03.04.16, 08:20

Luteranie w Polsce: Nie ma zgody na święcenie kobiet

Większość zgromadzonych na synodzie polskich luteranów opowiedziała się za wyświęcaniem kobiet. Wniosek nie uzyskał jednak wymaganych w tej sprawie 2/3, a zatem przepadł. W ten sposób luteranie w Polsce zdecydowali, że nie pódją w ślad swoich kolegów z innych krajach i nie oddalą się jeszcze dalej od Kościoła katolickiego.

 

"Pierwszy raz w historii za ordynacją opowiedziała się większość członków Synodu Kościoła. Za przyjęciem ordynacji kobiet na księży głosowało 38 osób, 26 było przeciw, wstrzymujących się było 4" - czytamy na stronie Luteranie.pl. 

To oznacza, że zabrakło ośmiu głosów, by przeforsować postulowaną przez środowiska progresywne zmianę.

Jak podaje cytowany portal Luteranie.pl, dyskusja nad kapłaństwem kobiet toczy się w ich wspólnocie już od dawna:

"Dyskusja na temat ordynacji kobiet w Kościele Ewangelicko-Augsburskim toczy się z przerwami od ponad 70-lat. W 1963 roku umożliwiono absolwentkom teologii wprowadzenie w urząd nauczania kościelnego, dzięki czemu katechetki nauczały, odprawiały nabożeństwa i zajmowały się pracą duszpasterską w parafiach.

Od 1999 r., dzięki zmianom w Pragmatyce Służbowej, kobiety w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce są duchownymi w posłudze diakona. Mogą podejmować pracę charytatywną, ewangelizacyjno-misyjną oraz pomocniczą służbę Słowa Bożego (m.in. prowadzenie nabożeństw, ślubów i pogrzebów, sprawowanie Sakramentu Chrztu Św., pomoc przy dystrybucji Komunii Św.), nie mają jednak możliwości samodzielnego prowadzenia parafii oraz sprawowania Sakramentu Komunii Św".

kad/luteranie.pl/fronda.pl

Komentarze

anonim2016.04.3 9:06
Spox, to tylko kwestia czasu
anonim2016.04.3 10:51
Ale o so chozi? Przecież u nich nie ma ważnie wyświęconych prezbiterów więc to co oni nazywają sakramentem komunii św. jest tylko pamiątką wieczerzy Pańskiej bez realnej obecności Chrystusa. A myśleć sobie mą co chcą.
anonim2016.04.3 11:13
Luteranie w odróżnieniu od innych protestantów wierzą w realną a nie syboliczną obecność Chrystusa w Eucharystii
anonim2016.04.3 14:05
Jakiś Pedofil z Frondy moderuje katolickie wypowiedzi przeciwne herezji Lutra.
anonim2016.04.3 15:15
Lepiej żeby nie wyświęcali, bo w przeciwnym razie o ekumenizmie będzie można tylko pomarzyć.
anonim2016.04.3 17:15
@Cezary Gmyz Cytując nieśmiertelny kabaret Dudek - "ale nie o to się rozchodzi", w jakim sensie luteranie wierzą w obecność Chrystusa podczas swojej Pamiątki. Według teologii katolickiej kwestia tkwi w rozumieniu "sukcesji apostolskiej": nie ma zachowanej sukcesji w sensie ważnie (według reguł obowiązujących w katolicyzmie, a co ciekawe - i prawosławiu) wyświęcony biskup wyświęca w ważny sposób prezbitera - nie ma sakramentu kapłaństwa - nie ma Eucharystii.
anonim2016.04.4 7:47
Tytuł nie adekwatny - ponieważ w Protestantyzmie nie ma święceń Kapłańskich tylko jest Ordynacja świeckiego do posługi pozostałym wiernym - Nie ma bowiem sukcesji Apostolskiej jaka występuje w Kościołach obrządków Wschodnich tj. Cerkwi Prawosławnej i tzw Starokatolickich. Ponieważ potępiony tzn w piekle będący pater M Luter odrzucił Sakramenty KK zostawiając tylko jeden tzn Chrzest św który zastępuje obrzeżanie żydowskie i muzułmańskie Bo dokonał ten Raabe żydowskiego pochodzenia Rejudaizacji Chrześcijaństwa Nie ma Sakramentu Małżeństwo bo Małżeństwo w Herezji Protestanckich jest "umową prawną" tak jak u żydów!!!