09.11.21, 18:21fot. yt/wilnoteka lt

Litwa zaostrza stan wyjątkowy. Migranci z ograniczonym prawem do korespondencji

W odpowiedzi na eskalację kryzysu na granicy polsko-białoruskiej, w obawie, że podobne problemy dotkną również Litwy, tamtejszy Sejm w trybie nadzwyczajnym postanowił dziś zaostrzyć stan wyjątkowy w strefie przygranicznej.

Projekt dotyczący zaostrzenia stanu wyjątkowego w pasie graniczącym z Białorusią poparło 122 posłów w 141-osobym litewskim parlamencie. Przeciwko głosowała jedna osoba. Przewodnicząca Sejmu Viktoria Czmilyte–Nielsen wskazała, że „uwzględniając ostatnie ataki hybrydowe reżimu białoruskiego przeciwko Polsce, ich zorganizowany i masowy charakter oraz biorąc pod uwagę, że takie działania zagrażaj również Litwie (…) zaostrzenie stanu wyjątkowego jest konieczne”.

Zaostrzony stan wyjątkowy będzie obowiązywał w strefie przygranicznej z Białorusią i pięć kilometrów w głąb kraju. Ochrona granicy zostanie wzmocniona, a ruch w strefie przygranicznej będzie ograniczony.

Dodatkowymi rygorami zostaną objęci również migranci przebywający na Litwie. Zostanie im ograniczone prawo do korespondencji i rozmów telefonicznych z wyjątkiem możliwości zwracania się do instytucji i organów państwowych.

kak/PAP

Komentarze

Anonim2021.11.9 20:51
Imigranci wyruchaj.....e w du...e łukaszenke, a potem tego drugiego......