04.09.19, 09:15Fot. Kremlin.ru, CC 4.0

Łukaszenka dostał na biurko plan integracji z Rosją

Aleksander Łukaszenka otrzymał na biurko projekt programu działań na rzecz integracji z Rosją, informuje agencja ria.ru, powołując się na słowa rzecznika prasowego premiera Białorusi Siergieja Rumasa.

Jeśli Łukaszenka zatwierdzi projekt, to w najbliższej przyszłości dokument zostanie parafowany przez premierów obu krajów, co zapowiadał niedawno Rumas. Premier Białorusi mówił, że z prezydentem musi omówić „kilka podstawowych kwestii”. Podkreślił, że ​​w dokumencie nie ma problemów o charakterze politycznym.

Publikacja programu działań na rzecz integracji z Rosją ma nastąpić po jego parafowaniu przez premierów Dmitrija Miedwiediewa i Siergieja Rumasa, co oznacza, że ​​może się to zdarzyć we wrześniu.

Premier Białorusi uważa, że wszelkie obawy dotyczące „kwestii suwerenności” Białorusi znikną po opublikowaniu treści i zapowiedział, że implementacja koncepcji programu będzie się odbywała przy uwzględnieniu zasady „dwa kraje – jeden rynek”.

Temat pogłębieniu integracji wywołał 13 grudnia 2018 roku w Brześciu premier Rosji Dmitrij Miedwiediew. Stwierdził, że warunkiem udzielenia wsparcia finansowego przez Kreml jest wypełnienie zapisów traktatu o Państwie Związkowym Rosji i Białorusi z 8 grudnia 1999 roku.

Traktat przewiduje utworzenie wspólnego centrum emisji rubla, jednolitego systemu celnego i sądowniczego itp., a na dalszym etapie integracji wspólnego parlamentu i wybór prezydenta.

Jeszcze pod koniec grudnia Białoruś i Rosja utworzyły grupy robocze, mające na celu uregulowanie i rozwiązanie kwestii spornych na drodze pogłębiania integracji, oraz sposobów jej promowania. Ze strony rosyjskiej na czele grupy stanął minister Oreszkin, ze strony białoruskiej Krutoj.

Kresy24.pl

Komentarze

lolek kremowka2019.09.4 11:55
Przekonywał także, że na Białorusi nie ma więźniów politycznych. - Ale więźniów politycznych nie ma. Nie ma w tej chwili więźniów politycznych, byli i nie ma, wie pan, tu nie ma tematu - stwierdził. (http://www.tvn24.pl)
lolek kremowka2019.09.4 11:53
Karczewski o "ciepłym człowieku" Łukaszence: W pomieszczeniu było bardzo zimno. Po kilku minutach już tego chłodu nie czułem. - Jeśli chodzi o ten ludzki element, to mówię, że zależy absolutnie panu prezydentowi Łukaszence na interesie Białorusi, to widać. I widać to, że jest człowiekiem takim ciepłym - komentował dwa lata temu Karczewski. - Moja rozmowa z Aleksandrem Łukaszenką była dobra, serdeczna i długa, trwała grubo ponad godzinę. Rozmawiałem z nim o polityce, o naszych relacjach. To moja najtrudniejsza wizyta zagraniczna – mówił wówczas o wizycie na Białorusi. - Olbrzymi pałac, monumentalna, przytłaczająca budowla – opisywał swoje wrażenia. - Prawda jest taka, że wszedłem do pomieszczenia, w którym było bardzo zimno. I zdziwiło mnie, że po trzech, czterech minutach już tego chłodu nie czułem. Stąd to formułowanie o ciepłej rozmowie - podkreśla.
Mother Earth2019.09.4 10:54
I tak właśnie kolejne państwo traci swoją niepodległość jak nie unia i siedzenie pod butem jewroberlina to pod butem twardogłowych socjalistycznych gienerałów, widać iż nadal te dwa państwa dokonują zaborów tylko teraz w nowoczesnej kolorowej przystrojonej balonikami i wiatraczkami socjotechnice .
Stanislaw2019.09.4 11:41
No, zgodnie z wizją Aleksandra Dugina: dwa imperia w Europie, bowiem dla Polski między nimi nie ma racji bytu..