13.05.21, 14:13fot. pixabay.com

Leszno. Nie dla finansowania in vitro. Naprotechnologia to właściwe rozwiązanie

Rada miejska w Lesznie ma podjąć decyzję w sprawie finansowania procedury in vitro. Mieszkańcy miasta przygotowali petycję w tej sprawie mającą na celu wsparcie przez władze naturalnych metod leczenia niepłodności zamiast zapłodnienia pozaustrojowego - wątpliwego moralnie procederu, który pozwala urodzić się jedynie nielicznym, skazując pozostałe powołane do życia istnienia ludzkie na zamrożenie lub śmierć. Apel wsparł Instytut Ordo Iuris.

PODPISZ PETYCJĘ MIESZKAŃCÓW LESZNA - LINK

Instytut Ordo Iuris wyraża wsparcie dla mieszkańców Leszna, którzy sprzeciwiają się wątpliwemu etycznie procederowi zapłodnienia in vitro, a w jego miejsce proponują naturalne metody prokreacji” – podkreśla Nikodem Bernaciak z Centrum Analiz Prawnych Ordo Iuris.

Zarząd Województwa Wielkopolskiego uchwałą z dnia 27 sierpnia 2020 r. uchwalił „program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa wielkopolskiego”. Zgodnie z pierwotnymi założeniami, budżet programu miał wynosić 300 tys. zł, co miało zapewnić wykonanie 58 procedur zapłodnienia pozaustrojowego oraz 5 procedur mrożenia komórek jajowych. Po kilku miesiącach zarząd postanowił podjąć uchwałę z dnia 5 listopada 2020 r., która przewiduje już kilkukrotnie większy budżet – 1 mln zł na lata 2020-2021.

W marcu 2021 r. zarząd poszedł o krok dalej – skierował pytanie do poszczególnych gmin Województwa Wielkopolskiego, czy zechciałyby one sfinansować program in vitro w latach 2021-2022. Miałby być on zatem odtąd finansowany już nie tylko ze środków wojewódzkich, ale również ze środków gminnych. Jak podkreśla zarząd, „środki te powiększyłyby ogólną pulę, ale dedykowane będą na rzecz mieszkańców gminy”.

Grupa mieszkańców Leszna sprzeciwiła się temu projektowi, inaugurując petycję, w której zamiast in vitro proponują wsparcie naprotechnologii – etycznych, naturalnych technik planowania rodziny, przy użyciu których nie dochodzi do powstania „nadliczbowych” istnień ludzkich, skazanych na śmierć lub zamrożenie. Przewodniczącemu Rady Miejskiej został również przedstawiony projekt uchwały (druk nr 529), regulującej kwestię wsparcia Leszna dla naprotechnologii.

Instytut Ordo Iuris w wydanej w 2019 r. publikacji pt. „Zapłodnienie in vitro. Wątpliwości, pytania, zastrzeżenia” przypomniał, że głównym problemem etycznym związanym z in vitro jest niedopuszczalne przedkładanie jednego życia ponad drugie poprzez arbitralne decydowanie, komu pozwolić żyć ze względu na jego wybrane cechy, a komu uniemożliwić dalszy rozwój. Dochodzi do tego także traktowanie dziecka w sposób rażąco przedmiotowy, na zasadzie towaru czy produktu, a nie pełnoprawnej osoby. Uzasadnione kontrowersje wzbudza też przyjmowanie przez przemysł związany z praktyką zapłodnienia pozaustrojowego postaci współczesnej eugeniki, przejawiającej się m.in. na etapie diagnostyki preimplantacyjnej, a w niektórych krajach także aborcji selektywnej wskutek przypadkowego poczęcia „nadliczbowego” dziecka. Dzieci poczęte w ten sposób pozbawione są prawa do poznania własnej tożsamości. Z kolei, poprzez oferowanie parom komórek rozrodczych osób trzecich, tworzone są celowo niepełne rodziny. Innym problemem jest przemilczanie przed kobietami, którym oferuje się zapłodnienie in vitro, wiążącego się z nim ryzyka zdrowotnego.


mp/ordoiuris.pl

Komentarze

Dzika Nika2021.05.14 18:20
Celowe działanie w celu depopulacji Polski.
XD2021.05.14 8:04
Zakażcie w ogóle medycyny. Tylko Bóg może decydować o tym czy kaszel Cię zabije.
Minona 😀2021.05.13 21:31
Blitz Covid NEWS: Po co młodemu penis? Nie szczep się...NIE po***pukasz! ZAGŁADA rodu LGBTQ! latest "“ The underlying endothelial dysfunction that happens because of COVID-19 can enter the endothelial cells and affect many organs, including the penis. ” — University of Miami Miller School of Medicine researcher and author Ranjith Ramasamy, giving you another good reason not to get Covid.
Polak2021.05.13 20:37
Typowe myślenie pisowskiej mafii - po co finansować coś co działa, lepiej kierować kasę w mętną piramidę finansową. W końcu badanie śluzu w żaden sposób nie leczy niepłodności, za to nazwanie go egzotycznie pozwala łatwiej wyciągać pieniądze od zdesperowanych.
Dam2021.05.13 19:25
Naprotechnologią to nazwanie tak, aby ciemny lud się nie skapował, standardowej techniki diagnostycznej stosowanej przy każdym leczeniu bezpłodności, znacznie wcześniej niż ktokolwiek pomyśli nawet o in vitro. Oraz metoda na wyciąganie kasy z budżetu za coś, co i tak było już zrobione.
Maria Błaszczyk2021.05.13 16:55
Tymczasem w Krajowym Planie Odbudowy czytamy: "Jednym z najważniejszych wyzwań rozwojowych są niekorzystne trendy demograficzne w Polsce. Z prognoz Eurostatu wynika, że w ciągu najbliżej dekady populacja Polski zmniejszy się o prawie milion osób, a trend ten będzie się utrzymywał w kolejnych dekadach". Dalej jest, o dziwo zupełnie rozsądnie, o przyczynach tego stanu rzeczy: niedoborze żłobków i przedszkoli, braku sensownych uregulowań w kwestii pracy zdalnej i elastycznych czasów pracy itd. Przy tym, co zabawne, nie zrobili zupełnie nic, by stosowne uregulowania powstały. Dodatkowo zadbali o to, by kobiety umierały ze strachu, że w razie uszkodzenia płodu nie otrzymają pomocy, a ich życie zostanie wystawione na niebezpieczeństwo - tak, tak, każda ciąża zagraża życiu kobiety, a nieprawidłowo rozwijająca się w szczególności. A teraz jeszcze to - odebranie tym, którzy mimo tej antynatalistycznej polityki partii PiS chcieliby się jednak zdecydować na dziecko, a utrudniają im to jakieś problemy zdrowotne. Im bardziej PiS deklaruje jakieś cele, tym bardziej robi wszystko na odwrót. Wstawanie z kolan zakończyło się marginalizacją. Wyjaśnianie katastrofy smoleńskiej - groteskowym cyrkiem. Reforma sądownictwa - wydłużeniem czasów postępowań i zamianą Polski w raj dla bandziorów w związku z powszechnymi w innych krajach wątpliwościami co do niezawisłości wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Promocja Polski na świecie - jachtem ze złamanym masztem i atakiem na "Idę" i Olgę Tokarczuk. I tak dalej.
zenio2021.05.13 16:31
Zupełnie nie kumam tego zamieszania. Skoro katolicy chcą naprotechnologi to niech ją stosują, ale od reszty ludzi, którzy chcą in vitro zwyczajnie się odpie.dol.cie. Kumacie? Wam nikt do wyra nie zaglada, a wy chcecie to robić każdemu, pier.do.leni moraliści za 5 zł.
...2021.05.13 16:29
Naprotechnologia to goowniana nawet nie technologia, która nie przynosi żadnych efektów cymbały.
Ateizm to właściwe rozwiązanie - precz z religią.2021.05.13 15:45
jw.
Po 11 ...2021.05.13 15:27
A skąd się nagle pojawił Ordo Iuris? A tak, przypadkowo przechodził obok z gotową prtycją :)
Dr Wodnar2021.05.13 15:27
Na niepłodność polecam Łamantydyne zapijaną wodą święconą!
Po 11 ...2021.05.13 15:25
Jedyną działającą metodą leczenia niepłodności jest modlitwa. Oczywiście do odpowiedniego Boga. Polecam Priapa (to ten z wyeksponowanym członkiem w stanie erekcji, przy których składano ofiary z pierwszych plonów)
matis892021.05.13 15:22
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed trującymi szczepieniami i je przepowiedział 17.06.2012 tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka . ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono zabijać.......''
man.of.Stagira2021.05.13 14:48
Czy Ciąża może zajść w mężczyźnie? Czytanie z 'zerorozumieniem'. // Z zerorozumieniem towarzysze. Z zerorozumieniem!
ZarazWracam2021.05.13 14:51
Zaiste, prawdziwy mężczyzna nie może obejść się (po przejściu Covid-19) bez technik IVF.
Fryderyk (wielki)2021.05.13 14:54
Mój mąż, Tadeusz, zauważył ciążę dopiero gdy w nim zachodziła. Teraz dzięki in vitro zauważa ją codziennie ok. g.10.00 gdy się budzi w przedniej części krocza na wysokości ****SA.
Jawny2021.05.13 14:47
Naprotechnologia to skuteczna metoda, nawet dziewica zajdzie w ciążę (potwierdzony przypadek).
fcuk piss2021.05.13 14:46
naprotechnologia pseudonauka jak teologia nieskuteczna w 60 procent bezplodnosci in vitro nieskuteczna 25 do 40 procent nieplodnosc wiec z prostej matematyki wynika gdzie topione sa pieniadze
Mongerstern2021.05.13 14:42
Blitz Covid NEWS: Po co młodemu penis? Nie szczep się...NIE po***pukasz! ZAGŁADA rodu LGBTQ! latest "“ The underlying endothelial dysfunction that happens because of COVID-19 can enter the endothelial cells and affect many organs, including the penis. ” — University of Miami Miller School of Medicine researcher and author Ranjith Ramasamy, giving you another good reason not to get Covid.
man.of.Stagira2021.05.13 14:44
nie podszywaj się ale zapracuj na własne...
Tacy bojowi,2021.05.13 14:41
a potem będą pod stołem odszczekiwać. Jak w Kraśniku.
Suweren2021.05.13 14:41
Tak, to wręcz boskie rozwiązanie, gdyż zajście w ciążę graniczy z cudem.
Minona 😀2021.05.13 14:34
Blitz Covid NEWS: Po co młodemu penis? Nie szczep się...NIE po***pukasz. ZAGŁADA rodu LGBTQ! latest "“ The underlying endothelial dysfunction that happens because of COVID-19 can enter the endothelial cells and affect many organs, including the penis. ” — University of Miami Miller School of Medicine researcher and author Ranjith Ramasamy, giving you another good reason not to get Covid.
Piotrek2021.05.13 14:32
Naprotechnologia, to ani technologia, ani metoda leczenia niepłodności. To zespół procedur diagnostycznych ciągnących się latami inspirowanych ideologią religijną. Skandal, że idą na to pieniądze z budżetu państwa.
AAAtomek2021.05.13 14:27
Orda Sowietów wykończa ten kraj! Dzietność najniższa w historii Polski.....
Jawny2021.05.13 14:23
Już jutro w prasie katolickiej artykuł ks. Pindela "Gwałt jako skuteczna, alternatywna metoda poczęcia". Polecam.
Anonim2021.05.13 14:23
A może porównanie skuteczności in-vitro do skuteczności naprotechnologii?
T2021.05.13 14:22
Nic nie wiem. Nic nie wiem.
Jawny2021.05.13 14:20
Tylko szkolenie w klasztorze sióstr boromeuszek zapewni właściwe i skuteczne poczęcie, amen. Pary mile widziane, wino i świece gratis.
Klejnot Nilu2021.05.13 14:20
Ta fundacja o której zgodnie z wyrokiem sądu nie wolno mówić że to finansowani przez Kreml fundamentaliści, niebezpiecznie wtrąca się w coraz więcej dziedzin życia. Śmiejecie się z niemieckiego kalifatu, a pod nosem właśnie robią wam katolickie państwo wyznaniowe.
Naprotechnologia to bullshit2021.05.13 14:19
Niestety!
T2021.05.13 14:18
Dokładnie tak. Walcząc ze zbrodnią aborcji jakoś umyka uwadze In-Vitro gdzie ilościowo ginie znacznie więcej istot ludzkich.
Darek2021.05.13 14:17
Dzięki takim sekciarskim "właściwym rozwiązaniom" mamy dziś w Polsce najniższą dzietność od II wojny światowej. Naziści z PiS szkodzą Polsce i Polakom na wzór swoich koleżków z III Rzeszy.
Piotrek2021.05.13 14:39
Bez przesady - in vitro ma niewielki wpływ na dzietność w Polsce. Brak dostępu do in vitro jest po prostu dyskryminacją osób bezpłodnych.
Darek2021.05.13 14:41
Przecież nigdzie nie napisałem że blokada in-vitro to jedyne z "właściwych rozwiązań" jakie przeciw Polakom stosują naziści z PiS.
Piotrek2021.05.13 14:53
Ok. Tak jakoś założyłem, że odnosisz się do invitro.