25.06.20, 12:32Fot. Olaf Kosinsky, via: Wikipedia CC 3.0/ piotr Drabik, via: Flickr

M. Morawiecki: Idą lepsze czasy dla gospodarki

Premier Mateusz Morawiecki ma dla Polaków wyjątkowo dobre wiadomości. W programie „Rozmowy Dnia” Radia Łódź i TVP3 szef rządu zapowiedział, że już na przełomie lata i jesieni będziemy wychodzić z kryzysu i możemy spodziewać się szybkiego odbicia gospodarczego.

-„Myślę, że idą lepsze czasy, że wracamy powoli do normalności. Latem-jesienią będziemy powoli wychodzić z tego kryzysu; jest szansa na coś, co makroekonomiści nazywają V-kształtnym odbiciem gospodarczym” – powiedział dziś premier Mateusz Morawiecki.

Premier mówił dziś w programie „Rozmowy Dnia” o rządowej pomocy dla przedsiębiorców związanej z pandemią koronawirusa. Podkreślał, że do polskich firm trafiło już 105 mld zł na ratowanie miejsc pracy:

-„W samej Łodzi są tysiące pracowników, którzy dziś mają pracę dzięki temu, że rząd uruchomił tarczę finansową. Wystarczy spytać swojego przedsiębiorcę: czy skorzystałeś z tarczy finansowej? Jeśli tak, to znaczy, że uratowaliśmy ich miejsce pracy” – mówił.

Premier przyznał, że deficyt budżetowy wzrośnie w tym roku, jednak nie tak bardzo, jak rząd spodziewał się tego na początku kryzysu. Dla porównania Morawiecki przypomniał kryzys z 2008 roku, kiedy za rządów Platformy Obywatelskiej przy mniejszym PKB deficyt osiągnął poziom 110 mld zł:

-„Partia pani (Hanny) Zdanowskiej i pana (Rafała) Trzaskowskiego zadłużyła się w takim stopniu, że deficyt budżetowy sięgnął 8 proc. W tym samym czasie pan Janusz Lewandowski, jeden z głównych ideologów PO, powiedział: byliśmy odporni na wezwania z kręgów gospodarczych na pakiety stymulacyjne. My nie byliśmy odporni, my i korzystamy z lepszej sytuacji podatkowej i możliwości zaciągania długów na rynkach po to, żeby ratować polskie miejsca pracy” – zaznaczył.

Mateusz Morawiecki zwrócił przy tym uwagę, że spowodowany pandemią wzrost bezrobocia w Polsce jest jednym z mniejszych w Europie. O wiele gwałtowniej bezrobocie wzrasta w takich krajach jak Francja, Niemcy, Hiszpania czy Włochy. Jego zdaniem Polskę czeka szybkie odbicie gospodarcze.

kak/PAP

Komentarze

ktos2020.06.26 9:35
Będziecie kradli jeszcze więcej.
Jerzy2020.06.25 17:20
Idą, bo dzięki felczerowi szumowskiemu i jego strachem przed przeziębieniem, gospodarka osiągnęła dno, i gorzej już być nie mogło.. Panie Morawiecki, a niech pan powie kiedy gospodarka osiągnie taki poziom jak przed błazenadą szumowskiego??? za dziesięc lat, dwadzieścia???? co, hę???
Pollak2020.06.25 17:11
A dla ludzi, też lepsze, czy niekoniecznie?
Suweren2020.06.25 14:44
Cho*era, jak Mateusz mówi, że idą lepsze czasy to trza się dobrze zabezpieczyć.
Polak2020.06.25 14:09
Oczywiście że idą, przyjdą jak tylko Polacy zmądrzeją na tyle żeby wyrzucić pisowską mafię z powrotem do Federacji Rosyjskiej.
Damy radę2020.06.25 13:32
Z Rządem dobrej zmiany i z Prezydentem Andrzejem Dudą.
podpisze wszystko co mu podsuną2020.06.25 12:45
Komentatorzy w mediach społecznościowych z byłym premierem, Leszkiem Millerem na czele, twierdzą, że prezydent RP nie podpisuje na zdjęciu żadnej umowy, choć zdjęcie z takim właśnie podpisem krąży od wczoraj w sieci. Jak się okazuje, czujny fotograf sportretował moment... wpisywania się do księgi pamiątkowej.
Ja2020.06.25 12:40
" już na przełomie lata i jesieni będziemy wychodzić z kryzysu i możemy spodziewać się szybkiego odbicia gospodarczego." Pinokio tak na serio? Wszyscy ostrzegają, że jesienią wirus może z wielką siłą wrócić i zaatakować, a ten o szybkim odbiciu. Kryzys 2008 był mniejszy niż ten wywołany wirusem i lockdownem? Dość ciekawa teoria, zwłaszcza, że wtedy UE nie sypnęła groszem vide te mityczne 700 mld
katolicka kretynizacja polski2020.06.25 12:46
taa... jesienią skończą się dopłaty i ulgi dla firm i będziemy wtedy "pięknie" wychodzili z kryzysu! jak dotąd wszystko co twierdził szMateuszek okazało nieprawdą...