31.05.19, 08:00fot. BMN Network, lic. CC BY-SA 2.0 via Flickr, zdj. edyt.

Lewicę boli zwycięstwo nacjonalistycznej prawicy w Indiach

Z niewątpliwym bólem, lewicowy portal „Krytyka Polityczna”, w artykule „Indyjska prawica pozostaje u władzy” autorstwa dr. Weroniki Rokickiej (adiunkta na Wydziale Orientalistycznym UW) poinformował, że nacjonalistyczna religijna prawica ponownie wygrała w największej demokracji świata, czyli w Indiach.

Jak można się dowiedzieć z artykułu na lewicowym portalu Indyjska Partia Ludowa (BJP) zdobyła „po raz drugi z rzędu samodzielną większość w izbie niższej parlamentu”. Frekwencja w Indiach, największej demokracji na świecie, wyniosła 67% (do wyborów poszedł większy odsetek kobiet niż mężczyzn – co pokazuje, że to Hinduski zadecydowały o sukcesie religijnej nacjonalistycznej prawicy). Wybory w Indiach trwały przez 6 tygodni, w 7 fazach – dzięki czemu odbyły się w spokoju, a władze zapewniły wyborcom bezpieczeństwo.

Według autorki tekstu zwycięska religijna nacjonalistyczna prawica hinduska uważa, że „Indie mają być przede wszystkim państwem narodowym, mocarstwem, które nie boi się ani sąsiedniego Pakistanu, ani też rywalizacji gospodarczej z potężnymi tego świata. […] Prawica skupiła się na kwestii bezpieczeństwa i jedności narodowej”.

Liderem religijnej nacjonalistycznej prawicy w Indiach jest premier Narendra Modi. W czasie kampanii na ekranach indyjskich kin wyświetlano bollywoodzką biografie lidera prawicy. Modi „pochodzi z biednej, wielodzietnej rodziny, a jego ojciec pracował, m.in. prowadząc niewielkie stoisko z herbatą na dworcu kolejowym. Dzisiejszy premier twierdzi, że w dzieciństwie musiał pomagać ojcu w pracy, bo rodzina była w trudnej sytuacji. Nowe życie i przepustkę do polityki dało mu nacjonalistyczne stowarzyszenie RSS, organizacja przypominająca nieco harcerstwo pod względem panujących w niej reguł i sposobów działania. Modi wielokrotnie powtarzał w kampanii wyborczej, że jest dumny z bycia ćaiwalą (czyli ulicznym sprzedawcą herbaty), i wzywał ludzi marzących o awansie społecznym i o nowych Indiach, żeby oddali głos właśnie na niego”.

Nacjonalistyczna religijna prawica w Indiach wycofała „z użycia banknoty o nominałach 500 i 1000 rupii, [...] po to, by walczyć z praniem brudnych pieniędzy, skorumpowanymi urzędnikami, politykami i podejrzanymi biznesmenami. Równolegle promowano transakcje bezgotówkowe”. Rząd wprowadził też „powszechny podatek od towarów i usług (GST), likwidując skomplikowany system podatkowy, różny w różnych stanach”.

Indyjskiej nacjonalistycznej religijnej prawicy sprzyja to, że jej największy konkurent Indyjski Kongres Narodowy to w opinii wielu hindusów klika powiązana nepotyzmem i od dekad pasożytująca na najbiedniejszych.

Zwycięska hinduska nacjonalistyczna religijna prawica swój sukces odniosła dzięki wykorzystaniu internetu, co wypadku kraju młodych ludzi jest niezwykle ważne (to, że Polska jest krajem starych, ludzi sprawia, że internet nie ma u nas takiego znaczenia jak w Indiach).

Jan Bodakowski


Komentarze

Paula2019.06.3 15:11
Cześć! :) Poszukuję do badania osób zadeklarowanych jako katolicy, pomyślałam, że na tej grupie mogłabym sporo takich osób znaleźć (jeśli post jest dla Was nie na miejscu, proszę o informację, nie doszukałam się w regulaminie stricte takiej informacji) Wypełnienie ankiety nie powinno Wam zająć dłużej niż 10 min, a dla mnie będzie to ogromna pomoc. Brakuje mi ponad 150 osób, które deklarowałyby, że są katolikami. :( Badanie ma na celu sprawdzenie jak różne zmienne psychologiczne wpływają na postrzeganie ludzi. Zależy mi, aby zebrać możliwie dużą grupę osób badanych oraz aby grupy badane były równe pod względem stosunku do religii. Badanie jest w pełni anonimowe a wyniki analizowane zbiorczo. Wszystkim zainteresowanym prześlę wyniki mailem. Będę bardzo wdzięczna za pomoc! :) https://warsawpsy.eu.qualtrics.com/jfe/form/SV_cYcGGk7shuyU2fX
Ojciec \305\233wi\304\231ty2019.05.31 9:34
Nawet na frodzie piszecie czasem, jak to dzięki nacjonalizmowi i religijności, w indiach prześladuje się katolików: https://www.fronda.pl/a/kolejne-aresztowania-chrzescijan-w-indiach,117223.html A teraz się cieszycie, że znowu ta sama partia wygrała, która równie chętnie zwalcza lewactwo co i chrześcijan. Widać dla was najważniejsze, żeby ktoś zwalczał innowierców, a sami katolicy się nie liczą.
Jan Bodakowski2019.05.31 11:25
a gdzie w tekście wyrazy radości ?
asdf2019.05.31 9:09
Ale wiecie, że religijna prawica w Indiach nie oznacza katolicyzmu? I że miejscowi chrześcijanie są przerażeni, bo Modi głosi hasła analogiczne do naszego "Polak-katolik", tyle że o hinduizmie? Szczyty ignorancji, nawet jak na frondę.
Jan Bodakowski2019.05.31 9:20
trudno by hindusi z Indii głosili hasła Polski katolickiej
man.of.Stagira2019.05.31 8:57
OSTATNIA NADZIEJA PLATFORMY OBYWATELSKIEJ - Wielka Konfederacja! . . . cyt. „PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS, PiS etc. etc. …” kon. cytatu Grzegorz Schetyna, Gazeta Wyborcza Grzegorz Braun, Adam Michnik Stanisław Michalkiewicz Katarzyna Lubnauer Janusz Korwin-Mikke Joanna Scheuring-Wielgus Włodzimierz Cimoszewicz et confederates consortes . . PS Wow… KONFEDERACJA ideowa i patriotyczna, Wash & Go!…
Jondrzej 2019.05.31 8:31
Przypomnę wam że podobne wartości deklarował i adolf, i mussolini i bandera. Więc nie rozumiem dlaczego na niby katolickim portalu, cieszycie się że wygrała taka partia.
Jan Bodakowski2019.05.31 9:19
tak konkretnie to jakie wspólne ?
Antonim2019.05.31 8:19
Jaka to prawica, skoro patrzy na zwiększenie podatków i wprowadza transakcje bezgotówkowe - będące w swym założeniu narzędziem inwigilacji - to zwykła frakcja lewacka.