22.07.20, 18:44fot. flickr.com

TYLKO U NAS! Witold Waszczykowski: Liczą, że uduszą polski rząd, ale rezolucja PE nie będzie miała mocy sprawczej

Tomasz Poller: Chciałem zapytać o szczyt w Brukseli. Należy Pan Minister - nie wiem czy dobrze to interpetuję – do ostrożnych optymistów...

Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych, obecnie europoseł: Realistów. Ten szczyt wygrały trzy ośrodki. Po pierwsze Merkel, która dopiero co przejęła prezydencję europejską i od razu wymogła aprobatę i budżetu i programu odbudowy (a tydzień temu mówiono, że szanse tego mogą być pół na pół). Drugi to "państwa skąpcy", którzy wygrali, bo nieco pozmieniali strukturę wydatkó (więcej jest pożyczek, mniej grantów). No i ośrodek trzeci, czyli tandem Morawiecki-Orban, który obronił się przed wprowadzeniem decyzji o mechanizmie a jednocześnie zagwarantował Polsce i Węgrom fundusze.

Jeśli chodzi o kwestię owego zapisu o "praworządności", która bywa przecież pretekstem do ideologicznych nacisków na nasze kraje, powiedział Pan dzisiaj, że przed nami jeszcze długa droga, a ideolodzy w UE bynajmniej nie zrezygnowali z tego, aby nam dokuczyć i zaszkodzić.

Już jest zapowiedź, że będzie jutro bitwa w PE. Większość parlamentarna przygotowała rezolucję, w której nie zgadza się z tak łagodnym potraktowaniem nas i domaga sie wzmocnienia tego zapisu, ażeby rzeczywiście stworzyć sankcje za łamanie praworządności.

W tym projekcie, podpisanym m.in. przez EPL, której przewodniczącym jest Donald Tusk, eurodeputowani wyrażają "głębokie ubolewanie", że Rada Europejska "znacznie osłabiła wysiłki KE i Parlamentu Europejskiego na rzecz przestrzegania praworządności, praw podstawowych i demokracji"...

Myślę, że oni się nie ośmielą zablokować tego porozumienia. To porozumienie, dotyczące i funduszu odbudowy i budżetu europejskiego, jest potrzebne wszystkim na rękę i Niemcom i innym państwom, które chcą ożywienia gospodarczego, odbicia się. Myślę że Merkel z von der Layen powykręcają ręce swoim posłom. Również Macron, który miał duży wpływ na powstanie funduszu odbudowy, wywrze wpływ na posłów francuskich. Myślę, że PE zaakceptuje to porozumienie, natomiast będzie rezolucja, domagająca się warunkowości i szybkiego stworzenia mechanizmu praworządności. Zwróćmy uwagę, że polski premier miał dylemat. Cały czas jesteśmy pod presją typu "nie potraficie się porozumieć z Europą, tylko byście wetowali, krzyczeli". Premier chciał być kooperatywny. Musiał też ważyć sytuację. Po jednej stronie jest budżet, jest program odbudowy, jest potężne wsparcie finansowe dla Polski, a drugiej jest ta mglista zapowiedź stworzenia w przyszłości mechanizmu kontroli praworządności. Musiał zatem rozważyć, czy mając konkretną zapowiedź wsparcia finansowego ze strony Unii a zarazem mając świadomość, że kiedyś w przyszłości ten mechanizm, odrzucić czy też przyjąć ten pakiet. Zawetować, zrezygnować oznaczałoby, że wracamy z niczym i przed nami miesiące niepewności a być może jakaś zemsta za odrzucenie porozumienia. Kto tego nie rozumie, może udawać pięknoducha i twierdzić, że trzeba być pryncypialnym i szablą rżnąć, no ale co w zamian? W zamian wielka niewiadoma i wielka niepewność a raczej wręcz pewność, że następne warunki mogą być tylko gorsze. Bo w miarę upływu czasu warunki się pogarszały. Pierwsza propozycja była finansowo lepsza, 172 mld euro, a skończyło się na 160. Natomiast forma wzmianki o mechanizmie praworządności jest najłagodniejszą, jaką można sobie wyobrazić. Ona mówi, zgodnie z procedurami unijnymi, że Komisja stworzy propozycję w tej materii, potem Rada Unii Europejskiej na poziomie ministrów (finansów czy sprawiedliwości) to oceni, po czym ponownie (i tu są kontrowersje) tym się zajmie Rada Europejska, gdzie są premierzy...

Jeśli chodzi o rezolucję PE, to przecież nie będzie miała ona jakiejś bezpośredniej mocy wiążącej, decydującej.

Nie bedzie miała mocy sprawczej.

Jaki jednak, zdaniem Pana Ministra, może być jej realny efekt? Na co może się ta rezolucja przełożyć?

Niewątpliwie będzie ona wykorzystywana w debatach. Te dyskusje wywoływane w komisjach parlamentancych, czy w debacie publicznej, związane z piętnowaniem, stygmatyzowaniem Polski, zmierzają do tego, by zepsuć wizerunek naszego kraju. Celem tego jest liczenie na to, że ten zły wizerunek przełoży się na izolację Polski, na oceny agencji ratingowych, na droższe pożyczki dla nas, na osłabienie czy wręcz obalenie rządu. To jest wojna ideologiczna. To nie jest wojna prawna. Nasze rozwiązania nie odbiegają przecież od rozwiązań zachodnich. Nie odbiegają, ale jednak mówi się nam, że "w tamtej części Europy jest lepsza kultura prawna, tam są starsze, stabilne demokracje, a po waszej stronie młoda demokracja i wy musicie mieć rozwiązania już idealne" itd... Gdy my argumentujemy, że przecież zrobiliśmy dokładnie to, co jest tam, na zachodzie Europy, oni odpowiadają "tam było tak zawsze, tam jest taki obyczaj, tam, owszem, mianuje się polityków na sędziów, ale my nie chcemy, żebyście taki mechanizm przejmowali". Nie jest to zatem kwestia prawna. Rezolucja prawnych skutków mieć nie będzie, ale ona będzie podstawą do dalszego bicia w nas. Liczą na to, że uduszą rząd polski. Na szczęście gospodarka jest zdrowa, biznes kwitnie, to wszystko działa. No, ale oni próbują dalej...

Komentarze

Powązki2020.07.23 19:18
Tu leży Waszcz, przechodniu - naszcz!
katolicka deratyzacja Polski2020.07.23 14:17
Zapanowala juz pelna jednosc. Za zadne pieniadze nie da odroznic Konfederacji od KOD-omitow. Jedno antypolskie klamstwo totalne.
robczek 3.02020.07.23 12:07
OJ TAM..... Wystarczy LYKAC ale zanim WYKNIESZ OBCIAGAJ.... To jest cenne bialko i bardzo pozywne wiec WY KUZWA -{} OBCIAGAJ I LYKAJ ! A jutro jest szabes.
Wiwat Morawiecki2020.07.23 11:28
BARDZO DOBRZE wytłumaczone.
robczek 3.02020.07.23 9:55
UPS!!1 czyzby sie zorientowali ze jednak nie jest tak cudownie. pozbawiamy si eprawa veta na rzecz przeglosowania wiekszoscia kwalifikowana poprawki nt. przeworzadnosci. NO KUZWA RZECZYWICIE GENIALNE ZAGRANIE MARIUSZA!!! eh ludzie ludzie ludzie...... takich NIEUDACZNIKOW to jescze u nas nie bylo. i wystarczy zakrzyczec klamstwami przez TVP i juz!! zalatwione!!! pisiurki nie lapia i tak o co w tym wszystkim chodzi.
RobotniczaKrew2020.07.23 7:26
Czy dostanę bon wypoczynkowy na wakacje na San Escobar?
walizka, dworzec, Moskwa!2020.07.23 10:54
ty to raczej spierniczaj do obozu dla uchodźców, może Putin takie zacznie tworzyć dla pajaców z POmatolstwa
Mirek2020.07.23 6:40
Mam nadzieję że zachodnie lewactwo uduszą .....muzułmanie .....i to już niedługo . Za Tuska przez 7 lat otrzymaliśmy z Unii 300 miliardów złotych a PiS i Morawiecki wynegocjowali dla Polski 700 miliardów !!! . Polska przez pierwsze 15 lat w UE otrzymała netto 110 mld euro a więc 6,13 mld euro rocznie czyli niecałe 27 mld zł rocznie licząc euro po obecnym kursie . Tak więc w stosunku do polskiego PKB jest to kwota niewielka . W tym czasie zachodni cwaniacy wydrenowali z Polski sumy wielokrotnie większe . Dlatego zastanawiam się czy Polsce nie opłacałby się pogonić zachodnich złodziei i nie brać od nich tych ich dopłat-koralików . Z tego co wiem to dla nas ważniejszy jest dostęp do unijnego rynku niż te ich "koraliki" .
Jan Paweł2020.07.23 7:23
Sugerujesz, że Morawiecki celowo doprowadził polską gospodarkę do ruiny, żeby koledzy bankierzy na tym zarobili?
Polak2020.07.23 5:44
"San Escobar" Waszczykowski może oszukiwać sam siebie, ale cały świat wie że jeśli pisowska mafia choć pomyśli o podskakiwaniu to dostanie kolejny "sukces" 1:26 i na tym się skończy. Ale jak widać kolesie z pisowskiej mafii nic się nie nauczyli ze swojej młodości w PZPR, dalej wierzą we własne kłamstwa.
LUKA2020.07.23 5:58
Do Polak hiena komunistyczna - tobie lepiej pasuje Zdrajca i Oszust z otoczenia i towarzystwa Nowaka i Rudego. PIS to Patrioci i oddani ojczyźnie Polacy , którzy pokonają was zawsze i boli gula. Wyjazd proponuje na Syberie do Wladilika.
Polak2020.07.23 6:03
Owszem, pisowska mafia to patrioci - rosyjscy. Całe życie spędzili jako wierni komuniści próbujący wcielić Polskę najpierw do ZSRR, a teraz do Federacji Rosyjskiej. Ale takim jak ty sama koncepcja polskości i patriotyzmu jest obca, więc popierasz pisowską mafię nie rozumiejąc dlaczego Polacy ją zwalczają.
trzaska2020.07.23 6:52
Jesteś dureń jakich mało.
katolicka deratyzacja Polski2020.07.23 13:57
Sadzac po poziomie klamstwa ,to Konfederacja juz sie zjednoczyla z KOD-omitami,i daza dzielnie do Rozbiorow Polski.
Józef2020.07.23 6:36
nie przedstawiaj się jako"Polak",jesteś POlakiem z bandy kolaborantów totalnych z rodowodem dziadka z UB-ecji
Polak2020.07.23 7:17
Co, pisowskiego trolla boli rzeczywistość? To wracaj do swojej Federacji Rosyjskiej jak ci Polska nie odpowiada.
katolicka deratyzacja Polski2020.07.23 14:03
Konfederacja Rosyjska klamie jak KOD-omici,byle tylko zniszczyc Panstwo Polskie,i wzmocnic rosyjskie . Mason ze szkockiej lozy Windsor zwany Korwin domaga sie autonomii dla Polakow w Federacji Rosyjskiej. Jest to JEDYNY polityk w Polsce,ktory nigdy nie klamie.
AAAtomek2020.07.23 4:58
Skoro sam Waszczykowski, Sasin lub Suski zabrali głos w tej sprawie to jestem bezpieczny o stanowisko UE :D
ada2020.07.23 0:38
"Bosak ostro do premiera: Realizujecie scenariusz centralizowania UE i jesteście skrajnie prounijni!" - pelna wypowiedz Bosaka w sejmie znajdziesz na KonfederacjaTV
katolicka deratyzacja Polski2020.07.23 14:12
Bossak udaje znowu Polaka,a za tydzien kolejny wywiad w zaprzyjaznionej Rosji atakujacy Rzeczypospolita. Konfederacja jest najbardziej zaklamana partia w Polsce,i dlatego jest GORSZa od Komuny,bo jest Krypto-Komuna,to dywersyjna.V Kolumna lesbijki Putina.
Daria2020.07.22 22:54
***** *** i nie dawać kaski dyktatorkom, to samo Podkarpacie na taczkach wywiezie.
Izydor2020.07.22 22:42
Największe autorytety prawnicze z San Escobar zgadzają się z Waszczykowskim. Na pewno tak będzie.
szukacz2020.07.22 22:18
Czy są tu jacyś przystojni klerycy, którzy głosowali na Dudę i im teraz stoi.
o tym nie dowiesz się z Frondy2020.07.22 20:15
Zbyt niskie wydatki w niektórych obszarach oraz za słabe powiązanie funduszy z kwestią praworządności - to głównie zaostrzenia, jakie ma wnieść Parlament Europejski do propozycji unijnego budżetu. Zgoda Parlamentu Europejskiego jest niezbędna, by budżet zaczął obowiązywać.
zbych20282020.07.22 19:28
Ja już tu pisałem, że Polska zrobiła to czego od niej oczekiwano, otrzymując za to wirtualne pieniądze, które stale naszym politykom przesłaniają realne widzenie rzeczywistości. Tak było w przypadku Traktatu Lizbońskiego i tak jest teraz. Podsuwają nam stale przynętę, jak rybak rybie, a ci nasi durnie rzucają się na nią jak na łatwy łup. Tak jak Ukraina, które kiedyś za pieniądze o których nikt dziś nie pamięta, wyzbyła sie broni atomowej, statusu mocarstwa oraz przy okazji na razie Krymu i Dnbasu (zresztą na nasze szczęście, bo jeszcze nam tu brakowało Ukrainy uzbrojonej w atom).Twierdzę, że wkrótce rozpocznie się grillowanie Polski, żeby w realu nasz kraj nie dostał tych wirtualnych pieniędzy lub chodził na łańcuchu obcych. To już widać z tego co pisze niemiecka prasa. Ja natomiast twierdzę, że lepiej żyć skromniej, ale na swoim.
Taka prawda2020.07.22 20:03
upadlińcom sie należy rozebrać banderotwórcze gów... tam połowa ziem to nasza !!!
Anonim2020.07.22 20:04
Trzeba było nie ekscytować się w referendum akcesyjnym, że będzie się należeć do Zachodu. A teraz... kolejny "wujek dobra rada".
edi2020.07.22 19:25
JEZUS DO św. FAUSTYNY - "Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Moje. (Dz. 1732)" Wybór Andrzeja Dudy pokazał ŻE POLACY SĄ WIERNI JEZUSOWI - A TO OZNACZA ŻE POLSKA BĘDZIE WZOREM DLA ŚWIATA - I TEGO DOKONA SAM BÓG ORAZ MATKA BOGA KRÓLOWA POLSKI MARYJA - i żadne złe duchy i opętani ludzie JUŻ W POLSCE NIE WYGRAJĄ !!
luna2020.07.22 20:30
Jak sa Polacy wierni Jezusowi? Bzdura: 1) Pan Jezus do tej pory NIE ZOSTAL OBRANY na KROLA POLSKI! 2) Anty Aborcyjne przepisy Kaczynski wyslal "do szuflady". 3) Konwencja Stambulska nie odwolana! Z czym tutaj do PANA BOGA?
JP22020.07.23 7:48
Może tą iskrą jest sam Duda - Antychryst?
Szybka Randka2020.07.22 18:52
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.lexlale.com.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
JS2020.07.22 18:55
A można tam spotkać dziecko sąsiadki, bardzo lubię dzieci.
jk2020.07.22 20:16
JS! A swoich dzieci nie masz? Do czego ci będą dzieci potrzebne? Do pedałowania....???
Żigolak Ateista Dumna Biedronka z Uśmiszkiem2020.07.22 19:12
A czy to nie dyskryminacja? czemu nie można spotkać sąsiada?
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.22 18:51
Waszczykowski to ten minister spraw zagranicznych który był tak "dobry" że dostał od swojej partii kopa na PiSdę aż wylądował ryjem w jakimś wychodku na San Escobar? buhaha
antytęczowa deratyzacja galaktyki2020.07.22 19:10
żeby jeszcze matołki łapiące Waszczykowskiego na przejęzyczeniach wiedziały gdzie leżą San Christobar albo Belen de Escobar.........
gay2020.07.22 19:40
Cześć rusku
harry2020.07.22 19:11
nędzny i prymitywny śmieciu, poszukaj tylko ile rekonstrukcji rządu przeprowadził wasz ryży szczur i ilu ministrom dał kopa. Te dane znajdziesz bez problemu, choć akurat taki śmieć jak ty może je nawet przy tym mieć. Widać, śmieciu, że jesteś tylko przygłupem i biologiczną pozostałością - w którymś pokoleniu - pobytu bolszewików, więc nie obnoś się aż tak z tym bp to nie przysparza ci niczego pozytywnego. Choć w systemie waszych paranoicznych "odwróconych pojęć" takie śmieci zanurzone w rynsztoku zawsze twierdzą, że biorą jedynie ożywczą kąpiel.
harry2020.07.22 19:12
to oczywiście było do tego idioty 3 x k z godziny 20.51
gay2020.07.22 19:40
Cześć rusku
klio2020.07.22 20:20
Czy ty "kretynie" chociaż wiesz co napisałeś...? To się kupy nie trzyma..! ...Nie znamy tego szambiarskiego języka..! Do szkoły jazda...uczyć się "skretyniały" Lechu....
gay2020.07.23 12:26
Cześć rusku
gay2020.07.23 12:26
a propo czytasz każdy artykuł frondy ciekawe są ...
gay2020.07.23 12:27
a propo czytasz każdy artykuł frondy ciekawe są ...
JS2020.07.22 18:48
Oby z tych zagmatwanych przepisów unijnych, w których chyba tylko sam diabeł się połapie, nie wyszło nam to słynne powiedzenie - złapała Kozak Tatarzyna a Tatarzyn za łeb trzyma. Jak zaczną przez łamanie "praworządności" w Polsce zabierać nam co mieli dać, to będę głosować za opuszczeniem tej podstępnej organizacji ! Pozdrawiam