüj żydowski jeszcze NIE nauczył się manipulować takim głupstwem jak IP.
Skrzypek na dachu2021.09.27 19:07
Wiekszy podaz to tansza cena .
Skrzypek na dachu2021.09.27 19:05
Agresorzy Traktatu Ribbentrop Molotow sie poklucili juz .
fcuk piss2021.09.27 19:03
ich szantazuja a wam ceny podniosa